Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, CorumD said:

Ελπίζω το PERFERA (που έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα απο την εγκατάσταση Μάρτιο 2023) να βγεί αντίστοιχα καλό!

Με τις εγγυησεις που εχουν, ανετα θα εισαι ασφαλης! Εμενα το Περφερα ειναι εξωπραγματικο, εχω γραψει αναλυτικα τα υπερ και κατα , κατα διαστηματα. Αν και το πηρα απο ερασιτεχνικη διαστροφη στον ιδιο μαλιστα χωρο με το Σενσιρα, ΑΝ αποφασιζα σημερα να αλλαξω ολα τα κλιματιστικα του σπιτιου μου (και οσων με ρωτουν τι να βαλουν) κατω απο Περφερα μονο αν δεν εφταναν τα χρηματα θα πηγαινα, σε Σενσιρα δηλαδη...).

Δεν ειναι μονο τα ελαχιστα βαττ , αλλα ολο το πακετο ξεγνοιασιας απο καταναλωση μεxρι πολιτισμενη συμπεριφορα που εχουν οι φιρμες ...

1 hour ago, vali said:

Το TCL φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, μιας και η σύζυζος επιμένει να έχουμε το παράθυρο στην ανάκληση το βράδυ. Σε θέρμανση το έχεις δοκιμάσει;

Καταστροφη... δεν μπορω να το φερω σε λογαριασμο με τιποτε...ρυθμιση εννοω θερμοκρασιας στον χωρο, βαλε και ελαχιστη πολυ υψηλη .... Καλυτερα παραθυρο ανακλιση και ενα επωνυμο daikin-toshiba (λογω αποδοσης αλλα και εγγυησης αυτα)

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο πάει. 101W έχω δει το δικό μου atxc25b.

Εδώ;

image.png.65af57d39f8f8adb63701b97746613e6.png

Όσον αφορά τα btus, θα υπολόγιζα μόνο τα 29τμ του ενιαίου και θα έβαζα 12άρι (τα 14 τα θεωρώ υπερβολή). Το μυαλό πάει σε yukai/arata ή daikin atxc35d.

Εσύ θέλεις να πιάσεις διάδρομο + μπάνιο + δωματιάκι. Θεωρώ από χλωμό έως δύσκολο να καλυφθούν. Θα πρέπει να παγώνετε στο σαλόνι για να πάει μέσα.

Αν επιμένεις, βάλτε ένα 18άρι και ότι γίνει έγινε ( πάλι κοιτάμε toshiba, daikin, fujitsu ).

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

Αν θέλεις θέρμανση, θα πήγαινα σε daikin, toshiba. Χέστην την εισαγωγή του νωπού.

Θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ ...μόλις πάρω το 50 Ρίκο στα χέρια μου θα πάω να το τσιμπήσω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, liakjim said:

Αν θέλεις θέρμανση, θα πήγαινα σε daikin, toshiba. Χέστην την εισαγωγή του νωπού.

Τωρα το ειδα, ετσι ειναι. Εγω την χρειαζομαι την "χεσμενη" εισαγωγη νωπου, λογω βαρβαρων συνοικουντων που το ξημερωνουν το καλοκαιρι ,μακρυ καλοκαιρι καρδιτσας, κατω απο το υπνοδωματιο με χαρτια, μουσικη κλπ και ετσι δεν μπορω να ανοιξω παραθυρο και με εσωσε το Τισιέλ Φρες Ερ.

Ομως μια αλλη βασικη παραμετρος ειναι να κλεινει ο εσωτερικος ανεμιστηρας οταν κοβει ο κομπρεσορας για να μην ξυπναω απο υγρασια, ομως δεν το κανει το Τισιέλ και ετσι ακομη και με αιφήλ ενεργοποιημενο , μαλλον λογω 'οφσετ αργει να ξαναπαρει μπρος και με ξυπναει και απο ζεστη.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον οσοι ψαχνετε για υπνοδωματιο, ειναι η πιο δυσκολη επιλογη κλιματιστικου...ψαξτε μοντελα που κλεινει ο ανεμιστηρας οταν κλεινει  το κομπρεσερ, στην ψυξη...και μην υπερδιαστασιολογειτε γιατι αν  ειναι "τριζατο" στις εκκινησεις στα πλαστικα το μεσα, θα ξυπνατε απο θορυβο με καθε ον-οφ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Specs είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον οσοι ψαχνετε για υπνοδωματιο, ειναι η πιο δυσκολη επιλογη κλιματιστικου

Συμφωνώ.

ΥΓ

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται το 24άρι σε 60τμ, να έχει ίδια θερμοκρασία με τα 9άρια σε 15τμ το καθένα

image.png.cdb7c5f279fe2bb2beea128e2910bcdf.png

και να έχουν κάψει από το πρωί στις 8πμ που τα άναψα πάνω κάτω τα ίδια ως τώρα που μιλάμε

image.png.a951b3c4220799fd7ed8ef5e190f819a.pngimage.png.5d0045e787fe02ec2e00e9a0e7933b41.png

Τι σκατά έχουν βάλει εκεί μέσα στη Fujitsu; Προσκυνώ.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

και να έχουν κάψει από το πρωί στις 8πμ που τα άναψα το πάνω κάτω ίδιο ως τώρα που μιλάμε

το οποιο αν υπολογισεις την ενεργεια που μπηκε στον χωρο για ψυξη, ειναι υπεραρκετη,αρα που διαολο πηγαινει???

η ιδια απορια με το που πηγαινε η ενεργεια του Χάγιερ μου (αφου ειχε κιλας υψηλο δεικτη αποδοσης) οταν το συγκρινα με το Σενσιρα και επαθα πλακα με μειον 40% αν θυμαμαι καλα καταναλωση...

7 minutes ago, liakjim said:

Τι σκατά έχουν βάλει εκεί μέσα στη Fujitsu; Προσκυνώ.

Τα ιδια με της Νταικιν πο Περφερα και Σενσιρα μαζι για 100 τετραγωνικα καινε λιγοτερο απο οσο το Τισιελ για ενα υπνοδωματιο και αποφασισα να το αφησω ανοιχτο να παιρνει ψυξη απο τα αλλα πλεον...ελεος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Τα ιδια με της Νταικιν πο Περφερα και Σενσιρα μαζι για 100 τετραγωνικα καινε λιγοτερο απο οσο το Τισιελ για ενα υπνοδωματιο και αποφασισα να το αφησω ανοιχτο να παιρνει ψυξη απο τα αλλα πλεον...ελεος!

Μάμησέ τα και άφησέ τα.

Δεν είναι τυχαία κάποιοι στον χώρο τόσο χρόνια.

Όχι άλλο λέβελ απλά, μιλάμε για άλλη κλίμακα.

Και επίσης, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Δεν κάνει τυχαία 1800€ ένα asyg24kmta.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, ήρθε το αλλαζω συσκευή και λέμε να σταματήσουμε να πεθαίνουμε με τον καύσωνα, help! (Από το forum έχω υπ όψιν τα κλασικά: Toshiba Edge, Fujitsu Ecolandia, Fujitsu ASYG24KMTA, Mitsubishi Heavy SRK71ZR-W, Inventor??)

  • Ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 1700-1800 με αλλαζω συσκευη ( 1100-1200 χωρίς)
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης (με δυνατοτητα υποβοήθησης απο κεντρικη στα χοντρα κρυα), χρήση σε ψύξη όταν ο απλός ανεμιστήρας δεν επαρκεί
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  σαλόνι + 1 δωμάτιo ενιαίο σύνολο 60m2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 40-42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

Screenshot 2022-12-14 at 22-04-31 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png
 

 

 

Και ένα δεύτερο για το υπνοδωμάτιο, με πολύ λιγότερη χρήση.

  • Ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 400-600
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη (Για τις δυσκολες μέρες κυρίως) / 10% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Καλοκαίρι για τις ζέστες
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  Κρεβατοκάμαρα 12-15μ2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 40-42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυθο, εγγύηση
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

image.png.941576b44459451b98c4b097ec3154b0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Από πράκτικερ έχω παραλάβει από 4 Ιουλ και ακόμη περιμένω για την εγκατάσταση.

Ευτυχώς που δεν το βιάζομαι!

Τώρα μας έκανες την καρδιά περιβόλι... χαχαχαχα εαν είναι να το πάρω ας πούμε Δευτέρα και να περιμένω 20 μέρες για εγκατάσταση καλά κρασιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Καλημέρα παιδιά, ήρθε το αλλαζω συσκευή και λέμε να σταματήσουμε να πεθαίνουμε με τον καύσωνα, help! (Από το forum έχω υπ όψιν τα κλασικά: Toshiba Edge, Fujitsu Ecolandia, Fujitsu ASYG24KMTA, Mitsubishi Heavy SRK71ZR-W, Inventor??)

  • Ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 1700-1800 με αλλαζω συσκευη ( 1100-1200 χωρίς)
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης (με δυνατοτητα υποβοήθησης απο κεντρικη στα χοντρα κρυα), χρήση σε ψύξη όταν ο απλός ανεμιστήρας δεν επαρκεί
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  σαλόνι + 1 δωμάτιo ενιαίο σύνολο 60m2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 40-42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

Screenshot 2022-12-14 at 22-04-31 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png
 

 

 

Και ένα δεύτερο για το υπνοδωμάτιο, με πολύ λιγότερη χρήση.

  • Ποσό που διαθέτουμε: Μεχρι 400-600
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη (Για τις δυσκολες μέρες κυρίως) / 10% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Καλοκαίρι για τις ζέστες
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί:  Κρεβατοκάμαρα 12-15μ2
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 40-42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυθο, εγγύηση
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος)

image.png.941576b44459451b98c4b097ec3154b0.png

Μεγάλο https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

θα έβαζα την επέκταση εγγύησης.

Μικρό

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σαν εναλλακτικη του μεγάλου αν παίζει θέμα χώρου λόγω μεγάλου μήκους Edge ή ASYG24KMTA?
Και αποτι έχω καταλάβει το για μικρά παίζει και το Sensira ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Σαν εναλλακτικη του μεγάλου αν παίζει θέμα χώρου λόγω μεγάλου μήκους Edge ή ASYG24KMTA?
Και αποτι έχω καταλάβει το για μικρά παίζει και το Sensira ?

KMTA.

Αλλά θα χρειαστείς και επέκταση εγγύησης γιατί έχει μόνο 3 χρόνια.

Δες λίγο τα χαρακτηριστικά τους αλλά δεν νομίζω ότι το edge είναι μικρότερο από το heavy.

Αν θέλεις εγγύηση και σε παίρνει στο μέγεθος, θα κοίταζα το edge white.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, liakjim said:

Μάμησέ τα και άφησέ τα.

Δεν είναι τυχαία κάποιοι στον χώρο τόσο χρόνια.

Όχι άλλο λέβελ απλά, μιλάμε για άλλη κλίμακα.

Και επίσης, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Moυ θύμισες ψιλο-μπούμερ πωλήτρια στο πάμπλικ αλίμου όταν πήγα να πάρω προχθές το atxc25d. Με έπρηξε να βάλω τογιοτόμι ούμι έκο, γιατί η ντάηκιν είναι παλιότερη τεχνολογία και έχει λέει πέσει σε ποιότητα και έχει και χαμηλότερη απόδοση. Τι παπάτζα επιστράτευσε (το έχω 5 χρόνια, είναι το πιο ευπώλητο στην Ελλάδα - αντίστοιχο επιχειρημα με το "όλοι ακούνε Αργυρό και Μάστορα, άκου κι εσύ!) για να με πείσει, δε λέγεται. Μετά μου έθεσε ως αξιωματικά 2ο καλύτερο ένα... gree. "Αν δε θες το τέλειο, το τογιοτόμι, πάρε το 2ο καλύτερο, το αμερικάνικο γκρη!".

Τελικά έκανα έναν πρόχειρο έλεγχο σκρουτζ και είδα τι περιθώριο κέρδους έχει το παμπλικ από τογιοτόμι-γκρι και τι από νταηκιν (30% στο ένα, 5-10% στο άλλο) και κατάλαβα.

ΟΜΩΣ στη 1 ώρα που έκατσα εκεί μέχρι να διαπραγματευτώ μοντέλο, παράδοση, έκπτωση, χρήση πιστωτικών από αλλαγές δώρων, η εν λόγω πωλήτρια είχε πείσει τουλάχιστον 4-5 ανθρώπους να πάρουν τογιοτόμι. Σα ζεστά ψωμάκια τα πούλαγε. Ερχόταν ο ένας κουστουμάτος θείος, μετά τον άλλο κουστουμάτο θείο, να δώσουν χαρτάκια παραγγελίας "τογιοτόμι δια πάσαν νόσον και δια πάσαν μαλακίαν".

Μετά, οι ίδιοι άνθρωποι, μπαίνουν σε σοσιαλμεδια, φορα, μπλογκς και γράφουν "μας κοροϊδεύουν με τις νέες τεχνολογίες! Δείτε πόσο ρεύμα έκαψα!!!!"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ.

ΥΓ

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται το 24άρι σε 60τμ, να έχει ίδια θερμοκρασία με τα 9άρια σε 15τμ το καθένα

image.png.cdb7c5f279fe2bb2beea128e2910bcdf.png

και να έχουν κάψει από το πρωί στις 8πμ που τα άναψα πάνω κάτω τα ίδια ως τώρα που μιλάμε

image.png.a951b3c4220799fd7ed8ef5e190f819a.pngimage.png.5d0045e787fe02ec2e00e9a0e7933b41.png

Τι σκατά έχουν βάλει εκεί μέσα στη Fujitsu; Προσκυνώ.

Liakjim το bosch που μου πρότεινες είναι αξιόπιστο? .....και δεύτερον με ποια εφαρμογή θα ανοιγοκλείνω το κλιματιστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εδώ;

image.png.65af57d39f8f8adb63701b97746613e6.png

Όσον αφορά τα btus, θα υπολόγιζα μόνο τα 29τμ του ενιαίου και θα έβαζα 12άρι (τα 14 τα θεωρώ υπερβολή). Το μυαλό πάει σε yukai/arata ή daikin atxc35d.

Εσύ θέλεις να πιάσεις διάδρομο + μπάνιο + δωματιάκι. Θεωρώ από χλωμό έως δύσκολο να καλυφθούν. Θα πρέπει να παγώνετε στο σαλόνι για να πάει μέσα.

Αν επιμένεις, βάλτε ένα 18άρι και ότι γίνει έγινε ( πάλι κοιτάμε toshiba, daikin, fujitsu ).

Δυστυχως τα ντουλάπια πάνε ως πάνω. Οπότε, ακόμα και αν το κόλλαγα στη βιτρίνα, έχω να διανύσω ένα τοίχο 2,8 μέτρων (στα 2,75 τελειώνει η βιτρίνα/ραφιέρα). Δηλαδή θα ξεπεράσω τα 3 μέτρα σωλήνα και θα χρειαστεί και μερεμέτι για να βάλω το σωλήνα μέσα στο τοίχο.

Και κανονικά, θα πρέπει να αφησω επιπλέον τουλάχιστον μισο μέτρο ακόμα => ακόμα μεγαλύτερο σωλήνα και το κλιματιστικό καταλήγει ισως στη χειρότερη θέση αφου ειναι ακριβως στη μέση.

Για αυτό και επιμένω και ρωτάω αν το ανοιγω μονο οταν ΔΕΝ μαγειρευω, δεν θα ειναι οκ; Αξίζει να μπω σε ολη αυτή τη διαδικασία;


image.png.dacfa888d28896e9bff9ced91cfbe4c8.png

 

Όσον αφορά τα btus, αν βάλω 18ρι, πέραν του υψηλότερου κόστους κτίσης του κλιματιστικού, έχω κάποιο άλλο σοβαρό αρνητικό; Εχει ας πουμε κακή συμπεριφορά σε μικρότερους χώρους; 

Από την άλλη, αν πω οτι αδιαφορώ για το μικρό δωμάτιο, δεν θα πρέπει να λάβω υπόψιν και τα 3,5 τμ του διαδρόμου ως απώλειες δεδομένου ότι δεν έχω πόρτα; Δηλαδή οκ, να ρίξω τα btus αν έχουμε θέμα αλλά μήπως να μην πεσω κάτω από 16αρι;

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...