Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Specs είπε

Διαφορετικα εντελως μηχανηματα. Το ενα εχει εισαγωγη αερα, αρα αν το χρειαζεσαι πας σε αυτο κ μονο...

δηλαδη δεν αλλαζει η εξωτερικη θερμοκρασια για να αλλαξει και η καταναλωση?

Εμενα το Perfera 9ri απο τα 230w πηγε στα 280w (50w παραπανω/παρακατω εδωσε στο "σκαλοπατι" των ~37 βαθμων εξωτερικης)

ενω το Sensira 12ri απο τα 240w στα 360w (120w παραπανω/παρακατω εδωσε στο "σκαλοπατι" των ~37 βαθμων εξωτερικης)

στο ιδιο μπαλκονι και τα δυο, στον ιδιο εσωτερικο χωρο...

  Απόκρυψη περιεχομένων

1572023113907.jpg.820083f49068d17e155620001bc8824a.jpg1572023113845.jpg.7dd41756d0dd04e62573724f7f26a9f9.jpg

 

Αυτο που εννούσα είναι οτι δεν έχω on/off του κομπρέσσορα. Αλλά σίγουρα υπάρχει αλλαγή στα watt. Eχθες το βράδυ το PERFERA έπαιζε στα 177watt με 34C εξωτερική θερμοκρασία και σήμερα με 39C είμαι στα 204watt. Αλλά δεν κόβει ο κομπρέσσορας καθόλου όπως μου κάνει το SENSIRA το οποίο έχει ΄καρφιά' πάνω-κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, CorumD said:

Αλλά δεν κόβει ο κομπρέσσορας καθόλου όπως μου κάνει το SENSIRA το οποίο έχει ΄καρφιά' πάνω-κάτω.

Εμενα το Σενσιρα 35 αποδειχτηκε αψογο, ας μην κατεβαινει σαν το Περφερα 9 στα 67! βαττ, αλλα στα 140 και δεν θυμαμαι να το εχω δει πιο κατω...ΑΛΛΑ καθε χωρος ξεχωριστος σε απαιτησεις κλπ και καπου θα κανει ον-οφ σιγουρα το καθε μηχανημα εκτος αν δεν το δουλευεις συνεχεια 24/7 οποτε αλλαζει το σκηνικο τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Specs είπε

Εμενα το Σενσιρα 35 αποδειχτηκε αψογο, ας μην κατεβαινει σαν το Περφερα 9 στα 67! βαττ, αλλα στα 140 και δεν θυμαμαι να το εχω δει πιο κατω...ΑΛΛΑ καθε χωρος ξεχωριστος σε απαιτησεις κλπ και καπου θα κανει ον-οφ σιγουρα το καθε μηχανημα εκτος αν δεν το δουλευεις συνεχεια 24/7 οποτε αλλαζει το σκηνικο τελειως.

Δεν δουλεύω κανένα κλιματιστικό 24/7 και ,ίσως, το 12αρη SENSIRA να είναι μεγάλο για το χώρο που το έχω (αν και δεν θα έπαιζε ρόλο να είχα το 9αρη SENSIRA αφου κατεβαίνουν στα ίδια ελάχιστα btu). 

Είμαι ο πρώτος που αγόρασε και έγραψε για το SENSIRA στο φορουμ ( ο liakjim θυμαται). Στα 4 χρόνια που το έχω είναι πάρα πολύ οικονομικό, πολιτισμένο στην λειτουργία του(προπαντός ο κομπρέσσορας) και με έχει αφήσει απόλυτα ευχαριστημένο. Ελπίζω το PERFERA (που έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα απο την εγκατάσταση Μάρτιο 2023) να βγεί αντίστοιχα καλό!

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Antretng είπε

Σωστός! Με βόλεψε πολυ όταν μετακινούσα τους τοίχους τώρα που το ανακαινίζω να αποφασίσω τι ακριβώς κάνω. 

Από κάτω είναι η πόρτα εισόδου που βλέπει διάδρομο. Δεν έχω δηλαδή που να πάει το εξωτερικό σώμα. Το διαμέρισμα είναι γωνιακό.

Από πάνω από το κουρτινόξυλο έχει δύο αρνητικά. Το πρώτο ότι θα χτυπάει αυτούς που κάθονται στο καναπέ και αυτό από μόνο του είναι αρκετό να με προβληματίσει.

Το δεύτερο ότι θα με αναγκασει να βάλω χαμηλά τη κουρτίνα καθώς το ταβάνι, πριν βάλω πλακάκια, το είχα μετρήσει καπου στους 294 πόντους και το ύψος του κουφώματος καπου στους 225 (θα ξαναπάω να μετρήσω). Αν, λοιπόν, αφήσω 15 πόντους από το ταβάνι (αν κάνω λάθος ότι είναι αναγκαίο διορθώστε με) και υπολογίσω κάπου 31 πόντους το εσωτερικό σώμα, μενούν 23 πόντοι. Δεν θα αφήσω και 10 πόντους από το κουρτινόξυλο; Άρα 13 πόντοι. Το κουρτινόξυλο δεν έχει πάχος γύρω στους 7 πόντους; Οπότε τελικά ειναι μόλις 5 πόντους πάνω από το κούφωμα αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος στους υπολογισμούς μου. 

15 πόντους απο το ταβάνι πάνω απο την μπαλκονόπορτα κι είσαι κομπλε

Δεν χρειάζεται μεγάλη απόσταση απο το κουρτινοξυλο μια χαρά θα είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tu-luba είπε

15 πόντους απο το ταβάνι πάνω απο την μπαλκονόπορτα κι είσαι κομπλε

Δεν χρειάζεται μεγάλη απόσταση απο το κουρτινοξυλο μια χαρά θα είναι.

 

Ναι τόσο έγραψα και εγώ. Με αυτό το τρόπο όμως η κουρτίνα θα είναι σχεδόν σύριζα με το περβάζι αφού και το κλιματιστικο έχει 31 πόντους υψος.

Πήγα το ξαναμετρησα. Είναι 228 το ύψος της μπαλκονοπορτας και κάπου 293 το ταβάνι. Έχω συνολικά 65 πόντους κενό. Αν πούμε -15 κένο από ταβάνι και -31 το κλιματιστικό μενουν 19 πόντοι. Δεν πρέπει να αφήσω και 10 πόντους κενό από το κουρτινόξυλο, οπότε πάμε στους 9 πόντους; Δεν θα με πάει το πάχος του κουρτινόξυλου μαζί με το κρικακι άλλους 10 πόντους κάτω; Θα είμαι σύριζα με τη μπαλκονοπορτα... Δεν νομίζω ότι θα είναι και πολύ καλό έτσι... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, CorumD said:

Δεν έχει πάιξει ποτέ στα 110w το FTXC35b στο σπίτι μου. Το χαμηλότερο που έχω δει ποτέ ήταν γύρω στα 155-160w.

 

 

Απαντώ μόνο επ' αυτού, γιατί τα λοιπά δεν τα γνωρίζω και δε θέλω να παραπληροφορώ ή να λέω ανακρίβειες.

Εγώ το έχω δει να πέφτει στα 100 περίπου βαττ συγκεκριμένα, απλά συνήθως όταν επιτύχει θερμοκρασία μένει στα 110-130 και πηγαινοέρχεται.

Μιλάω για ΚΑΚΙΣΤΟ διαμέρισμα 30 τμ, ρετιρέ 6ου ορόφου, αμπελόκηποι Αθήνας, 1980 οικοδομή χωρίς κανένα σοβαρό κούφωμα (πλην μπάνιου) και χωρίς μόνωση. Πυρώνουν τα τσιμέντα από το Μάιο.

Λοιπόν, ΧΩΡΙΣ καύσωνα (τώρα δε μένω εκεί), με εξωτερική 31, θυμάμαι το είχα βάλει στο 26-27 και επέτυχε αυτή την κατανάλωση πολύ γρήγορα. Μέσα σε 1-2 ώρες. Προφανώς, αν πάω να το ανάψω τώρα και να το τσεκάρω, θα είναι στα 3πλά ίσως, με 40 έξω και το χώρο ήδη επιβαρυμένο.

Απλά, ήρθα σφήνα και σου έκανα την αναφορά, επειδή μου έκανε εντύπωση που για αντίστοιχη εξωτερική και για αντίστοιχη ζήτηση εσωτερικού χώρου, εσύ είσαι 15% πάνω, ΧΩΡΙΣ να έχεις χειρότερο χώρο (εκτός κι αν είναι τεράστιος). Γι' αυτό σου είπα κλείσε πόρτες και δες, πιθανότατα αυτό φταίει για τη διαφορά μας. Αλλιώς, ή παίζει silicon lottery και στα κλιματιστικά (δε νομίζω), ή η εγκατάστασή σου είναι προβληματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι γίνεται χαμός αυτήν την περίοδο, αλλά μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει τεχνικό για συντήρηση των κλιματιστικών μας που να μπορεί να έρεθι το συντομότερο δυνατό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Απαντώ μόνο επ' αυτού, γιατί τα λοιπά δεν τα γνωρίζω και δε θέλω να παραπληροφορώ ή να λέω ανακρίβειες.

Εγώ το έχω δει να πέφτει στα 100 περίπου βαττ συγκεκριμένα, απλά συνήθως όταν επιτύχει θερμοκρασία μένει στα 110-130 και πηγαινοέρχεται.

Μιλάω για ΚΑΚΙΣΤΟ διαμέρισμα 30 τμ, ρετιρέ 6ου ορόφου, αμπελόκηποι Αθήνας, 1980 οικοδομή χωρίς κανένα σοβαρό κούφωμα (πλην μπάνιου) και χωρίς μόνωση. Πυρώνουν τα τσιμέντα από το Μάιο.

Λοιπόν, ΧΩΡΙΣ καύσωνα (τώρα δε μένω εκεί), με εξωτερική 31, θυμάμαι το είχα βάλει στο 26-27 και επέτυχε αυτή την κατανάλωση πολύ γρήγορα. Μέσα σε 1-2 ώρες. Προφανώς, αν πάω να το ανάψω τώρα και να το τσεκάρω, θα είναι στα 3πλά ίσως, με 40 έξω και το χώρο ήδη επιβαρυμένο.

Απλά, ήρθα σφήνα και σου έκανα την αναφορά, επειδή μου έκανε εντύπωση που για αντίστοιχη εξωτερική και για αντίστοιχη ζήτηση εσωτερικού χώρου, εσύ είσαι 15% πάνω, ΧΩΡΙΣ να έχεις χειρότερο χώρο (εκτός κι αν είναι τεράστιος). Γι' αυτό σου είπα κλείσε πόρτες και δες, πιθανότατα αυτό φταίει για τη διαφορά μας. Αλλιώς, ή παίζει silicon lottery και στα κλιματιστικά (δε νομίζω), ή η εγκατάστασή σου είναι προβληματική.

Δεν αμφισβητώ την κατανάλωση σου, απλά τόσα χρόνια στο forum, δεν έχουμε δει SENSIRA να πέφτει τόσο χαμηλά...και μιλάμε για δείγματα 4 ετών. Η Εγκατάσταση μου είναι ελεγμένη απο την DAIKIN και είναι οκ. Ισως είναι η ζήτηση σου στoυς 27C και με εξωτερική στους 31C που να έφερε τετοια watt, αλλα έχουμε και το θεωρητικο κάτω όριο των 4400btu στο SENSIRA. παρακαλώ, ανέβασε σημερινό διάγραμμα αν μπορείς να δούμε τι γίνεται σήμερα απο κατανάλωση! 

 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Specs said:

ΑΛΛΑ μιας και εχω το αντιστοιχο σε TCL, C-fresh (δες στο skroutz αναλυτικη κριτικη μου) προεχει να ξερουμε τι θες να κανεις, πχ θερμανση, ψυξη κλπ

Το TCL φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, μιας και η σύζυζος επιμένει να έχουμε το παράθυρο στην ανάκληση το βράδυ. Σε θέρμανση το έχεις δοκιμάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, CorumD said:

Δεν αμφισβητώ την κατανάλωση σου, απλά τόσα χρόνια στο forum, δεν έχουμε δει SENSIRA να πέφτει τόσο χαμηλά...και μιλάμε για δείγματα 4 ετών. Η Εγκατάσταση μου είναι ελεγμένη απο την DAIKIN και είναι οκ. Ισως είναι η ζήτηση σου στoυς 27C και με εξωτερική στους 31C που να έφερε τετοια watt, αλλα έχουμε και το θεωρητικο κάτω όριο των 4400btu στο SENSIRA. παρακαλώ, ανέβασε σημερινό διάγραμμα αν μπορείς να δούμε τι γίνεται σήμερα απο κατανάλωση! 

 

Δυστυχώς δε μπορώ, γιατί δεν μένω σε αυτό το διαμέρισμα τα καλοκαίρια... Η μέτρηση ήταν με blitzwolf πρίζα, η οποία "χάνει" 5-10 βαττ, δλδ μιλάμε για 115-120 tapo.

Επαναλαμβάνω πάντως πως τώρα θεωρώ η κατανάλωση θα ήταν τουλάχιστον διπλάσια.

Οι συνθήκες μου πάντως με τις δικές σου ήταν αντίστοιχες: 26-27 ζήτηση με 31 εξωτερική δεν έγραψες κι εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DAIKIN Perfera, ώρα 1.37μμ με εξωτερική 40.5C περίπου και ζήτηση 25C. Εχω βγάλει την λειτουργία ECONO.

image.png.a18178ef3f1a616d2d994f42b12d3640.png

4 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Δυστυχώς δε μπορώ, γιατί δεν μένω σε αυτό το διαμέρισμα τα καλοκαίρια... Η μέτρηση ήταν με blitzwolf πρίζα, η οποία "χάνει" 5-10 βαττ, δλδ μιλάμε για 115-120 tapo.

Επαναλαμβάνω πάντως πως τώρα θεωρώ η κατανάλωση θα ήταν τουλάχιστον διπλάσια.

Οι συνθήκες μου πάντως με τις δικές σου ήταν αντίστοιχες: 26-27 ζήτηση με 31 εξωτερική δεν έγραψες κι εσύ;

Οχι, δεν εδωσα στοιχεια θερμοκρασιών για το SENSIRA. Αλλά συνήθως η ζήτηση μου ειναι 25-26C. Προσπαθώ να βρώ την άλλη πρίζα που έχω και να την βάλω στο SENSIRA.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δεν αμφισβητώ την κατανάλωση σου, απλά τόσα χρόνια στο forum, δεν έχουμε δει SENSIRA να πέφτει τόσο χαμηλά

Τόσο πάει. 101W έχω δει το δικό μου atxc25b.

2 ώρες πριν, Antretng είπε

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση. Θα είναι αρκετός ο 14k btu για να καλύψει και το διπλανό μικρό δωματιο (7,5 τμ) ; Συνολικά δηλαδή 40 τμ (29 σαλόνι, 3,5 διάδρομος, 7,5 δωμάτιο). Αυτή τη στιγμή δεν έχω βάλει πόρτα στο διάδρομο. Αργότερα, αν τυχόν έχω παιδιά, τότε ίσως και να βάλω. 

Αν εννοείς απέναντι τοίχο την είσοδο του σπιτιού, εκεί είναι ο διάδρομος της πολυκατοικίας ενώ η απόσταση μεταξύ των πάνω και κάτω τοίχων ειναι 7,13 μ, άρα θα φτάσουμε κοντά 10 μέτρα σωλήνα. Μπαλκόνι έχω μόνο από τη πάνω πλευρά που ειναι η μπαλκονόπορτα.

Το πρόβλημα της θέσης είναι όταν λειτουργεί κατά τη διάρκεια μαγειρέματος ή γενικότερα; Θα είναι οκ αν τον εχω κλειστό καθώς μαγειρεύω;

Εδώ;

image.png.65af57d39f8f8adb63701b97746613e6.png

Όσον αφορά τα btus, θα υπολόγιζα μόνο τα 29τμ του ενιαίου και θα έβαζα 12άρι (τα 14 τα θεωρώ υπερβολή). Το μυαλό πάει σε yukai/arata ή daikin atxc35d.

Εσύ θέλεις να πιάσεις διάδρομο + μπάνιο + δωματιάκι. Θεωρώ από χλωμό έως δύσκολο να καλυφθούν. Θα πρέπει να παγώνετε στο σαλόνι για να πάει μέσα.

Αν επιμένεις, βάλτε ένα 18άρι και ότι γίνει έγινε ( πάλι κοιτάμε toshiba, daikin, fujitsu ).

2 ώρες πριν, life is music είπε

Μόλις τώρα μίλησα με Κωτσόβολο ...δεν το έχουν το morris έχουν μόνο μερικά κομμάτια εκθεσιακά !

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

2 ώρες πριν, Giannis_kan είπε

Καλησπερα, μεταξυ Morris Fresh-Air FAIN-35170 και Daikin Siesta Sensira ATXC35D ποιο μου προτεινετε και γιατι? Τι προελευση εχει το Morris και απο εγγυηση τι λενε? Για 10 με 12 τετραγωνικα υπνοδωματιο οροφοδιαμερισμα τελευταιος οροφος και χωρις μονωση ταρατσα λεω να παω σε 12αρι.

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

41 λεπτά πριν, vali είπε

Το TCL φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, μιας και η σύζυζος επιμένει να έχουμε το παράθυρο στην ανάκληση το βράδυ. Σε θέρμανση το έχεις δοκιμάσει;

Αν θέλεις θέρμανση, θα πήγαινα σε daikin, toshiba. Χέστην την εισαγωγή του νωπού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Καλησπέρα φίλε μου.

Το Toshiba είναι αυτό που μου είχες προτείνει. 

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

Το daikin λέει τπτ? 

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c35d-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-inverter-12000btu-142302

Όσον αφορά την δωρεάν εγκατάσταση σε πόσες μέρες έρχονται? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

@liakjim

Καλησπέρα φίλε μου.

Το Toshiba είναι αυτό που μου είχες προτείνει. 

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

Το daikin λέει τπτ? 

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c35d-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-inverter-12000btu-142302

Όσον αφορά την δωρεάν εγκατάσταση σε πόσες μέρες έρχονται? 

Ευχαριστώ. 

Θα πρέπει να είναι πολύ κοντά μεταξύ τους σε απόδοση και οικονομία. Το daikin ίσως ένα τσικ πιο οικονομικό σε θέρμανση, το toshiba ίσως ένα τσικ σε ψύξη, το toshiba λίγο πιο αθόρυβο, έχει και υπερδιπλάσια εγγύηση, οπότε στα μάτια μου είναι πιο καλό deal. Υπάρχουν περίοδοι όπου οι προσφορές γέρνουν τη ζυγαριά είτε από εδώ , είτε από εκεί πχ ο Κώτσος το δίνει σε παρόμοια τιμή εγκατεστημένο αλλά για να γίνουν ισοδύναμα, θα πρέπει να βάλουμε +99€ στην τιμή του daikin για επέκταση εγγύησης στα 10χρόνια μέσω της daikin. Μετά κάποιος θα πει ότι 10 καλύτερα από 7, οπότε ζυγίζεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Όσον αφορά την δωρεάν εγκατάσταση σε πόσες μέρες έρχονται? 

Από πράκτικερ έχω παραλάβει από 4 Ιουλ και ακόμη περιμένω για την εγκατάσταση.

Ευτυχώς που δεν το βιάζομαι!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...