Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Kirmike είπε

24αρι σε χώρο 60τμ. Και όσο πάει στα δωμάτια. Εχώ δοκιμάσει να απομονώσω τα δωμάτια με κλειστές πόρτες αλλά τίποτα.

οσο  καλο ηταν το Toshiba στην θερμανση ,τοσο με προβληματιζει η συμπεριφορα του στην ψυξη και σε χωρο με υπερδιαστασιολογηση .....35 τμ τελευταιος οροφος,μια μετρια μονωση ,κεντρο Αθηνας......λογικα θα επρεπε να λειτουργουσε για πλακα και να εκανε on-off......ομως αυτο λειτουργουσε 500-700 watt χωρις να κανει on-off.....αρα θεωρητικα το δικο σου σωστα δουλευει γιατι εχει μεγαλυτερο χωρο.......to Toshiba σημερα αρχισε καπως να δειχνει λειτουργια inverter.......

5 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

για να μην μυρίζει κανείς τα νύχια του εσείς που ποστάρετε διαγράμματα βάλτε μοντέλο και btu όταν ανεβάζετε.

εβαλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

για να μην μυρίζει κανείς τα νύχια του εσείς που ποστάρετε διαγράμματα βάλτε μοντέλο και btu όταν ανεβάζετε.

Έχεις δίκιο φίλος . Legend 24.000btu.

IMG_20230714_155644.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καθε κλιματιστικο εξαρταται απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ,ετσι για τον καθενα μας ειναι ενδεικτικα και οχι ο κανονας......το πολυ καλο Toshiba edge 24 στην θερμανση,εγινε μετριο στην ψυξη....το σχετικα μετριο Midea aurora 12 στην θερμανση.....εγινε ΜΑΓΙΚΟ στην ψυξη .......και το Inventor legend 12 αρκετα ικανοποιητικο ψυξη -θερμανση.......εμενα ομως μου αρεσει το Toshiba μου ,γιατι ζηταω κυριως θερμανση.......ολα ομως ειναι καλα ,λειτουργικα,αθορυβα .....εμεις εδω ψειριζουμε την .....μαιμου γιατι μπορουμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να γράφετε πόσες κιλοβατώρες έκαψε το κλιματιστικό σας.

Στον ίδιο χώρο που ένα Legend 24άρι έκαψε 100KWh, ένα asyg24kmta μπορεί να έκαιγε 120.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να γράφετε πόσες κιλοβατώρες έκαψε το κλιματιστικό σας.

Στον ίδιο χώρο που ένα Legend 24άρι έκαψε 100KWh, ένα asyg24kmta μπορεί να έκαιγε 120.

αυτο θελω να πω κι εγω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Δυστυχώς δε πέφτει πιο χαμηλά το Legend. 103kwh από 1 του μηνός έως σήμερα. Προσωπικά μου φαίνονται πολλές βάση αυτά που διάβασα για το κλιματιστικό. Ένα είναι το σίγουρο οτι καλύτερα να διάλεγα mitsubishi η Fujitsu. Έπεσα στην παγίδα της Inventor με τα 10χρονια εγγύηση.

Screenshot_2023-07-14-15-01-35-645_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2023-07-14-15-11-32-856_com.tplink.iot.jpg

 

23 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Κατάλαβα, μια απ'τα ίδια λοιπόν και το legend 24αρι. Είδα προηγούμενα ποστ σου, πανομοιότυπη συμπεριφορά με το all easy pro 24αρι.

Γνώμη μου, ένα χαρακτηριστικό θα έπρεπε να αναφέρουν τα μηχανήματα. Ελάχιστα W στις τάδε τάδε συνθήκες. Όλα τα άλλα...

Δύσκολο να πέσουμε χαμηλά με 40°C εξωτερική

Midea prime 9k btu συνεχή λειτουργία από χθες: Outside 40°C set point 25 °C  = 200w σταθερά
Midea prime 18k btu ξεκίνησε στις 11:00 το πρωί: Outside 40°C set point 27 °C  = 500w σταθερά από τις 14:00 που γύρισε ο ήλιος. (το ελάχιστο που το έχω δει γενικά στην ψύξη είναι 220w)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Έχεις δίκιο φίλος . Legend 24.000btu.

IMG_20230714_155644.jpg

εγω παλι μια χαρα βλεπω και δουλευει το δικο σου......χθες και σημερα το δικο μου 24αρι....υπερδιαστασιολογημενο σε 30-35 τμ περιπου....

Screenshot_20230714-160436.png

Screenshot_20230714-160442.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmaris είπε

αυτο θελω να πω κι εγω........

Όποιος έχει αμφιβολίες για την απόδοση του κλίματιστικού του, μπορεί να κάνει μόνο 2 πράγματα.

1. Φωνάζει τον αντιπρόσωπο να κάνει έλεγχο. Αν ο έλεγχος δείξει ότι είναι οκ, το κλιματιστικό δουλεύει όπως στο εργοστάσιο.

2. Κατεβάζει eurovent και κάνει μετρήσεις όπως έκανα και εγώ και βλέπει αν αποδίδει σωστά.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Όποιος έχει αμφιβολίες για την απόδοση του κλίματιστικού του, μπορεί να κάνει μόνο 2 πράγματα.

1. Φωνάζει τον αντιπρόσωπο να κάνει έλεγχο. Αν ο έλεγχος δείξει ότι είναι οκ, το κλιματιστικό δουλεύει όπως στο εργοστάσιο.

2. Κατεβάζει eurovent και κάνει μετρήσεις όπως έκανα και εγώ και βλέπει αν αποδίδει σωστά.

 

εσυ εισαι τρελος......πρεπει να ξαναπαω πανεπιστημιο για να κανω ολα αυτα που κανεις.......μου αρκει που σε εχουμε και μας βοηθας .......εγω το ξερεις οτι σε ευχαριστω για την βοηθεια σου (δες ...Σειριο) !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marmaris είπε

το πολυ καλο Toshiba edge 24 στην θερμανση ,εγινε μετριο στην ψυξη

Τίποτα δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το edge δεν έγινε μέτριο στη ψύξη. Είναι μέτριο στη ψύξη. Έχει χαμηλό seer για 24άρι. Δεν είναι προγραμματισμένο για να δουλεύει αποδοτικά σε ψύξη, αλλά σε θέρμανση. Το yukai είναι ανάποδο. Θα είναι πιο οικονομικό σε ψύξη και λίγο χειρότερο σε θέρμανση.

31 λεπτά πριν, marmaris είπε

ομως αυτο λειτουργουσε 500-700 watt χωρις να κανει on-off

Αφού έχεις απώλειες και έχει μέτρια απόδοση σε ψύξη, λογικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τίποτα δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το edge δεν έγινε μέτριο στη ψύξη. Είναι μέτριο στη ψύξη. Έχει χαμηλό seer για 24άρι. Δεν είναι προγραμματισμένο για να δουλεύει αποδοτικά σε ψύξη, αλλά σε θέρμανση. Το yukai είναι ανάποδο. Θα είναι πιο οικονομικό σε ψύξη και λίγο χειρότερο σε θέρμανση.

Αφού έχεις απώλειες και έχει μέτρια απόδοση σε ψύξη, λογικό.

αυτην την υπερδιαστασιολογηση που εκανα .....την λατρευω παντως!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asyg24kmta , εξωτερική 40C, ζήτηση 25C, 60τμ ενιαίου με απώλειες θέρμανσης 6500W (και από ότι φαίνεται κάπου 3500W σε ψύξη).

Καταναλώνει γύρω στα 600W, αποδίδει στον χώρο κάπου 3.4KW ( 53% του φορτίου που μπορεί να δώσει από το εγχειρίδιο όπως φαίνεται στη 2η εικόνα) , με απόδοση (eer) γύρω στο 5.5 .

image.png.827c6511308c5c4fc07258230b226712.png

image.png.dad58b4d87c8baf18836b3376e95f30a.png

η εξωτερική  μονάδα κάνει αρκετό θόρυβο από τον ανεμιστήρα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Asyg24kmta , εξωτερική 40C, ζήτηση 25C, 60τμ ενιαίου με απώλειες θέρμανσης 6500W (και από ότι φαίνεται κάπου 3500W σε ψύξη).

Καταναλώνει γύρω στα 600W, αποδίδει στον χώρο κάπου 3.4KW ( 53% του φορτίου που μπορεί να δώσει από το εγχειρίδιο όπως φαίνεται στη 2η εικόνα) , με απόδοση (eer) γύρω στο 5.5 .

image.png.827c6511308c5c4fc07258230b226712.png

image.png.dad58b4d87c8baf18836b3376e95f30a.png

η εξωτερική  μονάδα κάνει αρκετό θόρυβο από τον ανεμιστήρα.

 

ακου τωρα......εσυ ζητας 25 ,εγω 28 .......εγω με 28 και ειμαι ωραια.....αν το βαλω το edge 25 αισθανομαι οτι θα γινει εδω μεσα .....συντηρηση!!!τωρα που πηραν και τα δομικα υλικα ,η καταναλωση κοκκαλωσε στα 505 watt ,με 40 βαθμους εξω.......ποια ειναι η σωστη θερμοκρασια στην ψυξη σε τοσο ακραιες συνθηκες......δεν ειναι πολυ κρυο το δωματιο στους 25?.....ή τελικα τα δομικα υλικα και ο χωρος στους 25 βοηθαει περισσοτερο το κλιματιστικο? (μαλλον μπουρδα ρωταω....)

τον θορυβο της εξωτερικης στο βιντεο που τον ακους?μαλλον εισαι ....νεαρουλης ακομα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...