Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, BrunoB είπε

Όλο το βραδυ, ζήτηση 27 + ECO. Το ECO σ'αυτά δεν ειναι ακριβώς το κλασσικό ECONOMY. Λίγο μπερδεμένα τα λέει στο manual.

13-7.png.0b923f1b9d2f8192f200f577b5d71d95.png

 

 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Κι εγω πιστευω πως εχει καποιο θεμα, δεν μπορει σε ψυξη κιολας να μην πεφτει κατω απο 600..κανονικα τα 200-250w ελαχιστα θα πρεπε να τα βλεπει για πλακα..Βεβαια εσυ ξερεις τον χωρο σου κι αν υπαρχει καποια ιδιαιτεροτητα που δεν τη βλεπουμε εμεις.

 

1 ώρα πριν, BrunoB είπε

Τι να πω, το θέμα είναι οτι δεν έχουμε δει κι άλλο 24αρι all easy pro τι κάνει. Ιδιατερότητα δεν υπάρχει καμία, εξάλλου αφού κάνει τα on-off του φαίνεται οτι απλά δεν πάει πιο κάτω..
Σε καμιά βδομάδα που θα επιστρέψω επικοινωνώ απευθείας με fgeurope.

Και όμως, έχουμε ενδείξεις για το legend ότι ίσως δεν κατεβαίνει και τόσο χαμηλά ->

Η inventor στα χαρακτηριστικά το λέει 420W ελάχιστη. Αυτό βέβαια είναι rated δλδ 35C. Προσωπικά θα περίμενα να πέφτει στα περίπου 200W. Ίσως δεν μπορεί.

Βέβαια όπως έχουμε ξαναδεί, οι αντλίες θερμότητες έχουν στο περίπου 40% του φορτίου τη μέγιστη απόδοση, οπότε δεν σημαίνει ότι χαμηλά ελάχιστα watts = υψηλή απόδοση.

Σημασία έχουν τα νούμερα και το midea easy pro 24 (και πιθανότατα και το Legend 24 αν έχουν τα ίδια εξαρτήματα και προγραμματισμό), θα πρέπει να έχουν από τις μεγαλύτερες αποδόσεις (οικονομία σε χρήση) στην κατηγορία τους. Αν θυμάστε έχω τρέξει και υπολογισμό με πραγματικό seer με συνθήκες Ωρωπού εδώ , όπου ξεσκίζει το φανταστικό asyg24klca ->

@BrunoB για την αναζήτηση των ελάχιστων watts και φυσικά όποτε έχεις ευκαιρία και όρεξη, οι ιδανικές συνθήκες θα είναι όταν έξω έχει πχ 26 και μέσα ζητάς 27. Επίσης αν θα ήθελες, δοκίμασε να δεις τι κάνει σε αφύγρανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CapFlint είπε

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κατά δεύτερο, καταλαβαίνω καλά ότι η ιδανική εγκατάσταση θα ήταν με μικροαυτόματη τύπου L+N που προτείνεις αλλά και με αυτό που έχω τώρα μπορώ να το ανάψω να δροσιστώ και να το κλείσω το Σεπτέμβρη;! :P 

Ναι άναψε το κανονικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδια μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει. Διαβαζω οτι καποια κλιματιστικα, οπως τα inventor αν δεν κανω λαθος, ειναι φασον απο τα midea.

Τι σημαινει αυτο; οτι ειναι κατι σαν αντιγραφη; Μηπως τα midea ειναι καλυτερα δλδ;

Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω inventor legent 18000 και εχω μπει σε σκεψεις.

Αν δεν έχουμε τα parts list, δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε πόσο ίδια είναι. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια είχαμε βρει τα service manuals των inventor nemesis pro και gree amber και τα είχαμε δει ότι είναι ολόιδια μέχρι βίδας.

Αλλά και ίδια να είναι, ίσως να έχουν λίγο διαφορετικό προγραμματισμό.

Αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος ότι παίρνεις το κλιματιστικό που έχει τα στοιχεία που λέει η eurovent, πας στο midea αλλά με 3 χρόνια εγγύηση αντί για 10. Θα πρέπει να το ζυγίσεις.

Εναλλακτικά πας σε επώνυμες λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ο ψυκτικος μου ειπε οτι εχουν μηχανημα για κενο, αφου ειναι απαραιτητο στα καινουρια μηχανηματα λογω του οτι εχουν φρεον 32 (κατι τετοιο).

Ρίξε μια ματιά στο sticky εκεί που λέμε για τα 3 sos της εγκατάστασης. Προσπάθησε να μην πέσεις θύμα παραπλάνησης κάποιου λαμόγιου ψυκτικού. Ότι θέλεις ρώτα.

1 ώρα πριν, George gia είπε

Καμία πληροφορία που θα με βοηθούσε 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

1 ώρα πριν, ANTONIOS67 είπε

Καλημέρα σας, θα παρακαλούσα την συμβουλή σας .

Το σπίτι είναι νεόδμητο διαμέρισμα 2ου ορόφου στην περιοχή Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκη.

Ενεργειακή κλάση Α+ με αυτόνομη θέρμανση Φ Α .

Η απορία μου είναι τι θα είναι καλύτερα να τοποθετηθεί για το θέμα ψύξης, μια μονάδα στη σαλοκουζινα θα είναι αρκετή να δροσίσει τα υπόλοιπα δωμάτια; 

Και αν ναι έως 18ρι καλύπτει το χώρο;;

ή να μπουν 2 μικρά πχ 9ρια μπρος πίσω και ποιο σημείο θα ήταν τα καλύτερο κατά την γνώμη σας ;;

Μιλάω για το Δ2 διαμέρισμα, δεξιά δλδ .

2ος όροφος.pdf 48.09 kB · 3 downloads

Δωμάτιο και κλιματιστικό. Εναλλακτικά κοίτα για αντλία θερμότητας, vrv κτλ

1 ώρα πριν, arvacon είπε

Απο ποτε η midea δινει 3 χρονια? Εγω στο site του Φειδακη βλεπω οτι αναφερει 10 χρονια.
Επειδη τυγχανει να εχω κλιματιστικα και απ τις 2 εταιρειες, θα προτεινα στο φιλο να παρει Midea και οχι Inventor. Εχω δυο 12αρια, το midea xtreme save lite AG2eco και το Inventor neo n2uvi. Το midea εχει καλυτερους συντελεστες seer και scop, καθως και πιστοποιηση eurovent, ενω το inventor παρολο που ειναι σχεδον ιδιο κλιματιστικο μιας και ειναι φασον midea, δεν εχει eurovent και εχει χαμηλοτερους συντελεστες. Το midea μου αποδιδει πολυ καλυτερα απ το inventor και απο θεμα φασαριας, το inventor κανει σαν ελικοφορο αεροπλανο της Ολυμπιακης απ τα 90s, ενω το midea σχεδον δεν το ακους...

Πιθανώς το neo να μην έχει εγκατασταθεί σωστά.

57 λεπτά πριν, 1comment είπε

Θέλω να αντικαταστήσω ενα 12αρι τογιοτομι με ενα 24αρι. Ο ψυκτικος μου δουλεύει μια συγκεκριμένη μάρκα, τα tcl. Είναι αξιόπιστα γενικά; Ένα μικρότερο που έβαλε στο δωμάτιο της μάνας μου είναι μια χαρά. Σε τέτοιες αγορές πάντα πηγαίνω βάσει κριτικών αλλά απ' ότι κατάλαβα, αν παραγγείλω ό,τι θέλω από Χ μαγαζί ας πούμε, θα χρεωθώ και τα (αυξημένα) μεταφορικά και σίγουρα θα φάω σημαντική καθυστέρηση στο να βρω διαθέσιμο ψυκτικό με ελεύθερο ραντεβου. Ενώ αν πω σε ψυκτικό ότι θέλω να αγοράσω και κλιματιστικό από αυτόν, θα με εξυπηρετήσει άμεσα. 

Τιμή μου είπε 1000 μαζί με τοποθέτηση. Απ ότι είδα, εκεί παίζουν οι τιμές για τα 24αρια tcl, άρα στην ουσία μου κάνει δώρο την τοποθέτηση. 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

33 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

καλησπερα σας , κληρωθηκα για αγορα κλιματιστικου με το προγραμμα που τρέχει και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Αρχικο και κυριο ερωτημα , τι BTU χρειαζομαι για το υπνοδωματιο & δευτερο ερωτημα τι μαρκα - μοντελο να επιλεψω.

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Υγ: σιγουρα στον υπολογιστη απωλειων εχω κανει λαθος απ οτι νομιζω..

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 350-450 ευρω + 45% Κρατική επιδότηση απο το προγραμμα Ανακυκλώνω - αλλάζω συσκευή
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. : Αλλαγή παλαιού επαρκούς κλιματιστικού 12000BTUs αλλα κοστοβόρου λογω παλαιότητας.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):  40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:  Εως τον προηγούμενο χειμώνα γινόταν χρήση πετρελαίου αλλα θα ηθελα να το δοκιμάσω ως κυρια πηγή θέρμανσης, κυρια πηγη σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 17 τμ ενιαίος χώρος + 3 τμ χωρος με ντουλάπες.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αίγιο με 39C το καλοκαίρι (realtime) και εως 0C τον χειμώνα,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, το δωματιο ''βλεπει'' ανατολικά αρα το καλοκαιρι το βραζει ο ηλιος, κρύο τον χειμώνα (πλακα απο πανω), ζεστο το καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη ανατολικα.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μετριες μονώσεις, αντολικος προσανατολισμός του δωματιου, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

8442.18Watt

 

7260.28KCal/h

 

469.01Watt/m2

 

403.35KCal/h/m2

Toshiba arata ή yukai 13000 ή daikin atxc35d , όποιο βρεις σε καλή προσφορά (και υπόψη το daikin με +99€ πάει στα 10 χρόνια εγγύηση μέσω της daikin hellas).

19 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα ηθελα και μια προταση για κλιματιστικο για λιγο μικροτερο χωρο ,αλλα πολυ καλυτερα μονωμενο. Βαζω το ερωτηματολογιο.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900 αρχική τιμη.Υπαρχει επιδοτηση.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Με το προγραμμα ανακυκλωσης,αρα αναλογο καταστημα. 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50-50 η χρηση μιας και το σπιτι κραταει αρκετη δροσια το καλοκαιρι.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη ψυξης, περιστασιακη θερμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει πετρελαιο για θερμανση.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα αλλα θα ηθελα να πιανει και λιγο στα δωματια.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Γερακας.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιαφορα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Ειναι ουσιαστικα ημι υπογειο σπιτι οποτε δε το χτυπαει ηλιος. Αρκετα ζεστο το χειμωνα και δροσερο το καλοκαιρι. Το κλιματιστικο το θελω ουσιαστικα για τις πολυ ζεστες το καλοκαιρι και συμπληρωματικο στη θερμανση το χειμωνα.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες

 

3475.89Watt

 

2989.26KCal/h

 

77.24Watt/m2

 

66.43KCal/h/m2

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232027-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13n4kvrg-e

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν έχουμε τα parts list, δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε πόσο ίδια είναι. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια είχαμε βρει τα service manuals των inventor nemesis pro και gree amber και τα είχαμε δει ότι είναι ολόιδια μέχρι βίδας.

Αλλά και ίδια να είναι, ίσως να έχουν λίγο διαφορετικό προγραμματισμό.

Αν θέλεις να είσαι 100% σίγουρος ότι παίρνεις το κλιματιστικό που έχει τα στοιχεία που λέει η eurovent, πας στο midea αλλά με 3 χρόνια εγγύηση αντί για 10. Θα πρέπει να το ζυγίσεις.

Εναλλακτικά πας σε επώνυμες λύσεις.

Να προσθεσουμε ομως εδω κατι που παραλειπεται και δεν αναφερεται τοσο συχνα, οτι για να ισχυει αυτη η περιτρανη 10ετη εγγυηση, πρεπει να φερνεις τεχνικο καθε χρονο για συντηρηση μετα τα 3 πρωτα χρονια, ο οποιος να ειναι εξουσιοδοτημενος για inventor, διαφορετικα η εταιρεια θα σε πεταξει εκτος εγγυησης.

image.png.fd66e8f186727c0e53594ca79c88c117.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

εκεί μέσα στα 12τμ ένα 24αρι; Με το πάει να πάρει μπροστά, θα σβήνει αμέσως. Μίλα και με κάποιον επαγγελματία να σου πει. Το κλιματιστικό πάντως θα πρέπει να μπει στο σαλόνι.

Ο χώρος είναι ενιαίος και ο αέρας θα "βαράει" στο σαλόνι. Εναλλακτική από τα toshiba ως δεύτερη επιλογή; Με τα edge τι παίζει; Αξίζει να πας σε αυτή την κατηγορία; Επίσης για το 9αρι αξίζει το Haori έναντι του yukai?

Ευχαριστώ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dantε είπε

Λιγο γαιδουρι μου φαινεται 😛

Αν επαιζε και κατι ελαφρως πιο οικονομικο, θα βολευε παντως.

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-inverter-18000btu-134461

2 λεπτά πριν, flampouras είπε

Ο χώρος είναι ενιαίος και ο αέρας θα "βαράει" στο σαλόνι. Εναλλακτική από τα toshiba ως δεύτερη επιλογή; Με τα edge τι παίζει; Αξίζει να πας σε αυτή την κατηγορία; Επίσης για το 9αρι αξίζει το Haori έναντι του yukai?

Ευχαριστώ. 
 

Υπόψη ότι ο θερμός αέρας πάει ψηλά και εγκλωβίζεται σε δοκάρια, τοίχους, ταβάνια κτλ. Σε ψύξη θα δουλέψει πιο εύκολα.

Γενικά τα toshiba έχουν μια καλή ισορροπία σε ποιότητα, εγγύηση, απόδοση κτλ.

Από σειρές , τα edge είναι πάνω από yukai, με μικροδιαφορές σε απόδοση και μεγαλύτερες διαφορές σε χαρακτηριστικά.

Τα haori επίσης πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς όσους έχουν toshiba ή έχουν μιλήσει με την εταιρεία.

Για την εγγύηση πρέπει να γίνεται συντήρηση από εγκεκριμένο ψυκτικό της toshiba;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

Είμαι στην ερευνα για αγορά 2 κλιματιστικών . 
Το σπιτι ειναι 2όροφο και παρακάτω θα σας παραθέσω τα στοιχεία του κάτω ορόφου . Το σπίτι επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα 
 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1000-1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλιου. Το παλιό ενα  12άρι που ζοριζόταν 
  3. ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση
  4. 50% ψύξη / 50% θέρμανση):
  5. αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Υπάρχει λέβητας πετρελαίου
  7.  θα είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα τραπεζαρία
  8. Ηλιούπολη Αττικής 
  9.  wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, 
  10. Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώρο
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
    Δάπεδο σε επαφή με:Έδαφος
    Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
    Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
    Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
    Παράθυρα:3
    Τύπος Κουφωμάτων:
    Μεταλλικά κουφώματα
    Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
    Εμβαδό χώρου ~50m2

    image.png.ae2654f3e3933fc1fec4b665a8581c0b.png

 

Οτι πρόταση δεκτή . Καθώς κάτι ειχα στο μυαλό μου αλλα με όλα οσα εχω διαβάσει εχω χαθεί λίγο. 
Αντίστοιχα ειναι και ο επάνω όροφος με την διαφορά οτι το επάνω ειναι αυτή τη στιγμή ενα παλιό 18αρι Panasonic σε χώρο που καλύπτει τα 3 δωμάτια που βρίσκονται επάνω . 

Το πλάνο ειναι η αλλαγη και των 2 με κάτι λιγότερο ενεργοβόρο. Το ανώτατο διαθέσιμο ποσο που αναγράφω ειναι για το κάθε ενα κλιματιστικό . 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από mpempas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mpempas είπε

Καλησπέρα σας, 

Είμαι στην ερευνα για αγορά 2 κλιματιστικών . 
Το σπιτι ειναι 2όροφο και παρακάτω θα σας παραθέσω τα στοιχεία του κάτω ορόφου . Το σπίτι επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα 
 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1000-1200
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλιου. Το παλιό ενα  12άρι που ζοριζόταν 
  3. ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση
  4. 50% ψύξη / 50% θέρμανση):
  5. αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Υπάρχει λέβητας πετρελαίου
  7.  θα είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα τραπεζαρία
  8. Ηλιούπολη Αττικής 
  9.  wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, 
  10. Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώρο
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
    Δάπεδο σε επαφή με:Έδαφος
    Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
    Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
    Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
    Παράθυρα:3
    Τύπος Κουφωμάτων:
    Μεταλλικά κουφώματα
    Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
    Εμβαδό χώρου ~50m2

    image.png.ae2654f3e3933fc1fec4b665a8581c0b.png

 

Οτι πρόταση δεκτή . Καθώς κάτι ειχα στο μυαλό μου αλλα με όλα οσα εχω διαβάσει εχω χαθεί λίγο. 
Αντίστοιχα ειναι και ο επάνω όροφος με την διαφορά οτι το επάνω ειναι αυτή τη στιγμή ενα 18αρι Panasonic σε χώρο που καλύπτει τα 3 δωμάτια που βρίσκονται επάνω . 

Το πλάνο ειναι η αλλαγη και των 2 με κάτι λιγότερο ενεργοβόρο. Το ανώτατο διαθέσιμο ποσο που αναγράφω ειναι για το κάθε ενα κλιματιστικό . 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, arvacon είπε

Να προσθεσουμε ομως εδω κατι που παραλειπεται και δεν αναφερεται τοσο συχνα, οτι για να ισχυει αυτη η περιτρανη 10ετη εγγυηση, πρεπει να φερνεις τεχνικο καθε χρονο για συντηρηση μετα τα 3 πρωτα χρονια, ο οποιος να ειναι εξουσιοδοτημενος για inventor, διαφορετικα η εταιρεια θα σε πεταξει εκτος εγγυησης.

image.png.fd66e8f186727c0e53594ca79c88c117.png

O εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος στο νησι μου ειπε οταν τον ρωτησα για αντλια κενου οτι ειμαστε πιστοποιημενοι και ξερουμε τη δουλεια μας και οτι τα μηχανηματα ερχονται ετοιμα με κενο απο το εργοστασιο. Αρα, απ οτι καταλαβα εγω ΔΕΝ κανει κενο στις εξωτερικες σωληνες.

Οποτε βρηκα αλλον τεχνικο που ειπε οτι εχει μηχανημα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

O εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος στο νησι μου ειπε οταν τον ρωτησα για αντλια κενου οτι ειμαστε πιστοποιημενοι και ξερουμε τη δουλεια μας και οτι τα μηχανηματα ερχονται ετοιμα με κενο απο το εργοστασιο. Αρα, απ οτι καταλαβα εγω ΔΕΝ κανει κενο στις εξωτερικες σωληνες.

Οποτε βρηκα αλλον τεχνικο που ειπε οτι εχει μηχανημα.

Το είναι πιστοποιημένος δεν σημαίνει ότι πρέπει να παραβαίνει τις οδηγίες του κατασκευαστή. Καλά έκανες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ειναι χωρίς εγκατάσταση απ οτι βλέπω σωστά ?

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Επίσης το toshiba δεν ειναι στο προγραμμα ανακύκλωσης συσκευής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, BrunoB είπε

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό! 3 διαγράμματα στα γρήγορα για το Midea all easy pro 24000 σε ψύξη, για χειμωνιάτικα προφανώς είναι αργά (αλλά έχω).
Εν συντομία, ο χώρος είναι το μισό σπίτι, περίπου 60τμ, και λίγο πολύ ενιαίος. Τελευταίος όροφος,  πολύ καλή  μόνωση (και στην ταράτσα), περιοχή Πάτρα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή. Το χειμώνα πχ η εσωτερική δεν έπεσε ποτέ κάτω από 17-18 βαθμούς (χωρίς θέρμανση).

Ζητούμενη πάντα 28, Auto Fan, η αίσθηση που δημιουργεί είναι ευχάριστη, και μάλιστα σε 10 λεπτα. Στα 6μ το θερμόμετρο δείχνει 27-28. Άνετο για το χώρο, υπάρχει ηλικιωμένη ασθενής οπότε το πάγωμα δεν παίζει.

Πάμε ..
29/6/23 Νύχτα

26-6.png.c31446f7b8a046d62ebce2159aeb4e77.png


11/7/23  7μμ-7πμ , εξωτερική 30

11-7.png.d7a6784667556bf26721e1a3c13873fc.png

12/7/23  5.30μμ - 8.30μμ, εξωτερική 33
12-7.png.60cb7b65cb84d057b2f05fbc1ff37b00.png

Αυτή τη στιγμή με 30 εξωτερική δουλεύει στα 600-640w.

Υπάρχει και Midea all easy pro 9000 σε υπνοδωμάτιο 15τμ, το οποίο το υπολογίζω να πέφτει στα 80-100w. Δεν έχω αποκλειστική μέτρηση αλλά κάπου εκεί είναι.

Θυμίζω, είχα αναφέρει το χειμώνα δεν έπεφτε κάτω από 600w. Ίσως το 18αρι να με κάλυπτε και να ήταν και λιγότερο ενεργοβόρο... too late.

Αυτά προς το παρόν, ότι θέλετε ρωτάτε/δοκιμάζω.
 

*edit που πηγαν οι φωτο???

** ok τις βρήκαμε

Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από την εσωτερική μονάδα; Θα έπρεπε να πέφτει τουλάχιστον 300w  στην ψύξη αν έχεις 27 βαθμούς στον χώρο και το έχεις ρυθμίσει τόσο.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...