Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, marmaris είπε

αν το θες κυριως για ψυξη ,κατ΄εμε παρτο αφοβα.......αν ειναι σωστα τα btu στον χωρο σου ,εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος......το Midea 95 watt ελαχιστη ,το Legend 110 watt.....χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.....7 χρονια διαφορα στην καλυψη της εγγυησης....

το Toshiba edge λατρευω......και πραγματι life is music....

Άλλο ρώτησα τι γνώμη έχεις για τα carrier? ....αν και για τα toshiba έχω ακούσει καλά λόγια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδια μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει. Διαβαζω οτι καποια κλιματιστικα, οπως τα inventor αν δεν κανω λαθος, ειναι φασον απο τα midea.

Τι σημαινει αυτο; οτι ειναι κατι σαν αντιγραφη; Μηπως τα midea ειναι καλυτερα δλδ;

Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω inventor legent 18000 και εχω μπει σε σκεψεις.

Το εχω εδώ και λίγο καιρο το 18 είναι τούμπανο πολύ δυνατο με αρκετά χαρακτηριστικά,αυτο που δεν μου αρεσε είναι ότι κάποιες στιγμές η εξωτερική μονάδα είναι παραπάνω θορυβώδης κατά την λειτουργιά και οπωσδήποτε να βάλεις αντικραδασμικα,δυστηχως δεν έβαλα και κάποιες φορες παρατηρώ ότι αν υπήρχαν θα ήταν καλύτερα όταν ανεβάζει στροφές όταν δουλεύει χαλαρά είναι οκ ,κατά τα αλλά άψογο δροσίζει τον χώρο για την πλακά μέσα είναι αθόρυβο και φυσικά τα 10 χρονιά εγγύηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, life is music είπε

Άλλο ρώτησα τι γνώμη έχεις για τα carrier? ....αν και για τα toshiba έχω ακούσει καλά λόγια !

δεν εχω αποψη ,γιατι δεν εχω Carrier......εγω εχω 1 Toshiba edge 24αρι,ενα Midea aurora 12 και ενα inventor Legend 12 ......εχω μπριζακια καταναλωσεως και για αυτα εχω αποψη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmaris είπε

αν το θες κυριως για ψυξη ,κατ΄εμε παρτο αφοβα.......αν ειναι σωστα τα btu στον χωρο σου ,εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος......

Εχω καταληξει στο Legend. Αλλο ρωτησα. Αγοραζουμε απο σκρουτζ οποιο μαγαζι μας εξυπηρετει (τιμη-διαθεσιμοτητα-περιοχη) ή πρεπει απο καποια συγκεκριμενα μονο; Διαβαζα στο site μιας εταιρειας που δεν θυμαμαι ποια ειναι, οτι η εγγυηση ισχυει αν αγοραστει απο συγκεκριμενα καταστηματα μονο, τα αλλα τα θεωρουσε "παραεισαγωγη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω καταληξει στο Legend. Αλλο ρωτησα. Αγοραζουμε απο σκρουτζ οποιο μαγαζι μας εξυπηρετει (τιμη-διαθεσιμοτητα-περιοχη) ή πρεπει απο καποια συγκεκριμενα μονο; Διαβαζα στο site μιας εταιρειας που δεν θυμαμαι ποια ειναι, οτι η εγγυηση ισχυει αν αγοραστει απο συγκεκριμενα καταστηματα μονο, τα αλλα τα θεωρουσε "παραεισαγωγη".

δεν εχει η Inventor παραεισαγωγη.......ειναι ελληνικη εταιρεια....νομιζω

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όμιλος τουρνικιωτη για τα tcl με 10 χρόνια εγγύηση λέει στην αρχική του σελίδα ότι δεν συνεργάζεται με συγκεκριμένα καταστήματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω καταληξει στο Legend. Αλλο ρωτησα. Αγοραζουμε απο σκρουτζ οποιο μαγαζι μας εξυπηρετει (τιμη-διαθεσιμοτητα-περιοχη) ή πρεπει απο καποια συγκεκριμενα μονο; Διαβαζα στο site μιας εταιρειας που δεν θυμαμαι ποια ειναι, οτι η εγγυηση ισχυει αν αγοραστει απο συγκεκριμενα καταστηματα μονο, τα αλλα τα θεωρουσε "παραεισαγωγη".

H TCL το αναφερει αυτο, οταν πρωτομπαινεις στο site το ελληνικο.

Επεξ/σία από arvacon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmaris είπε

δεν εχω αποψη ,γιατι δεν εχω Carrier......εγω εχω 1 Toshiba edge 24αρι,ενα Midea aurora 12 και ενα inventor Legend 12 ......εχω μπριζακια καταναλωσεως και για αυτα εχω αποψη.....

Για να προστατέψουμε το κλιματιστικό μας απο της διακοπές της ΔΕΗ τι μπορούμε να βάλουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας , κληρωθηκα για αγορα κλιματιστικου με το προγραμμα που τρέχει και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Αρχικο και κυριο ερωτημα , τι BTU χρειαζομαι για το υπνοδωματιο & δευτερο ερωτημα τι μαρκα - μοντελο να επιλεψω.

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Υγ: σιγουρα στον υπολογιστη απωλειων εχω κανει λαθος απ οτι νομιζω..

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 350-450 ευρω + 45% Κρατική επιδότηση απο το προγραμμα Ανακυκλώνω - αλλάζω συσκευή
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. : Αλλαγή παλαιού επαρκούς κλιματιστικού 12000BTUs αλλα κοστοβόρου λογω παλαιότητας.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):  40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:  Εως τον προηγούμενο χειμώνα γινόταν χρήση πετρελαίου αλλα θα ηθελα να το δοκιμάσω ως κυρια πηγή θέρμανσης, κυρια πηγη σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 17 τμ ενιαίος χώρος + 3 τμ χωρος με ντουλάπες.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αίγιο με 39C το καλοκαίρι (realtime) και εως 0C τον χειμώνα,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, το δωματιο ''βλεπει'' ανατολικά αρα το καλοκαιρι το βραζει ο ηλιος, κρύο τον χειμώνα (πλακα απο πανω), ζεστο το καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη ανατολικα.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μετριες μονώσεις, αντολικος προσανατολισμός του δωματιου, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

8442.18Watt

 

7260.28KCal/h

 

469.01Watt/m2

 

403.35KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marmaris είπε

πας σε υπερδιαστασιολογηση και δεν ξερω αν πρεπει.....να γραψεις το ερωτηματολογιο πρωτα.....

Το βασικό ερώτημα είναι γνώμες για tcl από όσους έχουν πάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, life is music είπε

Για να προστατέψουμε το κλιματιστικό μας απο της διακοπές της ΔΕΗ τι μπορούμε να βάλουμε ?

Επιτηρητη τασης στον πινακα. http://www.sehex.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126:epitiritis-tasis&catid=21:2019-02-10-06-05-07&Itemid=26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, life is music said:

Για να προστατέψουμε το κλιματιστικό μας απο της διακοπές της ΔΕΗ τι μπορούμε να βάλουμε ?

Οχι για διακοπές, αλλά για αυξομειώσεις τάσης, έχουμε βάλει στο πίνακα επιτηρητή τάσης. Το καλοκαίρι 2021 βάραγε υπερωρίες. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Λιγο γαιδουρι μου φαινεται 😛

Αν επαιζε και κατι ελαφρως πιο οικονομικο, θα βολευε παντως.

 

Θα ηθελα και μια προταση για κλιματιστικο για λιγο μικροτερο χωρο ,αλλα πολυ καλυτερα μονωμενο. Βαζω το ερωτηματολογιο.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900 αρχική τιμη.Υπαρχει επιδοτηση.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα αγορα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Με το προγραμμα ανακυκλωσης,αρα αναλογο καταστημα. 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50-50 η χρηση μιας και το σπιτι κραταει αρκετη δροσια το καλοκαιρι.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη ψυξης, περιστασιακη θερμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει πετρελαιο για θερμανση.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα αλλα θα ηθελα να πιανει και λιγο στα δωματια.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Γερακας.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιαφορα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Ειναι ουσιαστικα ημι υπογειο σπιτι οποτε δε το χτυπαει ηλιος. Αρκετα ζεστο το χειμωνα και δροσερο το καλοκαιρι. Το κλιματιστικο το θελω ουσιαστικα για τις πολυ ζεστες το καλοκαιρι και συμπληρωματικο στη θερμανση το χειμωνα.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες

 

3475.89Watt

 

2989.26KCal/h

 

77.24Watt/m2

 

66.43KCal/h/m2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CapFlint είπε

Πολύ ευχαρίστως να δώσω feedback. Πρώτα όμως έπρεπε να ολοκληρώσω την ηλεκτρική εγκατάσταση. Το συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση του AC μου είπε ότι τώρα χρειάζεται 3Χ2.5 καλώδιο και εικοσάρα ασφάλεια στον πίνακα. Έκλεισα λοιπόν έναν ηλεκτρολόγο και μόλις γύρισα από τη δουλειά βρήκα την επισυνημμένη στον πίνακα που δεν μου κάνει για 20άρα...

Εσείς οι πιο έμπειροι τι λέτε, είμαι εντάξει; (Να θυμίσω ότι μιλάμε για 24άρι Inventor Legend)

 

image.jpeg

Ένα μπράβο στον ηλεκτρολόγο που έβαλε επώνυμη μικροαυτόματη της Schneider, στα 6kA και όχι καμία από τα βάθη της Ασίας, αλλά, πότε επιτέλους θα μάθουμε σε αυτή την χώρα πως στα εγχειρίδια εγκατάστασης των κλιματιστικών, αναφέρουν ξεκάθαρα πως χρειάζεται να διακόπτεται και ο ουδέτερος, όχι μόνο η φάση.., οπότε θα απαιτείτε από τους ηλεκτρολόγους σας σε γραμμές φορτίων κλπ, να σας εγκαθιστούν μικροαυτόματη τύπου L+N (κλικ για ενδεικτική φωτό), όταν εγκαθιστούν παροχές για κλιματιστικά..
Η καμπύλη D, ναι ίσως χρειάζονταν σε παλιά μηχανήματα ή γενικότερα κάνει σε μοτέρ (με υψηλά amper εκκίνησης, αλλά σε ένα inverter κλιματιστικό με πολύ χαμηλά ρεύματα εκκίνησης, θα αργήσει να πέσει σε τυχόν βραχυκλύκλωμα.. εδώ οι καμπύλες ασφαλειών

Ξέρω που ψειρίζουμε τη μαϊμού, όταν καλά καλά έχουμε εγκαταστάσεις χωρίς κενό με μικρά μήκη σωληνώσεων κλπ, αλλά μια μέρα οι εταιρείες αυτά ίσως τα ζητήσουν για εγγυήσεις, όπως επίσης να προλάβουμε τυχόν ζημιά ακόμα και από "άνοιξε-κλείσε" μια ασφάλεια..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kozanitis1 είπε

Ένα μπράβο στον ηλεκτρολόγο που έβαλε επώνυμη μικροαυτόματη της Schneider, στα 6kA και όχι καμία από τα βάθη της Ασίας, αλλά, πότε επιτέλους θα μάθουμε σε αυτή την χώρα πως στα εγχειρίδια εγκατάστασης των κλιματιστικών, αναφέρουν ξεκάθαρα πως χρειάζεται να διακόπτεται και ο ουδέτερος, όχι μόνο η φάση.., οπότε θα απαιτείτε από τους ηλεκτρολόγους σας σε γραμμές φορτίων κλπ, να σας εγκαθιστούν μικροαυτόματη τύπου L+N (κλικ για ενδεικτική φωτό), όταν εγκαθιστούν παροχές για κλιματιστικά..
Η καμπύλη D, ναι ίσως χρειάζονταν σε παλιά μηχανήματα ή γενικότερα κάνει σε μοτέρ (με υψηλά amper εκκίνησης, αλλά σε ένα inverter κλιματιστικό με πολύ χαμηλά ρεύματα εκκίνησης, θα αργήσει να πέσει σε τυχόν βραχυκλύκλωμα.. εδώ οι καμπύλες ασφαλειών

Ξέρω που ψειρίζουμε τη μαϊμού, όταν καλά καλά έχουμε εγκαταστάσεις χωρίς κενό με μικρά μήκη σωληνώσεων κλπ, αλλά μια μέρα οι εταιρείες αυτά ίσως τα ζητήσουν για εγγυήσεις, όπως επίσης να προλάβουμε τυχόν ζημιά ακόμα και από "άνοιξε-κλείσε" μια ασφάλεια..

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κατά δεύτερο, καταλαβαίνω καλά ότι η ιδανική εγκατάσταση θα ήταν με μικροαυτόματη τύπου L+N που προτείνεις αλλά και με αυτό που έχω τώρα μπορώ να το ανάψω να δροσιστώ και να το κλείσω το Σεπτέμβρη;! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...