Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδια μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει. Διαβαζω οτι καποια κλιματιστικα, οπως τα inventor αν δεν κανω λαθος, ειναι φασον απο τα midea.

Τι σημαινει αυτο; οτι ειναι κατι σαν αντιγραφη; Μηπως τα midea ειναι καλυτερα δλδ;

Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω inventor legent 18000 και εχω μπει σε σκεψεις.

ψυξη - θερμανση ζητας?.......εργαλειο καλο παντως......αν στο εγκαταστησουν σωστα...

ειναι μια παρα πολυ καλη αντιγραφη ....και με 10 χρονια εγγυηση.......καλη επιλογη !!!

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toshiba edge 24 σε υπερδιαστασιολογηση.......2 μερες εκανε να φερει στα ισα το σπιτι.....καταναλωση 550-700 ,μονιμα ανοιχτο και σημερα 300-500 πλεον....

Επεξ/σία από marmaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

ειναι φασον

Σημαίνει ότι μια εταιρεία που λέγεται inventor δεν έχει δικό της εργοστάσιο και παραγγέλνει στην midea που έχει δικό της εργοστάσιο κάποιες χιλιάδες τεμάχια, με την φίρμα "Inventor" επάνω. Αυτό δεν σημαίνει ότι το προϊόν είναι καλό ή κακό. 
Για παράδειγμα, όλα τα προϊόντα της Apple είναι φασόν καθώς ως γνωστόν η Apple δεν διαθέτει δικά της εργοστάσια αλλά δίνει τα προϊόντα φασόν σε εργοστάσια συναρμολόγησης στην Ασία. 
Σε κάποιες περιπτώσεις το φασόν μπορεί να είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν μεταξύ διαφόρων "φιρμών", κατόπιν σχετικών συμφωνιών.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmaris είπε

ψυξη - θερμανση ζητας?.......εργαλειο καλο παντως......αν στο εγκαταστησουν σωστα...

Ειχα ξαναγραψει πριν καμια βδομαδα και μου ειχαν πει για το legent, μονο ψυξη θελω σε χωρο γυρω στα 40-45τμ και 2.8μ υψος.

Ο ψυκτικος μου ειπε οτι εχουν μηχανημα για κενο, αφου ειναι απαραιτητο στα καινουρια μηχανηματα λογω του οτι εχουν φρεον 32 (κατι τετοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2023 στις 7:44 ΜΜ, liakjim είπε

Αν είναι 10εκ, είσαι κομπλέ. Και η χαλκοσωλήνα οκ. Go και θέλουμε καλό feedback!

https://www.in.gr/2023/07/05/plus/ta-nea-tis-agoras/kalokairines-ekptoseis-2023-pote-arxizoun-poso-tha-kratisoun/

Πολύ ευχαρίστως να δώσω feedback. Πρώτα όμως έπρεπε να ολοκληρώσω την ηλεκτρική εγκατάσταση. Το συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση του AC μου είπε ότι τώρα χρειάζεται 3Χ2.5 καλώδιο και εικοσάρα ασφάλεια στον πίνακα. Έκλεισα λοιπόν έναν ηλεκτρολόγο και μόλις γύρισα από τη δουλειά βρήκα την επισυνημμένη στον πίνακα που δεν μου κάνει για 20άρα...

Εσείς οι πιο έμπειροι τι λέτε, είμαι εντάξει; (Να θυμίσω ότι μιλάμε για 24άρι Inventor Legend)

 

image.jpeg

Επεξ/σία από CapFlint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, amotida said:

Με τι ταχύτητα ανεμιστήρα το λειτουργείς;

Δοκίμασες να δεις με «Silence»; 
Δεν αλλάζει τίποτα;

Auto πάντα, όταν πιάσει θερμοκρασία στο 10λεπτο πεφτει ο ανεμιστήρας τόσο όσο στο silent περίπου. Κάτι μισάωρα που το έχω βάλει είτε στο High είτε στο silent (αφού έχει πιάσει θερμοκρασία), πάλι εκεί στα 600w παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ειχα ξαναγραψει πριν καμια βδομαδα και μου ειχαν πει για το legent, μονο ψυξη θελω σε χωρο γυρω στα 40-45τμ και 2.8μ υψος.

Ο ψυκτικος μου ειπε οτι εχουν μηχανημα για κενο, αφου ειναι απαραιτητο στα καινουρια μηχανηματα λογω του οτι εχουν φρεον 32 (κατι τετοιο).

προχωρα αφοβα.......ιδιο εργαλειο με το Μidea και 10 χρονια εγγυηση (αντι για 3 ) σε ΟΛΟ το κλιματιστικο.....μεσα εξω....

2 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Auto πάντα, όταν πιάσει θερμοκρασία στο 10λεπτο πεφτει ο ανεμιστήρας τόσο όσο στο silent περίπου. Κάτι μισάωρα που το έχω βάλει είτε στο High είτε στο silent (αφού έχει πιάσει θερμοκρασία), πάλι εκεί στα 600w παίζει.

κι εγω φιλε τρομαξα με το Toshiba....εγω το ειχα 5 ανεμιστηρα 28 ζητηση ΟΛΗΗ την ημερα.......ομως οταν επιασαν τα δομικα υλικα 2 μερες μετα την θερμοκρασια επεσε η καταναλωση........ααααααα και οι περσιδες χαμηλα ,οχι ψηλα....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, marmaris said:

Toshiba edge 24 σε υπερδιαστασιολογηση.......2 μερες εκανε να φερει στα ισα το σπιτι.....καταναλωση 550-700 ,μονιμα ανοιχτο και σημερα 300-500 πλεον....

Καλημέρα. Προφανώς το νέο edge white? Αλλες εντυπώσεις? Πόσα τετραγωνικά έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2023 στις 6:30 ΜΜ, George gia είπε

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό για το σαλόνι κ να πιάνει και στην τραπεζαρία.το σαλόνι η τραπεζαρία και η κουζίνα δεν έχουν πόρτα μόνο ο τοίχος χωρίζει το σαλόνι με την κουζίνα.ο διάδρομος μετά έχει πόρτα οπότε το περιορίζω.τι γνώμη έχετε και πρόταση;;λεφτά κοντα στο 1000 θέλω κάτι οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος, θα χρησιμοποιηθεί πιο πολύ καλοκαίρι αλλά και χειμώνα!!

received_1242452689770380.jpeg

received_647404707314378.jpeg

received_1279820142642450.jpeg

 

Επεξ/σία από George gia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmaris είπε

προχωρα αφοβα.......ιδιο εργαλειο με το Μidea και 10 χρονια εγγυηση (αντι για 3 ) σε ΟΛΟ το κλιματιστικο.....μεσα εξω....

Αγοραζουμε απο σκρουτζ απο οποιο καταστημα θελουμε; Γιατι για καποια αλλη μαρκα (δεν θυμαμαι ποια), ειχα διαβασει οτι ισχυει εγγυηση απο συγκεκριμενα καταστηματα μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, θα παρακαλούσα την συμβουλή σας .

Το σπίτι είναι νεόδμητο διαμέρισμα 2ου ορόφου στην περιοχή Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκη.

Ενεργειακή κλάση Α+ με αυτόνομη θέρμανση Φ Α .

Η απορία μου είναι τι θα είναι καλύτερα να τοποθετηθεί για το θέμα ψύξης, μια μονάδα στη σαλοκουζινα θα είναι αρκετή να δροσίσει τα υπόλοιπα δωμάτια; 

Και αν ναι έως 18ρι καλύπτει το χώρο;;

ή να μπουν 2 μικρά πχ 9ρια μπρος πίσω και ποιο σημείο θα ήταν τα καλύτερο κατά την γνώμη σας ;;

Μιλάω για το Δ2 διαμέρισμα, δεξιά δλδ .

2ος όροφος.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doll είπε

Καλημέρα. Προφανώς το νέο edge white? Αλλες εντυπώσεις? Πόσα τετραγωνικά έχεις?

οχι το white edge ,το on the rocks EDGE........στην θερμανση ....Καταπληκτικο,αθορυβο σε 35 τετραγωνικα.....τελευταιος οροφος ,μια μετρια μονωση.......τον Χειμωνα τον περασα ζαχαρη.....ως 24αρι καει αλλα οχι τοσο οσο αλλα........καλοκαιρι εξισου καλο( εχω Midea aurora kai InventorLegend 12αρια και τα δυο σε υπνοδωματια) οι κινεζοι στην ψυξη παιζει να ειναι καλυτεροι,ομως εγω ζητω και θερμανση....ετσι Toshiba και αγιος ο Θεος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, marmaris είπε

προχωρα αφοβα.......ιδιο εργαλειο με το Μidea και 10 χρονια εγγυηση (αντι για 3 ) σε ΟΛΟ το κλιματιστικο.....μεσα εξω....

Απο ποτε η midea δινει 3 χρονια? Εγω στο site του Φειδακη βλεπω οτι αναφερει 10 χρονια.
Επειδη τυγχανει να εχω κλιματιστικα και απ τις 2 εταιρειες, θα προτεινα στο φιλο να παρει Midea και οχι Inventor. Εχω δυο 12αρια, το midea xtreme save lite AG2eco και το Inventor neo n2uvi. Το midea εχει καλυτερους συντελεστες seer και scop, καθως και πιστοποιηση eurovent, ενω το inventor παρολο που ειναι σχεδον ιδιο κλιματιστικο μιας και ειναι φασον midea, δεν εχει eurovent και εχει χαμηλοτερους συντελεστες. Το midea μου αποδιδει πολυ καλυτερα απ το inventor και απο θεμα φασαριας, το inventor κανει σαν ελικοφορο αεροπλανο της Ολυμπιακης απ τα 90s, ενω το midea σχεδον δεν το ακους...

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...