Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Αντί για 28 εννοείς, περιστασιακά ναι, θα δοκιμάσω σίγουρα όμως για ώρες να το παρακολουθήσω. Το GEAR εχω δοκιμάσει, σε 75 και 50 με 0 διαφορά στα χαμηλά. Θα κάνω ένα άναμα με GEAR εξαρχής μήπως απλά κόβει την υψηλή. Αμφιβάλλω οτι πέφτει πιο κάτω.

Ναι, αντί για 28, δοκίμασε σε παρακαλώ 27 και eco. Όχι gear.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick_81 είπε

@korakios συμφωνώ για το δοκάρι αλλα ειναι το μοναδικο σημειο ελευθερο που μπορει να μπει, αλλιως δεν μπαίνει. Στο κάτω κάτω εγω είμαι ρετιρέ οπότε μικρό το κακό. Οι από κάτω που το βάλανε στο ίδιο σημείο εκει επηρεάζομαι αλλά είπαμε δεν υπάρχει άλλο μέρος σε ολόκληρο το σαλόνι.

Ρε πάτε καλά ρε τρυπάτε δοκάρια για να περάσετε σωλήνες;

Αν τώρα δεν έχει θέμα με ένα καλό σεισμό θα αλλάξετε σπίτι μια και καλή..

Άλλο το να κάνεις λίγες τρύπες για να κρεμάσεις την εσωτερική και άλλο να κάνεις μια Φ63-Φ75 για σωληνώσεις.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έλα ρε συ, κανένα πρόβλημα, θα τρυπήσει κάτω από το δοκάρι.

 

9 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Την μεγάλη τρύπα Θα την κάνει στην γωνία κάτω από το δοκάρι για να βγάλει σωλήνες και αποχέτευση έξω.

Το μηχανημα μπορεί να μπει και πάνω στο δοκάρι με μικρά ούπα. Δεν είναι και τόσο βαρύ για να θέλει βαθιές τρύπες και μεγάλα ουπα.

απλα θα φαίνονται λιγο οι σωληνες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και ευτυχώς που συνεννοηθήκαμε με τη φώτο. Και εγώ όταν είπα τρύπημα δοκαριού δεν εννοούσα προφανώς για τους σωλήνες αλλά για τις βίδες στερέωσης του κλιματιστικού. Βάζω και τις διαστάσεις που τις μέτρησα μόλις για καλύτερη πληροφόρηση.. Πλάτος κάθετου δοκαριού όπως φαίνεται στη φώτο 43 εκ, τοίχος απο δοκάρι έως μπαλκονόπορτα 70 εκ και ύψος γωνίας 2.25 (εκεί δεν ξέρω αν είναι οκ ή πολύ χαμηλό).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BrunoB είπε

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό! 3 διαγράμματα στα γρήγορα για το Midea all easy pro 24000 σε ψύξη, για χειμωνιάτικα προφανώς είναι αργά (αλλά έχω).
Εν συντομία, ο χώρος είναι το μισό σπίτι, περίπου 60τμ, και λίγο πολύ ενιαίος. Τελευταίος όροφος,  πολύ καλή  μόνωση (και στην ταράτσα), περιοχή Πάτρα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή. Το χειμώνα πχ η εσωτερική δεν έπεσε ποτέ κάτω από 17-18 βαθμούς (χωρίς θέρμανση).

Ζητούμενη πάντα 28, Auto Fan, η αίσθηση που δημιουργεί είναι ευχάριστη, και μάλιστα σε 10 λεπτα. Στα 6μ το θερμόμετρο δείχνει 27-28. Άνετο για το χώρο, υπάρχει ηλικιωμένη ασθενής οπότε το πάγωμα δεν παίζει.

Πάμε ..
29/6/23 Νύχτα

26-6.png.c31446f7b8a046d62ebce2159aeb4e77.png


11/7/23  7μμ-7πμ , εξωτερική 30

11-7.png.d7a6784667556bf26721e1a3c13873fc.png

12/7/23  5.30μμ - 8.30μμ, εξωτερική 33
12-7.png.60cb7b65cb84d057b2f05fbc1ff37b00.png

Αυτή τη στιγμή με 30 εξωτερική δουλεύει στα 600-640w.

Υπάρχει και Midea all easy pro 9000 σε υπνοδωμάτιο 15τμ, το οποίο το υπολογίζω να πέφτει στα 80-100w. Δεν έχω αποκλειστική μέτρηση αλλά κάπου εκεί είναι.

Θυμίζω, είχα αναφέρει το χειμώνα δεν έπεφτε κάτω από 600w. Ίσως το 18αρι να με κάλυπτε και να ήταν και λιγότερο ενεργοβόρο... too late.

Αυτά προς το παρόν, ότι θέλετε ρωτάτε/δοκιμάζω.
 

*edit που πηγαν οι φωτο???

** ok τις βρήκαμε

Περίεργο ότι δεν πέφτει πιο χαμηλά ούτε το βράδυ.

εχει γίνει σωστή εγκατάσταση;

3 μέτρα σωλήνες;

Εχουν κλείσει οι τρύπες μέσα έξω;

φιλτρο είναι καθαρό;

κανε ένα αυτόματο καθαρισμό πριν το ξεκινήσεις 

με το follow me πως τα πάει το μηχανημα, θα πρέπει να κοιτάει το κοντρόλ προς το μηχανημα γιατί κάθε 3 λεπτά στέλνει θερμοκρασία 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, tu-luba said:

κανε ένα αυτόματο καθαρισμό πριν το ξεκινήσεις 

με το follow me πως τα πάει το μηχανημα, θα πρέπει να κοιτάει το κοντρόλ προς το μηχανημα γιατί κάθε 3 λεπτά στέλνει θερμοκρασία 

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Εγκατάσταση καμία αμφιβολία, όλα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω καιρο να γραψω στο νημα αλλα εβαλα πριν κανα μηνα (οταν οι ψυκτικοι δεν ηταν ακομα δυσευρετοι) να μου κανουν καθαρισμο στο κλιματιστικο (εσωτερικη μοναδα) γιατι εβαζε νερα μεσα ( το λυσανε ολο και το καθαρισανε σαν να ηταν του σπιτιου τους δικο τους). Ολα πλεον λειτουργουν σωστα.

Η εξωτερικη μοναδα εκανε τρελο θορυβο(συντονισμο- γιατι μπηκε ψηλα στο τοιχο και οχι πατωμα). Μιλαμε παιδια εκανε λες και γινοτανε σεισμος 10 ριχτερ. Ημουν ετοιμος να το πεταξω δλδ αλλα σωθηκα με κατι βασεις φτηνες απο αυτες που αγοραζουν ολοι απο το γνωστο ψαχτηρι. Μιλαμε η μερα με τη νυχτα ( 9αρι κλιματιστικο)

Για οσους ειστε στη θεση μου πριν το πεταξετε,  τσεκαρετε μηπως οι αντικραδασμικες βασεις ειναι η λυση.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι, αντί για 28, δοκίμασε σε παρακαλώ 27 και eco. Όχι gear.

μια τελευταια ερωτηση το κλιματιστικο στην κουζινα μου ειναι παλιο και εχει αυτο το ταμπελακι στα πλαι ....απο το ταμπελακι μπορουμε να βρουμε ποσα btu einai ?

1689290179231.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Παίζει κανας μετρητής ράγας με wifi να μου προτείνετε ?

(για να βλέπω κατανάλωση με διαγράμματα)

Spoiler

Εχω βρει αυτόν αλλά ακόμη δεν τον εχω βάλει,δεν ξερω αν υπάρχει κατι καλύτερο

https://www.skroutz.gr/s/37027649/Shelly-Pro-1pm-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-σε-Κόκκινο-Χρώμα.html  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, life is music είπε

μια τελευταια ερωτηση το κλιματιστικο στην κουζινα μου ειναι παλιο και εχει αυτο το ταμπελακι στα πλαι ....απο το ταμπελακι μπορουμε να βρουμε ποσα btu einai ?

1689290179231.jpg

9αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, liakjim said:

Ναι, αντί για 28, δοκίμασε σε παρακαλώ 27 και eco. Όχι gear.

Όλο το βραδυ, ζήτηση 27 + ECO. Το ECO σ'αυτά δεν ειναι ακριβώς το κλασσικό ECONOMY. Λίγο μπερδεμένα τα λέει στο manual.

13-7.png.0b923f1b9d2f8192f200f577b5d71d95.png

 

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Όλο το βραδυ, ζήτηση 27 + ECO. Το ECO σ'αυτά δεν ειναι ακριβώς το κλασσικό ECONOMY. Λίγο μπερδεμένα τα λέει στο manual.

13-7.png.0b923f1b9d2f8192f200f577b5d71d95.png

 

Κι εγω πιστευω πως εχει καποιο θεμα, δεν μπορει σε ψυξη κιολας να μην πεφτει κατω απο 600..κανονικα τα 200-250w ελαχιστα θα πρεπε να τα βλεπει για πλακα..Βεβαια εσυ ξερεις τον χωρο σου κι αν υπαρχει καποια ιδιαιτεροτητα που δεν τη βλεπουμε εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει. Διαβαζω οτι καποια κλιματιστικα, οπως τα inventor αν δεν κανω λαθος, ειναι φασον απο τα midea.

Τι σημαινει αυτο; οτι ειναι κατι σαν αντιγραφη; Μηπως τα midea ειναι καλυτερα δλδ;

Ειμαι ετοιμος να παραγγειλω inventor legent 18000 και εχω μπει σε σκεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, energy52 said:

Κι εγω πιστευω πως εχει καποιο θεμα, δεν μπορει σε ψυξη κιολας να μην πεφτει κατω απο 600..κανονικα τα 200-250w ελαχιστα θα πρεπε να τα βλεπει για πλακα..Βεβαια εσυ ξερεις τον χωρο σου κι αν υπαρχει καποια ιδιαιτεροτητα που δεν τη βλεπουμε εμεις.

Τι να πω, το θέμα είναι οτι δεν έχουμε δει κι άλλο 24αρι all easy pro τι κάνει. Ιδιατερότητα δεν υπάρχει καμία, εξάλλου αφού κάνει τα on-off του φαίνεται οτι απλά δεν πάει πιο κάτω..
Σε καμιά βδομάδα που θα επιστρέψω επικοινωνώ απευθείας με fgeurope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...