Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω αγοράσει το daikin perfera ftxm50r. Για την εγκατάσταση να ζητήσω τουλάχιστον 3μ μήκος σωληνώσεων; Γιατί δεν έχω βρεί κάπου στο manual να το αναφέρει. 
Επίσης σχετικά με την αντλία κενού υπάρχει ελάχιστος χρόνος που πρέπει να χρησιμοποιηθεί ή το βλέπουνε με κάποιο εργαλείο; Ένας ψυκτικός που ρώτησα μου ανέφερε για 5 10 λεπτά χωρίς χρήση εργαλείου. Ότι αυτό χρειάζεται σε service μόνο όχι εγκατάσταση. Επίσης δεν βρήκα λεπτομερή αναφορά στο manual.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιο οικονομικό σε θέρμανση, πιο ποιοτικό, δεν τρίζει, πιο αθόρυβο, μεγαλύτερη εγγύηση.

το ανακυκλωνω αλλαζω συσκευη ξερεις αν θα το ξαναβγαλουν....ρωταω για να κανω αιτηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αγοράστηκε το atxc25d με ... 461 ευρώ από public Αλίμου. 511 βάσει -20% και άλλα 50 έκπτωση από αλλαγές δώρων που μου έγιναν στο πάρτι μου, χεχε. Άξιζε το ταξίδι και με το παραπάνω. Μέσα στην τιμή, δωρεάν εγκατάσταση.

Αυτό είναι και ο βασικός παράγοντας άγχους μου. Φοβάμαι ότι θα έρθει κάνας βαρεμένος, με τον οποίο θα μαλώσω. Όταν επικοινωνήσει μαζί μου, εξηγώ ευγενικά ότι δε θα δεχτώ εγκατάσταση χωρίς 3μετρη (πληρωμένη ήδη) σωλήνα, αντλία κενού (όχι εκδίωξη) και... τι άλλο; Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω συγκεκριμένο τεχνικό, αν μαλώσουμε; 😛

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό! 3 διαγράμματα στα γρήγορα για το Midea all easy pro 24000 σε ψύξη, για χειμωνιάτικα προφανώς είναι αργά (αλλά έχω).
Εν συντομία, ο χώρος είναι το μισό σπίτι, περίπου 60τμ, και λίγο πολύ ενιαίος. Τελευταίος όροφος,  πολύ καλή  μόνωση (και στην ταράτσα), περιοχή Πάτρα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή. Το χειμώνα πχ η εσωτερική δεν έπεσε ποτέ κάτω από 17-18 βαθμούς (χωρίς θέρμανση).

Ζητούμενη πάντα 28, Auto Fan, η αίσθηση που δημιουργεί είναι ευχάριστη, και μάλιστα σε 10 λεπτα. Στα 6μ το θερμόμετρο δείχνει 27-28. Άνετο για το χώρο, υπάρχει ηλικιωμένη ασθενής οπότε το πάγωμα δεν παίζει.

Πάμε ..
29/6/23 Νύχτα

26-6.png.c31446f7b8a046d62ebce2159aeb4e77.png


11/7/23  7μμ-7πμ , εξωτερική 30

11-7.png.d7a6784667556bf26721e1a3c13873fc.png

12/7/23  5.30μμ - 8.30μμ, εξωτερική 33
12-7.png.60cb7b65cb84d057b2f05fbc1ff37b00.png

Αυτή τη στιγμή με 30 εξωτερική δουλεύει στα 600-640w.

Υπάρχει και Midea all easy pro 9000 σε υπνοδωμάτιο 15τμ, το οποίο το υπολογίζω να πέφτει στα 80-100w. Δεν έχω αποκλειστική μέτρηση αλλά κάπου εκεί είναι.

Θυμίζω, είχα αναφέρει το χειμώνα δεν έπεφτε κάτω από 600w. Ίσως το 18αρι να με κάλυπτε και να ήταν και λιγότερο ενεργοβόρο... too late.

Αυτά προς το παρόν, ότι θέλετε ρωτάτε/δοκιμάζω.
 

*edit που πηγαν οι φωτο???

** ok τις βρήκαμε

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Η παρακάτω φώτο είναι το μοναδικό σημείο με πρόσβαση στο μπαλκόνι. Και να υπήρχε άλλος μέρος το δοκάρι υπάρχει περιμετρικά σε όλο το χωρο οπότε το ίδιο θα ήταν. Μένουμε δηλαδή χωρίς κλιματιστικό; Απλά πληροφοριακά δεν παλεύεται η ζέστη εδω που είμαι. Έχουμε και μικρό παιδί. Σήμερα είχε εξωτερική θερμοκρασία 43 και τώρα που μιλάμε 10 το βράδυ έχει 33 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Απλά δεν παλεύεται. Κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί να είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε σε θερμοθάλαμο..😁😁

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Η παρακάτω φώτο είναι το μοναδικό σημείο με πρόσβαση στο μπαλκόνι. Και να υπήρχε άλλος μέρος το δοκάρι υπάρχει περιμετρικά σε όλο το χωρο οπότε το ίδιο θα ήταν. Μένουμε δηλαδή χωρίς κλιματιστικό; Απλά πληροφοριακά δεν παλεύεται η ζέστη εδω που είμαι. Έχουμε και μικρό παιδί. Σήμερα είχε εξωτερική θερμοκρασία 43 και τώρα που μιλάμε 10 το βράδυ έχει 33 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Απλά δεν παλεύεται. Κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί να είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε σε θερμοθάλαμο..😁😁

1.jpg

Δεν μπορει να τρυπησεις ακριβως οριακα κατω απ το δοκαρι στη γωνια; κι ας παει χαμηλα το κλιματιστικο, εμενα ολα ετσι ειναι κι οι εξωτερικες επισης χαμηλα αναγκαστικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Μόλις αγοράστηκε το atxc25d με ... 461 ευρώ από public Αλίμου. 511 βάσει -20% και άλλα 50 έκπτωση από αλλαγές δώρων που μου έγιναν στο πάρτι μου, χεχε. Άξιζε το ταξίδι και με το παραπάνω. Μέσα στην τιμή, δωρεάν εγκατάσταση.

Αυτό είναι και ο βασικός παράγοντας άγχους μου. Φοβάμαι ότι θα έρθει κάνας βαρεμένος, με τον οποίο θα μαλώσω. Όταν επικοινωνήσει μαζί μου, εξηγώ ευγενικά ότι δε θα δεχτώ εγκατάσταση χωρίς 3μετρη (πληρωμένη ήδη) σωλήνα, αντλία κενού (όχι εκδίωξη) και... τι άλλο; Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω συγκεκριμένο τεχνικό, αν μαλώσουμε; 😛

Να είσαι εκεί όταν έρθει.

Αν θες να έχεις μαζί σου μέτρο για να μετρήσετε τα μέτρα στις σωληνώσεις.

58 λεπτά πριν, Stefanakiss είπε

Καλησπέρα

Έχω αγοράσει το daikin perfera ftxm50r. Για την εγκατάσταση να ζητήσω τουλάχιστον 3μ μήκος σωληνώσεων; Γιατί δεν έχω βρεί κάπου στο manual να το αναφέρει. 
Επίσης σχετικά με την αντλία κενού υπάρχει ελάχιστος χρόνος που πρέπει να χρησιμοποιηθεί ή το βλέπουνε με κάποιο εργαλείο; Ένας ψυκτικός που ρώτησα μου ανέφερε για 5 10 λεπτά χωρίς χρήση εργαλείου. Ότι αυτό χρειάζεται σε service μόνο όχι εγκατάσταση. Επίσης δεν βρήκα λεπτομερή αναφορά στο manual.

Πώς θα κάνει κενό για 5-10 λεπτά χωρίς να χρησιμοποιήσει εργαλείο;

Η εκδίωξη δεν είναι δημιουργία κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν μπορει να τρυπησεις ακριβως οριακα κατω απ το δοκαρι στη γωνια; κι ας παει χαμηλα το κλιματιστικο, εμενα ολα ετσι ειναι κι οι εξωτερικες επισης χαμηλα αναγκαστικα..

Όχι δεν γίνεται γιατί και να αγνοήσουμε ότι θα κατέβει αρκετά χαμηλά, δεξιά στη φώτο υπάρχει μπαλκονόπορτα και το διαθέσιμο μήκος με το ζόρι να χωράει μικρό 9αράκι σε χώρο 55 σχεδόν τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

  

1 ώρα πριν, Stefanakiss είπε

Καλησπέρα

Έχω αγοράσει το daikin perfera ftxm50r. Για την εγκατάσταση να ζητήσω τουλάχιστον 3μ μήκος σωληνώσεων; Γιατί δεν έχω βρεί κάπου στο manual να το αναφέρει. 
Επίσης σχετικά με την αντλία κενού υπάρχει ελάχιστος χρόνος που πρέπει να χρησιμοποιηθεί ή το βλέπουνε με κάποιο εργαλείο; Ένας ψυκτικός που ρώτησα μου ανέφερε για 5 10 λεπτά χωρίς χρήση εργαλείου. Ότι αυτό χρειάζεται σε service μόνο όχι εγκατάσταση. Επίσης δεν βρήκα λεπτομερή αναφορά στο manual.

image.png

image.png.bc3be4e73580573d704f2646a79c5a52.png

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/installation-manuals/ac/split/ARXF-A,RXF-B,RXF-A,RXP-M,ARXM-R,RXM-R_Installation manual_3PEL645642-1A_Greek.pdf

Αν δεν είναι συνεργάσιμος βρες άλλον.

56 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Μόλις αγοράστηκε το atxc25d με ... 461 ευρώ από public Αλίμου. 511 βάσει -20% και άλλα 50 έκπτωση από αλλαγές δώρων που μου έγιναν στο πάρτι μου, χεχε. Άξιζε το ταξίδι και με το παραπάνω. Μέσα στην τιμή, δωρεάν εγκατάσταση.

Αυτό είναι και ο βασικός παράγοντας άγχους μου. Φοβάμαι ότι θα έρθει κάνας βαρεμένος, με τον οποίο θα μαλώσω. Όταν επικοινωνήσει μαζί μου, εξηγώ ευγενικά ότι δε θα δεχτώ εγκατάσταση χωρίς 3μετρη (πληρωμένη ήδη) σωλήνα, αντλία κενού (όχι εκδίωξη) και... τι άλλο; Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω συγκεκριμένο τεχνικό, αν μαλώσουμε; 😛

Ότι λέμε στο sticky.

54 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό! 3 διαγράμματα στα γρήγορα για το Midea all easy pro 24000 σε ψύξη, για χειμωνιάτικα προφανώς είναι αργά (αλλά έχω).
Εν συντομία, ο χώρος είναι το μισό σπίτι, περίπου 60τμ, και λίγο πολύ ενιαίος. Τελευταίος όροφος,  πολύ καλή  μόνωση (και στην ταράτσα), περιοχή Πάτρα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή. Το χειμώνα πχ η εσωτερική δεν έπεσε ποτέ κάτω από 17-18 βαθμούς (χωρίς θέρμανση).

Ζητούμενη πάντα 28, Auto Fan, η αίσθηση που δημιουργεί είναι ευχάριστη, και μάλιστα σε 10 λεπτα. Στα 6μ το θερμόμετρο δείχνει 27-28. Άνετο για το χώρο, υπάρχει ηλικιωμένη ασθενής οπότε το πάγωμα δεν παίζει.

Πάμε ..
29/6/23 Νύχτα

26-6.png.c31446f7b8a046d62ebce2159aeb4e77.png


11/7/23  7μμ-7πμ , εξωτερική 30

11-7.png.d7a6784667556bf26721e1a3c13873fc.png

12/7/23  5.30μμ - 8.30μμ, εξωτερική 33
12-7.png.60cb7b65cb84d057b2f05fbc1ff37b00.png

Αυτή τη στιγμή με 30 εξωτερική δουλεύει στα 600-640w.

Υπάρχει και Midea all easy pro 9000 σε υπνοδωμάτιο 15τμ, το οποίο το υπολογίζω να πέφτει στα 80-100w. Δεν έχω αποκλειστική μέτρηση αλλά κάπου εκεί είναι.

Θυμίζω, είχα αναφέρει το χειμώνα δεν έπεφτε κάτω από 600w. Ίσως το 18αρι να με κάλυπτε και να ήταν και λιγότερο ενεργοβόρο... too late.

Αυτά προς το παρόν, ότι θέλετε ρωτάτε/δοκιμάζω.
 

*edit που πηγαν οι φωτο???

** ok τις βρήκαμε

Δεν μου αρέσει καθόλου που δεν πέφτει πιο κάτω σε ψύξη. Έχεις δοκιμάσει αντί για 26, να βάλεις 25 και eco;

50 λεπτά πριν, nick_81 είπε

@liakjim Η παρακάτω φώτο είναι το μοναδικό σημείο με πρόσβαση στο μπαλκόνι. Και να υπήρχε άλλος μέρος το δοκάρι υπάρχει περιμετρικά σε όλο το χωρο οπότε το ίδιο θα ήταν. Μένουμε δηλαδή χωρίς κλιματιστικό; Απλά πληροφοριακά δεν παλεύεται η ζέστη εδω που είμαι. Έχουμε και μικρό παιδί. Σήμερα είχε εξωτερική θερμοκρασία 43 και τώρα που μιλάμε 10 το βράδυ έχει 33 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Απλά δεν παλεύεται. Κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί να είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε σε θερμοθάλαμο..😁😁

1.jpg

Έλα ρε συ, κανένα πρόβλημα, θα τρυπήσει κάτω από το δοκάρι.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, energy52 είπε

Οχι δεν ειναι τοσο ενοχλητικο κι οπως ειπα δεν το κανει συνεχεια αλλα οκ εννοειται το καλυτερο θα ηταν να μην το εκανε..Για την εγγυηση εξαρταται τι deal εκανες..εγω θυμαμαι πληρωσα εξτρα 45 ευρω στο καταστημα(η αγορα εγινει εκει, κι οχι online) για να εχω 5 χρονια εγγυηση χωρις υποχρεωτικη ετησια συντηρηση και την πρωτη συντηρηση δωρο όποτε θελω! Για μενα ειναι μια χαρα εγγυηση..Μετα απο 5 χρονια ποιος ξερει τι γινεται, για το κλιματιστικο θα αγχωθω;

αυτο με το τρίξιμο πηρες να ρωτησεις την εταιρεια μηπως χρειαζεται να σου ρυθμίσουν κατι ?

ρε greekfaragma που ειναι το αστειο ...εγω σαν ασχετος που ειμαι απο κλιματιστικα μια ερωτηση εκανα για να παρω απαντηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, liakjim said:

Ότι λέμε στο sticky.

Προφανώς. Απλά, έχω το εξής ζήτημα, την κουτοπονηριά: Δηλαδή το "ναι ναι θα φέρω αντλία" και δεν τη φέρνει ποτέ. Ή το, "τι τα θες τα 3 μέτρα σωλήνα, αφού 1 χρειάζεσαι". Ή το "νταξ μωρέ σιγά" σε μετρίως μπαλωμένη τρύπα τοίχου για έξοδο σωληνώσεων.

Του λέω "οπως είσαι σταματάς και φεύγεις" ρισκάροντας να τσακωθούμε άσχημα; Καλώ πάμπλικ και λέω ότι ο κύριος αρνείται να κάνει εγκατάσταση σύμφωνα με βιβλιάριο οδηγιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να τους βγάλεις το καπέλο εκεί στη Fujitsu.

Το 24άρι asyg24kmta , κράτησε σήμερα με 38C έξω μέγιστη, 60τμ ενιαίου χώρου με ζήτηση 25 και έκαψε 4.7KWh.

Τα 9άρια carrier crystal II και daikin atxc25b, έκαψαν 2.9KWh και 3.2KWh για να κρατήσουν από μια κρεβατοκάμαρα των 16τμ στους 26C, δλδ όχι πολύ πιο κάτω.

Δίπλα στα πεθερικά, πρέπει να τους βρω καλύτερη ισορροπία ανάμεσα στο 18άρι άχριστον και στο 12άρι Morris. Και τα δύο στους 26C, αλλά το Morris τραβάει το κουπί και τους έσκισε (έκαψε 9.5KWh). Άλλες 1.5KWh το αχριστον, σύνολο 11KWh για να κρατήσουν 2 χώρους με άθροισμα 60τμ μεσοτοιχία με εμένα στους 26 (υπερδιπλάσιες από το asyg24kmta που ήταν στους 25C).

image.png.31cfb28d16d8a75c231a7f6a95c4a3e6.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, liakjim said:

Δεν μου αρέσει καθόλου που δεν πέφτει πιο κάτω σε ψύξη. Έχεις δοκιμάσει αντί για 26, να βάλεις 25 και eco;

Αντί για 28 εννοείς, περιστασιακά ναι, θα δοκιμάσω σίγουρα όμως για ώρες να το παρακολουθήσω. Το GEAR εχω δοκιμάσει, σε 75 και 50 με 0 διαφορά στα χαμηλά. Θα κάνω ένα άναμα με GEAR εξαρχής μήπως απλά κόβει την υψηλή. Αμφιβάλλω οτι πέφτει πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_81 είπε

@liakjim Η παρακάτω φώτο είναι το μοναδικό σημείο με πρόσβαση στο μπαλκόνι. Και να υπήρχε άλλος μέρος το δοκάρι υπάρχει περιμετρικά σε όλο το χωρο οπότε το ίδιο θα ήταν. Μένουμε δηλαδή χωρίς κλιματιστικό; Απλά πληροφοριακά δεν παλεύεται η ζέστη εδω που είμαι. Έχουμε και μικρό παιδί. Σήμερα είχε εξωτερική θερμοκρασία 43 και τώρα που μιλάμε 10 το βράδυ έχει 33 βαθμούς μέσα στο σπίτι. Απλά δεν παλεύεται. Κάποια λύση θα υπάρχει δεν μπορεί να είμαστε καταδικασμένοι να ζούμε σε θερμοθάλαμο..😁😁

1.jpg

Την μεγάλη τρύπα Θα την κάνει στην γωνία κάτω από το δοκάρι για να βγάλει σωλήνες και αποχέτευση έξω.

Το μηχανημα μπορεί να μπει και πάνω στο δοκάρι με μικρά ούπα. Δεν είναι και τόσο βαρύ για να θέλει βαθιές τρύπες και μεγάλα ουπα.

απλα θα φαίνονται λιγο οι σωληνες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...