Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

😂😂😂

Πολλοί επαγγελματίες που συμμετέχουν σε κάτι τέτοια, στην ουσία μπαίνουν μέσα προκειμένου να διαφημιστούν και να τους γνωρίσει ο κόσμος και να ξαναπάει (συνήθως το μετανιώνουν μετά). Πάντως γράφει ότι έχει πουλήσει πάνω από 1000. Ίσως κάποιος που διαβάζει το θέμα να το έχει δοκιμάσει, να μας πει. Και σίγουρα όποιος το θέλει για να καλύψει την υποχρέωση ετήσιας συντήρησης μπορεί να βολευτεί οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Philippe είπε

😂😂😂

Πολλοί επαγγελματίες που συμμετέχουν σε κάτι τέτοια, στην ουσία μπαίνουν μέσα προκειμένου να διαφημιστούν και να τους γνωρίσει ο κόσμος και να ξαναπάει (συνήθως το μετανιώνουν μετά). Πάντως γράφει ότι έχει πουλήσει πάνω από 1000. Ίσως κάποιος που διαβάζει το θέμα να το έχει δοκιμάσει, να μας πει. Και σίγουρα όποιος το θέλει για να καλύψει την υποχρέωση ετήσιας συντήρησης μπορεί να βολευτεί οικονομικά.

Κοίτα, κανονικά το αγοράζεις, εκτυπώνεις το χαρτί με τη λίστα και περιμένεις να βάλεις σε όλα τικ ότι τα έκανε και μετά τον αφήνεις και φεύγει. Έτσι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο πάντως να βρεις ψυκτικό που να έχει μεράκι να σου κάνει καλό service, ακόμη και αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις ανάλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Philippe είπε

Είναι δύσκολο πάντως να βρεις ψυκτικό που να έχει μεράκι να σου κάνει καλό service, ακόμη και αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις ανάλογα. 

Εάν απευθυνθείς σε επίσημο έμπορο-κατάστημα αντιπροσωπείας πχ blue dealer(daikin) ,γραμμή δροσιάς (toshiba) ,σίγουρα θα έχουν και άλλες εταιρείες ,αυτές τις δύο τις αναφέρω γιατί έχω κάνει χρήση ,θα μειώσεις αισθητά την πιθανότητα να σου κάνει μαλακία 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω ότι το φθηνό πράγμα το πληρώνεις 2 φορές...μία για να το αποκτήσεις και μία για να το αντικαταστήσεις....ακομα και στην συντήρηση ισχύει το ίδιο!

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, iordanis78 είπε

Με τα λεφτά που λέει μάλλον ξεμάτιασμα θα κάνει

Kι όμως, εγώ κάποτε πήρα μια τέτοια υπηρεσία για παμπάλαιο fujitsu, το οποίο θεωρούσα ότι πεθαίνει σιγά - σιγά, και μου ήρθε ένας προφανώς απεξαρτημένος από την ηρωίνη και γεμάτος τατού άνθρωπος, για τον οποίο (κακώς) προκαταλήφθηκα αρνητικά.

Ο τυπάρας έκατσε με τις ώρες κάνοντας σχεδόν όλα όσα έλεγε η λίστα. ΔΕΝ έκανε αμπερομέτρηση και καθαρισμό του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας, αλλά έκανε όλα τα άλλα που βλέπω στην αγγελία. Συμπλήρωσε και αρκετό φρέον, του οποίου η έλλειψη οδήγησε στην αίσθηση κατάρρευσης του κλιματιστικού. Χωρίς χρέωση έξτρα!

Μάλιστα, μου έδειξε ένα σημείο στην εξωτερική μονάδα που ο προηγούμενος σερβισάς (τον είχε φέρει νοικάρης) είχε αφήσει σκοπίμως λασκαρισμένο, ώστε να χάνεται φρέον και να υπάρχει ανάγκη διαρκούς συντήρησης θέλει - δε θέλει ο χρήστης.

Θέλω να πω, προφανώς δεν περιμένεις από ένα σέρβις των 8 ευρώ να σου κάνει λύσιμο, καθαρισμό και δέσιμο όλου του κυκλώματος. Η εργατοώρα ενός ψυκτικού δε μπορεί να είναι 8 ευρώ, όπως δε θα έπρεπε να είναι και κανενός ανθρώπου. Αλλά, υπάρχουν ενσυνείδητοι επαγγελματίες που αυτό το μισάωρο - σαραντάλεπτο που θα πάρουν 10 ευρώ, θα κάνουν μια αξιοπρεπή δουλειά.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκρουτζ δίνει υπηρεσία δωρεάν εγκατάστασης και απεγκατάστασης. Ποιο είναι το "σωστό" 12άρι ντάικιν από τα παρατιθέμενα; Με ενδιαφέρει η εγκατάσταση σε υπνοδωμάτιο - γραφείο 25 τ.μ., οπότε θέλω ησυχία στο auto όταν δουλεύω (το βράδυ δε με νοιάζει, κοιμάμαι και με τουρμπίνα) και την καλύτερη δυνατή απόδοση. Αν μιλάμε για 0,5 διαφορές απόδοσης, κοιτάμε πρωτίστως την ησυχία.

image.png.132bd2244ec72ae26fdc2ed445a90551.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε σήμερα το συνεργείο τεχνικών να μου βάλουν το Daikin Siesta 18άρι.
Βλέπω κουβαλάνε εργαλεία, πουθενά αντλία κενού. Τέλος πάντων βλέπω τους σωλήνες που είχαν φέρει, τους λέω πόσο μήκος βάζετε; 1.5m λέει η Daikin, μου λέει. 
- Θα βάλεις 2.5 του κάνω. Και επειδή πρέπει να φύγω, αντλία κενού έχετε;
Ρε φίλε μου λέει να σε ρωτήσω κάτι, τί δουλειά κάνεις και τα ξέρεις αυτά; Τι να του πω ότι διαβάζω insomnia... Τέλος πάντων έφυγα γύρισα και ακόμα παλεύανε, έφερε και την αντλία το παλικάρι, μου έβαλε και 2.5m σωλήνα, λίγο στο κλείσιμο της τρύπας μου τα χάλασε γιατί του είπα να την γεμίσει αφρό και δεν είχε μαζί του, κλάιν θα βγάλω με τον πεθερό μια μέρα το καπάκι της εσωτερικής μονάδας, να το τουμπανιάσουμε από μέσα, γιατί δεν μου αρέσουν οι οπές στην τοιχοποιία διότι οι κινούμενες μάζες αέρα από το διάκενο, λόγω της μ...σμένης μόδας των χωνευτών κουφωμάτων, πιθανόν να περνούν μέσα στον χώρο. Οπότε θα πέσει αφρός και στόκος από εμάς, κάποια στιγμή. Απέξω το τουμπάνιασε δεν μπορώ να πω, θα του βάλω βέβαια λίγο στεγανωτικό Bostik Aqua Blocker (https://www.bostik.com/greece/el/catalog/product/construction/emea/greece/product-aqua-blocker-/) που είναι ό,τι πιο τούμπανο έχω δει, γιατί η τρύπα είναι σε μέρος που βρέχεται από την βροχή.

Αυτά που λέτε!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Όντως τόσο λέει?

Στο περφερα μόνο. Οι τύποι πούλαγαν παπά.

Για μισό λεπτό όμως.

@mechpanosSiesta sensira ή siesta perfera έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο περφερα μόνο. Οι τύποι πούλαγαν παπά.

Για μισό λεπτό όμως.

@mechpanosSiesta sensira ή siesta perfera έβαλες;

Sensira!!! Atxc50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...