Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, life is music είπε

Αυτό το τρίξιμο που λες είναι ενοχλητικό ...και δεύτερον δεν θεωρείς λίγα τα 5 χρόνια εγγύηση?

Οχι δεν ειναι τοσο ενοχλητικο κι οπως ειπα δεν το κανει συνεχεια αλλα οκ εννοειται το καλυτερο θα ηταν να μην το εκανε..Για την εγγυηση εξαρταται τι deal εκανες..εγω θυμαμαι πληρωσα εξτρα 45 ευρω στο καταστημα(η αγορα εγινει εκει, κι οχι online) για να εχω 5 χρονια εγγυηση χωρις υποχρεωτικη ετησια συντηρηση και την πρωτη συντηρηση δωρο όποτε θελω! Για μενα ειναι μια χαρα εγγυηση..Μετα απο 5 χρονια ποιος ξερει τι γινεται, για το κλιματιστικο θα αγχωθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Εξωτερικές θερμοκρασίες σεζόν ψύξης

Oταν τελειωσει λοιπον η σεζον στα στελνω. Το QingPing τα καταγραφει πανευκολα, σχεδον ετοιμα.

Μετα θα τρεξουμε κανα δημοψηφισμα διαδικτυακο για αλλαγη στα ταμπελακια ε ? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, KOSTASMOUS είπε

Εχει κανενας αλλος προβλημα με την μεταφορικη του πρακτικερ( δελατολας) ? Εχω παραγγειλει ενα air condition απο τελη ιουνιου και ακομα να μου το φερουν, τους εχω παρει τηλεφωνα σημειωνουν τον αριθμο μου δηθεν πως θα με καλεσει καποιος για νεο ραντεβου παραδοσης και ακομα τιποτα.

Σου απάντησα και σε pm για το τι έχει γίνει. Σε παίρνει ο οδηγός να τους δώσεις ακριβή διεύθυνση, ένα στίγμα κάτι, διότι είσαι Κινέττα και δε δίνεις κανένα στοιχείο, δε ξέρω το λόγο. Εντωμεταξύ δε θα έρθει ο οδηγός Κινέττα χωρίς να έχεις δώσει διεύθυνση οπότε φιλική συμβουλή συνεργάσου με τη μεταφορική γιατί βλέπω να παίρνεις το κλιματιστικό από Σεπτέμβρη. Τρεις φορές έχουν έρθει και δε τους λες που βρίσκεται το σπίτι. Κάθε Τρίτη και Πέμπτη έχουν δρομολόγιο για Κινέττα. Θα σε κάνα καλέσουν την τρίτη που έρχεται. 

Επεξ/σία από DjTony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οχι δεν ειναι τοσο ενοχλητικο κι οπως ειπα δεν το κανει συνεχεια αλλα οκ εννοειται το καλυτερο θα ηταν να μην το εκανε..Για την εγγυηση εξαρταται τι deal εκανες..εγω θυμαμαι πληρωσα εξτρα 45 ευρω στο καταστημα(η αγορα εγινει εκει, κι οχι online) για να εχω 5 χρονια εγγυηση χωρις υποχρεωτικη ετησια συντηρηση και την πρωτη συντηρηση δωρο όποτε θελω! Για μενα ειναι μια χαρα εγγυηση..Μετα απο 5 χρονια ποιος ξερει τι γινεται, για το κλιματιστικο θα αγχωθω;

Εμένα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει 5 χρόνια εγγύηση!

30 λεπτά πριν, energy52 είπε

Οχι δεν ειναι τοσο ενοχλητικο κι οπως ειπα δεν το κανει συνεχεια αλλα οκ εννοειται το καλυτερο θα ηταν να μην το εκανε..Για την εγγυηση εξαρταται τι deal εκανες..εγω θυμαμαι πληρωσα εξτρα 45 ευρω στο καταστημα(η αγορα εγινει εκει, κι οχι online) για να εχω 5 χρονια εγγυηση χωρις υποχρεωτικη ετησια συντηρηση και την πρωτη συντηρηση δωρο όποτε θελω! Για μενα ειναι μια χαρα εγγυηση..Μετα απο 5 χρονια ποιος ξερει τι γινεται, για το κλιματιστικο θα αγχωθω;

Όχι ρε αδερφέ...απλά βλέπω άλλες εταιρείες που δίνουν δέκα χρόνια ...και λέω μήπως τα 5 είναι λίγα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 6-700ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατασταση παλιου. Το παλιο ηταν ενα 12000BTU Fujitsu και ηταν μαλλον οριακο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ειναι με το προγραμμα ανακυκλωσης συσκευης οποτε οποιο καταστημα ειναι συμβατο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψυξη ,30% θερμανση. Υπαρχει ΦΑ για θερμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη ψυξης και περιστασιακη θερμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Θερμανση με ΦΑ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθηνα, Αμπελοκηπους.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη απαιτηση.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Τη μια πλευρα τη βλεπει ηλιος το μεσημερι εντονα. Μονωση υπαρχει στη ταρατσα μονο. Τα αλουμινια ειναι με διπλα τζαμια.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες 6026.41 Watt 5182.71 KCal/h 133.92 Watt/m 2115.17 KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, DjTony είπε

Σου απάντησα και σε pm για το τι έχει γίνει. Σε παίρνει ο οδηγός να τους δώσεις ακριβή διεύθυνση, ένα στίγμα κάτι, διότι είσαι Κινέττα και δε δίνεις κανένα στοιχείο, δε ξέρω το λόγο. Εντωμεταξύ δε θα έρθει ο οδηγός Κινέττα χωρίς να έχεις δώσει διεύθυνση οπότε φιλική συμβουλή συνεργάσου με τη μεταφορική γιατί βλέπω να παίρνεις το κλιματιστικό από Σεπτέμβρη. Τρεις φορές έχουν έρθει και δε τους λες που βρίσκεται το σπίτι. Κάθε Τρίτη και Πέμπτη έχουν δρομολόγιο για Κινέττα. Θα σε κάνα καλέσουν την τρίτη που έρχεται. 

Σου απαντησα και εγω σε μηνυμα για το τι ΑΚΡΙΒΩΣ εχει συμβει και οχι το τι ισχυριζεται ο οδηγος που λεει ψεματα... για το οτι με εχει παρει και 3 φορες...Πραγματικα απαισια συμπεριφορα της δελατολας αρνουνται να μου παραδοσουν το κλιματιστικο και αρνουνται να τους ενημερωσω που ακριβως πρεπει να το παραδωσουν

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

Μετα από ένα χρόνο ήρθε και σε μας το πολυπόθητο μηνυμα του αλλάζω συσκευή και ήρθε η ώρα για inverter!

Πιο παλιά για μεγάλο χώρο ενιαίο στο Χαλάνδρι μου είχατε προτείνει το Toshiba to Edge to 24αρι για θερμανση+ψυξη, βάσει και με τους θερμικούς υπολογισμούς. Έχει εμφανιστεί και κανα άλλο αξιόλογο 24αρι μεχρι σήμερα που προτείνετε?

Επίσης γνώμη για Mitsubishi Heavy σειρά Diamond 24.000 Btu SRK71ZR-W / SRC71ZR-W vs του EDge??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, liakjim είπε

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:

Ζητούνται μέλη τα οποία να έχουν αληθή στατιστικά στοιχεία κατανομής ωρών λειτουργίας του κλιματιστικού τους για την πόλη που μένουν.

Ιδανικά θα προτιμηθούν μέλη τα οποία έχουν στοιχεία από μεγάλες πόλεις πχ Αθήνα κέντρο (όχι προάστια), Θεσσαλονίκη.

Αν δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία, μπορούμε να κάνουμε μια παραδοχή ότι το κλιματιστικό θα το άναβαν με εξωτερική πάνω από ας πούμε 27C (αλλά και αυτό είναι προβληματικό μιας και το βράδυ μπορεί να έχει πέσει η θερμοκρασία, αλλά να το αφήνουν ανοιχτό). 

Τα στοιχεία να είναι σε excel σε 2 στήλες, όπως η παρακάτω που είναι τα περσινά δικά μου, όπου το κλιματιστικό μου χρησιμοποιήθηκε για 1506 ώρες και με την παρακάτω κατανομή στον Ωρωπό Αττικής που μένω (μέρος αρκετά πιο δροσερό από Αθήνα, άρα όχι αντιπροσωπευτικό για τους περισσότερους από εσάς) . Τα στοιχεία τα βρήκα πολύ εύκολα μέσω του grafana του homeassistant.

image.png.7057319b53ada148a6945544f7032784.png

ΣΤΟΧΟΣ:

Όπως έχουμε ξαναπεί, τα seer που βλέπουμε στα ταμπελάκια υπολογίζονται για μόλις 350 ώρες στη σεζόν οι οποίες είναι πολύ λίγες για την Ελλάδα ενώ και το ίδιο το seer έχει στον υπολογισμό των επί μέρους eers μη αντιπροσωπευτικές θερμοκρασίες για την Ελλάδα μιας και έχει μέσα θερμοκρασίες από 20-35 ενώ θα θέλαμε 30-40. Δλδ θα ήθελα να φτιάξω κάτι όπως είναι τα scop average και θερμό , να γίνει ας πούμε seer θερμό.

Ενδεικτικά, για τις θερμοκρασίες και ώρες που σας έδειξα πιο πάνω για το σπίτι μου, υπολόγισα κάποια 24άρια και πάνε ως παρακάτω:

image.png.e7929941d16a702c8603e78ff7c5ea51.png

και κάποια 18άρια ως παρακάτω:

image.png.b7977e700fc90b60378877b7a5a3f9

Συγκρίνετε τα νούμερα αυτά με τα seer που βλέπετε στα ταμπελάκια τους και θα δείτε ότι απέχουν πάρα πολύ (ενώ φαίνεται και πόσο αποδοτικό είναι το midea easy pro 18K σε πραγματικές συνθήκες Ωρωπού, φτάνοντας σχεδόν το εξωπραγματικό ururu sarara και όντας σχεδόν 20% πιο αποδοτικό από το πολύ καλό asyg18klca).

Τα στοιχεία είναι από eurovent.

Με το που αποκτήσω τα στοιχεία σας, έχω σκοπό να φτιάξω τέτοια διαγράμματα για κάποια χαρακτηριστικά μοντέλα της αγοράς (σε 18άρια, 22άρια και 24άρια) για πραγματικές και ρεαλιστικές συνθήκες Ελλάδας. 

 

Η αν μπορεί καποιος "τσαχπίνης" να κάνει μια εφαρμογή / βρει τροπο να τα τραβάει αυτόματα απο τους σταθμούς απο wunderground πχ.. :)  Χειροκίνητα είναι πίκρα..  (ok ωρες λειτουργίας ζηταει .. αλλα και οι ώρες με τις θερμοκρασίες και αυτες μπορουν να χρησιμοποιηθουν για αλλο πιο γενικο λογο)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμα και με 35-36 εδώ, το 63αρι δουλεύει στα 400W, απλά παρατηρώ πως ο ανεμιστήρας της εξωτερικής δουλεύει σχεδόν πάντα φουλ, πιθανόν για να ψύχει πλακέτα κλπ;

Άμα πέσει η εξωτερική τους 28 περίπου κόβει στροφές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, life is music είπε

Μια ερώτηση τελευταία ...το κλιματιστικό που είχε η μάνα μου στην κρεβατοκάμαρα της ήταν ένα 9ρι sharp ...Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο πήγα εδώ Carrier 42QHG009D8SU Crystal Ultra Clean..Είναι καλό το συγκεκριμένο που έχι ο kotsovolos ?

 

5 ώρες πριν, life is music είπε

Τελικά πήρα το carrier μαζί με την τοποθέτηση θα μου πάει 558 ευρώ ...

Υπάρχουν και καλύτερες επιλογές για θέρμανση , όπως το yukai που προτάθηκε.

5 ώρες πριν, bebius είπε

Αν έχω άνοιγμα στον τοίχο 118cm, μπορεί να μπεί εσωτερική μονάδα 114cm;

Eπίσης ποια η γνώμη σας για τα Juro Pro; Κοιτάω ένα 24άρι γιατί είναι λίγο πιο στενό από τα Inventor (πάντα για Α+++ ψύξης).

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

3 ώρες πριν, flampouras είπε

Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος;

 

Επιπλέον, έχω έναν νέο χώρο που θα ήθελα την βοήθεια σας. Χρειάζομαι ένα κλιματιστικό 24αρι στην σαλονοκουζίνα και ένα 9αρι στο Υ\Δ. Ιδανικά θα ήθελα 2 επιλογές για το καθένα γιατί δεν ξέρω τι θα βρω.

Κάτοψη:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.236fe3277ed70312b734e1ea1f477cff.png

Σαλονοκουζίνα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Θα τοποθετηθεί ακριβώς από πάνω από το μαύρο «κουτί» που φαίνεται στην κουζίνα.

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1500€ Αν αξίζει και κάτι πιο φθηνό δεν θα έλεγα όχι ή αν αξίζει κάτι με λίγα χρήματα παραπάνω.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, αρκεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα εξοικονομώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% Ψύξη / 50% Θέρμανση. Ψύξη δηλαδή τους θερινούς μήνες και θέρμανση τους χειμερινούς.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαία σαλονοκουζίνα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτική Αττική, Μέγαρα, πολύ χαμηλό υψόμετρο max 5m https://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Από πάνω πλάκα χωρίς μόνωση. Ανατολική πλευρά επαφή με άλλη κατοικία.  Νότια πλευρά επαφή με αέρα (μπαλκόνι). Κουφώματα PVC ενεργειακά με διπλά τζάμια.
  11. Θερμικές Απώλειες

5906.85

Watt

5079.89

KCal/h

179.00

Watt/m2

153.94

KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:

Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21

Έτος Κατασκευής:

1975

Εμβαδό Κατοικίας:

33 m2

Ύψος Ορόφου:

2.9 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:

Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Αέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:

Αέρα

Μόνωση Οροφής:

Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

2

Παράθυρα:

1

Τύπος Κουφωμάτων:

Συνθετικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

 

Υ\Δ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€ Αν αξίζει και κάτι πιο φθηνό δεν θα έλεγα όχι.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, αρκεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα εξοικονομώ.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% Ψύξη / 50% Θέρμανση. Ψύξη δηλαδή τους θερινούς μήνες και θέρμανση τους χειμερινούς.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος θέρμανσης.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Υ\Δ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτική Αττική, Μέγαρα, πολύ χαμηλό υψόμετρο max 5m https://penteli.meteo.gr/stations/vlychada/NOAAPRYR.TXT
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi  & αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Από πάνω πλάκα χωρίς μόνωση. Δυτική πλευρά επαφή με άλλη κατοικία.  Νότια πλευρά επαφή με αέρα (μπαλκόνι). Κουφώματα PVC ενεργειακά με διπλά τζάμια.
  11. Θερμικές Απώλειες

2934.34

Watt

2523.53

KCal/h

209.60

Watt/m2

180.25

KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:

Αττική - Κλιματική ζώνη Β

Υψόμετρο Περιοχής:

Κάτω από 500 μέτρα

Επιθυμητή Θερμοκρασία:

21

Έτος Κατασκευής:

1975

Εμβαδό Κατοικίας:

14 m2

Ύψος Ορόφου:

2.9 m

Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:

Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω

Μόνωση Τοίχων:

Καμία Μόνωση

Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Νότια Πλευρά σε επαφή με:

Αέρα

Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δυτική Πλευρά σε επαφή με:

Άλλη κατοικία-διαμέρισμα

Δάπεδο σε επαφή με:

Άλλη κατοικία

Μόνωση Δαπέδου:

Καμία μόνωση

Οροφή σε επαφή με:

Αέρα

Μόνωση Οροφής:

Καμία μόνωση

Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

1

Παράθυρα:

1

Τύπος Κουφωμάτων:

Συνθετικά κουφώματα

Τύπος Τζαμιών:

Διπλά τζάμια

Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:

5%

Ευχαριστώ.

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-inverter-18000btu-134461

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458

ΥΓ Δεν θα έβαζα κλιματιστικό στην κουζίνα. Είναι και μικρός ο χώρος, θα κάνει συνέχεια onoff.

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 6-700ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατασταση παλιου. Το παλιο ηταν ενα 12000BTU Fujitsu και ηταν μαλλον οριακο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ειναι με το προγραμμα ανακυκλωσης συσκευης οποτε οποιο καταστημα ειναι συμβατο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 70% ψυξη ,30% θερμανση. Υπαρχει ΦΑ για θερμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη ψυξης και περιστασιακη θερμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Θερμανση με ΦΑ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθηνα, Αμπελοκηπους.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη απαιτηση.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Τη μια πλευρα τη βλεπει ηλιος το μεσημερι εντονα. Μονωση υπαρχει στη ταρατσα μονο. Τα αλουμινια ειναι με διπλα τζαμια.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θερμικές Απώλειες 6026.41 Watt 5182.71 KCal/h 133.92 Watt/m 2115.17 KCal/h/m2

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

2 ώρες πριν, Divs_Athens είπε

Καλησπέρα παιδια,

Μετα από ένα χρόνο ήρθε και σε μας το πολυπόθητο μηνυμα του αλλάζω συσκευή και ήρθε η ώρα για inverter!

Πιο παλιά για μεγάλο χώρο ενιαίο στο Χαλάνδρι μου είχατε προτείνει το Toshiba to Edge to 24αρι για θερμανση+ψυξη, βάσει και με τους θερμικούς υπολογισμούς. Έχει εμφανιστεί και κανα άλλο αξιόλογο 24αρι μεχρι σήμερα που προτείνετε?

Επίσης γνώμη για Mitsubishi Heavy σειρά Diamond 24.000 Btu SRK71ZR-W / SRC71ZR-W vs του EDge??

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

50 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Η αν μπορεί καποιος "τσαχπίνης" να κάνει μια εφαρμογή / βρει τροπο να τα τραβάει αυτόματα απο τους σταθμούς απο wunderground πχ.. :)  Χειροκίνητα είναι πίκρα..  (ok ωρες λειτουργίας ζηταει .. αλλα και οι ώρες με τις θερμοκρασίες και αυτες μπορουν να χρησιμοποιηθουν για αλλο πιο γενικο λογο)

Αν κάποιος ξέρει να μου δώσει στατιστικά στοιχεία από κάποιους σταθμούς θα ήταν μια χαρά.

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Πάντως ακόμα και με 35-36 εδώ, το 63αρι δουλεύει στα 400W, απλά παρατηρώ πως ο ανεμιστήρας της εξωτερικής δουλεύει σχεδόν πάντα φουλ, πιθανόν για να ψύχει πλακέτα κλπ;

Άμα πέσει η εξωτερική τους 28 περίπου κόβει στροφές..

Θα ενεργοποιούνται προστασίες.

Παράδειγμα, βλέπω το 80άρι του @apostolisep3 , το οποίο πάνω από τους 37C εξωτερική, ανεβάζει ελάχιστες στροφές συμπιεστή και άρα και ελάχιστα watts:

image.png.d122f6dcff3f513229409791d484cf65.png

image.png.d0dffaab4adb3a8182d871c6e2e34c80.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μου ηρθε και εμένα η επιδότηση 45% για δυο κλιματιστικά. Το ένα 18000 btu και το άλλο 9000 btu. Τιμή δεν είμαι σίγουρος... θα έλεγα να μην ξεπεράσουμε τα 1800 (αρχική τιμή) αλλα το βλέπουμε και για λιγο πιο πάνω. 

Κυρίως κλιματισμό. Το πρώτο χρόνο θα είναι σίγουρα και θέρμανση μιας και έχω λίγο ζοριστεί οικονομικά από την ανακαίνιση (έχω πρόβλεψη για αντλία θερμότητας αλλά αυτό το βλέπουμε μελλονικά). 

Απάντησα και το ερωτηματολόγιο με υπολογισμό θερμικών απωλειών αλλά δεν ειμαι σίγουρος τι κάνω μετά από αυτο. Κάπου μπλέχτηκα 🙄. Επισυνάπτω ss για τα αποτελέσματα για το μεγάλο κλιματιστικό (σαλονι + διάδρομος που ειναι 29 + 3,5 τμ).

image.png.7fdc4d8bf465ccf9cab92d308fbe4dd6.png

 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό για το σαλόνι κ να πιάνει και στην τραπεζαρία.το σαλόνι η τραπεζαρία και η κουζίνα δεν έχουν πόρτα μόνο ο τοίχος χωρίζει το σαλόνι με την κουζίνα.ο διάδρομος μετά έχει πόρτα οπότε το περιορίζω.τι γνώμη έχετε και πρόταση;;λεφτά κοντα στο 1000 θέλω κάτι οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος, θα χρησιμοποιηθεί πιο πολύ καλοκαίρι αλλά και χειμώνα!!

received_1242452689770380.jpeg

received_647404707314378.jpeg

received_1279820142642450.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2023 στις 5:10 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Perfera έχει οπότε όχι follow me.

Σωστά. Πάλι κάπως η συμπεριφορά είναι λίγο περίεργη. 

Φαντάζομαι πως η εφαρμογή ONECTA της Daikin σου δείχνει ως θερμοκρασία χώρου τη θερμοκρασία που διαβάζει ο αισθητήρας της εσωτερικής μονάδας. Λέει ας πούμε θερμοκρασία χώρου 28, το ρυθμίζω 28.5-29 και βάζω τον ανεμιστήρα στη θέση auto. Σταματάει σχεδόν τελείως ή στη μικρότερη σκάλα που δεν ακούγεται καν. Η κατανάλωση παρέμενε στα 500-600 watts! Δεν περίμενα πάνω από 2 λεπτά και το έκλεισα. Πιστεύω πως αν είχε ανάγκη να δώσει ψύξη με κατανάλωση 600 watts δε θα έπεφτε στη μικρότερη σκάλα ο ανεμιστήρας. Κάτι άλλο παράξενο είναι ότι έχω την εντύπωση πως όλα αυτά τα παράλογα συμβαίνουν όταν ανοίγω την εφαρμογή και το χειρίζομαι από εκεί. Θα δοκιμάσω να το επιβεβαιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...