Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας παληκάρια, 

ψάχνω 18άρι ή 24άρι για μεγάλη σαλοκουζίνα 45 τετραγωνικά, έκτος όροφος ταράτσα Θεσσαλονίκη. Πιθανά να χρησιμοποιηθεί και επικουρικά για θέρμανση. Με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα και η εγγύηση.

Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις αυτή την εποχή;

Θερμικές Απώλειες 6627.30 Watt
5699.48 KCal/h
147.27 Watt/m2
126.66 KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ 
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα 
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃ 
Έτος Kατασκευής: 2005 
Εμβαδό Κατοικίας: 45 m2 
Ύψος Ορόφου: 2.10 m 
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Μόνο/Πάνω στην ακτογραμμή 
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση 
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα 
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα 
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα 
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα 
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία 
Μόνωση Δαπέδου: Καλή μόνωση - 5εκ. 
Οροφή σε επαφή με: Αέρα 
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ. 
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2 
Παράθυρα: 3 
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα 
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια 
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

 

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπόρεσα να σε παρακολουθήσω. Μπορείς να μας κάνεις μια κάτοψη;

Τοποθετώντας το χειριστήριο στο τραπεζάκι και ενεργοποιώντας το follow me πηγαίνει περισσότερος κρυος αέρας προς τα δωμάτια,μου κανει τεράστια εντύπωση γιάτι δεν είναι και στην ποιο βολκή θέση  το ac για να πάει μέσα στα δωμάτια ο αέρας αλλά δείχνει να δουλεύει πολύ καλα το follow me 

Με ζητούμενη στο κλιματιστικο 26,5  και ταχύτητα ανεμιστήρα στο 20% οριακά με καλύπτει και το δεύτερο δωμάτιο για να μπορείς να κοιμηθείς,αν κατεβάσω στους 26 και ανεβάσω ταχύτητα στον ανεμιστήρα  στο 40-50% πιστεύω θα είναι ακόμη καλυτερα στο τελευταίο δωμάτιο απλα μετα δεν κάθεσαι στο σαλόνι 

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, μου ενέκριναν την επιταγή για αλλαγή κλιμαστικού και χρειάζομαι ένα 24άρι. Δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα. Αυτό πως σας φαίνεται: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e;

Εdit: Το παραπάνω δυστυχώς δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση. Επίσης τι διαφορά θα έχω στο κόστος ένεργειας ανάμεσα στις κλάσεις Α++ και Α+++;

Εdit 2: Η διαφορά στις κλάσεις διαβάζω ότι είναι 10% σε απόδοση. Αυτό πως σας  φαίνεται: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/281113-a-c-in24btu-inventor-leuvi-24wfi-leon; Με δωρεάν εγκατάσταση και 10 χρόνια εγγύηση.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Το έχεις πάει σε άλλο level το θέμα. 

Για την παροχή, υπάρχουν κάποιοι μετρητές ταχύτητας αέρα, ίσως μπορούσες να βρεις έναν και με το γινόμενο ταχύτητας και ανοίγματος από τις περσίδες να βρεις παροχή. Όμως οι περισσότεροι μετρητές βρίσκουν στιγμιαία τιμή όχι μέση ταχύτητας σε ένα βάθος χρόνου, για να βρεις τέτοιο μηχάνημα με αυτόματη καταγραφή και αποθήκευση σε μέσες τιμές ταχύτητας θέλει πολλά λεφτά..... Είναι και το θέμα πως θα μπορέσεις να το κοτσάρεις κοντά στις γρίλιες.

Δεν χρειάζεται να μετρήσω παροχή ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις.

Το asyg24kmta παίζει σε fixed τιμές ταχύτητας ανεμιστήρα ανάλογα με το ΔΤ της ζήτησης και της πραγματικής θερμοκρασίας του χώρου ανάλογα με τον κάτωθι κανόνα (για θέρμανση, κάτι αντίστοιχο υπάρχει σε ψύξη):

image.png.e57a05b7197add4e781c5c9d53a556d9.png

οπότε μετά μετρώντας τις στροφές του ανεμιστήρα, ξέρω σε ποια ταχύτητα έχει πάει (συνήθως σε ισορροπία θα παίζει στο low ) :

image.png.e10c4d896b2e3a5dedabbc1b45fd5df4.png

και μετά από το εγχειρίδιο πάω από ταχύτητα σε m3/hr

image.png.5520143637c9f14c8845cabd4a7f897a.png

Δλδ αν βλέπω 900rpm, ξέρω ότι παίζει low και άρα είναι στα 640m3/hr ακριβώς.

1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

Γειά σας παληκάρια, 

ψάχνω 18άρι ή 24άρι για μεγάλη σαλοκουζίνα 45 τετραγωνικά, έκτος όροφος ταράτσα Θεσσαλονίκη. Πιθανά να χρησιμοποιηθεί και επικουρικά για θέρμανση. Με ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα και η εγγύηση.

Υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις αυτή την εποχή;

Θερμικές Απώλειες 6627.30 Watt
5699.48 KCal/h
147.27 Watt/m2
126.66 KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ 
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα 
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 21 ℃ 
Έτος Kατασκευής: 2005 
Εμβαδό Κατοικίας: 45 m2 
Ύψος Ορόφου: 2.10 m 
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Μόνο/Πάνω στην ακτογραμμή 
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση 
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα 
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα 
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα 
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα 
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία 
Μόνωση Δαπέδου: Καλή μόνωση - 5εκ. 
Οροφή σε επαφή με: Αέρα 
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ. 
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2 
Παράθυρα: 3 
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα 
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια 
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

 

TOSHIBA EDGE WHITE RAS-B24G3KVSG-E / RAS-24J2AVSG-E

Αν έχεις back-up σε θέρμανση, μπορείς να πας στο αντίστοιχο 22άρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, bebius είπε

Καλησπέρα σε όλους, μου ενέκριναν την επιταγή για αλλαγή κλιμαστικού και χρειάζομαι ένα 24άρι. Δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα. Αυτό πως σας φαίνεται: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e;

Εdit: Το παραπάνω δυστυχώς δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση. Επίσης τι διαφορά θα έχω στο κόστος ένεργειας ανάμεσα στις κλάσεις Α++ και Α+++;

Εdit 2: Η διαφορά στις κλάσεις διαβάζω ότι είναι 10% σε απόδοση. Αυτό πως σας φαίνεται: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/281113-a-c-in24btu-inventor-leuvi-24wfi-leon; Με δωρεάν εγκατάσταση και 10 χρόνια εγγύηση.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το πρώτο που έβαλες πρόκειται μάλλον για εκθεσιακό κομμάτι που δεν συνδυάζεται με το πρόγραμμα ανακύκλωσης ενώ είναι διαθέσιμο μόνο σε 2 καταστήματα και δεν αποστέλλεται.

Καντονά ένα τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις.

Το δεύτερο αν το θες μόνο για ψύξη είναι σούπερ αποδοτικό. 
Για θέρμανση μάλλον δεν συνίσταται 

Επεξ/σία από tu-luba
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bebius είπε

Καλησπέρα σε όλους, μου ενέκριναν την επιταγή για αλλαγή κλιμαστικού και χρειάζομαι ένα 24άρι. Δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα. Αυτό πως σας φαίνεται: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252398-a-c-in24-toshiba-ras24cavg-e-24ckvg-e;

Εdit: Το παραπάνω δυστυχώς δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση. Επίσης τι διαφορά θα έχω στο κόστος ένεργειας ανάμεσα στις κλάσεις Α++ και Α+++;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο καθώς χρειάζομαι minimum ένα 24άρι ώστε να αντικαταστήσω το παλιό και το πρόγραμμα δεν επιδοτεί κλιματιστικά μεγαλύτερης ισχύος.

Εdit: Το μόνο που πρέπει να προσθέσω είναι ότι δε χρειάζομαι θέρμανση.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bebius είπε

Δεν συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο καθώς χρειάζομαι minimum ένα 24άρι ώστε να αντικαταστήσω το παλιό και το πρόγραμμα δεν επιδοτεί κλιματιστικά μεγαλύτερης ισχύος.

Εdit: Το μόνο που πρέπει να προσθέσω είναι ότι δε χρειάζομαι θέρμανση.

Αν δεν χρειάζεσαι θέρμανση τότε θα πήγαινα σε inventor leon ή legend.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Φίλτρα έχεις πλύνει; 

Ενός φίλου inventor έκανε συνεχώς on off αλλά είχαν πιάσει πολύ χνουδι τα φίλτρα και έκανε σαν self clean..

Άμα το βάλεις στο 18 δουλεύει τέρμα η μέσα και η έξω;

 

Ναι φίλτρα καθαρά. Τα έκανα και εχθές και έκανα και σέρβις πριν κανένα μήνα. Δε το έχω δοκιμάσει 18. Θα το δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν χρειάζεσαι θέρμανση τότε θα πήγαινα σε inventor leon ή legend.

Η διαφορά των €100 έχεις υπόψη από που προκύπτει; Στην σύγκριση δεν φαίνεται κάτι σημαντικό:image.png.5f65e698f718ccdd609570eae32dd34b.png 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να το δουλέψεις σε λειτουργία αφυγρανσης.

ΥΓ Ναι, σου κλείνει τον συμπιεστή και γυρνάει την υγρασία πίσω = μυρωδιά

Το έβαλα στην αφυγρανση στους 25 και το άναψα μισή ώρα πριν φτάσω σπίτι. Μπήκα στο δωμάτιο και είχε πολύ καλή θερμοκρασία και πολύ καθαρή ατμόσφαιρα. Είχε ψυχρά βασικά, σαν κλιματιστικό δούλευε. Ποια η διαφορά αφυγρανσης από την κανονική λειτουργία κρύου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DjTony είπε

Το έβαλα στην αφυγρανση στους 25 και το άναψα μισή ώρα πριν φτάσω σπίτι. Μπήκα στο δωμάτιο και είχε πολύ καλή θερμοκρασία και πολύ καθαρή ατμόσφαιρα. Είχε ψυχρά βασικά, σαν κλιματιστικό δούλευε. Ποια η διαφορά αφυγρανσης από την κανονική λειτουργία κρύου? 

Στην αφύγρανση προσπαθούν να κατεβάσουν θερμοκρασία στο εσωτερικό στοιχείο με λιγότερες στροφές ανεμιστήρα και λίγο υψηλότερα watts.

6 λεπτά πριν, bebius είπε

Η διαφορά των €100 έχεις υπόψη από που προκύπτει; Στην σύγκριση δεν φαίνεται κάτι σημαντικό:image.png.5f65e698f718ccdd609570eae32dd34b.png 

Λογικά σε αυτά που έχεις σημειώσει. Ρίξε μια ματιά και στο site της Inventor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην αφύγρανση προσπαθούν να κατεβάσουν θερμοκρασία στο εσωτερικό στοιχείο με λιγότερες στροφές ανεμιστήρα και λίγο υψηλότερα watts.

Λογικά σε αυτά που έχεις σημειώσει. Ρίξε μια ματιά και στο site της Inventor.

Δηλαδή στην αφυγρανση θα καίει λίγο περισσότερο και θα ψύχει τον χώρο; υγρασία δε θα κρατάει στο λεκανακι; έχεις να προτείνεις κάποια ταμπλέτα να ρίξω στο λεκανακι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανενας αλλος προβλημα με την μεταφορικη του πρακτικερ( δελατολας) ? Εχω παραγγειλει ενα air condition απο τελη ιουνιου και ακομα να μου το φερουν, τους εχω παρει τηλεφωνα σημειωνουν τον αριθμο μου δηθεν πως θα με καλεσει καποιος για νεο ραντεβου παραδοσης και ακομα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Λογικά σε αυτά που έχεις σημειώσει. Ρίξε μια ματιά και στο site της Inventor.

H μόνη διαφορά που βλέπω ανάμεσα σε Leon και Legend από το site είναι ότι το δεύτερο έχει μια λειτουργία θέρμανσης των πτερυγίων για την αποφυγή προβλημάτων με πάγο σε ζόρικες συνθήκες παγωνιάς, και μια επίστρωση χρυσού σε σωλήνες συμπύκνωσης για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...