Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@UlveRz , τι προσανατολισμό έχει ο χώρος ; Από που έρχεται ο ήλιος; Είναι σκιερό ή το χτυπάει από πλευρές ο ήλιος; Η μπαλκονόπορτα είναι μεγάλη; Μπαίνει ο ήλιος από εκεί;

Η πλάκα λες είναι κάτω από στέγη, άρα κεραμίδια; Θέλω να πω, φέρνει ζέστη από πάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλημέρα, η θερμοκρασία αρχίζει να ανεβαίνει και φοβάμαι ότι δε θα προλάβω να βρω τεχνικό αν καθυστερήσω άλλο.. Ζητώ τα φώτα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€, παραπάνω αν αξίζει πολύ αλλά θα μου κόψετε μέρες από διακοπές οπότε με φειδώ
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: μεγάλη αλυσίδα, έχω 2 παλιά σε άλλο χώρο να δώσω
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη, 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: σχεδόν καθημερινά για ψύξη το καλοκαίρι, παραπληρωματικά με το καλοριφέρ τις 10 μέρες που κάνει κανονικό κρύο για θέρμανση
  6. Θέρμανση βασικά με καλοριφέρ, λέβητας αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: σαλοτραπεζαρία- χωλ ενιαίος χώρος 36 τμ - επισυνάπτω σχετικό έργο τέχνης
  8. Τοποθεσία Χολαργός, υψόμετρο 230 λέει το meteo στο νομισματοκοπείο
  9. Απαραιτήτως να είναι αθόρυβο υπό την έννοια να στέκεσαι στο χώρο, επιθυμητό wifi αλλά ζω ευχάριστα και χωρίς
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: μόνωση ανύπαρκτη, μονά τζάμια ξύλινα κουφώματα, πλευρά 6.5 μέτρων σε ΒΑ βεράντα χωρίς τέντες, ο υπόλοιπος χώρος συνορεύει με άλλα δωμάτια και διπλανό διαμερίσμα. Το διαμέρισμα είναι σε γωνιακή πολυκατοικία και έχει τρεις πλευρές εκτεθειμένες, μόνο από τη ΒΔ καλύπτεται από άλλο, έχουμε όροφο και πάνω και κάτω.
  11. Θερμικές Απώλειες
    7782.10 Watt - 6692.61 KCal/h - 243.19 Watt/m2 - 209.14 KCal/h/m2 - το τεστ στα 36 τμ

Δύο βασικές απορίες (πέρα από τι να πάρω και πόσα btu): στην πλευρά που είναι το μπαλκόνι έχει 10 πόντους κούφια ξύλινη κατασκευή κάτω από την οποία περνάνε οι ράγες για τις κουρτίνες, μπορεί να τρυπηθεί και να μπεί εκεί η εσωτερική μονάδα, γενικά πού μπορεί να μπει (ιδανικά θα ήθελα πάνω δεξιά στο σχήμα ώστε να «χτυπάει» και προς διάδρομο/υπνοδωμάτιο); Επίσης υπάρχει ένας διάδρομος και ένα ακόμα δωμάτιο στα οποία έχουμε πάντα ανοιχτές όλες τις πόρτες (πράσινο στο σχήμα), θα ήθελα να «σπάει» και εκεί η ζέστη, γίνεται με ένα μηχάνημα; Ιδανικά θα έμπαινε πάνω δεξιά στο σχήμα ώστε να «χτυπάει» και προς διάδρομο/υπνοδωμάτιο

Στο σχήμα έχω με μπλε το διπλανό διαμέρισμα, με πορτοκαλί μπαλκονόπορτες (140x220), με πράσινο πόρτες (~80 αλλά η πόρτα του δωματίου κάτω είναι συρόμενη 1.80x2)

Και πάλι ευχαριστώ!

Untitled1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να το δουλέψεις σε λειτουργία αφυγρανσης.

ΥΓ Ναι, σου κλείνει τον συμπιεστή και γυρνάει την υγρασία πίσω = μυρωδιά

7 χρόνια τώρα δε το έκανε αυτό. Πρώτη χρονιά γίνεται. Πως θα το αντιμετωπίσω; να κατεβάσω ένα βαθμό τη θερμοκρασία; τι να κάνω λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

πω

 

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

@UlveRz , τι προσανατολισμό έχει ο χώρος ; Από που έρχεται ο ήλιος; Είναι σκιερό ή το χτυπάει από πλευρές ο ήλιος; Η μπαλκονόπορτα είναι μεγάλη; Μπαίνει ο ήλιος από εκεί;

Η πλάκα λες είναι κάτω από στέγη, άρα κεραμίδια; Θέλω να πω, φέρνει ζέστη από πάνω;

 

Μπαλκονοπορτα στο σχεδιακι που εχω κανει ειναι νοτια ;) Νοτια δυτικά βορεια ειναι free αν και σαν χωρος φαντασου το βορειο μερος του και καλα εχει τη συνεχεια του σπιτιου, διαδρομο και τα 2 υπνοδωματια ε.. Ανατολικα ως χωρος εχει την κουζινα ας πουμε.

Αυτο με την πλάκα ακυρο δεν ειναι ακριβως κατω απο στέγη, ειναι πλακα σαν ταρατσα δλδ και υπαρ4χει κατι σαν υποστεγο απο πάνω.. Δεν ξερω αν εξηγησα επαρκως:)

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UlveRz είπε

 

Μπαλκονοπορτα στο σχεδιακι που εχω κανει ειναι νοτια ;) Νοτια ανατολικα βορεια ειναι free αν και σαν χωρος φαντασου το βορειο μερος του και καλα εχει τη συνεχεια του σπιτιου, διαδρομο και τα 2 υπνοδωματια.. 

Αυτο με την πλάκα ακυρο δεν ειναι ακριβως κατω απο στέγη, ειναι πλακα σαν ταρατσα δλδ και υπαρ4χει κατι σαν υποστεγο απο πάνω.. Δεν ξερω αν εξηγησα επαρκως:)

Θα ήθελα πολύ να σε πάω στο 16άρι arata. Το φοβάμαι όμως. Στους 35C δίνει max 4.7Kw , όταν το 18άρι comfort δίνει 6KW.

Όπως είπα το comfort είναι φασόν haier, με τον συμπιεστή mitsubishi άρα βασίζεται στο καλό tundra green , οπότε θα έχετε καλή απόδοση και οικονομία και ψύξη και αυτή είναι η πρότασή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ήθελα πολύ να σε πάω στο 16άρι arata. Το φοβάμαι όμως. Στους 35C δίνει max 4.7Kw , όταν το 18άρι comfort δίνει 6KW.

Όπως είπα το comfort είναι φασόν haier, με τον συμπιεστή mitsubishi άρα βασίζεται στο καλό tundra green , οπότε θα έχετε καλή απόδοση και οικονομία και ψύξη και αυτή είναι η πρότασή μου.

Εγω σου ειπα το ASYG Ecolandia τελοσπαντων πρότεινα αλλα φανηκε ακριβο οι ανθρωποι ειναι χαμηλοσυνταξιουχοι φαντασου εγω τους επεισα να κανω αιτηση για ανακυκλωνω αλλίως δε θα εκαναν τπτ.. Για το 16αρι Τοσιμπα και εγω θα ημουν πιο θετικος να ξερεις αλλά ισως να χρειαζεται παραπάνω δυναμη ο χώρος και να πιεστει..

Ευχαριστω για αλλη μια φορα αγαπητε ησουν κατατοπιστικότατος να εισαι καλά..

update εξαντληθηκε δυστυχως..:/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Domtoreto είπε

Παιδιά καλημέρα, η θερμοκρασία αρχίζει να ανεβαίνει και φοβάμαι ότι δε θα προλάβω να βρω τεχνικό αν καθυστερήσω άλλο.. Ζητώ τα φώτα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€, παραπάνω αν αξίζει πολύ αλλά θα μου κόψετε μέρες από διακοπές οπότε με φειδώ
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: μεγάλη αλυσίδα, έχω 2 παλιά σε άλλο χώρο να δώσω
  4. Χρήση κλιματιστικού 80% ψύξη, 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: σχεδόν καθημερινά για ψύξη το καλοκαίρι, παραπληρωματικά με το καλοριφέρ τις 10 μέρες που κάνει κανονικό κρύο για θέρμανση
  6. Θέρμανση βασικά με καλοριφέρ, λέβητας αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: σαλοτραπεζαρία- χωλ ενιαίος χώρος 36 τμ - επισυνάπτω σχετικό έργο τέχνης
  8. Τοποθεσία Χολαργός, υψόμετρο 230 λέει το meteo στο νομισματοκοπείο
  9. Απαραιτήτως να είναι αθόρυβο υπό την έννοια να στέκεσαι στο χώρο, επιθυμητό wifi αλλά ζω ευχάριστα και χωρίς
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό: μόνωση ανύπαρκτη, μονά τζάμια ξύλινα κουφώματα, πλευρά 6.5 μέτρων σε ΒΑ βεράντα χωρίς τέντες, ο υπόλοιπος χώρος συνορεύει με άλλα δωμάτια και διπλανό διαμερίσμα. Το διαμέρισμα είναι σε γωνιακή πολυκατοικία και έχει τρεις πλευρές εκτεθειμένες, μόνο από τη ΒΔ καλύπτεται από άλλο, έχουμε όροφο και πάνω και κάτω.
  11. Θερμικές Απώλειες
    7782.10 Watt - 6692.61 KCal/h - 243.19 Watt/m2 - 209.14 KCal/h/m2 - το τεστ στα 36 τμ

Δύο βασικές απορίες (πέρα από τι να πάρω και πόσα btu): στην πλευρά που είναι το μπαλκόνι έχει 10 πόντους κούφια ξύλινη κατασκευή κάτω από την οποία περνάνε οι ράγες για τις κουρτίνες, μπορεί να τρυπηθεί και να μπεί εκεί η εσωτερική μονάδα, γενικά πού μπορεί να μπει (ιδανικά θα ήθελα πάνω δεξιά στο σχήμα ώστε να «χτυπάει» και προς διάδρομο/υπνοδωμάτιο); Επίσης υπάρχει ένας διάδρομος και ένα ακόμα δωμάτιο στα οποία έχουμε πάντα ανοιχτές όλες τις πόρτες (πράσινο στο σχήμα), θα ήθελα να «σπάει» και εκεί η ζέστη, γίνεται με ένα μηχάνημα; Ιδανικά θα έμπαινε πάνω δεξιά στο σχήμα ώστε να «χτυπάει» και προς διάδρομο/υπνοδωμάτιο

Στο σχήμα έχω με μπλε το διπλανό διαμέρισμα, με πορτοκαλί μπαλκονόπορτες (140x220), με πράσινο πόρτες (~80 αλλά η πόρτα του δωματίου κάτω είναι συρόμενη 1.80x2)

Και πάλι ευχαριστώ!

Untitled1.png

Λοιπόν. Σε βλέπω για 24άρι.

1. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Δεν έχει εγκατάσταση στην τιμή.

2. Το παρακάτω είναι φασόν tcl (καλό) , αλλά δεν μπόρεσα να βρω στο site της tesla τους όρους εγγύησης. Λέει στο public 2 έτη με την επίδειξη της απόδειξης αγοράς + 8 έτη με την εγγραφή στο σύστημα του κατασκευαστή (2+8). Αν πάει στα 10 σε όλο το μηχάνημα, είμαστε πολύ καλά, αν εννοεί μόνο στον συμπιεστή και όλο το μηχάνημα 2 έτη, απορρίπτεται. Θα ρωτούσα στη tesla.

3. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232301-a-c-in24btu-morris-wfin70160-loft

και αυτό φασόν tcl και φαίνεται ίδιο με το από πάνω tesla. Εδώ μιλάμε για 5 χρόνια εγγύηση.

4. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, UlveRz είπε

update εξαντληθηκε δυστυχως to Comfort..:/

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-s-ac-9-in-s-ac-9-out-18000-btuh-82367427

φασόν haier και αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν. Σε βλέπω για 24άρι.

1. https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/haier-tide-green-plus-as68temhra-c-1u68renfra-c-klimatistiko-24-000-btu-h_3795691

Δεν έχει εγκατάσταση στην τιμή.

2. Το παρακάτω είναι φασόν tcl (καλό) , αλλά δεν μπόρεσα να βρω στο site της tesla τους όρους εγγύησης. Λέει στο public 2 έτη με την επίδειξη της απόδειξης αγοράς + 8 έτη με την εγγραφή στο σύστημα του κατασκευαστή (2+8). Αν πάει στα 10 σε όλο το μηχάνημα, είμαστε πολύ καλά, αν εννοεί μόνο στον συμπιεστή και όλο το μηχάνημα 2 έτη, απορρίπτεται. Θα ρωτούσα στη tesla.

3. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232301-a-c-in24btu-morris-wfin70160-loft

και αυτό φασόν tcl και φαίνεται ίδιο με το από πάνω tesla. Εδώ μιλάμε για 5 χρόνια εγγύηση.

4. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

 

 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση😄 Σχετικά με το πού θα έπρεπε να μπει θα το δω επί τόπου με τον ψυκτικό, αλλά θα ήθελα να ξέρω από πριν μιας και ο χώρος είναι αν Γ ενδείκνυται/είναι λάθος μια συγκεκριμένη επιλογή, μην τσακωθώ άδικα για κάποια πιο «μπελαλίδικη» θέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Domtoreto είπε

 

 Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση😄 Σχετικά με το πού θα έπρεπε να μπει θα το δω επί τόπου με τον ψυκτικό, αλλά θα ήθελα να ξέρω από πριν μιας και ο χώρος είναι αν Γ ενδείκνυται/είναι λάθος μια συγκεκριμένη επιλογή, μην τσακωθώ άδικα για κάποια πιο «μπελαλίδικη» θέση

Ζαλίστηκα με το σχήμα, οπότε ουδέν σχόλιο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω βρει TP Link HS110 ver. 3.0. Αυτές λειτουργούν με το tplink Monitor? Αν ναι να παραγγείλω, αν ενδιαφέρεται κανείς άλλος, ας με στείλει μυνημα. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Καλησπέρα, έχω βρει TP Link HS110 ver. 3.0. Αυτές λειτουργούν με το tplink Monitor? Αν ναι να παραγγείλω, αν ενδιαφέρεται κανείς άλλος, ας με στείλει μυνημα. Ευχαριστώ. 

Τι τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DjTony είπε

7 χρόνια τώρα δε το έκανε αυτό. Πρώτη χρονιά γίνεται. Πως θα το αντιμετωπίσω; να κατεβάσω ένα βαθμό τη θερμοκρασία; τι να κάνω λες; 

Φίλτρα έχεις πλύνει; 

Ενός φίλου inventor έκανε συνεχώς on off αλλά είχαν πιάσει πολύ χνουδι τα φίλτρα και έκανε σαν self clean..

Άμα το βάλεις στο 18 δουλεύει τέρμα η μέσα και η έξω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

@Basilhs23___

Θέλουμε παροχή αέρα και θερμοκρασίες είσοδο έξοδο.

Η εξίσωση για τις μηχανές που κάνουν τη συναλλαγή με αέρα, είναι εδώ .

Πρέπει λοιπόν να υπολογίσουμε το q και το dt.

Το dt είναι η διαφορά θερμοκρασίας του αέρα εισόδου και εξόδου. Τα μετράω με δύο k-type thermocouples σε esp32 .

Το q είναι λίγο πιο δύσκολο μιας και δεν γνωρίζουμε τα κυβικά του αέρα αφού τα σύγχρονα κλιματιστικά Inverter αυξομειώνουν (και) την ταχύτητα του ανεμιστήρα τους ανάλογα με τις ανάγκες (πιο σωστά με τη διαφορά της θερμοκρασίας του αέρα του χώρου τον οποίον τον μετρούν με αισθητήριο κοντά στα φίλτρα εισαγωγής). Η μία λύση θα ήταν να μπει η ταχύτητα σε fixed τιμή από το τηλεκοντρόλ και μετά από το εγχειρίδιο του κλιματιστικού να δούμε τα κυβικά). Δεν το ήθελα όμως έτσι, οπότε με έναν hall sensor ky-003 και έναν μαγνήτη 2Χ1mm (εξαιρετικά μικρός και αμελητέου βάρους) πάνω στη φτερωτή και με τη βοήθεια ενός d1mini ο οποίος με mqtt στέλνει τις στροφές στο homeassistant , έχουμε τις στροφές και εν συνεχεία από το εγχειρίδιο του κλιματιστικού το μετατρέπουμε σε μια από τις γνωστές ταχύτητες και άρα τα κυβικά.

Η μέθοδός μου θεωρώ ότι για ερασιτεχνικές μετρήσεις δουλεύει αρκετά καλά, μιας και μέτρησα τα παρακάτω :

  • eurovent 12C : Pout 1200W , 7.68COP

          μέτρησα με 11.8C, Pout 1270W,  7.70COP

  • eurovent 7C : Pout 2460W, 5.80COP

          μέτρησα με 6.8C , Pout 2520W, 5.77COP

  • eurovent 2C, Pout 3820W, 4.00COP

          μέτρησα με 2.13C, Pout 4011W, 4.18COP

 

Το έχεις πάει σε άλλο level το θέμα. 

Για την παροχή, υπάρχουν κάποιοι μετρητές ταχύτητας αέρα, ίσως μπορούσες να βρεις έναν και με το γινόμενο ταχύτητας και ανοίγματος από τις περσίδες να βρεις παροχή. Όμως οι περισσότεροι μετρητές βρίσκουν στιγμιαία τιμή όχι μέση ταχύτητας σε ένα βάθος χρόνου, για να βρεις τέτοιο μηχάνημα με αυτόματη καταγραφή και αποθήκευση σε μέσες τιμές ταχύτητας θέλει πολλά λεφτά..... Είναι και το θέμα πως θα μπορέσεις να το κοτσάρεις κοντά στις γρίλιες. 

7 ώρες πριν, The_Judas είπε

 

Θα το πετάξω για να είμαι σίγουρος σε κάθε περίπτωση.

Υπάρχει κάποιο άλλο δοκιμασμένο που να μην είναι επικίνδυνο;

Everbrite NCH.

Eurochem CB1 / CB3 για συμπιεστή και συμπύκνωτη. 

Όλα διαλυμένα στις αναλογίες που λένε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...