Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Basilhs23___ said:

θέλει την θερμοκρασία από την περσιδα από συγκεκριμένη απόσταση.

αυτα ειναι ευκολα! ο λιακτζιμ μαλιστα τα μεταδιδει λαιβ !!! απλα την ανεπαρκεια στον χωρο με πτωση θερμοκρασιας δομικων στοιχειων θα κοιταξω εγω προσωπικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά για αυτο εχουμε γνωμη;; Για σαλοτραπεζαρια με ενδιαφερει οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη χρηση αποκλειστικα ψυξη και επικουρικα θερμανση.. με ενδιαφέρει το όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος..

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UlveRz είπε

Παιδιά για αυτο εχουμε γνωμη;; Για σαλοτραπεζαρια με ενδιαφερει οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη χρηση αποκλειστικα ψυξη και επικουρικα θερμανση.. με ενδιαφέρει το όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος..

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231137-null

Φασόν Haier είναι, οπότε θα είναι αξιόλογο και σε ψύξη και σε θέρμανση.

Σε καλή τιμή είναι και αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252396-a-c-in16-toshiba-ras16cavg-e-b16ckvg-e

Θυμησε μου απώλειες χώρου, πόλη και αν υπάρχει backup σε άλλον τρόπο θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, liakjim είπε

Βάζετε δικά σας χημικά;

Πχ κυκλοφορεί ένα χημικό από praktiker που τα ξεσκίζει.

Το παλικάρι που φέρνω σπίτι να μου κάνει σέρβις και πιάσαμε κουβέντα, μου είπε πως γίνεται χαμός με σπασμένα λεκανάκια από κατόχους που πάνε να το παίξουν ειδικοί και αγοράζουν κάποιο χημικό και μετά από ένα χρόνο κατηγορούν το μηχάνημα ότι είναι άχρηστο αλλά τελικά απλά αχρήστευσαν μόνοι τους το κλιματιστικό τους.
Μου είχε στείλει και φωτογραφίες με viber με το χημικό καταστροφέας και με σπασμένα πλαστικά εξαιτίας του.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

και αυτές

 

 

Το είχα αγοράσει αυτό το καθαριστικό από τον Σκλαβενίτη!

Στο μεταλλικό τμήμα πίσω από φίλτρο το έβαζα μόνο, σύμφωνα με τις οδηγίες. Μετά άνοιγα το κλιματιστικό για να γίνει η εξαγωγή του υγρού από την σωλήνα του κλιματιστικού.

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο του τεχνικού, ένα οικιακό καθαριστικό υποτίθεται ότι αγοράζουμε. Δεν το πήρα από εργοστάσιο με χημικά ή την μαύρη αγορά, ούτε το έφτιαξα μόνος μου.

Που να ξέρει ο κάθε αγοραστής ότι είναι επικίνδυνο το χημικό; Αυτός τα χημικά που αγοράζει τα έχει ελέγξει στο εργαστήριο ή το χημείο του Κράτους;

Απ' ότι βλέπω περιέχει αυτή την δραστική ουσία:

https://go.drugbank.com/salts/DBSALT001550

 

Θα το πετάξω για να είμαι σίγουρος σε κάθε περίπτωση.

Υπάρχει κάποιο άλλο δοκιμασμένο που να μην είναι επικίνδυνο;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα inventor κλιματιστικό το δούλευα κθς χρόνο ψύξη στους 25. Έκανα και σέρβις φέτος κανονικά... Μετά από λίγη ώρα χρήσης φέτος στους 25 αρχίζει να μυρίζει λίγο νομίζω και βγάζει χλιαρό αέρα. Σαν να σταματάει και να δουλεύει σαν ανεμιστήρας. Αποκλείεται να έπιασε θερμοκρασία όμως τόσο γρήγορα. Το έχω δοκιμάσει και με ανοιχτά παράθυρα, που μπαίνει ζέστη δηλαδή μέσα... Κάτι άλλο πρέπει να παίζει... Να έχει πιάσει το λεκανακι τίποτα;; στο μεγάλο το 18αρι στο σαλόνι μου έβαλε ο ψυκτικόςια ταμπλέτα για καθαρισμό, και όντως δε μυρίζει πλέον που λίγο μύριζε και εκείνο. Το μικρό του δωματίου δεν είχε μυρίσει ποτέ τόσα χρόνια.. Μήπως θέλει ταμπλέτα και αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DjTony είπε

Ένα inventor κλιματιστικό το δούλευα κθς χρόνο ψύξη στους 25. Έκανα και σέρβις φέτος κανονικά... Μετά από λίγη ώρα χρήσης φέτος στους 25 αρχίζει να μυρίζει λίγο νομίζω και βγάζει χλιαρό αέρα. Σαν να σταματάει και να δουλεύει σαν ανεμιστήρας. Αποκλείεται να έπιασε θερμοκρασία όμως τόσο γρήγορα. Το έχω δοκιμάσει και με ανοιχτά παράθυρα, που μπαίνει ζέστη δηλαδή μέσα... Κάτι άλλο πρέπει να παίζει... Να έχει πιάσει το λεκανακι τίποτα;; στο μεγάλο το 18αρι στο σαλόνι μου έβαλε ο ψυκτικόςια ταμπλέτα για καθαρισμό, και όντως δε μυρίζει πλέον που λίγο μύριζε και εκείνο. Το μικρό του δωματίου δεν είχε μυρίσει ποτέ τόσα χρόνια.. Μήπως θέλει ταμπλέτα και αυτό; 

Δοκίμασε να το δουλέψεις σε λειτουργία αφυγρανσης.

ΥΓ Ναι, σου κλείνει τον συμπιεστή και γυρνάει την υγρασία πίσω = μυρωδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Basilhs23___

Θέλουμε παροχή αέρα και θερμοκρασίες είσοδο έξοδο.

Η εξίσωση για τις μηχανές που κάνουν τη συναλλαγή με αέρα, είναι εδώ .

Πρέπει λοιπόν να υπολογίσουμε το q και το dt.

Το dt είναι η διαφορά θερμοκρασίας του αέρα εισόδου και εξόδου. Τα μετράω με δύο k-type thermocouples σε esp32 .

Το q είναι λίγο πιο δύσκολο μιας και δεν γνωρίζουμε τα κυβικά του αέρα αφού τα σύγχρονα κλιματιστικά Inverter αυξομειώνουν (και) την ταχύτητα του ανεμιστήρα τους ανάλογα με τις ανάγκες (πιο σωστά με τη διαφορά της θερμοκρασίας του αέρα του χώρου τον οποίον τον μετρούν με αισθητήριο κοντά στα φίλτρα εισαγωγής). Η μία λύση θα ήταν να μπει η ταχύτητα σε fixed τιμή από το τηλεκοντρόλ και μετά από το εγχειρίδιο του κλιματιστικού να δούμε τα κυβικά). Δεν το ήθελα όμως έτσι, οπότε με έναν hall sensor ky-003 και έναν μαγνήτη 2Χ1mm (εξαιρετικά μικρός και αμελητέου βάρους) πάνω στη φτερωτή και με τη βοήθεια ενός d1mini ο οποίος με mqtt στέλνει τις στροφές στο homeassistant , έχουμε τις στροφές και εν συνεχεία από το εγχειρίδιο του κλιματιστικού το μετατρέπουμε σε μια από τις γνωστές ταχύτητες και άρα τα κυβικά.

Η μέθοδός μου θεωρώ ότι για ερασιτεχνικές μετρήσεις δουλεύει αρκετά καλά, μιας και μέτρησα τα παρακάτω :

  • eurovent 12C : Pout 1200W , 7.68COP

          μέτρησα με 11.8C, Pout 1270W,  7.70COP

  • eurovent 7C : Pout 2460W, 5.80COP

          μέτρησα με 6.8C , Pout 2520W, 5.77COP

  • eurovent 2C, Pout 3820W, 4.00COP

          μέτρησα με 2.13C, Pout 4011W, 4.18COP

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midea all easy pro 18αρι σε σαλοκουζινα 35-40τμ. , σε τυπικής πολυκατοικίας 20 χρόνων (κατασκευή 2003) μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης.

Παρακάτω κάποια στοιχεία σε γραφήματα για όποιον και αν ενδιαφέρουν.

Αφορουν τις τελευταίες 15 μέρες.

Εξωτερική Θερμοκρασία

Θερμοκρασία σαλονιού

Κατανάλωση κλιματιστικού 

Screenshot_2023-07-12-09-31-01-069.jpeg

Screenshot_2023-07-12-09-32-28-136.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ο θόρυβος;

Μέσα είναι σα να μη δουλεύει το μηχάνημα, εντελώς αθόρυβο.

Με την εξωτερική μονάδα είχα ένα θέμα με έναν περίεργο θόρυβο σε κατανάλωση κάτω από 200w.

Εστειλα πριν καμιά βδομάδα βίντεο σε αυτούς που το εγκατέστησαν (υποτίθεται είναι επίσημοι συνεργάτες της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη) αλλά μέχρι στιγμής καμία απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Μέσα είναι σα να μη δουλεύει το μηχάνημα, εντελώς αθόρυβο.

Με την εξωτερική μονάδα είχα ένα θέμα με έναν περίεργο θόρυβο σε κατανάλωση κάτω από 200w.

Εστειλα πριν καμιά βδομάδα βίντεο σε αυτούς που το εγκατέστησαν (υποτίθεται είναι επίσημοι συνεργάτες της εταιρείας στη Θεσσαλονίκη) αλλά μέχρι στιγμής καμία απάντηση.

Θα έστελνα το video στη fgeurope (edit). Μόνο με τον αντιπρόσωπο θα βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arvacon είπε

Αφού είναι midea...

Το ότι είναι φασόν midea, δεν παύει να σημαίνει ότι αντιπρόσωπος είναι η inventor.

Και τα carrier φασόν midea είναι, αλλά το σέρβις το προσφέρει η carrier.

Όπως και τα Bosch κτλ

17 λεπτά πριν, arvacon είπε

Αφού είναι midea...

Αχ συγγνώμη, όντως midea είναι 😅

Μπερδεύτηκα.

Άρα fgeurope.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Φασόν Haier είναι, οπότε θα είναι αξιόλογο και σε ψύξη και σε θέρμανση.

Σε καλή τιμή είναι και αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252396-a-c-in16-toshiba-ras16cavg-e-b16ckvg-e

Θυμησε μου απώλειες χώρου, πόλη και αν υπάρχει backup σε άλλον τρόπο θέρμανσης.

@liakjim

Θερμικές Απώλειες

5452.79Watt

4689.40KCal/h

181.76Watt/m2

156.31KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή: Αργολίδα Άργος - Κλιματική ζώνη Α
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:1972
Εμβαδό Κατοικίας:30 m2
Ύψος Ορόφου:3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

  1.  Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800-900€ -----> Ώστε λόγω ανακυκλώνω 45% να φτασει στα ~500 €, ιδανικα να ειναι μέσα και η εγκατάσταση.
  2. Aντικατάσταση παλιού μάρκας: δεν καταλαβαινω καν τι μαρκα ειναι πιθανον να ειναι κανα carrefour!
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Ιδανικά αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση. Δυσκολο να βρεθει εγκαταστάστης από πλευράς των ιδιοκτητών.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Ψυξη προφανώς και επικουρικά θέρμανση καθως υπαρχει καλοριφέρ και σομπες ηλεκτρικες για Χειμώνα.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, περιστασιακή σε θαρμανση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : πετρελαιο
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος : Ενιαίος χώρος ~30τμ σαλόνι-τραπεζαρία.
  8. Τοποθεσία: Άργος 40+ στα ζορικα του καλοκαιριου, νορμαλ Χειμώνας κατα μέσο όρο.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιαφορο το οποιοδήποτε εξτρα feat εκτος από χαμηλο κόστος αγοράς και κατανάλωσης, απευθυνεται σε μεγάλκους ανθρώπους με ελαχιστες γνώσεις τεχνολογίας.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): κακή μόνωση , κουφώματα ξυλινα παλια φθαρμένα.

image.png.ce02da96332e8529d6f54f359482219e.png

 

Για το Ecolandia που προτεινα στους ενδιαφερομενους επεσε ακυρο το κοστος φανηκε μεγάλο οπότε γιαυτο το γυρισα σε Κωτσο και ποσταρα το Inventor που απαντησες @liakjim ..

Σε ευχαριστω παρα πολύ για το χρόνο και τη βοηθεια σου..

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...