Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα επισκεφτηκα τοπικο κατάστημα electronet για αγορά 18000 btu ειχα κλεισει στο Ecolandia χώρος μικρος σχετικά (σαλοτραπεζαρια ~ 30-35 μ2) Ο υπάλληλος -αφεντικο με επρηξε για juro pro γιατι ειναι αθόρυβο λέει ενω επίσης μου είπε γιατι κοιτάω για τόσο μεγάλο (18κ btu) και όχι 12000!!! Τελικά εφυγα άπραγος και μπλεγμένος.. Πφφ καμια βοηθεια;; Από Κωτσόβολο έχουμε τπτ αξιολογο σε18000 τωρα με εκπτώσεις (όσο πιο vfm και φτηνο γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Η συζητηση για διακοπτομενη η συνεχη λειτουργια συνεχιζεται ... αφου δεν συμφωνουμε εδω μεσα , σιγα μην συμφωνησει η διαθνης επιστημονικη κοινοτητα!😁

https://theconversation.com/does-turning-the-air-conditioning-off-when-youre-not-home-actually-save-energy-three-engineers-run-the-numbers-188694

και μια ρομποτομεταφραση για οποιον βαριεται τα αγγλικα...

Οι ζεστές μέρες του καλοκαιριού μπορεί να σημαίνουν υψηλούς λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος.pdf

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν πλακώσει όλοι να προλάβουν αγορές κλιματιστικών εν όψει καύσωνα. Η γνώμη μου είναι ότι αρκετοί δεν θα προλάβουν να παραλάβουν και να τοποθετήσουν. 

Αυτές οι μέρες θα αποτελέσουν δοκιμασία και τεσταρισμα για όσους εβαλαν νέα κλιματιστικά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, UlveRz είπε

Σημερα επισκεφτηκα τοπικο κατάστημα electronet για αγορά 18000 btu ειχα κλεισει στο Ecolandia χώρος μικρος σχετικά (σαλοτραπεζαρια ~ 30-35 μ2) Ο υπάλληλος -αφεντικο με επρηξε για juro pro γιατι ειναι αθόρυβο λέει ενω επίσης μου είπε γιατι κοιτάω για τόσο μεγάλο (18κ btu) και όχι 12000!!! Τελικά εφυγα άπραγος και μπλεγμένος.. Πφφ καμια βοηθεια;; Από Κωτσόβολο έχουμε τπτ αξιολογο σε18000 τωρα με εκπτώσεις (όσο πιο vfm και φτηνο γίνεται)

Τσεκαρε και τα welcomestores, δίνουν δωρεάν εγκατάσταση σε όλα σχεδόν τα κλιματιστικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ma3stros είπε

Εκανα την αγορα απο το praktiker το 10αρι στα 599€ με δωρεαν τοποθετηση. Σημερα πριν απο λιγο ολοκληρωθηκε η τοποθετηση

Έκανα την ίδια αγορά (έχω παραλάβει από την προηγούμενη Τρίτη) και ακόμη δεν έχουν επικοινωνήσει για την εγκατάσταση. Πήρα το πράκτικερ και μου λένε απλά να αναμένω και ότι δεν γνωρίζουν ποιο συνεργείο έχει αναλάβει την εγκατάσταση.

Με ξέχασαν?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, UlveRz είπε

Σημερα επισκεφτηκα τοπικο κατάστημα electronet για αγορά 18000 btu ειχα κλεισει στο Ecolandia χώρος μικρος σχετικά (σαλοτραπεζαρια ~ 30-35 μ2) Ο υπάλληλος -αφεντικο με επρηξε για juro pro γιατι ειναι αθόρυβο λέει ενω επίσης μου είπε γιατι κοιτάω για τόσο μεγάλο (18κ btu) και όχι 12000!!! Τελικά εφυγα άπραγος και μπλεγμένος.. Πφφ καμια βοηθεια;; Από Κωτσόβολο έχουμε τπτ αξιολογο σε18000 τωρα με εκπτώσεις (όσο πιο vfm και φτηνο γίνεται)

Έχεις συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί μπορώ να κάνω σε εξωτερική μονάδα που τρίζει και κάνει συντονισμό με τον τοίχο; Δεν το κάνει συνέχεια αλλά όταν το κάνει βγαίνω και κοπανάω λίγο τη βάση και σταματάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Silverage είπε

Τί μπορώ να κάνω σε εξωτερική μονάδα που τρίζει και κάνει συντονισμό με τον τοίχο; Δεν το κάνει συνέχεια αλλά όταν το κάνει βγαίνω και κοπανάω λίγο τη βάση και σταματάει.

Μήπως να δοκιμάσεις να βάλεις αντικραδασμικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, arvacon είπε

Τσεκαρε και τα welcomestores, δίνουν δωρεάν εγκατάσταση σε όλα σχεδόν τα κλιματιστικά τους.

Είμαι επαρχία δυστυχώς, οπότε εδώ έχω Κωτσόβολο/Εlectronet

Στις 23/6/2023 στις 12:37 ΠΜ, UlveRz είπε

Θερμικές Απώλειες5688.95Watt4892.50KCal/h142.22Watt/m2122.31KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αργολίδα - Κλιματική ζώνη Α
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:1975
Εμβαδό Κατοικίας:40 m2
Ύψος Ορόφου:2.8 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

@liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, UlveRz είπε

Είμαι επαρχία δυστυχώς, οπότε εδώ έχω Κωτσόβολο/Εlectronet

@liakjim

Τι να σου πω. Τα νούμερα λένε 18αρι, μην πω και παραπάνω.

Νομίζω πως έπρεπε να πας για το asyg053klca αν δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος της εσωτερικής.

( Πωωωωωωωω, 1200€ έκανε κάποτε το 24αρι και τα θεωρούσα και πολλά , τραγικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Μήπως να δοκιμάσεις να βάλεις αντικραδασμικά;

Δεν ξέρω, θα κάνουν δουλειά; Είναι κρεμασμένο ψηλά σε τοίχο, δεν είναι στο πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arvacon είπε

Τσεκαρε και τα welcomestores, δίνουν δωρεάν εγκατάσταση σε όλα σχεδόν τα κλιματιστικά τους.

Συγγνώμη, αλλά με 100-150 ευρώ πάνω από την κανονική αξία, όχι δωρεάν εγκατάσταση, αλλά και σουβλάκια έπρεπε να σε κερνάνε στα welcomestores. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Συγγνώμη, αλλά με 100-150 ευρώ πάνω από την κανονική αξία, όχι δωρεάν εγκατάσταση, αλλά και σουβλάκια έπρεπε να σε κερνάνε στα welcomestores. 

Τόσο έχει μια εγκατάσταση. Το κακό είναι ότι αντί να πάνε στον τεχνικό ο οποίος θα έκανε με περισσότερες πιθανότητες καλά τη δουλειά του, τα τσεπώνει και το κατάστημα οπότε ο τεχνικός για να βγάλει κέρδος θα σε ξεπετάξει. Θέλει προσοχή. Μόνο σε καμιά σούπερ ντουπερ προσφορά θα το κοίταζα, αλλιώς δικός μου τεχνικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο έχει μια εγκατάσταση. Το κακό είναι ότι αντί να πάνε στον τεχνικό ο οποίος θα έκανε με περισσότερες πιθανότητες καλά τη δουλειά του, τα τσεπώνει και το κατάστημα οπότε ο τεχνικός για να βγάλει κέρδος θα σε ξεπετάξει. Θέλει προσοχή. Μόνο σε καμιά σούπερ ντουπερ προσφορά θα το κοίταζα, αλλιώς δικός μου τεχνικός.

Το γνωρίζω ότι τόσο κάνει. Απλά να μην πουλάνε παπατζιλίκι περί «δωρεάν εγκατάστασης» όταν προφανώς έχουν ενσωματώσει το κόστος της εγκατάστασης στην τιμή του κλιματιστικού. Αυτό εννοώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

@liakjim Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Φασόν midea, εννοείς ότι είναι στην ουσία midea  ή το αντίστοιχο; 

Ωστόσο αντιπαρέρχομαι και ερωτώ γιατί όχι κάποιο από τα παρακάτω;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229936-null

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278367-a-c-in9btu-daikin-atxc25d-sensira

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...