Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, petros_88 είπε

Καλησπέρα κύριοι (και κυρίες?).

Χάζευα αυτές τις ημέρες τις χιλιάδες σελίδες των threads και ομολογώ πως περισσότερο με μπέρδεψαν τα όσα διάβαζα παρά βοηθούσαν. Ίσως φταίει η μηδαμινή γνώση πάνω στο αντικείμενο και συνάμα ο τεράστιος όγκος πληροφοριών.

Εκεί που έλεγα "Ωραία, κατέληξα στο Toshiba Edge", τσουπ! ερχόταν ο άλλος και έλεγε για παραπληροφόρηση τιμών (SEER/SCOP) κοκ. "Πάμε στο Daikin Perfera" "Μη, δεν αξίζει". 

Υπάρχουν κάποιες "safe" επιλογές που μπορώ να ρίξω μια ματιά; 2-3 μοντέλα που προτείνονται ανεπιφύλακτα.

Κοιτάω για 18αρι, για ψύξη και "μέτρια" χρήση. Προφανώς να 'ναι όσον το δυνατόν πιο οικονομικό στην κατανάλωση. 

Για παράδειγμα, πέρασα σήμερα από τον Κωτσόβολο και μου πρότειναν ένα Fujitsu KM αλλά με ξίνισαν τα λιγοστά έτη εγγύησης. Είναι καλό; Αν ναι, μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχα καλό με περισσότερα έτη εγγύησης;

Bugdet: ~800 ευρώ (η αγορά θα γίνει μέσω του προγράμματος "Αλλάζω Συσκευή", οπότε η actual τιμή της συσκευής μπορεί να φτάνει έως τα 1.5k)

 

Από αυτά που έχουμε δει, όντως το asyg18kmte θα πρέπει να είναι από τα πιο οικονομικά σε λειτουργία 18άρια της αγοράς. Έχει όμως 3 χρόνια εγγύηση. Αν θέλεις περισσότερα, μια λύση είναι να πας στο συγκεκριμένο και να βάλεις επέκταση εγγύησης από κάποια αλυσίδα.

Άλλες λύσεις είναι να θυσιάσεις ένα τσικ οικονομία σε χρήση (το οποίο τσικ μπορεί και να μην είναι αντιληπτό στην τσέπη) και να πας στο daikin perfera και να βάλεις τη 10ετή επέκταση εγγύησης της daikin ή να πας στο καινούργιο toshiba edge white/black ή στο yukai ή και στο απλό edge με τα 7 χρόνια εγγύηση.

Τέλος άλλη λύση είναι το inventor legend (με την προϋπόθεση ότι δεν θα παίξει καθόλου θέρμανση) με τα 10 χρόνια εγγύηση (βασίζεται στην καλή σειρά των midea), το οποίο θα πρέπει να είναι ισάξιο ή και ανώτερο σε κατανάλωση από το kmte (σε ψύξη πάντα).

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η "μύωση δαπάνης" στο excel του michanikos βγάζει μάτι! Πάντως στο άλλο θέμα που επιμελείται ο Specs, νομίζω ότι και το ενεργειακό τζάκι τα πηγαίνει αρκετά καλά στη σύγκριση. Βέβαια εξαρτάται από τον βαθμό απόδοσης που θα καταφέρει να πετύχει κανείς.

18 ώρες πριν, olddognewtricks είπε

Όμως και με κλειστό σώμα  θα θερμαίνονται οι σωλήνες του συστήματος, τρίχες εξοικονόμηση.

Ή θα τρέχουμε και για τριφασικό; Και πόσο θα χρεωθούν τότε οι ΥΚΩ; (μεγάλη παγίδα αυτή)

Οι σωλήνες δε νομίζω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα, τα σώματα που κρυώνουν καθώς αποδίδουν τη θερμότητα στο χώρο είναι η μεγάλη δαπάνη. Συνεπώς εάν τα κλείσεις, όντως δεν θα καις, αλλά θα είσαι σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο και θα έχεις και από εκεί λίγες παραπάνω απώλειες (καθώς και τις φορές που θα ανοίγεις την εσωτερική πόρτα τω νκλειστών δωματίων).

Οι ΥΚΩ δεν αλλάζουν και πολύ στο τριφασικό. Αυξάνουν πολύ λίγο οι χρεώσεις μεταφοράς και διανομής. Οι χρεώσεις ρύπων και κοινής ωφέλειας μένουν ίδιες (όλες αυτές είναι οι λεγόμενες ρυθμιζόμενες χρεώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Τι προτείνετε για 2 κλιματιστικά 9ρι και 12ρι; Θα ήθελα μαξ τα 1500€ και για τα 2.
Η χρήση λογικά (αν το αέριο δεν φτάσει να κοστίζει όσο το χρυσό) είναι για ψύξη το καλοκαίρι. 

Το inventor legend φαίνεται πιο στη μέση στην τιμή; Είναι αξιόπιστα;

Επίσης κοιταγα για Mitsubishi που είναι γενικά αθόρυβα και σκυλιά με μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά χωρίς ιονιστή και wifi και στις αξιολογήσεις λέει μπορεί να είναι από Τουρκία. Πως μπορώ να το ξέρω;
Με ιονίστη και Wi-Fi ανεβαίνουν πολύ.

Πολυ μπέρδεμα…

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μοιραστώ μαζί σας τον πόνο μου.

Είχα ρίξει κάτι "μπινελίκια" σε ένα omnia σε πιο πίσω πίσω ποστ. Θα ήθελα να υπερθεματίσω σε ετούτο καθώς το μανάρι δε ξέρω σε τι λούπα έπεσε και έκαψε σε 1 εβδομάδα 100+ κιλοβατώρες τις οποίες δεν κατάλαβα πουθενά ανεβάζοντας τη μηνιαια σε 184 kwh οσες και το 18άρι 🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Να μοιραστώ μαζί σας τον πόνο μου.

Είχα ρίξει κάτι "μπινελίκια" σε ένα omnia σε πιο πίσω πίσω ποστ. Θα ήθελα να υπερθεματίσω σε ετούτο καθώς το μανάρι δε ξέρω σε τι λούπα έπεσε και έκαψε σε 1 εβδομάδα 100+ κιλοβατώρες τις οποίες δεν κατάλαβα πουθενά ανεβάζοντας τη μηνιαια σε 184 kwh οσες και το 18άρι 🤑

Τη γνωστη λουπα (κατα πασα πιθανοτητα) των ελαχιστων 600 +βατ  εφοσον ειχαμε υψηλες θερμοκρασιες πανω απο 12 την τελευταια εβδομαδα οποτε και αλλαξε προγραμματισμο...Δεν καταλαβες υπερθερμανση, on/off δεν εκανε;

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 777andreas777 είπε

Καλημέρα,

Τι προτείνετε για 2 κλιματιστικά 9ρι και 12ρι; Θα ήθελα μαξ τα 1500€ και για τα 2.
Η χρήση λογικά (αν το αέριο δεν φτάσει να κοστίζει όσο το χρυσό) είναι για ψύξη το καλοκαίρι. 

Το inventor legend φαίνεται πιο στη μέση στην τιμή; Είναι αξιόπιστα;

Επίσης κοιταγα για Mitsubishi που είναι γενικά αθόρυβα και σκυλιά με μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά χωρίς ιονιστή και wifi και στις αξιολογήσεις λέει μπορεί να είναι από Τουρκία. Πως μπορώ να το ξέρω;
Με ιονίστη και Wi-Fi ανεβαίνουν πολύ.

Πολυ μπέρδεμα…

Τα legend είναι παρόμοια με τα midea easy pro (δεν είμαστε και μέσα για να ξέρουμε πόσο παρόμοια). Θεωρητικά είναι από τις top σειρά της midea . Το θέμα της αξιοπιστίας σηκώνει πολύ συζήτηση. Έχουν βέβαια 10 χρόνια εγγύηση.

Νομίζω ότι αν θέλεις ποιότητα και αξιοπιστία και μεγάλη εγγύηση θα έλεγα να πας σε toshiba πχ yukai, haori, edge , edge white/black. Αν θέλεις features και μάλλον (πολύ) καλύτερη οικονομία σε ψύξη, θα έλεγα να πας στο legend.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Philippe είπε

Οι ΥΚΩ δεν αλλάζουν και πολύ στο τριφασικό. Αυξάνουν πολύ λίγο οι χρεώσεις μεταφοράς και διανομής. Οι χρεώσεις ρύπων και κοινής ωφέλειας μένουν ίδιες (όλες αυτές είναι οι λεγόμενες ρυθμιζόμενες χρεώσεις).

Δεν εννοούσα ότι αλλάζουν οι ΥΚΩ στο τριφασικό. Εννοούσα ότι αν καις πάρα πολύ ρεύμα (τόσο που να απαιτείται τριφασικό αλλά δεν είναι εδώ η ουσία) αυξάνονται υπέρμετρα οι ΥΚΩ για την υπερβάλλουσα κατανάλωση. Και το οριακό κόστος της kwh ξεπερνάει τα 0,3 Ευρώ. (Το οποίο αντιμετωπίζεται εν μέρει με το νυχτερινό, όπου υπολογίζονται ξεχωριστά τα κλιμάκια της κατανάλωσης και υπάρχει μεγάλο όφελος στις ΥΚΩ). Γνωστά πράγματα, δεν ανακάλυψα την Αμερική.

Επεξ/σία από olddognewtricks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τυχαία παρατήρησα μετά από 5 χρόνια πως το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει υποδοχή για wifi module και ένα βισμα σε αναμονή. Εχω ψάξει παντού αλλά δυστυχώς δε βρίσκω καμία συσκευή για να του προσθέσω wifi. Κάποια βοήθεια???  Παραθέτω εικόνες σχετικά.

Δε γνωρίζω αν έχω τοποθετήσει σωστά το θέμα.

H09AL_H12AL_20171103_D03.jpg

IMG_20230329_180340.jpg

IMG_20230329_180430.jpg

IMG_20230329_180721.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Τη γνωστη λουπα (κατα πασα πιθανοτητα) των ελαχιστων 600 +βατ  εφοσον ειχαμε υψηλες θερμοκρασιες πανω απο 12 την τελευταια εβδομαδα οποτε και αλλαξε προγραμματισμο...Δεν καταλαβες υπερθερμανση, on/off δεν εκανε;

 

Μπα δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα στο ομνια (εννιάρι είναι πέφτει μέχρι τα 260 όταν συντηρεί στα πολλά κρύα) ειδάλλως κάνει ον οφφ στα 290 w

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα legend είναι παρόμοια με τα midea easy pro (δεν είμαστε και μέσα για να ξέρουμε πόσο παρόμοια). Θεωρητικά είναι από τις top σειρά της midea . Το θέμα της αξιοπιστίας σηκώνει πολύ συζήτηση. Έχουν βέβαια 10 χρόνια εγγύηση.

Νομίζω ότι αν θέλεις ποιότητα και αξιοπιστία και μεγάλη εγγύηση θα έλεγα να πας σε toshiba πχ yukai, haori, edge , edge white/black. Αν θέλεις features και μάλλον (πολύ) καλύτερη οικονομία σε ψύξη, θα έλεγα να πας στο legend.

Θα πρότεινες το inventor ή έχει μεγάλη διαφορά με Toshiba; 
Στα χρήματα βγαίνουν 250 € παραπάνω τα Toshiba Shorai Edge ενώ έχουν ιονιστή και 10 χρόνια εγγύηση.
Μήπως έπαιρνα το 9ρι της Toshiba και το 12ρι legend;
Εσύ τι θα έπαιρνες σε 9ρι και 12ρι; 
Tα Gree aξίζουν;

Επεξ/σία από 777andreas777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν ξέρω τι θα έπαιρνα γιατί έχω δουλέψει μόνο daikin και φασόν midea (carrier) σε κρεβατοκάμαρες (και δεν θα ξαναέπαιρνα κανένα από τα 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Philippe είπε

Βρήκα μια καταχώρηση για service κλιματιστικών σε site προσφορών. Η περιγραφή δείχνει αρκετά πλήρης. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

image.jpeg.24e71ce93c66237d1a1ed84e3577f48a.jpeg

Με τα λεφτά που λέει μάλλον ξεμάτιασμα θα κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...