Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Θεσσαλονίκη έχει κατά τι χαμηλότερη ΜΕΣΗ θερμοκρασία χειμώνα και κατά τι υψηλότερη μέση καλοκαιριού. Είναι πόλη που δεν επηρεάζεται από το Αιγαίο, οπότε είναι πολύ συχνό οι (πολύ συννεφιασμένοι της) χειμώνες να περνούν με 5-10 βαθμούς μέγιστες κι ελάχιστες, ενώ τα καλοκαίρια να κυμαίνονται μεταξύ 28 και 33.

Η Αττικοβοιωτία, η Ανατ. Κρήτη, οι Κυκλάδες, η Εύβοια και τμήματα του Ανατ. Αιγαίου και της Αργολίδας, τείνουν να έχουν θερμότερο χειμώνα και ψυχρότερο (ΚΑΤΑ Μ.Ο.) καλοκαίρι. Εκεί ένας μέσος χειμώνας μπορεί να κυλά με 10-18 και μια συνηθισμένη καλοκαιρινή μέρα μεταξύ 25 και 35, ειδικά όταν φυσούν μελτέμια. Υπό αυτή την έννοια, και ειδικά στην βόρεια παραθαλάσσια και ορεινότερη Αττική, έχει νόημα αυτό που είπε παραπάνω ο λιακτζιμ, για το καλοκαίρι: Μια αντλία ψύξης βρίσκει πολύ περισσότερο "κρύο" εκεί έξω, τις πρωινές ώρες Αθήνας, από ό,τι τις πρωινές ώρες Θεσσ/νίκης.

Στη θέρμανση, ψάχνουμε κλιματιστικά που δεν έχουν το sweet spot απόδοσής τους στους 12 βαθμούς (δε θυμάμαι ποιο, πάντως έχει αναφερθεί), αλλά κλιματιστικά με sweet spot απόδοσης τους 6-8.

Έτσι πιστεύω εγώ, έχοντας ζήσει σε Αθήνα (κέντρο και ΒΠ), Θεσσαλονίκη και Ηράκλειο (στο οποίο Ηράκλειο, είναι πολύ ενδιαφέρον ότι οι χειμώνες μπορεί να κυλήσουν ΑΝΕΤΑ μεταξύ 13 και 20, ενώ τα καλοκαίρια να είναι ψυχρότερα και της Θεσσαλονίκης, αλλά και της Αθήνας σε μέγιστες, ειδικά όταν φυσούν μελτέμια, τύπου 25-30). Προσωπικά, για τους διαμένοντες Ηράκλειο, θα έλεγα πάρτε Κινέζικο για όλο το χρόνο, μην ασχοληθείτε με απόδοση θέρμανσης, είναι αλλού γι' αλλού η Κρήτη και η εν λόγω πόλη από το SCOP. Για SEER οκ, ίσως εδώ είμαστε πολύ κοντά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Δοκίμασα να βάλω 25 και ψύξη.

Ανέβασε κατανάλωση στα 600W, πήγε 9C ο αέρας και έβγαλε τρελό νερό έξω. Τελικά παγώσαμε και το έβαλα αφύγρανση 25C, έριξε στροφές του ανεμιστήρα μέσα από 900rpm στους 670,  η κατανάλωση πήγε στα μισά, ο αέρας στους 12.5C και η θερμοκρασία μέσα 0.3C παραπάνω (αλλά με μικρότερη ή και καθόλου αφύγρανση λόγω της υψηλότερης θερμοκρασίας αέρα). Θα το επαναλάβω χωρίς να λιγοψυχήσουμε...

image.png.7b840885100a74893ec5d874c041cd5e.png

image.png.50c037d436db80e1a9336b1f751411f7.png

 

Αυτό με την αφυγρανση δουλεύει στο legend? Δηλαδή άμα βάλω αφυγρανση και όχι ψύξη θα είναι καλύτερα? Εγώ που το έχω στην ψύξη γεμίζει έναν κουβά νερό σε 1 μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vali είπε

Στο σπίτι έβαλα ένα κινέζικο 18αρι το 2002 χωρίς ανλτία,  χρήση μόνο για ψύξη. Τελικά χάλασε το 2022 και το πέταξα. Στην εργασία βάλαμε ένα Daikin 21000 BTU siesta sensira το 2018, το οποίο δουλεύει ψύξη θέρμανση τουλάχιστον 12 ώρες κάθε μέρα τις καθημερινές. Επειδή ήμουν μπροστά ειμαί σίγουρος ότι δεν μπήκε αντλία. Θα ήθελα να ρωτήσω  όποιον γνωρίζει τι πιθανές βλάβες μπορεί να παρουσιάσει το κλιματιστικό και μετά από πόσα περίπου χρόνια; Υπάρχει περίπτωση λόγο της μη χρήσης αντλίας  το πρόβλημα να παρουσιαστεί μετά τα 5 χρόνια ή παρουσιάζεται σχετικά νωρίς; 

Η μη χρήση αντλίας επιφέρει μείωση στην απόδοση του κλιματιστικου η οποία είναι πολύ μικρή και μη αντιληπτή. Το κακό είναι ότι σαν καταναλωτής πλήρωσες για το μηχάνημα και θες να αποδίδει το 100% των δυνατοτήτων του πράγμα το οποίο δεν είναι εφικτό. 

Βλάβη δεν μπορεί κανένας να ξέρει πότε θα παρουσιάσει, ούτε την επίπτωση που θα έχει στην διάρκεια ζωής του. Την ίδια εμπειρία που έχεις κι εσύ με κλιματιστικά 15 και 20 ετών, την ίδια έχω και εγώ. Επειδή ακριβώς δεν μπορείς να ξέρεις πόσο επηρεάζει την διάρκεια ζωής ώστε να έχεις μετρήσιμα στοιχεία, σου λεει ο κάθε τεχνικός ότι εγώ στα 10 χρόνια μου έχω τοποθετήσει 5000 κλιματιστικά με εκδίωξη και δεν υπήρχε πουθενά πρόβλημα. Αντε βγάλε άκρη τώρα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα.

Το Mitsubishi έχει υψηλό φορτίο σχεδιασμού σε θερμό γιατί δεν προορίζεται τόσο για το κλίμα της Ελλάδας, τουλάχιστον ας πούμε από Θεσσαλονίκη και κάτω . Πάνω από 12C και θέρμανση, αλλάζει προγραμματισμό και ανεβάζει τα ελάχιστα watts κατά πολύ (πχ ανάμεσα σε 2C και 12C παίζει στα 400-450W και πάνω από 12C , πάει στα 900W και άνω). Όπως ανεβάζει και κάτω από 2C. Αυτά γίνονται για προστασίες από υπερπιέσεις. Τα λέει στο service manual. Όμως σε ένα κλίμα Ιωαννίνων (πόλη που είναι ακριβώς στο average), θα παίζει πολύ πιο οικονομικά, βλέπε scop 4.5 αντί για 4.0 του Haier.

Τι θα κάνει όμως στην Αθήνα; Ποιο να επιλέξω;

Μπορώ να σου δείξω για Ωρωπό (λίγο πιο κρύο από Αθήνα). Υπολόγισα τα πραγματικά scop με κατανομή θερμοκρασιών χειμώνα, για τον χώρο μου ως παρακάτω (στοιχεία από homeassistant):

image.png.04208f9ab027c18e43c933831eed567a.png

και έβαλα κάποια γνωστά 24άρια της αγοράς (τα μοντέλα φαίνονται στις μπάρες). Οπότε αν αυτά δούλευαν 24/7 με την κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών που έβαλα πιο πάνω, θα παίρναμε τα κάτωθι πραγματικά για τον χώρο μου scops (προφανώς δεν είναι δυνατόν να βάλουμε και στις εξίσωση τα defrost, έτσι και αλλιώς αν και μπορούμε να υποψιαστούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα έκαναν τα μοντέλα αυτά στο μπαλκόνι μου) :

image.png.bb327d17c7f83fcb35e7de70bd87bfee.png

Όπως βλέπεις, το haier είναι τόσο χάλι, που ακόμη και ένα midea (που δεν τα θέλουμε), έχει μεγαλύτερη οικονομία, ενώ είναι προφανές ότι καλύτερα να πάμε σε ένα ap71, σε ένα heavy ή ακόμη καλύτερα στα Fujitsu.

Το κλίμα της Αθήνας είναι κατεξοχήν θερμό (το πρότυπο αυτήν παίρνει).

Οπότε αν μένεις από κέντρο και νότια (όχι βόρεια του νομού), πάρε τα scops σε θερμό και κάνε τις πράξεις. Δλδ πόσο τοις εκατό είναι πιο αποδοτικό ένα asyg24klca με 6.4 scop από το haier με 5.1 ; Αυτό κάνει 25%. Πόσο ρεύμα καίω τη σεζόν; Το ένα θα εξοικονομήσει Χ ευρώ. Πόσα χρόνια θα το κρατήσω; Πόσο όφελος θα έχω στο τέλος; Μήπως τελικά να πάρω το ακριβό γιατί στο τέλος θα μου βγει φθηνότερο;

Προσωπικά όταν θα με έπαιρνε τηλ για το ραντεβού, θα του έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις στους άλλους, σε εμένα θα είσαι τυπικός. Αντλία όπου θα μου δείξεις πόσο κενό έπιασε και σωλήνες τις οποίες θα τις μετρήσουμε μαζί.

Δεν ξέρω το κλίμα σας. Αν δεν πιάνετε πάνω από 35C το καλοκαίρι, βάλτε το inventor legend 18000btus, αλλιώς το ίδιο σε 24άρι.

Ρίξε μια ματιά στους όρους εγγύησης στο site τους.

Ευχαριστούμε. Δυστυχώς μέτρια προς κακά αποτελέσματα για τα aux.

Τα tcl έχουνε 3 χρόνια εγγύηση, αλλά μπορείς να δεις από το public και να βάλεις επέκταση με 75€.

Επίσης δες τα morris loft plus, morris winfin 35150, inventor legend, inventor leon, bosch ASI12AW40, Carrier 42QHG012D8SHR2 X-Power Ion Plus

 

Πειραματίσου με τη θέση του τηλεκοντρόλ. Αν θέλεις να κόβει πιο νωρίς, φέρτο πιο κοντά ή βάλτο σε πιο μικρό ύψος ή βάλτο στους 27 και άστο όπως είναι.

ΥΓ Καλή τιμή για την tapo p110

https://www.kafkas.gr/landing-pages/summer-sale-2023-/smart-home-knx/smart-home/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

Ευχαριστώ παρά πολύ για την μεγάλη σου ανάλυση! Θα τα εξετάσω αναλυτικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, liakjim said:

Αν δεν σε ενοχλεί ο λίγο παραπάνω θόρυβος, δύσκολα να βρεις κάτι αποδοτικότερο από αυτό.

Για ψυξη δεν μπορει να βρει κατι πιο αποδοτικο με 1200ε (εστω 1100 λογο δωρεαν εγκαταστασης)απο αυτο ASYG053KLCA/AOYG053KLCA (εφοσον θερμανση ειναι επικουρικα) ?

5 hours ago, MikhailBakurin said:

Η Θεσσαλονίκη έχει κατά τι χαμηλότερη ΜΕΣΗ θερμοκρασία χειμώνα και κατά τι υψηλότερη μέση καλοκαιριού. Είναι πόλη που δεν επηρεάζεται από το Αιγαίο, οπότε είναι πολύ συχνό οι (πολύ συννεφιασμένοι της) χειμώνες να περνούν με 5-10 βαθμούς μέγιστες κι ελάχιστες, ενώ τα καλοκαίρια να κυμαίνονται μεταξύ 28 και 33.

Η Αττικοβοιωτία, η Ανατ. Κρήτη, οι Κυκλάδες, η Εύβοια και τμήματα του Ανατ. Αιγαίου και της Αργολίδας, τείνουν να έχουν θερμότερο χειμώνα και ψυχρότερο (ΚΑΤΑ Μ.Ο.) καλοκαίρι. Εκεί ένας μέσος χειμώνας μπορεί να κυλά με 10-18 και μια συνηθισμένη καλοκαιρινή μέρα μεταξύ 25 και 35, ειδικά όταν φυσούν μελτέμια. Υπό αυτή την έννοια, και ειδικά στην βόρεια παραθαλάσσια και ορεινότερη Αττική, έχει νόημα αυτό που είπε παραπάνω ο λιακτζιμ, για το καλοκαίρι: Μια αντλία ψύξης βρίσκει πολύ περισσότερο "κρύο" εκεί έξω, τις πρωινές ώρες Αθήνας, από ό,τι τις πρωινές ώρες Θεσσ/νίκης.

Στη θέρμανση, ψάχνουμε κλιματιστικά που δεν έχουν το sweet spot απόδοσής τους στους 12 βαθμούς (δε θυμάμαι ποιο, πάντως έχει αναφερθεί), αλλά κλιματιστικά με sweet spot απόδοσης τους 6-8.

 

Μαλιστα, για να δω sweet spot 6-8 χρειαζονται πινακες που (βρισκει) αναρτα ο liakjim . Ποιο ειναι αυτο που εχει αναφερθει αν καποιος γνωριζει η θυμαται.

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τεχνικό εξουσιοδοτημένο και μου είπαν ότι τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα και δεν χρειάζονται κενό αέρος. Κενό κάνουμε λέει όταν δεν έχουν φρεον!

Αυτά για το inventor legend 18000.

Κατάλαβα εγώ κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Για ψυξη δεν μπορει να βρει κατι πιο αποδοτικο με 1200ε (εστω 1100 λογο δωρεαν εγκαταστασης)απο αυτο ASYG053KLCA/AOYG053KLCA (εφοσον θερμανση ειναι επικουρικα) ?

Μαλιστα, για να δω sweet spot 6-8 χρειαζονται πινακες που (βρισκει) αναρτα ο liakjim . Ποιο ειναι αυτο που εχει αναφερθει αν καποιος γνωριζει η θυμαται.

 

Όχι, δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι πιο αποδοτικό από τα klca και kmta για ψύξη και θέρμανση.

Για 6-8 πάμε καρφί σε θερμό στα ταμπελάκια.

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μίλησα με τεχνικό εξουσιοδοτημένο και μου είπαν ότι τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα και δεν χρειάζονται κενό αέρος. Κενό κάνουμε λέει όταν δεν έχουν φρεον!

Αυτά για το inventor legend 18000.

Κατάλαβα εγώ κάτι λάθος?

Βρες άλλον. Ή είναι άσχετος ή το πιθανότερο σε πάει να σε κοροϊδέψει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Μίλησα με τεχνικό εξουσιοδοτημένο και μου είπαν ότι τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα και δεν χρειάζονται κενό αέρος. Κενό κάνουμε λέει όταν δεν έχουν φρεον!

Τα ιδια ειπαν και σε ενα φιλο μου, ημουν μπροστα οταν γινοταν η εγκατασταση. Εγω ηθελα να κανω μανουρα αλλα ο φιλος δεν ηθελε οποτε μπηκε χωρις κενο ενα pitsos 18αρι.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μίλησα με τεχνικό εξουσιοδοτημένο και μου είπαν ότι τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα και δεν χρειάζονται κενό αέρος. Κενό κάνουμε λέει όταν δεν έχουν φρεον!

Αυτά για το inventor legend 18000.

Κατάλαβα εγώ κάτι λάθος?

Πες του να ξαναπάρει πιστοποίηση, αν δεν κάνει κενό πες του πως αρνείσαι την εγκατάσταση και να πάει σπίτι του..

Ξέρουμε πως έχουν πολλή δουλειά, αλλά για 10' δεν χάθηκε ο κόσμος..

Τα ίδια θα λέμε μέρα παρά μέρα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μίλησα με τεχνικό εξουσιοδοτημένο και μου είπαν ότι τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα και δεν χρειάζονται κενό αέρος. Κενό κάνουμε λέει όταν δεν έχουν φρεον!

Αυτά για το inventor legend 18000.

Κατάλαβα εγώ κάτι λάθος?

Ναι... Το μηχάνημα έρχεται ήδη με κενό .. Το θέμα όμως είναι πως στο υπάρχον κύκλωμα της εξωτερικής μονάδας θα προσθέσουμε μέτρα σωληνώσεων 3 μέτρων κατ'ελάχιστο στο 99% των περιπτώσεων, όπου σε αυτά τα μέτρα δεν υπάρχει κενό. Εξού και η ανάγκη να γίνει κενό σε όλη την εγκατάσταση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εκδίωξη;

Μου είπε κατά λέξη "είμαστε πιστοποιημένοι για Νάξο και μικρές Κυκλάδες και ξέρουμε τη δουλειά μας". Δεν μου είπε με ποιον τρόπο θα το κάνει. Εγώ τον ρώτησα για μηχάνημα για κενό και 3 μέτρα σωλήνα. Σωλήνα βάζουμε λέει υποχρεωτικά 3 μέτρα και τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα με κενό.

Δεν μου ανέφερε για εκδίωξη.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μου είπε κατά λέξη "είμαστε πιστοποιημένοι για Νάξο και μικρές Κυκλάδες και ξέρουμε τη δουλειά μας". Δεν μου είπε με ποιον τρόπο θα το κάνει. Εγώ τον ρώτησα για μηχάνημα για κενό και 3 μέτρα σωλήνα. Σωλήνα βάζουμε λέει υποχρεωτικά 3 μέτρα και τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα με κενό.

Δεν μου ανέφερε για εκδίωξη.

ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ:

Σωλήνες θα βάλει τουλάχιστον 3 μέτρα ΕΚΑΣΤΗ

Όταν συνδέσει τις σωλήνες, δεν θα ανοίξει απλά τις βάνες για να κυκλοφορήσει το φρέον, θα πρέπει να συνδέσει αντλία κενού, όπου για 5-10 λεπτά (ίσως γρηγορότερα) θα αφαιρέσει τον ατμοσφαιρικό αέρα και υγρασία που βρίσκεται στις σωληνώσεις..

Αφού έχει γίνει αυτό και βεβαιωθεί πως είναι στεγανό το κύκλωμα (δεν θα πρέπει να επαναφέρει την πίεση), θα ανοιγοκλείσει 1 φορά την βάνα τις λεπτής σωλήνας 1-2 δευτερόλεπτα να κυκλοφορήσει λίγο φρέον, θα αφαιρέσει το σύνδεσμο προς την αντλία και θα ανοίξει μετά πλήρως τις βάνες, ώστε έτσι κατά την αφαίρεση της αντλίας να μην τραβήξει αέρα μέσα στο κύκλωμα λόγω υποπίεσης..

Αν δεν σου επιβεβαιώσει πως θα κάνει αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ, μην δεχθείς την εγκατάσταση..

Προφανώς αυτός δεν θέλει να αργοπορεί/ασχοληθεί, οπότε απλά θα αφήσει ένα ρακόρ λίγο χαλαρό, ώστε κατά την απελευθέρωση το φρέον να "εκτοπίσει" τον αέρα εκτός, κυκλώματος, αλλά χάνεις ποσότητα ψυκτικού, δηλαδή το μηχάνημα δεν θα αποδώσει ΠΟΤΕ! σωστά..

Το έχουμε πει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλές φορές.., αν δεν γίνουν αυτά, ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

(σόρρυ για τα κεφαλάια, αλλά είναι ΑΠΛΑ πράγματα που τα ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ)

μετά όλοι γρινιάζετε μα μου κάναν έτσι αλλιώς, ήμουν εκεί, ήξερα και δεν μίλησα..

ΜΙΛΑΤΕ-ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΜΗ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ

ΚΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ

Τα λέει πολύ σωστά και ο @liakjim στο sticky!

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μου είπε κατά λέξη "είμαστε πιστοποιημένοι για Νάξο και μικρές Κυκλάδες και ξέρουμε τη δουλειά μας". Δεν μου είπε με ποιον τρόπο θα το κάνει. Εγώ τον ρώτησα για μηχάνημα για κενό και 3 μέτρα σωλήνα. Σωλήνα βάζουμε λέει υποχρεωτικά 3 μέτρα και τα μηχανήματα έρχονται έτοιμα με κενό.

Δεν μου ανέφερε για εκδίωξη.

Πλάκα έκανα. Ρίξε μια ματιά στο sticky, εκεί τα λέμε όλα. Μακριά από τον τύπο.

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Το μηχάνημα έρχεται ήδη με κενό

Λογικά θα είναι υπό πίεση, όχι σε κενό (υποθέτω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...