Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, arvacon είπε

Όταν λες εξουσιοδοτημένο, από κάποια αλυσίδα; Στα καλωσήλθατε στορς πάντως, η εγκατάσταση καλύπτει τρία μέτρα...

Όταν κάνουμε κενό, δε βγαίνει φρεον απ' την αντλία ποτέ. Αν βγήκε φρεον, τότε κάτι δεν πήγε και τόσο καλά...

Ε δεν κατάλαβες τι έκαναν; Και καλά έβαλαν την αντλία αλλά του έκαναν εκδίωξη ( εκτός αν κάτι παρανόησε )..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakjim said:

Κενό (ανάλογα το μανόμετρο που έχει μπορεί να είναι -1bar, -76cmHg , 500 microns κτλ)

Δηλαδη το μανομετρο πρεπει να δειξει -1bar(-75.006156130264 cmHg , -750061 micron) σωστα?

Επισης μια αλλη απορεια οσον αφορα 18αρια ,βλεπω κατι εξωτερικες μοναδες εχουν βαρος 40-50 kg (panasonic mitsubishi), το toshiba edge εχει 34kg. Μεγαλη διαφορα μια και μιλαμε για ιδια επιδοσεις μηχανηματα πανω κατω. Λεει κατι αυτη η διαφορα?

Εμπειρια απο toyotomi kuro II, απο οτι θυμαμαι αυτη διναν 2 χρονια εγγυηση τωρα στην ιστοσελιδα τους λεει 10χρονια.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arvacon είπε

Καλημερα.

Σημερα πρωι πρωι, ηρθε ο ιδιος μαστορας που εβαλε το δικο μου τις προαλλες, απεναντι στο γειτονα να βαλει ενα toyotomi 18αρι των 1300 ευρω. Λεω κατσε να πεταχτω να δω τι θα κανει σε αυτον, χωρις να ενοχλησω, απλα να δω τι κανει οταν δεν του βαζεις τελικα χερι. Ειναι να ερθει αυριο και σε μενα να βαλει ενα midea 12αρι, οποτε ηθελα να ξερω τι θα αντιμετωπισω ξανα κ αν οι φοβοι μου τελικα επαληθευονται...

Δυστυχως εγινε αυτο που φοβομουν, ο τυπος οταν τελειωσε με τη συνδεσμολογια, ανοιξε τις βανες και απλα πατησε τη βαλβιδα για κανα 15αρι δευτερολεπτα, οποτε εβγαζε εβγαζε εβγαζε αερα αυτη, σαν να ξεφουσκωνες λαστιχο αυτοκινητου και σε καποια φαση που εφτασε το φρεον στην αλλη ακρη, σταματησε, το ταπωσε και τελος!

Την αντλια κενου δεν την εβγαλε απ το αμαξι ουτε για τα ματια του κοσμου, ο πελατης ηταν διπλα και δεν πηρε χαμπαρι και ολα καλα...

Το ιδιο πραγμα τελικα ειχε σκοπο να κανει και σε μενα, γι αυτο ειχε φερει μολις 1 μετρο σωληνες να βαλει και την αντλια την ανεβασε σπιτι αφου τον ρωτησα αν εχει... Αν δε μιλαγα τοτε, δεν ειχε σκοπο να βαλει 3 μετρα σωληνες, ουτε να κανει το κενο της συμφορας...

Αυριο ειναι να ερθει πρωι πρωι και δεν ξερω τωρα πως να το χειριστω το θεμα. Τι να κανω αραγε, να του ριξω ακυρο και να το βαλω μονος μου? Αλλα μετα δε θα ισχυει η εγγυηση...  Να του πω να ερθει και να το συνδεσει και να αφησει την εξαερωση να την κανω εγω? Αν του πω να κανει 15 λεπτα κενο, θα κανει παλι καμμια μαλακια και θα την αποσυνδεσει στο 5λεπτο οπως μου κανε και με το ινβεντορ. Θα δεχτει αραγε να το αφησει το κλιματιστικο χωρις εξαερωση και να δηλωσει πως εκανε την τοποθετηση? Χλωμο το κοβω...

Γιατι ρε γαμωτο ειστε τοσο ανευθυνοι και δε σεβεστε τον πελατη μερικοι? Γιατι καταστρεφετε την περιουσια του αλλου χωρις λογο? Τι θα κερδισει αυτος ο μην πω τωρα, κερδισε 10 λεπτα απ το χρονο του και τι εγινε? Ο πελατης πληρωσε τοσα λεφτα και δεν προκειται να δει ποτε ασπρη μερα με το συγκεκριμενο μηχανημα. Ειλικρινα, πως κοιμαστε τα βραδια?

 

Πάνε για οριακό κέρδος (αν υπάρχει αν βάλεις βλάβες αυτοκίνητων, ατυχήματα προσωπικού) οπότε τι περιμένεις; Από τις εγκαταστάσεις που είχαν γίνει το 2021 ζούνε φέτος οι πραγματικοί ψυκτικοι. (Απεγκατάσταση - εγκατάσταση με νεές σωλήνες / καλώδια/ πλήρωση ψυκτικού υγρού...)

 

4 ώρες πριν, dopermann είπε

Καλημερα και παλι υστερα απο τηλεφωνικη επικοινωνια προ 2 ημερων και υπο την απειλη καταγγελιας με πηρανε απο μια μεταφορικη etransporers για να μου παραδωσουν τα κλιματιστικα αυριο Σαββατο 08-07-2023 και εγω τα αγορασα στις 08-06-2023 1 μηνα ακριβως μετα....Μετα απο αυτο με πηρε ενας ψυκτικος για ραντεβου τοποθετησης και μου ειπε οτι το πιο γρηγορο που εχει ειναι το αλλο Σαββατο 15-07-2023 μια βδομαδα μετα λοιποιν....Του ειπα πως εχω ζητησει και να εχει μαζι του αντικραδασμικα και μου ειπε οτι αυτα τα χρεωνει 15 ευρω το σετ....Του ειπα αστο αν ειναι θα παω να βρω εγω....Περα απο αυτο επειδη το Izuru που εχω στο σαλονι το 9αρακι θελω να παει στην μικρη κρεβατοκαμαρα και να μπει το ενα 13ρι γιουκαι στο σαλονι και το αλλο γιουκαι στην μεγαλη κρεββατοκαμαρα μου ειπε αλλα 100....Αν ειναι μαυρα δικα του η απο το πρακτικερ δεν καταλαβα...Περα απο αυτο αν εχει καποιος παρει απο καπου αντικραδασμικα δοκιμασμενα καλα που να μην σκανε απο τον ηλιο και να ειναι καλα ας μου στειλε ευχαριστω....

Δωρεάν και άμεσα δύσκολα να βρεις, 150 ευρώ θα έδινες για εγκατάσταση; Λίγο δύσκολο εδώ σκέφτεσαι τα 15 στα αντικραδασμικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Δηλαδη το μανομετρο πρεπει να δειξει -1bar(-75.006156130264 cmHg , -750061 micron) σωστα?

Επισης μια αλλη απορεια οσον αφορα 18αρια ,βλεπω κατι εξωτερικες μοναδες εχουν βαρος 40-50 kg (panasonic mitsubishi), το toshiba edge εχει 34kg. Μεγαλη διαφορα μια και μιλαμε για ιδια επιδοσεις μηχανηματα πανω κατω. Λεει κατι αυτη η διαφορα?

Εμπειρια απο toyotomi kuro II, απο οτι θυμαμαι αυτη διναν 2 χρονια εγγυηση τωρα στην ιστοσελιδα τους λεει 10χρονια.

500 micron.

 Δεν έχει σημασία το βάρος.

Τα toyo δίνουν 2 χρόνια και 10 στον συμπιεστή ( ο οποίος δεν χαλάει έτσι και αλλιώς ). Κλασσική κοροϊδία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/07/2023 at 10:24, arvacon said:

Αποσυνδέεις τη σωλήνα της αποχέτευσης απ' την εσωτερική μονάδα, ανοίγεις μια τρύπα πιο κάτω με σωστή κλίση και περνάς καινούρια σωλήνα συνδέοντας τη στην εσωτερική.

Χμμ εμενα απο κατω ειναι το πλαισιο μεταλικο για τα ρολα. Κατι θα σκεφτω να κανω.

15 minutes ago, liakjim said:

500 micron.

 Δεν έχει σημασία το βάρος.

Τα toyo δίνουν 2 χρόνια και 10 στον συμπιεστή ( ο οποίος δεν χαλάει έτσι και αλλιώς ). Κλασσική κοροϊδία.

για να καταλαβω μιλαμε για micron mercury? Γιατι μεταροπη -1bar δεν ειναι 500 micron.

Screenshot_2023-07-07-17-46-56-186_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lordbyte είπε

Καλησπέρα,

Ερώτηση για τους ειδικούς...

Σε μια δυόροφη οικοδομή του 1984 αποφασίσαμε να κάνουμε θερμοπρόσοψη (μέσω εξοικονομώ). Έχουμε ήδη αλλάξει κουφώματα με PVC Aluplast 4000 + 3πλα τζάμια. Επειδή μερικές από τις μονάδες κλιματισμού (εξωτερικές) είναι σε σημεία που είτε δεν είναι τόσο βολικά είτε "χαλάνε" την αισθητική του χώρου, μου πρότειναν μιας και θα γίνει η παρέμβαση με υλικό 7εκ εξωτερικά, να μετακινηθούν οι μονάδες και από το ισόγειο να ανέβουν στην ταράτσα.

Η κάθετη απόσταση ανάμεσα ισόγειο και ταράτσα ειναι περίπου 6 μέτρα, αν βάλεις και καμία παράκαμψη λόγω εμποδίων, πες 8-10μ μαξ. Στην ουσία οι μονωμένες σωληνώσεις θα περάσουν μέσα σε πλαστικό κανάλι, το οποίο θα "θαφτεί" μέσα στη θερμοπρόσοψη. Οι υπάρχουσες μονάδες είναι κλασσικές Daikin / 9k BTU και μια των 12k BTU.

Ήρθαν 3 διαφορετικοί ψυκτικοί να δουν και είπαν τα εξής:
- Κόστος 100 ευρώ ανά μονάδα που περιλαμβάνει 3 μέτρα σωληνώσεις και έπειτα 15 ευρώ / μέτρο

ή Κόστος 200-250 ευρώ ανά μονάδα (χωρίς έξτρα)

Οι 2 τελευταίοι ήταν κάθετοι στο να μη γίνει η μετακίνηση λόγω "τρομερών" απωλειών και "μη σωστής" λειτουργίας των κλιματιστικών. Ο πρώτος δεν είπε κάτι.

Πέρα από το θέμα του κόστους (για το οποίο δεν έχω ιδιαίτερη ιδέα αν είναι λογικο / αν γνωρίζει κάποιος, ας γράψει εδώ), έχουν δίκιο στο θέμα απωλειών; Προφανώς και μεγάλα σπίτια με κεντρικές μονάδες στην ταράτσα, έχουν αντίστοιχες εσωτερικές με μεγαλύτερες αποστάσεις στο κτήριο και σε 2 ή 3 ορόφους - έχει διαφορά στο ότι είναι "μεγαλύτερου" τύπου;

Το σπίτι βρίσκεται στο ανατολικό αιγαίο, οπότε δεν έχει ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα (7-10C χαμηλότερη) και το καλοκαίρι πάμε μέγιστη 34-35C. Θα δουλεύει περισσότερο ψύξη. Αξίζει τέτοια παρέμβαση ή κάθομαι στα αυγά μου;

Τέλος σαν ποιότητα η γενική προτίμηση για 9αρια γύρω στα 500-600 ευρώ είναι σε ποια μάρκα από τις παρακάτω; 

Midea (Xtreme / Breezeless) - Fujitsu ASYG98KP (or KM) - Gree (Fairy / Pular) - Toyotomi ή βάζω κάποιο "ακριβότερο" Daikin;

Ευχαριστώ!!

 

 

Σου είπαν ότι εφόσον θα έχεις κέλυφος εξωτερικά θα πρέπει να βγουν οι σωληνώσεις από την αριστερή μεριά του εσωτερικού μηχανήματος; Αν τώρα βγαίνουν ευθεία αργότερα δεν θα μπορείς να αλλάξεις μηχάνημα ή θα αναγκαστείς να ξηλώσεις τμήμα της θερμοπρόσοψης στο μέλλον.

Για το αν πάει 10μ θα πρέπει να συμβουλευτείς το εγχειρίδιο του κατασκευαστή για το κάθε μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Χμμ εμενα απο κατω ειναι το πλαισιο μεταλικο για τα ρολα. Κατι θα σκεφτω να κανω.

για να καταλαβω μιλαμε για micron mercury? Γιατι μεταροπη -1bar δεν ειναι 500 micron.

Screenshot_2023-07-07-17-46-56-186_com.android.chrome.jpg

Μην κάνεις μετατροπή.

Τα 500 microns είναι ένα ικανοποιητικό κενό (βράζει το νερό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 5 μέρες διακοπές θα σας πω για εντυπώσεις από το Mitsubishi MSZ-DM25VA που είχε το δωμάτιο.

Καταρχην δεν ξέρω αν δούλευε με κάποιο κεντρικό μηχανημα, εγω πάντως εξωτερικη μοναδα δεν είδα καπου σε εμφανή σημείο. 
Οποτε οι εντυπώσεις είναι από την εσωτερική μοναδα.

Πολύ απλό μηχανημα με τα απολύτως βασικά, ένα χειρηστηριο με πιο μικρή οθονη από οτιδήποτε άλλο αλλά με όλα τα στοιχεία ευανάγνωστα αρκεί να έχει φως αλλιώς στο σκοτάδι πας εμπειρικά. 
Αριστερά δεξιά οι περσιδες ρυθμίζονται με το χέρι σε συγκεκριμενες θέσεις και είναι χωρισμένες σε δυο μέρη. Δυστηχως δεν στέλνουν και παρά πολύ τον αέρα προς την επιθυμητή κατεύθυνση όποτε και έψαχνα πατέντες για να μην πέφτει ο κρύος αέρας στο παιδί. Το πάνω κάτω ρυθμιζεται από το κοντρόλ σε 5 θέσεις ή αυτόματα πάνω κάτω. Δυστηχως και εκει χρειάστηκε να σπρώξω λίγο με το χέρι μου την περσίδα προς τα πάνω γιατί ο αέρας ενοχλούσε.

Εχει 4 σκάλες ο ανεμιστηρας του και το κλασικό αυτόματο. Στην μια σκάλα αλλά και στο αυτόματο όταν πιάσει θερμοκρασία είναι εντελώς αθόρυβο και ιδανικό για υπνοδωμάτιο.

Δεν μου άρεσε οτι κάποια στιγμή αφού δούλευε το βράδυ κρύωνα και χρειάστηκε να το κλείσω ή να το βάλω στους 28. Δεν κράταγε δηλαδή σταθερή θερμοκρασία και σταδιακά κατέβαινε πιο χαμηλά. Έχει επισης ένα κουμπί το econocool που ρυθμίζει στους 28 αλλά μετά από λίγη ώρα δεν ήταν άνετη η ατμόσφαιρα.

Οποτε χρειάστηκε στο φουλ για να κρυώσει γρήγορα ο χώρος το έκανε ψυγείο σχετικά γρήγορα και ο αέρας του πολύ παγωμένος.

Σε γενικές γραμμές δηνατο μηχανημα αλλά πολύ basic σε όλα τα υπόλοιπα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2023 στις 9:59 ΠΜ, insomniagfg είπε

Και αν δεν εχει την σωστη κληση για να αδειαζει το λεκανακι , τι μπορει να γινει ωστε να λειτουργει χωρις να κρατα νερα.

η βάση αλφαδιάζεται από τις οβαλ τρύπες  Αν ο εγκαταστατης τις έχει χρησιμοποιήσει Ξεκρεμάς - ανασηκώνεις το εσωτερικό και αλφαδιάζεις με τις οβαλ τρύπες φωτο Εναλλακτικά βαζεις αλφάδι πάνω στην εσωτερική μονάδα και απ τη μεριά που γέρνει βαζεις λίγο χαρτί- αλουμινόχαρτο εσωτερικά στο πάνω της  πιάστρας να σηκωθεί Υπάρχει περίπτωση να ειναι πάνω από τις σωλήνες του φρεον η σωλήνα της αποχέτευσης η η τρύπα  στον τοίχο να μην έχει  σωστή κλίση ?

Spoiler

1315285261_.png.5a68d53dc7e42e7a815b57928311619c.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Πότε αρχίζουν? 

779 βλέπω έχεις τώρα χωρίς δωρεάν εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συνοπτικές διαδικασίες ακολούθησα την πρόταση που μου έγινε και προμηθεύτηκα Inventor Legend 24αρι. Σήμερα το πρωί έγινε η εγκατάσταση και γύρισα περιχαρής από τη δουλειά να το απολαύσω :P

Επειδή όμως διάβασα αρκετό υλικό στο φόρουμ θυμόμουν για σωλήνες και αποστάσεις εγκατάστασης και μου φάνηκε ότι το κλιματιστικό είναι κοντά στο ταβάνι. Τελικώς απέχει περίπου 10cm από το ταβάνι και η χαλκοσωλήνα είναι σχεδόν 3m.

Έχω πρόβλημα με αυτό, πρέπει να ζητήσω επανεγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CapFlint είπε

Με συνοπτικές διαδικασίες ακολούθησα την πρόταση που μου έγινε και προμηθεύτηκα Inventor Legend 24αρι. Σήμερα το πρωί έγινε η εγκατάσταση και γύρισα περιχαρής από τη δουλειά να το απολαύσω :P

Επειδή όμως διάβασα αρκετό υλικό στο φόρουμ θυμόμουν για σωλήνες και αποστάσεις εγκατάστασης και μου φάνηκε ότι το κλιματιστικό είναι κοντά στο ταβάνι. Τελικώς απέχει περίπου 10cm από το ταβάνι και η χαλκοσωλήνα είναι σχεδόν 3m.

Έχω πρόβλημα με αυτό, πρέπει να ζητήσω επανεγκατάσταση;

Αν είναι 10εκ, είσαι κομπλέ. Και η χαλκοσωλήνα οκ. Go και θέλουμε καλό feedback!

21 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Πότε αρχίζουν? 

779 βλέπω έχεις τώρα χωρίς δωρεάν εγκατάσταση. 

https://www.in.gr/2023/07/05/plus/ta-nea-tis-agoras/kalokairines-ekptoseis-2023-pote-arxizoun-poso-tha-kratisoun/

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, CapFlint είπε

Τελικώς απέχει περίπου 10cm από το ταβάνι και η χαλκοσωλήνα είναι σχεδόν 3m.

Δες το manual η ελάχιστη πρέπει να είναι 5cm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, lordbyte είπε

Καλησπέρα,

Ερώτηση για τους ειδικούς...

Σε μια δυόροφη οικοδομή του 1984 αποφασίσαμε να κάνουμε θερμοπρόσοψη (μέσω εξοικονομώ). Έχουμε ήδη αλλάξει κουφώματα με PVC Aluplast 4000 + 3πλα τζάμια. Επειδή μερικές από τις μονάδες κλιματισμού (εξωτερικές) είναι σε σημεία που είτε δεν είναι τόσο βολικά είτε "χαλάνε" την αισθητική του χώρου, μου πρότειναν μιας και θα γίνει η παρέμβαση με υλικό 7εκ εξωτερικά, να μετακινηθούν οι μονάδες και από το ισόγειο να ανέβουν στην ταράτσα.

Η κάθετη απόσταση ανάμεσα ισόγειο και ταράτσα ειναι περίπου 6 μέτρα, αν βάλεις και καμία παράκαμψη λόγω εμποδίων, πες 8-10μ μαξ. Στην ουσία οι μονωμένες σωληνώσεις θα περάσουν μέσα σε πλαστικό κανάλι, το οποίο θα "θαφτεί" μέσα στη θερμοπρόσοψη. Οι υπάρχουσες μονάδες είναι κλασσικές Daikin / 9k BTU και μια των 12k BTU.

Ήρθαν 3 διαφορετικοί ψυκτικοί να δουν και είπαν τα εξής:
- Κόστος 100 ευρώ ανά μονάδα που περιλαμβάνει 3 μέτρα σωληνώσεις και έπειτα 15 ευρώ / μέτρο

ή Κόστος 200-250 ευρώ ανά μονάδα (χωρίς έξτρα)

Οι 2 τελευταίοι ήταν κάθετοι στο να μη γίνει η μετακίνηση λόγω "τρομερών" απωλειών και "μη σωστής" λειτουργίας των κλιματιστικών. Ο πρώτος δεν είπε κάτι.

Πέρα από το θέμα του κόστους (για το οποίο δεν έχω ιδιαίτερη ιδέα αν είναι λογικο / αν γνωρίζει κάποιος, ας γράψει εδώ), έχουν δίκιο στο θέμα απωλειών; Προφανώς και μεγάλα σπίτια με κεντρικές μονάδες στην ταράτσα, έχουν αντίστοιχες εσωτερικές με μεγαλύτερες αποστάσεις στο κτήριο και σε 2 ή 3 ορόφους - έχει διαφορά στο ότι είναι "μεγαλύτερου" τύπου;

Το σπίτι βρίσκεται στο ανατολικό αιγαίο, οπότε δεν έχει ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα (7-10C χαμηλότερη) και το καλοκαίρι πάμε μέγιστη 34-35C. Θα δουλεύει περισσότερο ψύξη. Αξίζει τέτοια παρέμβαση ή κάθομαι στα αυγά μου;

Τέλος σαν ποιότητα η γενική προτίμηση για 9αρια γύρω στα 500-600 ευρώ είναι σε ποια μάρκα από τις παρακάτω; 

Midea (Xtreme / Breezeless) - Fujitsu ASYG98KP (or KM) - Gree (Fairy / Pular) - Toyotomi ή βάζω κάποιο "ακριβότερο" Daikin;

Ευχαριστώ!!

 

 

Ψάξε για τέτοιους πίνακες (ξεχνάς gree, toyotomi, midea αν θέλεις θέρμανση):

image.png.3e93003b2754ef997ac6114d772e9587.png

2 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δες το manual η ελάχιστη πρέπει να είναι 5cm.

Τα 5εκ λέει ότι επιτρεπτά (αλλά με μείωση της απόδοσης). Τα 10εκ είναι τα ελάχιστα:

image.png.56d75dfd91f3f26321eed63da6cc085e.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...