Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,πρωτη φορα γραφω στο φορουμ ,ηθελα να δωσω καποιες πληροφοριες για το Αux freedom 12000btuεπειδη ειδα οτι ρωτησαν καποια μελη αν εχουμε πληροφοριες .καταρχας ειμαι σε επαρχια ,περιοχη χαλκιδικη ,παραθαλασιο μερος.το ενα το εχω τοποθετησει στο σπιτι που μενω ,48τετραγωνικα(60,αλλα εχω κλειστο το δωματιο που το χρησιμοποιω σαν "αποθηκη" ,λιγο δυσκολο να περιγραψω την διαμορφωση χωρου τωρα.τον χειμωνα φετος με λιγο περιεργη χρηση διοτι δεν μπορω τη ζεστη και το εκλεινα στις 12 το βραδυ ,με θερμοκρασιες 20-22 κατα τη χρηση και 16-17 το πρωι στις 8 που το ανοιγα ,καταναλωσα περιπου 800 kwh τον χειμωνα .αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εχει θεμα με τον θερμοστατη ,και δεν σταματαει στη θερμοκρασια που θελεις ,δηλαδη μπορει να το εχω στους 20 ,και να βλεπω θερμοκρασια 21+ κι αυτο να δουλευει ,επισης δεν πεφτει κατω απο 500w(για χειμωνα),καλοκαιρι το ιδιο ,το βαζω 25  και εχω 23 σε 4-5 μετρα αποσταση κι αυτο συνεχιζει να δουλευει .αν απτησω το i feel αν θυμαμαι καλα σταματαει ,αλλα δεν το εχω παρατηρησει οσο θα επρεπε λογω ελλειψης χρονου 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση απο το TCL miracle III;

δεν υπάρχει επιταγή η άλλο κλιματιστικό για ανακύκλωση,και σύμφωνα με τον υπολογιστή είμαι για ένα καλό 12άρι..

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :700
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα κοτσόβολος/public/welcome stores για την εγκατάσταση κυρίως
  4. Χρήση κλιματιστικού : ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης : περιστασιακή πηγή ψύξης 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης : τηλέθέρμανση
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί σαλονοκουζίνα 
  8. Τοποθεσία : σέρρες 05c - 35c 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιαφορα features :  wifi,αθόρυβο

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, pizzaslayer είπε

Καλησπερα ,πρωτη φορα γραφω στο φορουμ ,ηθελα να δωσω καποιες πληροφοριες για το Αux freedom 12000btuεπειδη ειδα οτι ρωτησαν καποια μελη αν εχουμε πληροφοριες .καταρχας ειμαι σε επαρχια ,περιοχη χαλκιδικη ,παραθαλασιο μερος.το ενα το εχω τοποθετησει στο σπιτι που μενω ,48τετραγωνικα(60,αλλα εχω κλειστο το δωματιο που το χρησιμοποιω σαν "αποθηκη" ,λιγο δυσκολο να περιγραψω την διαμορφωση χωρου τωρα.τον χειμωνα φετος με λιγο περιεργη χρηση διοτι δεν μπορω τη ζεστη και το εκλεινα στις 12 το βραδυ ,με θερμοκρασιες 20-22 κατα τη χρηση και 16-17 το πρωι στις 8 που το ανοιγα ,καταναλωσα περιπου 800 kwh τον χειμωνα .αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εχει θεμα με τον θερμοστατη ,και δεν σταματαει στη θερμοκρασια που θελεις ,δηλαδη μπορει να το εχω στους 20 ,και να βλεπω θερμοκρασια 21+ κι αυτο να δουλευει ,επισης δεν πεφτει κατω απο 500w(για χειμωνα),καλοκαιρι το ιδιο ,το βαζω 25  και εχω 23 σε 4-5 μετρα αποσταση κι αυτο συνεχιζει να δουλευει .αν απτησω το i feel αν θυμαμαι καλα σταματαει ,αλλα δεν το εχω παρατηρησει οσο θα επρεπε λογω ελλειψης χρονου 

 

Αυτό με τον θερμοστάτη το έχω παρατηρήσει και εγώ. Το βάζω στο 26 αλλά δε σταματάει εκεί πέφτει 25. Νομίζω αυτό οφείλεται στο ότι χτυπάει ο αέρας  ενώ στον αισθητήρα που είναι πάνω στο κλιματιστικό δεν χτυπάει ο κρύος αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όποτε το ότι εκείνα καίνε παραπάνω είναι αποτέλεσμα μεσω δοκιμών ουσιαστικά στην πράξη και δεν φαίνεται σε κάποια τιμή από τα χαρακτηριστικά του κάθε κλιματιστικού. Όπως πχ ο δείκτης ενεργειακής κλάσης η τα seer-scop???

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
 

Τελευταια ερώτηση γιατί κούρασα και το ξέρω. 
 

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-71ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Αναμεσα στα δυο δηλαδή αυτά κλιματιστικά το haier θα κάψει λιγότερο γιατί έχει λιγότερη ετήσια κατανάλωση θέρμανσης;;;

Τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα.

Το Mitsubishi έχει υψηλό φορτίο σχεδιασμού σε θερμό γιατί δεν προορίζεται τόσο για το κλίμα της Ελλάδας, τουλάχιστον ας πούμε από Θεσσαλονίκη και κάτω . Πάνω από 12C και θέρμανση, αλλάζει προγραμματισμό και ανεβάζει τα ελάχιστα watts κατά πολύ (πχ ανάμεσα σε 2C και 12C παίζει στα 400-450W και πάνω από 12C , πάει στα 900W και άνω). Όπως ανεβάζει και κάτω από 2C. Αυτά γίνονται για προστασίες από υπερπιέσεις. Τα λέει στο service manual. Όμως σε ένα κλίμα Ιωαννίνων (πόλη που είναι ακριβώς στο average), θα παίζει πολύ πιο οικονομικά, βλέπε scop 4.5 αντί για 4.0 του Haier.

Τι θα κάνει όμως στην Αθήνα; Ποιο να επιλέξω;

Μπορώ να σου δείξω για Ωρωπό (λίγο πιο κρύο από Αθήνα). Υπολόγισα τα πραγματικά scop με κατανομή θερμοκρασιών χειμώνα, για τον χώρο μου ως παρακάτω (στοιχεία από homeassistant):

image.png.04208f9ab027c18e43c933831eed567a.png

και έβαλα κάποια γνωστά 24άρια της αγοράς (τα μοντέλα φαίνονται στις μπάρες). Οπότε αν αυτά δούλευαν 24/7 με την κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών που έβαλα πιο πάνω, θα παίρναμε τα κάτωθι πραγματικά για τον χώρο μου scops (προφανώς δεν είναι δυνατόν να βάλουμε και στις εξίσωση τα defrost, έτσι και αλλιώς αν και μπορούμε να υποψιαστούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα έκαναν τα μοντέλα αυτά στο μπαλκόνι μου) :

image.png.bb327d17c7f83fcb35e7de70bd87bfee.png

Όπως βλέπεις, το haier είναι τόσο χάλι, που ακόμη και ένα midea (που δεν τα θέλουμε), έχει μεγαλύτερη οικονομία, ενώ είναι προφανές ότι καλύτερα να πάμε σε ένα ap71, σε ένα heavy ή ακόμη καλύτερα στα Fujitsu.

Το κλίμα της Αθήνας είναι κατεξοχήν θερμό (το πρότυπο αυτήν παίρνει).

Οπότε αν μένεις από κέντρο και νότια (όχι βόρεια του νομού), πάρε τα scops σε θερμό και κάνε τις πράξεις. Δλδ πόσο τοις εκατό είναι πιο αποδοτικό ένα asyg24klca με 6.4 scop από το haier με 5.1 ; Αυτό κάνει 25%. Πόσο ρεύμα καίω τη σεζόν; Το ένα θα εξοικονομήσει Χ ευρώ. Πόσα χρόνια θα το κρατήσω; Πόσο όφελος θα έχω στο τέλος; Μήπως τελικά να πάρω το ακριβό γιατί στο τέλος θα μου βγει φθηνότερο;

3 ώρες πριν, arvacon είπε

Καλημερα.

Σημερα πρωι πρωι, ηρθε ο ιδιος μαστορας που εβαλε το δικο μου τις προαλλες, απεναντι στο γειτονα να βαλει ενα toyotomi 18αρι των 1300 ευρω. Λεω κατσε να πεταχτω να δω τι θα κανει σε αυτον, χωρις να ενοχλησω, απλα να δω τι κανει οταν δεν του βαζεις τελικα χερι. Ειναι να ερθει αυριο και σε μενα να βαλει ενα midea 12αρι, οποτε ηθελα να ξερω τι θα αντιμετωπισω ξανα κ αν οι φοβοι μου τελικα επαληθευονται...

Δυστυχως εγινε αυτο που φοβομουν, ο τυπος οταν τελειωσε με τη συνδεσμολογια, ανοιξε τις βανες και απλα πατησε τη βαλβιδα για κανα 15αρι δευτερολεπτα, οποτε εβγαζε εβγαζε εβγαζε αερα αυτη, σαν να ξεφουσκωνες λαστιχο αυτοκινητου και σε καποια φαση που εφτασε το φρεον στην αλλη ακρη, σταματησε, το ταπωσε και τελος!

Την αντλια κενου δεν την εβγαλε απ το αμαξι ουτε για τα ματια του κοσμου, ο πελατης ηταν διπλα και δεν πηρε χαμπαρι και ολα καλα...

Το ιδιο πραγμα τελικα ειχε σκοπο να κανει και σε μενα, γι αυτο ειχε φερει μολις 1 μετρο σωληνες να βαλει και την αντλια την ανεβασε σπιτι αφου τον ρωτησα αν εχει... Αν δε μιλαγα τοτε, δεν ειχε σκοπο να βαλει 3 μετρα σωληνες, ουτε να κανει το κενο της συμφορας...

Αυριο ειναι να ερθει πρωι πρωι και δεν ξερω τωρα πως να το χειριστω το θεμα. Τι να κανω αραγε, να του ριξω ακυρο και να το βαλω μονος μου? Αλλα μετα δε θα ισχυει η εγγυηση...  Να του πω να ερθει και να το συνδεσει και να αφησει την εξαερωση να την κανω εγω? Αν του πω να κανει 15 λεπτα κενο, θα κανει παλι καμμια μαλακια και θα την αποσυνδεσει στο 5λεπτο οπως μου κανε και με το ινβεντορ. Θα δεχτει αραγε να το αφησει το κλιματιστικο χωρις εξαερωση και να δηλωσει πως εκανε την τοποθετηση? Χλωμο το κοβω...

Γιατι ρε γαμωτο ειστε τοσο ανευθυνοι και δε σεβεστε τον πελατη μερικοι? Γιατι καταστρεφετε την περιουσια του αλλου χωρις λογο? Τι θα κερδισει αυτος ο μην πω τωρα, κερδισε 10 λεπτα απ το χρονο του και τι εγινε? Ο πελατης πληρωσε τοσα λεφτα και δεν προκειται να δει ποτε ασπρη μερα με το συγκεκριμενο μηχανημα. Ειλικρινα, πως κοιμαστε τα βραδια?

 

Προσωπικά όταν θα με έπαιρνε τηλ για το ραντεβού, θα του έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις στους άλλους, σε εμένα θα είσαι τυπικός. Αντλία όπου θα μου δείξεις πόσο κενό έπιασε και σωλήνες τις οποίες θα τις μετρήσουμε μαζί.

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καλημερα, ψαχνω κλιματιστικο για σαλονοκουζινα στο σπιτι των γονιων μου:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100€ μαζι με εγκατασταση
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: αν δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη θα προτιμησουμε καποιο τοπικο στη Ναξο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 95% ψυξη / 5% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Ν/Α
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ναξος μεσα στην πολη με σπιτια γυρω γυρω
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    image.png.96ad8dc15a982ada1d583a340077ea3b.png
  11. Θερμικες απώλειες:
      image.png.7aea67e4d094427e3bbc436e1c1c3572.png

Δεν ξέρω το κλίμα σας. Αν δεν πιάνετε πάνω από 35C το καλοκαίρι, βάλτε το inventor legend 18000btus, αλλιώς το ίδιο σε 24άρι.

19 λεπτά πριν, crb79 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Επίκειται αγορά κλιματιστικού από μεγάλη αλυσίδα πώλησης. Προκειμένου να έχω ήσυχο το κεφάλι μου σχετικά με την εγκατάσταση, σκέφτομαι να μην κάνω χρήση της δωρεάν από το κατάστημα και να πληρώσω δικό μου ψυκτικό. Θα έχω κάποιο θέμα με την εγγύηση; Χρειάζεται ο ψυκτικός να έχει κάποια πιστοποίηση;  Απαιτείται να μου δώσει κάποιο χαρτί/απόδειξη; Ρωτώ συγκεκριμένα για εγγυήσεις Daikin και Toshiba. Ευχαριστώ!

Ρίξε μια ματιά στους όρους εγγύησης στο site τους.

16 λεπτά πριν, pizzaslayer είπε

Καλησπερα ,πρωτη φορα γραφω στο φορουμ ,ηθελα να δωσω καποιες πληροφοριες για το Αux freedom 12000btuεπειδη ειδα οτι ρωτησαν καποια μελη αν εχουμε πληροφοριες .καταρχας ειμαι σε επαρχια ,περιοχη χαλκιδικη ,παραθαλασιο μερος.το ενα το εχω τοποθετησει στο σπιτι που μενω ,48τετραγωνικα(60,αλλα εχω κλειστο το δωματιο που το χρησιμοποιω σαν "αποθηκη" ,λιγο δυσκολο να περιγραψω την διαμορφωση χωρου τωρα.τον χειμωνα φετος με λιγο περιεργη χρηση διοτι δεν μπορω τη ζεστη και το εκλεινα στις 12 το βραδυ ,με θερμοκρασιες 20-22 κατα τη χρηση και 16-17 το πρωι στις 8 που το ανοιγα ,καταναλωσα περιπου 800 kwh τον χειμωνα .αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι εχει θεμα με τον θερμοστατη ,και δεν σταματαει στη θερμοκρασια που θελεις ,δηλαδη μπορει να το εχω στους 20 ,και να βλεπω θερμοκρασια 21+ κι αυτο να δουλευει ,επισης δεν πεφτει κατω απο 500w(για χειμωνα),καλοκαιρι το ιδιο ,το βαζω 25  και εχω 23 σε 4-5 μετρα αποσταση κι αυτο συνεχιζει να δουλευει .αν απτησω το i feel αν θυμαμαι καλα σταματαει ,αλλα δεν το εχω παρατηρησει οσο θα επρεπε λογω ελλειψης χρονου 

 

Ευχαριστούμε. Δυστυχώς μέτρια προς κακά αποτελέσματα για τα aux.

6 λεπτά πριν, madnifestah είπε

υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση απο το TCL miracle III;

δεν υπάρχει επιταγή η άλλο κλιματιστικό για ανακύκλωση,και σύμφωνα με τον υπολογιστή είμαι για ένα καλό 12άρι..

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :700
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα κοτσόβολος/public/welcome stores για την εγκατάσταση κυρίως
  4. Χρήση κλιματιστικού : ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης : περιστασιακή πηγή ψύξης 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης : τηλέθέρμανση
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί σαλονοκουζίνα 
  8. Τοποθεσία : σέρρες 05c - 35c 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιαφορα features :  wifi,αθόρυβο

Screenshot_1.jpg

Τα tcl έχουνε 3 χρόνια εγγύηση, αλλά μπορείς να δεις από το public και να βάλεις επέκταση με 75€.

Επίσης δες τα morris loft plus, morris winfin 35150, inventor legend, inventor leon, bosch ASI12AW40, Carrier 42QHG012D8SHR2 X-Power Ion Plus

 

2 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Αυτό με τον θερμοστάτη το έχω παρατηρήσει και εγώ. Το βάζω στο 26 αλλά δε σταματάει εκεί πέφτει 25. Νομίζω αυτό οφείλεται στο ότι χτυπάει ο αέρας  ενώ στον αισθητήρα που είναι πάνω στο κλιματιστικό δεν χτυπάει ο κρύος αέρας.

Πειραματίσου με τη θέση του τηλεκοντρόλ. Αν θέλεις να κόβει πιο νωρίς, φέρτο πιο κοντά ή βάλτο σε πιο μικρό ύψος ή βάλτο στους 27 και άστο όπως είναι.

ΥΓ Καλή τιμή για την tapo p110

https://www.kafkas.gr/landing-pages/summer-sale-2023-/smart-home-knx/smart-home/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχει και στα 11€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω το κλίμα σας. Αν δεν πιάνετε πάνω από 35C το καλοκαίρι, βάλτε το inventor legend 18000btus, αλλιώς το ίδιο σε 24άρι.

Πανω απο 35C να πιασει ελαχιστες μερες το καλοκαιρι. Σε 18αρι μονο αυτο δλδ; ειδα οτι γραφει οτι εχει και καποια προστασια της εξωτερικης μοναδας απο αλμυρο αερα. Καποια αλλη επιλογη λιγο οικονομικοτερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα πράγματα είναι λίγο πολύπλοκα.

Το Mitsubishi έχει υψηλό φορτίο σχεδιασμού σε θερμό γιατί δεν προορίζεται τόσο για το κλίμα της Ελλάδας, τουλάχιστον ας πούμε από Θεσσαλονίκη και κάτω . Πάνω από 12C και θέρμανση, αλλάζει προγραμματισμό και ανεβάζει τα ελάχιστα watts κατά πολύ (πχ ανάμεσα σε 2C και 12C παίζει στα 400-450W και πάνω από 12C , πάει στα 900W και άνω). Όπως ανεβάζει και κάτω από 2C. Αυτά γίνονται για προστασίες από υπερπιέσεις. Τα λέει στο service manual. Όμως σε ένα κλίμα Ιωαννίνων (πόλη που είναι ακριβώς στο average), θα παίζει πολύ πιο οικονομικά, βλέπε scop 4.5 αντί για 4.0 του Haier.

Τι θα κάνει όμως στην Αθήνα; Ποιο να επιλέξω;

Μπορώ να σου δείξω για Ωρωπό (λίγο πιο κρύο από Αθήνα). Υπολόγισα τα πραγματικά scop με κατανομή θερμοκρασιών χειμώνα, για τον χώρο μου ως παρακάτω (στοιχεία από homeassistant):

image.png.04208f9ab027c18e43c933831eed567a.png

και έβαλα κάποια γνωστά 24άρια της αγοράς (τα μοντέλα φαίνονται στις μπάρες). Οπότε αν αυτά δούλευαν 24/7 με την κατανομή των εξωτερικών θερμοκρασιών που έβαλα πιο πάνω, θα παίρναμε τα κάτωθι πραγματικά για τον χώρο μου scops (προφανώς δεν είναι δυνατόν να βάλουμε και στις εξίσωση τα defrost, έτσι και αλλιώς αν και μπορούμε να υποψιαστούμε, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα έκαναν τα μοντέλα αυτά στο μπαλκόνι μου) :

image.png.bb327d17c7f83fcb35e7de70bd87bfee.png

Όπως βλέπεις, το haier είναι τόσο χάλι, που ακόμη και ένα midea (που δεν τα θέλουμε), έχει μεγαλύτερη οικονομία, ενώ είναι προφανές ότι καλύτερα να πάμε σε ένα ap71, σε ένα heavy ή ακόμη καλύτερα στα Fujitsu.

Το κλίμα της Αθήνας είναι κατεξοχήν θερμό (το πρότυπο αυτήν παίρνει).

Οπότε αν μένεις από κέντρο και νότια (όχι βόρεια του νομού), πάρε τα scops σε θερμό και κάνε τις πράξεις. Δλδ πόσο τοις εκατό είναι πιο αποδοτικό ένα asyg24klca με 6.4 scop από το haier με 5.1 ; Αυτό κάνει 25%. Πόσο ρεύμα καίω τη σεζόν; Το ένα θα εξοικονομήσει Χ ευρώ. Πόσα χρόνια θα το κρατήσω; Πόσο όφελος θα έχω στο τέλος; Μήπως τελικά να πάρω το ακριβό γιατί στο τέλος θα μου βγει φθηνότερο;

Προσωπικά όταν θα με έπαιρνε τηλ για το ραντεβού, θα του έλεγα ότι δεν με ενδιαφέρει τι κάνεις στους άλλους, σε εμένα θα είσαι τυπικός. Αντλία όπου θα μου δείξεις πόσο κενό έπιασε και σωλήνες τις οποίες θα τις μετρήσουμε μαζί.

Δεν ξέρω το κλίμα σας. Αν δεν πιάνετε πάνω από 35C το καλοκαίρι, βάλτε το inventor legend 18000btus, αλλιώς το ίδιο σε 24άρι.

Ρίξε μια ματιά στους όρους εγγύησης στο site τους.

Ευχαριστούμε. Δυστυχώς μέτρια προς κακά αποτελέσματα για τα aux.

Τα tcl έχουνε 3 χρόνια εγγύηση, αλλά μπορείς να δεις από το public και να βάλεις επέκταση με 75€.

Επίσης δες τα morris loft plus, morris winfin 35150, inventor legend, inventor leon, bosch ASI12AW40, Carrier 42QHG012D8SHR2 X-Power Ion Plus

 

Πειραματίσου με τη θέση του τηλεκοντρόλ. Αν θέλεις να κόβει πιο νωρίς, φέρτο πιο κοντά ή βάλτο σε πιο μικρό ύψος ή βάλτο στους 27 και άστο όπως είναι.

ΥΓ Καλή τιμή για την tapo p110

https://www.kafkas.gr/landing-pages/summer-sale-2023-/smart-home-knx/smart-home/tp-link-priza-souko-asyrmati-wifi-16a-230v-3680w-lefki-energy-monitoring-version-1.0_294071/

Δεν ξέρω πως να σβήσω οοολο το σχόλιο σου αλλά τα TCL έχουν 10ετή εγγύηση από Τουρνικιώτη. Έτσι βλέπω παντού τουλάχιστον.

Όσο για το Wellio…όπως έγραψε κι ένας φίλος παραπάνω για τα βάθη της Κίνας…κατάλαβα. Θα βγει ο Γκοτζίλα από μέσα του! 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dutchman08 είπε

Δεν ξέρω πως να σβήσω οοολο το σχόλιο σου αλλά τα TCL έχουν 10ετή εγγύηση από Τουρνικιώτη. Έτσι βλέπω παντού τουλάχιστον.

Όσο για το Wellio…όπως έγραψε κι ένας φίλος παραπάνω για τα βάθη της Κίνας…κατάλαβα. Θα βγει ο Γκοτζίλα από μέσα του! 😂😂😂

Ναι, έχεις δίκιο. 10 χρόνια τα ανταλλακτικά αλλά πάνω από την 3ετία χρεώνει την εργασία 👎

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2023/04/TCL-ΕΓΓΥΗΣΗ-ΟΙΚΙΑΚΑ-ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ-04_11_2022_rev.pdf

36 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πανω απο 35C να πιασει ελαχιστες μερες το καλοκαιρι. Σε 18αρι μονο αυτο δλδ; ειδα οτι γραφει οτι εχει και καποια προστασια της εξωτερικης μοναδας απο αλμυρο αερα. Καποια αλλη επιλογη λιγο οικονομικοτερη;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283877-a-c-in18btu-morris-wfin50166-loft-plus

https://www.alphaclimagr.gr/product/1419911/tcl-miracle-iii-18chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

(προσοχή στις παραεισαγωγές στο 2ο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/281112-a-c-in18btu-inventor-leuvi-18wfi-leon

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρέπει να δείξει η αντλία κενού?

Περίπου πόση ώρα παίρνει για να φτάσει σε αυτό με 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Εμένα 2 κλιματιστικά που ζήτησα 3 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού μου την άφησαν max 5 λεπτά.

Ο ένας στο τέρμα μέχρι που νομίζω ότι βγήκε φρεον και την έκλεισε.

Μάλιστα το ένα κλιματιστικό inventor neo εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπε ότι η δωρεάν εγκατάσταση καλύπτει μέχρι 2 μέτρα χαλκοσωλήνα. Του λέω στο manual γράφει 3 μέτρα..

Εν τέλει πλήρωσα το την διάφορα για να μπουν 3 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Τι πρέπει να δείξει η αντλία κενού?

Περίπου πόση ώρα παίρνει για να φτάσει σε αυτό με 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Εμένα 2 κλιματιστικά που ζήτησα 3 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού μου την άφησαν max 5 λεπτά.

Ο ένας στο τέρμα μέχρι που νομίζω ότι βγήκε φρεον και την έκλεισε.

Μάλιστα το ένα κλιματιστικό inventor neo εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπε ότι η δωρεάν εγκατάσταση καλύπτει μέχρι 2 μέτρα χαλκοσωλήνα. Του λέω στο manual γράφει 3 μέτρα..

Εν τέλει πλήρωσα το την διάφορα για να μπουν 3 μέτρα.

αχ αχ αχ, μάλλιασε η γλώσσα μας τόσα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα λες προσπαθούμε να το πούμε στους τεχνικούς αλλά ο καθένας ότι θέλει κάνει. Όταν του ζητάς να βάλει αντλία αλλά την αφήνει λίγο ή στο τέρμα είναι πράγματα που θέλουν περισσότερη γνώση του αντικειμένου.

Τελικά τι πρέπει να δείξει η αντλία?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Τελικά τι πρέπει να δείξει η αντλία?!

Κενό (ανάλογα το μανόμετρο που έχει μπορεί να είναι -1bar, -76cmHg , 500 microns κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2023 στις 7:12 ΜΜ, Klausx είπε

Αν κατεβάσεις τον θερμοστάτη πιο χαμηλά με auto ανεμιστήρα θα αρχίσει να κάνει αφύγρανση και θα πετύχεις καλύτερη κατανάλωση από dry. Πολύ καλό το KMTE/KMTA γενικά σαν μηχάνημα.

Δοκίμασα να βάλω 25 και ψύξη.

Ανέβασε κατανάλωση στα 600W, πήγε 9C ο αέρας και έβγαλε τρελό νερό έξω. Τελικά παγώσαμε και το έβαλα αφύγρανση 25C, έριξε στροφές του ανεμιστήρα μέσα από 900rpm στους 670,  η κατανάλωση πήγε στα μισά, ο αέρας στους 12.5C και η θερμοκρασία μέσα 0.3C παραπάνω (αλλά με μικρότερη ή και καθόλου αφύγρανση λόγω της υψηλότερης θερμοκρασίας αέρα). Θα το επαναλάβω χωρίς να λιγοψυχήσουμε...

image.png.7b840885100a74893ec5d874c041cd5e.png

image.png.50c037d436db80e1a9336b1f751411f7.png

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimo69 είπε

Τι πρέπει να δείξει η αντλία κενού?

Περίπου πόση ώρα παίρνει για να φτάσει σε αυτό με 3 μέτρα χαλκοσωλήνα. Εμένα 2 κλιματιστικά που ζήτησα 3 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού μου την άφησαν max 5 λεπτά.

Ο ένας στο τέρμα μέχρι που νομίζω ότι βγήκε φρεον και την έκλεισε.

Μάλιστα το ένα κλιματιστικό inventor neo εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπε ότι η δωρεάν εγκατάσταση καλύπτει μέχρι 2 μέτρα χαλκοσωλήνα. Του λέω στο manual γράφει 3 μέτρα..

Εν τέλει πλήρωσα το την διάφορα για να μπουν 3 μέτρα.

Όταν λες εξουσιοδοτημένο, από κάποια αλυσίδα; Στα καλωσήλθατε στορς πάντως, η εγκατάσταση καλύπτει τρία μέτρα...

Όταν κάνουμε κενό, δε βγαίνει φρεον απ' την αντλία ποτέ. Αν βγήκε φρεον, τότε κάτι δεν πήγε και τόσο καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...