Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, lordbyte said:

Καλησπέρα,

Ερώτηση για τους ειδικούς...

Σε μια δυόροφη οικοδομή του 1984 αποφασίσαμε να κάνουμε θερμοπρόσοψη (μέσω εξοικονομώ). Έχουμε ήδη αλλάξει κουφώματα με PVC Aluplast 4000 + 3πλα τζάμια. Επειδή μερικές από τις μονάδες κλιματισμού (εξωτερικές) είναι σε σημεία που είτε δεν είναι τόσο βολικά είτε "χαλάνε" την αισθητική του χώρου, μου πρότειναν μιας και θα γίνει η παρέμβαση με υλικό 7εκ εξωτερικά, να μετακινηθούν οι μονάδες και από το ισόγειο να ανέβουν στην ταράτσα.

Η κάθετη απόσταση ανάμεσα ισόγειο και ταράτσα ειναι περίπου 6 μέτρα, αν βάλεις και καμία παράκαμψη λόγω εμποδίων, πες 8-10μ μαξ. Στην ουσία οι μονωμένες σωληνώσεις θα περάσουν μέσα σε πλαστικό κανάλι, το οποίο θα "θαφτεί" μέσα στη θερμοπρόσοψη. Οι υπάρχουσες μονάδες είναι κλασσικές Daikin / 9k BTU και μια των 12k BTU.

Ήρθαν 3 διαφορετικοί ψυκτικοί να δουν και είπαν τα εξής:
- Κόστος 100 ευρώ ανά μονάδα που περιλαμβάνει 3 μέτρα σωληνώσεις και έπειτα 15 ευρώ / μέτρο

ή Κόστος 200-250 ευρώ ανά μονάδα (χωρίς έξτρα)

Οι 2 τελευταίοι ήταν κάθετοι στο να μη γίνει η μετακίνηση λόγω "τρομερών" απωλειών και "μη σωστής" λειτουργίας των κλιματιστικών. Ο πρώτος δεν είπε κάτι.

Πέρα από το θέμα του κόστους (για το οποίο δεν έχω ιδιαίτερη ιδέα αν είναι λογικο / αν γνωρίζει κάποιος, ας γράψει εδώ), έχουν δίκιο στο θέμα απωλειών; Προφανώς και μεγάλα σπίτια με κεντρικές μονάδες στην ταράτσα, έχουν αντίστοιχες εσωτερικές με μεγαλύτερες αποστάσεις στο κτήριο και σε 2 ή 3 ορόφους - έχει διαφορά στο ότι είναι "μεγαλύτερου" τύπου;

Το σπίτι βρίσκεται στο ανατολικό αιγαίο, οπότε δεν έχει ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα (7-10C χαμηλότερη) και το καλοκαίρι πάμε μέγιστη 34-35C. Θα δουλεύει περισσότερο ψύξη. Αξίζει τέτοια παρέμβαση ή κάθομαι στα αυγά μου;

Τέλος σαν ποιότητα η γενική προτίμηση για 9αρια γύρω στα 500-600 ευρώ είναι σε ποια μάρκα από τις παρακάτω; 

Midea (Xtreme / Breezeless) - Fujitsu ASYG98KP (or KM) - Gree (Fairy / Pular) - Toyotomi ή βάζω κάποιο "ακριβότερο" Daikin;

Ευχαριστώ!!

 

 

@lordbyte

Επειδή κανείς δεν σου έχει απαντήσει μέχρι στιγμής, θα προσπαθήσω να το κάνω εγώ, για να έχεις μια ιδέα για το θέμα.
Οποιαδήποτε συσκευή έχει μια προφόρτιση ψυκτικού που ισχύει υπό τις συνθήκες μιας εγκατάστασης έως ένα συγκεκριμένο αριθμό μέτρων διαδρομής ψύξης. Στις τεχνικές προδιαγραφές κάθε μοντέλου, θα βρείς αυτές τις πληροφορίες, για παράδειγμα το όριο μήκους για το οποίο δεν χρειάζεται πρόσθετο φρέον, το μέγιστο δυνατό όριο μήκους της διαδρομής ψύξης/μέγιστο όριο ύψους καθώς και την πρόσθετη ποσότητα φρέον για κάθε μέτρο σωλήνα που υπερβαίνει το μήκος για το οποίο είχε προφορτιστεί.
Οπως λες οτι το μεγιστο μπορει να φτασει περιπου 8-10 μετρα, σιγουρα γινεται... Δεν ξερω τι μοντελα εχεις ακριβως, αλλα υποθετω μονο οτι μπορει να ειναι 7,5 μετρα το μηκος για το οποιο προφορτωθηκαν και - σε περίπτωση που αυτό φτάσει τα 10 μέτρα- θα πρέπει να προστεθεί φρέον (σύμφωνα με το εγχειρίδιο).
Όσο για τις «τρομερές» απώλειες που σου είπαν οι δύο τεχνίτες... Σίγουρα δεν μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο... Ναι, στην περίπτωση των μεγαλύτερων μηκών υπάρχουν κάποιες «απώλειες», πρακτικά σε κάποια εγχειρίδια βρίσκουμε και πράγματα που αναφέρονται στον Συντελεστή Διόρθωσης Μήκους Σωληνώσεων (Piping Length Correction Factor .The characteristic of the unit has to be corrected in accordance with the piping length). Ψάχνω τώρα στο service manual μιας συσκευής μου 12k btu, όπου μιλάει για αυτόν τον συντελεστή διόρθωσης και βλέπω (όπως στη φωτογραφία που επισυνάπτω) ότι πχ σε μήκος 10 m αυτός ο συντελεστής είναι 0,96 σε λειτουργία ψύξης. Σίγουρα, λοιπόν, δεν μπορούμε να μιλάμε για «τρομερές» απώλειες.
Θα μπορούσα απλώς να προσθέσω ότι, χωρίς να είμαι 100% πεπεισμένος ότι δεν λέω βλακείες, εάν οι εξωτερικές μονάδες εκτίθενται σε δυνατό άνεμο (ανάλογα με το μέρος που επιλέγεται για τοποθέτηση) κ.λπ., αυτό μπορεί να έχει κάποια επιρροή (ενδεχομένως ειδικά όταν χρησιμοποιείται για θέρμανση)... στην πραγματικότητα είναι μια εικασία μου, οπότε δεν είμαι σίγουρος.

 

piping lenght correction factor.jpg

Επεξ/σία από amotida
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.

Σημερα πρωι πρωι, ηρθε ο ιδιος μαστορας που εβαλε το δικο μου τις προαλλες, απεναντι στο γειτονα να βαλει ενα toyotomi 18αρι των 1300 ευρω. Λεω κατσε να πεταχτω να δω τι θα κανει σε αυτον, χωρις να ενοχλησω, απλα να δω τι κανει οταν δεν του βαζεις τελικα χερι. Ειναι να ερθει αυριο και σε μενα να βαλει ενα midea 12αρι, οποτε ηθελα να ξερω τι θα αντιμετωπισω ξανα κ αν οι φοβοι μου τελικα επαληθευονται...

Δυστυχως εγινε αυτο που φοβομουν, ο τυπος οταν τελειωσε με τη συνδεσμολογια, ανοιξε τις βανες και απλα πατησε τη βαλβιδα για κανα 15αρι δευτερολεπτα, οποτε εβγαζε εβγαζε εβγαζε αερα αυτη, σαν να ξεφουσκωνες λαστιχο αυτοκινητου και σε καποια φαση που εφτασε το φρεον στην αλλη ακρη, σταματησε, το ταπωσε και τελος!

Την αντλια κενου δεν την εβγαλε απ το αμαξι ουτε για τα ματια του κοσμου, ο πελατης ηταν διπλα και δεν πηρε χαμπαρι και ολα καλα...

Το ιδιο πραγμα τελικα ειχε σκοπο να κανει και σε μενα, γι αυτο ειχε φερει μολις 1 μετρο σωληνες να βαλει και την αντλια την ανεβασε σπιτι αφου τον ρωτησα αν εχει... Αν δε μιλαγα τοτε, δεν ειχε σκοπο να βαλει 3 μετρα σωληνες, ουτε να κανει το κενο της συμφορας...

Αυριο ειναι να ερθει πρωι πρωι και δεν ξερω τωρα πως να το χειριστω το θεμα. Τι να κανω αραγε, να του ριξω ακυρο και να το βαλω μονος μου? Αλλα μετα δε θα ισχυει η εγγυηση...  Να του πω να ερθει και να το συνδεσει και να αφησει την εξαερωση να την κανω εγω? Αν του πω να κανει 15 λεπτα κενο, θα κανει παλι καμμια μαλακια και θα την αποσυνδεσει στο 5λεπτο οπως μου κανε και με το ινβεντορ. Θα δεχτει αραγε να το αφησει το κλιματιστικο χωρις εξαερωση και να δηλωσει πως εκανε την τοποθετηση? Χλωμο το κοβω...

Γιατι ρε γαμωτο ειστε τοσο ανευθυνοι και δε σεβεστε τον πελατη μερικοι? Γιατι καταστρεφετε την περιουσια του αλλου χωρις λογο? Τι θα κερδισει αυτος ο μην πω τωρα, κερδισε 10 λεπτα απ το χρονο του και τι εγινε? Ο πελατης πληρωσε τοσα λεφτα και δεν προκειται να δει ποτε ασπρη μερα με το συγκεκριμενο μηχανημα. Ειλικρινα, πως κοιμαστε τα βραδια?

 

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2023 στις 10:39 ΠΜ, dopermann είπε

Καλημερα παιδια εγω δεν αντεχω αλλο απο τις 8/6 που εχω παραγγειλει στο πρακτικερ 2 τοσιμπα γιουκαι  κλεινω ενα μηνα και δεν μου τα εχουν στειλει δεκαδες τηλεφωνα πηγα απο εκει μιλησα με τον υποδιευθυντη χωρις κανενα αποτελεσμα ειναι στην μεταφορικη και ειναι στην μεταφορικη και εγω κλιματιστικα δεν βλεπω δεν ξερω αν ειμαι τοσο γκαντεμης η εχει συμβει και σε αλλους....Λεω να κανω καταγγελια στην προστασια καταναλωτη μεσω γκοβ....Η υπομονη μου εχει φτασει κοκκινα....Ειλικρινα να μην τυχει σε κανεναν...

Καλημερα και παλι υστερα απο τηλεφωνικη επικοινωνια προ 2 ημερων και υπο την απειλη καταγγελιας με πηρανε απο μια μεταφορικη etransporers για να μου παραδωσουν τα κλιματιστικα αυριο Σαββατο 08-07-2023 και εγω τα αγορασα στις 08-06-2023 1 μηνα ακριβως μετα....Μετα απο αυτο με πηρε ενας ψυκτικος για ραντεβου τοποθετησης και μου ειπε οτι το πιο γρηγορο που εχει ειναι το αλλο Σαββατο 15-07-2023 μια βδομαδα μετα λοιποιν....Του ειπα πως εχω ζητησει και να εχει μαζι του αντικραδασμικα και μου ειπε οτι αυτα τα χρεωνει 15 ευρω το σετ....Του ειπα αστο αν ειναι θα παω να βρω εγω....Περα απο αυτο επειδη το Izuru που εχω στο σαλονι το 9αρακι θελω να παει στην μικρη κρεβατοκαμαρα και να μπει το ενα 13ρι γιουκαι στο σαλονι και το αλλο γιουκαι στην μεγαλη κρεββατοκαμαρα μου ειπε αλλα 100....Αν ειναι μαυρα δικα του η απο το πρακτικερ δεν καταλαβα...Περα απο αυτο αν εχει καποιος παρει απο καπου αντικραδασμικα δοκιμασμενα καλα που να μην σκανε απο τον ηλιο και να ειναι καλα ας μου στειλε ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, arvacon είπε

Καλημερα.

Σημερα πρωι πρωι, ηρθε ο ιδιος μαστορας που εβαλε το δικο μου τις προαλλες, απεναντι στο γειτονα να βαλει ενα toyotomi 18αρι των 1300 ευρω. Λεω κατσε να πεταχτω να δω τι θα κανει σε αυτον, χωρις να ενοχλησω, απλα να δω τι κανει οταν δεν του βαζεις τελικα χερι. Ειναι να ερθει αυριο και σε μενα να βαλει ενα midea 12αρι, οποτε ηθελα να ξερω τι θα αντιμετωπισω ξανα κ αν οι φοβοι μου τελικα επαληθευονται...

Δυστυχως εγινε αυτο που φοβομουν, ο τυπος οταν τελειωσε με τη συνδεσμολογια, ανοιξε τις βανες και απλα πατησε τη βαλβιδα για κανα 15αρι δευτερολεπτα, οποτε εβγαζε εβγαζε εβγαζε αερα αυτη, σαν να ξεφουσκωνες λαστιχο αυτοκινητου και σε καποια φαση που εφτασε το φρεον στην αλλη ακρη, σταματησε, το ταπωσε και τελος!

Την αντλια κενου δεν την εβγαλε απ το αμαξι ουτε για τα ματια του κοσμου, ο πελατης ηταν διπλα και δεν πηρε χαμπαρι και ολα καλα...

Το ιδιο πραγμα τελικα ειχε σκοπο να κανει και σε μενα, γι αυτο ειχε φερει μολις 1 μετρο σωληνες να βαλει και την αντλια την ανεβασε σπιτι αφου τον ρωτησα αν εχει... Αν δε μιλαγα τοτε, δεν ειχε σκοπο να βαλει 3 μετρα σωληνες, ουτε να κανει το κενο της συμφορας...

Αυριο ειναι να ερθει πρωι πρωι και δεν ξερω τωρα πως να το χειριστω το θεμα. Τι να κανω αραγε, να του ριξω ακυρο και να το βαλω μονος μου? Αλλα μετα δε θα ισχυει η εγγυηση...  Να του πω να ερθει και να το συνδεσει και να αφησει την εξαερωση να την κανω εγω? Αν του πω να κανει 15 λεπτα κενο, θα κανει παλι καμμια μαλακια και θα την αποσυνδεσει στο 5λεπτο οπως μου κανε και με το ινβεντορ. Θα δεχτει αραγε να το αφησει το κλιματιστικο χωρις εξαερωση και να δηλωσει πως εκανε την τοποθετηση? Χλωμο το κοβω...

Γιατι ρε γαμωτο ειστε τοσο ανευθυνοι και δε σεβεστε τον πελατη μερικοι? Γιατι καταστρεφετε την περιουσια του αλλου χωρις λογο? Τι θα κερδισει αυτος ο μην πω τωρα, κερδισε 10 λεπτα απ το χρονο του και τι εγινε? Ο πελατης πληρωσε τοσα λεφτα και δεν προκειται να δει ποτε ασπρη μερα με το συγκεκριμενο μηχανημα. Ειλικρινα, πως κοιμαστε τα βραδια?

 

Καλά σιγά μη ζεις το δράμα σου. Δεν είναι σωλήνες από προηγούμενο με υγρασία μέσα. Οκ τα 3 μέτρα σωλήνες επιβάλλονται αλλά με μια εξαέρωση χωρίς κενό δεν θα χάσουμε και τον ύπνο μας. Δεν σου έκλεψε βαρελα στα μπετά για να μη κοιμάται ήσυχος άμα σου πέσει το σπίτι στο κεφάλι.

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ψαχνω κλιματιστικο για σαλονοκουζινα στο σπιτι των γονιων μου:

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100€ μαζι με εγκατασταση
  2. Νέα αγορά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: αν δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη θα προτιμησουμε καποιο τοπικο στη Ναξο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 95% ψυξη / 5% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Ν/Α
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ναξος μεσα στην πολη με σπιτια γυρω γυρω
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    image.png.96ad8dc15a982ada1d583a340077ea3b.png
  11. Θερμικες απώλειες:
      image.png.7aea67e4d094427e3bbc436e1c1c3572.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimis_vts είπε

Καλά σιγά μη ζεις το δράμα σου. Δεν είναι σωλήνες από προηγούμενο με υγρασία μέσα. Οκ τα 3 μέτρα σωλήνες επιβάλλονται αλλά με μια εξαέρωση χωρίς κενό δεν θα χάσουμε και τον ύπνο μας. Δεν σου έκλεψε βαρελα στα μπετά για να μη κοιμάται ήσυχος άμα σου πέσει το σπίτι στο κεφάλι.

Αν εισαι ψυκτικος και εχεις τετοιες αντιληψεις, τοτε αλλαξε επαγγελμα, δυστυχως δεν κανεις γι αυτη τη δουλεια. Ειναι τραγικο και μονο που σχολιαζεις ετσι.
Αυτη λοιπον ειναι η νοοτροπια σας, μπραβο, συγχαρητηρια που μας το επιβεβαιωνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, arvacon είπε

Αν εισαι ψυκτικος και εχεις τετοιες αντιληψεις, τοτε αλλαξε επαγγελμα, δυστυχως δεν κανεις γι αυτη τη δουλεια. Ειναι τραγικο και μονο που σχολιαζεις ετσι.
Αυτη λοιπον ειναι η νοοτροπια σας, μπραβο, συγχαρητηρια που μας το επιβεβαιωνεις.

Δεν είμαι ψυκτικός. Και λέω τα 3 μέτρα σωλήνες επιβάλλονται για τον συμπιεστή. Χωρίς κενό δεν χαλάει το μηχάνημα με μια εξαέρωση μια χαρά δουλεύει. Αν εσύ έτρεχες με τον καθένα που αποφάσισε μέσα ιουλη να βάλει μηχάνημα πάρε και αντλία μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Δεν είμαι ψυκτικός. Και λέω τα 3 μέτρα σωλήνες επιβάλλονται για τον συμπιεστή. Χωρίς κενό δεν χαλάει το μηχάνημα με μια εξαέρωση μια χαρά δουλεύει. Αν εσύ έτρεχες με τον καθένα που αποφάσισε μέσα ιουλη να βάλει μηχάνημα πάρε και αντλία μαζί.

Ρε φιλος, θες να μας τρελανεις τελειως? Η υγρασια απο που εισερχεται στο κυκλωμα, δεν υπαρχει ηδη στον αερα, πρεπει να ειναι παλιες οι σωληνες για να περασει υγρασια? Δεν εχεις ακουστα για το τι μπορει να προκαλεσει ο εγκλωβισμενος αερας δηλαδη? Δεν εχεις ακουστα για παγοφραγμους, για οξειδωση του ψυκτικου μεσου, για χιλιες δυο βλαβες που μπορει να προκληθουν μετα στο συμπιεστη και στα υπολοιπα μερη? Ο κατασκευαστης δηλαδη ειναι μαλ@κας που εγραψε αναλυτικες οδηγιες?

Ακυρωνεις με δυο λογια σε μια φραση, εναν ολοκληρο κλαδο της μηχανολογιας! Καπου ελεος δηλαδη. Κ αν δεν προλαβαινουν οι συγκεκριμενοι ψυκτικοι να κανουν σωστα τη δουλεια τους και τους ειναι δυσκολο να κανουν κενο, τοτε ας αφησουν τη δουλεια να την κανει κανας αλλος που εχει λιγη συνειδηση και ας πανε να μαζευουν καρπουζια. Αν δηλαδη καποιος βαλει καλοκαιρι κλιματιστικο, ειναι για σενα ο κακος πελατης που πρεπει να του καταστρεψουμε το μηχανημα? Πληρωνονται γι αυτο, δεν το κανουν τζαμπα, οποτε θα δουλεψουν και Ιουλιο και Αυγουστο και οποτε χρειαστει. Αυτη ειναι η δουλεια τους.

Επεξ/σία από arvacon
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, arvacon είπε

Ρε φιλος, θες να μας τρελανεις τελειως? Η υγρασια απο που εισερχεται στο κυκλωμα, δεν υπαρχει ηδη στον αερα, πρεπει να ειναι παλιες οι σωληνες για να περασει υγρασια? Δεν εχεις ακουστα για το τι μπορει να προκαλεσει ο εγκλωβισμενος αερας δηλαδη? Δεν εχεις ακουστα για παγοφραγμους, για οξειδωση του ψυκτικου μεσου, για χιλιες δυο βλαβες που μπορει να προκληθουν μετα στο συμπιεστη και στα υπολοιπα μερη? Ο κατασκευαστης δηλαδη ειναι μαλ@κας που εγραψε αναλυτικες οδηγιες?

Ακυρωνεις με δυο λογια σε μια φραση, εναν ολοκληρο κλαδο της μηχανολογιας! Καπου ελεος δηλαδη. Κ αν δεν προλαβαινουν οι συγκεκριμενοι ψυκτικοι να κανουν σωστα τη δουλεια τους και τους ειναι δυσκολο να κανουν κενο, τοτε ας αφησουν τη δουλεια να την κανει κανας αλλος που εχει λιγη συνειδηση και ας πανε να μαζευουν καρπουζια. Αν δηλαδη καποιος βαλει καλοκαιρι κλιματιστικο, ειναι για σενα ο κακος πελατης που πρεπει να του καταστρεψουμε το μηχανημα? Πληρωνονται γι αυτο, δεν το κανουν τζαμπα, οποτε θα δουλεψουν και Ιουλιο και Αυγουστο και οποτε χρειαστει. Αυτη ειναι η δουλεια τους.

Υπάρχει και το ignore. Αμολαει ο άλλος το φρεον στην ατμόσφαιρα και κάνει εξαέρωση στο περίπου και άμα πετύχει και ο άλλος ζαμανφου. Ignore και τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, notist said:

Το είδα και εγώ σε φόρουμ που ανεβάζουν προσφορές και μου κίνησε την περιέργεια. Αν είναι όντως tcl η eurolamp αυτά έχουν 10 χρόνια εγγύηση ενώ το wellio 3 χρόνια λένε στο σαιτ του πρακτικερ. Έχει δείκτες seer 6.10 scop 5.10 και wifi standard. Αρχική τιμή 499€ και 285€ με την έκπτωση χωρίς τοποθέτηση. 

279€ σήμερα, ότι να ναι...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

279€ σήμερα, ότι να ναι...

Χαχαχαχαχα ναι το είδα και εγώ. Και 259€ το 9αρι. Ψήνομαι. Έχω και μια 50αρα δωροεπιταγή από αυτούς. Κολλάω στα 3 χρόνια εγγύηση λογικά πρακτικερ. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κύριοι, παρότι φαν και ρέκτης του καλού Κινέζου ή του μέτριου για σπάνια χρήση, wellio κλιματιστικό, μια φορά, δε θα έπαιρνα. Δλδ οκ, δίνεις ένα 20ρικο (5-6 καφέδες απέξω, ή 1 κιλό φιστίκια ΠΟΠ Αιγίνης σε σουπερμαρκετ) έξτρα και παίρνεις το haier "equation" του λερόη με 5ετή εγγύηση (ας με διορθώσουν οι γνώστες αν σφάλλω) και ένα τσικ καλύτερη απόδοση σε ψύξη.

Θέρμανση ούτως ή άλλως, με αυτής της τιμής τα φασόν, συμφέρει μόνο αν πριν έκαιγε κάποιος λάμπα χαλαζία ή δεινόσαυρο on/off κλιματιστικό.

Δε θα το εμπιστευόμουν ενδεχομένως ούτε για συμπληρωματική ψύξη σε εξοχικό. Μπορεί να φθαρεί από κρύα - ήλιους - βροχές - πτώσεις τάσης και μετά τρέχα γύρευε στην επαρχία να συνεννοηθείς με πράκτικερ στην κοντινότερη πόλη (ποια θα είναι αυτή; Θα έχει πράκτικερ;) να σου βρουν ανταλλακτικό να έρθουν να στο βάλουν. Έχουν τελειώσει οι διακοπές οριακά της επόμενης χρονιάς.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όποτε το ότι εκείνα καίνε παραπάνω είναι αποτέλεσμα μεσω δοκιμών ουσιαστικά στην πράξη και δεν φαίνεται σε κάποια τιμή από τα χαρακτηριστικά του κάθε κλιματιστικού. Όπως πχ ο δείκτης ενεργειακής κλάσης η τα seer-scop???

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
 

Τελευταια ερώτηση γιατί κούρασα και το ξέρω. 
 

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-71ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Αναμεσα στα δυο δηλαδή αυτά κλιματιστικά το haier θα κάψει λιγότερο γιατί έχει λιγότερη ετήσια κατανάλωση θέρμανσης;;;

 

2 ώρες πριν, tu-luba είπε

Οι δείκτες ενεργειακής κλάσης ορίζονται και έχουν κάποια όρια.

για παράδειγμα το cop από 5.1 και πάνω είναι Α+++, άρα ένα air condition με cop 5.1 και ένα με 5.6 ή ακόμα και 6.0 έχουν και τα 3 Α+++.
Αλλα όπως σου είπα και πιο πάνω όπως θα δεις στα ταμπελάκια έχει κάτω κάτω και την ετήσια κατανάλωση σε kWh που είναι πιο σημαντική.

Επισης πάνω από το cop έχει και το φορτίο που αποδίδει αυτές τις μετρήσεις. Όσο πιο χαμηλό τόσο πιο αποδοτικό.

Άρα δηλαδή ισχύει αυτό που έγραψα πως το haier σε ζέστη είναι πιο οικονομικό από το mitshubishi η κατάλαβα πάλι λάθος 😅😅😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται τους τελείωσαν τα shakai από τα βάθη της Κίνας γιατί δεν είναι διαθέσιμα, και ανακάλυψαν τα wellio ακόμα ποιο βαθιά. Δεν έχουν στις υπηρεσίες τους έστω μια 5ετη επέκταση εγγύησης. Στα λοιπά συμφωνώ. Για το εξοχικό το σκεφτόμουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Επίκειται αγορά κλιματιστικού από μεγάλη αλυσίδα πώλησης. Προκειμένου να έχω ήσυχο το κεφάλι μου σχετικά με την εγκατάσταση, σκέφτομαι να μην κάνω χρήση της δωρεάν από το κατάστημα και να πληρώσω δικό μου ψυκτικό. Θα έχω κάποιο θέμα με την εγγύηση; Χρειάζεται ο ψυκτικός να έχει κάποια πιστοποίηση;  Απαιτείται να μου δώσει κάποιο χαρτί/απόδειξη; Ρωτώ συγκεκριμένα για εγγυήσεις Daikin και Toshiba. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...