Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, notist είπε

Το είδα και εγώ σε φόρουμ που ανεβάζουν προσφορές και μου κίνησε την περιέργεια. Αν είναι όντως tcl η eurolamp αυτά έχουν 10 χρόνια εγγύηση ενώ το wellio 3 χρόνια λένε στο σαιτ του πρακτικερ. Έχει δείκτες seer 6.10 scop 5.10 και wifi standard. Αρχική τιμή 499€ και 285€ με την έκπτωση χωρίς τοποθέτηση. 

Δεν μου κάνουν για tcl τα eurolamp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Ερώτηση για τους ειδικούς...

Σε μια δυόροφη οικοδομή του 1984 αποφασίσαμε να κάνουμε θερμοπρόσοψη (μέσω εξοικονομώ). Έχουμε ήδη αλλάξει κουφώματα με PVC Aluplast 4000 + 3πλα τζάμια. Επειδή μερικές από τις μονάδες κλιματισμού (εξωτερικές) είναι σε σημεία που είτε δεν είναι τόσο βολικά είτε "χαλάνε" την αισθητική του χώρου, μου πρότειναν μιας και θα γίνει η παρέμβαση με υλικό 7εκ εξωτερικά, να μετακινηθούν οι μονάδες και από το ισόγειο να ανέβουν στην ταράτσα.

Η κάθετη απόσταση ανάμεσα ισόγειο και ταράτσα ειναι περίπου 6 μέτρα, αν βάλεις και καμία παράκαμψη λόγω εμποδίων, πες 8-10μ μαξ. Στην ουσία οι μονωμένες σωληνώσεις θα περάσουν μέσα σε πλαστικό κανάλι, το οποίο θα "θαφτεί" μέσα στη θερμοπρόσοψη. Οι υπάρχουσες μονάδες είναι κλασσικές Daikin / 9k BTU και μια των 12k BTU.

Ήρθαν 3 διαφορετικοί ψυκτικοί να δουν και είπαν τα εξής:
- Κόστος 100 ευρώ ανά μονάδα που περιλαμβάνει 3 μέτρα σωληνώσεις και έπειτα 15 ευρώ / μέτρο

ή Κόστος 200-250 ευρώ ανά μονάδα (χωρίς έξτρα)

Οι 2 τελευταίοι ήταν κάθετοι στο να μη γίνει η μετακίνηση λόγω "τρομερών" απωλειών και "μη σωστής" λειτουργίας των κλιματιστικών. Ο πρώτος δεν είπε κάτι.

Πέρα από το θέμα του κόστους (για το οποίο δεν έχω ιδιαίτερη ιδέα αν είναι λογικο / αν γνωρίζει κάποιος, ας γράψει εδώ), έχουν δίκιο στο θέμα απωλειών; Προφανώς και μεγάλα σπίτια με κεντρικές μονάδες στην ταράτσα, έχουν αντίστοιχες εσωτερικές με μεγαλύτερες αποστάσεις στο κτήριο και σε 2 ή 3 ορόφους - έχει διαφορά στο ότι είναι "μεγαλύτερου" τύπου;

Το σπίτι βρίσκεται στο ανατολικό αιγαίο, οπότε δεν έχει ακραίες θερμοκρασίες το χειμώνα (7-10C χαμηλότερη) και το καλοκαίρι πάμε μέγιστη 34-35C. Θα δουλεύει περισσότερο ψύξη. Αξίζει τέτοια παρέμβαση ή κάθομαι στα αυγά μου;

Τέλος σαν ποιότητα η γενική προτίμηση για 9αρια γύρω στα 500-600 ευρώ είναι σε ποια μάρκα από τις παρακάτω; 

Midea (Xtreme / Breezeless) - Fujitsu ASYG98KP (or KM) - Gree (Fairy / Pular) - Toyotomi ή βάζω κάποιο "ακριβότερο" Daikin;

Ευχαριστώ!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Καποιος παιδιά να μου δώσει μια εξήγηση για την ερώτηση μου στα μαύρα γράμματα;;; Ευχαριστώ! 

Θα πρέπει να ρωτήσεις νομίζω κάτι πιο συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μου κάνουν για tcl τα eurolamp.

Δεν γνωρίζω. Ένας φίλος ποιο πριν το ανέφερε. Στο άλλο φόρουμ λένε ότι το χειριστήριο είναι ίδιο με tesla. Μύλος αντε βγάλε άκρη. 

Εσύ τι λες? 285€ μείον 50 δωροεπιταγή 235€ για το εξοχικό καλό είναι? Το σκέφτομαι. 

2 λεπτά πριν, notist είπε

 

Μάλιστα λένε ότι είναι αυτό το μοντέλο 

https://www.skroutz.gr/s/36955678/TCL-TAC-12CHSD-XA75I-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Επεξ/σία από notist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Γενικά επέλεξα το legend για οικονομία στη ψύξη. Και λέω μήπως έπρεπε να πάω σε κάτι άλλο τελικά. 

Θα σου δείξω κάτι. Επειδή ο υπολογισμός του seer είναι παναχρηστος για την Ελλάδα μιας και έχει μέσα θερμοκρασίες από 20-35 ενώ πιο πολύ θα θέλαμε 30-40, είχα υπολογίσει το πραγματικό seer σε συνθήκες Ελλάδας (πιο σωστά Ωρωπού που μένω) και τελικά έκανα και μια σύγκριση του κόστους ανάμεσα σε ένα κακό 24άρι, ένα καλό και ένα πολύ καλό. Πάντα με πραγματικά seer, στοιχεία από eurovent, υπολογισμός kwh με 1518 ώρες που είχα χρήση για το σπίτι μου και τιμή ρεύματος 0.2€/kwh:

1318c7a5bf5712bab7a49c7d80276912.png

Όπως βλέπεις, το midea easy pro 24K, είναι αρκετά πιο οικονομικό σε λειτουργία ακόμη και από το asyg24klca (το οποίο είχα) και το οποίο έκανε θαύματα σε απόδοση και σε οικονομία.

Το Legend βασίζεται στο midea easy pro (σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνουμε, έχουμε πει ότι δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα, ούτε έχουμε τα parts lists ώστε να συγκρίνουμε).

Πάντως αν legend = midea easy pro (που μέχρι αποδείξεως του εναντίον θα πρέπει να ισχύει), πιθανώς έχεις ένα από τα πιο αποδοτικά 24άρια σε ψύξη (αν ότι το πιο αποδοτικό) και για αυτό (και λόγω εγγύησης) το προτείνουμε ως λύση για ψύξη , οπότε μάλλον θα πρέπει λίγο να σε καθησυχάσουμε (εκτός αν βρεθεί κάποιο μέλος με καλό feedback από το midea easy pro και καταλήξουμε στην υποψία ότι διαφέρουν) .

Αλλά ακόμα και ένα σούπερ αποδοτικό 24άρι δεν μπορεί να κάνει θαύματα. Αν ένας χώρος έχει απώλειες, θα πρέπει να καταναλώσει.  

9 λεπτά πριν, notist είπε

Διαφέρουν οι διαστάσεις των εξωτερικών μονάδων τους. Δεν νομίζω.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Klausx είπε

Από φώτο είναι δύσκολο να πει κάποιος με σιγουριά, αλλά αν μπει εκεί ξεχνάς χαμηλές καταναλώσεις και σωστή απόδοση ειδικά στην θέρμανση, ίσως να κόβει και από ασφαλιστικά.

Το κάτω μέρος του κλιματιστικού αν μπει στα 2.00 / 2.30μ θα είσαι τέλεια και για θέρμανση και για ψύξη, αρκεί να έχεις το περιθώριο από πάνω που θέλει το μηχάνημα (15εκ. +)

Εμείς εδώ στο φόρουμ απλά βοηθάμε, το ιδανικό θα είναι να το δει κάποιος ψυκτικός (καλό θα είναι να είναι πιστοποιημένος) και προχωράτε μαζί σωστά.

Περιμενω αυριο να με καλεσουν απο την toshiba για να κλεισουμε ραντεβου να ερθει ανθρωπος τους. Θεωρω πως μονο ετσι θα λυθει το θεμα. Απο την αλλη εκατσα κ τα ξαναμετρησα στο εκατοστο. Δεν ειναι οντως τοσο τραγικα τα πραγματα. Απο πατωμα μεχρι το κατω μερος της γυψοσανιδας ειμαι 2.41. Αν αφαιρεσουμε 15 ποντους που καταλαβαινω ειναι το minimum απαιτητεο για σωστη εγκατασταση παμε στα 2.26. Αφαιροντας κ τους 30 ποντους της αρκουδας παμε στο 1.96. Αν συνυπολογισω οτι η ροη του αερα που βγαζει το toshi ειναι προς τα πανω (οπως διαφημιζουν στα βιντεο τους) για να διαχεεται καλυτερα, τοτε νομιζω πως ουσιαστικο προβλημα δεν υπαρχει κ γλυτωνω κ την διαδικασια με τα μερεμετια. Αν παλι μου δωσουνε οκ για 10 ποντους περιθωριο τοτε τα πραγματα γινονται ακομη καλυτερα. Για να δουμε.

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Μια ιδέα ακόμη. Υπάρχουν ωραία μηχανάκια τύπου δαπέδου πχ Daikin perfera. Κάνουν κάτι τις παραπάνω, αλλά έχουν ίδιους δείκτες απόδοσης με τα επιτοίχια, από άποψη φυσικής θα πρέπει να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα σε θερμική άνεση και λύνεις δια παντός διλήμματα τύπου γυψοσανίδας που έχεις.

🙄🙄 το παλευω λιγο ακομα κ αν δω οτι δεν, μαλλον θα παει αναγκαστικα εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jpcupra είπε

τοτε νομιζω πως ουσιαστικο προβλημα δεν υπαρχει

Στο δικό μου μυαλό, θα υπάρχει πρόβλημα ροής προς την εισαγωγή (εκεί που είναι τα φίλτρα) καθώς και πιθανότατη εμπλοκή σε φαινόμενα μικροκλίματος στην περιοχή του αισθητήρα θερμοκρασίας και άρα μειωμένη απόδοση + λάθος συμπεριφορά λόγω περίεργων τιμών θερμοκρασίας που θα βλέπει ο αισθητήρας.

Τα μηχανήματα αυτά, είναι αερόψυκτοι εναλλάκτες θερμότητας που θέλουν ανεμπόδιστη ροή αέρα κάτι που δεν θα έχεις.

Ελπίζω να είναι γάτος ο τύπος που θα έρθει. Έχω πραγματικά ενδιαφέρον για το τι θα σου πει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισα εχτές και σήμερα τα fujitsu, αρκετή ταλαιπωρία για μένα, αλλά προτίμησα να τα καθαρίσω μόνος μου από το να καλέσω ψυκτικό. Τα φίλτρα είχαν πολύ βρώμα, έγινε μαύρος ο κουβάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Στο δικό μου μυαλό, θα υπάρχει πρόβλημα ροής προς την εισαγωγή (εκεί που είναι τα φίλτρα) καθώς και πιθανότατη εμπλοκή σε φαινόμενα μικροκλίματος στην περιοχή του αισθητήρα θερμοκρασίας και άρα μειωμένη απόδοση + λάθος συμπεριφορά λόγω περίεργων τιμών θερμοκρασίας που θα βλέπει ο αισθητήρας.

Τα μηχανήματα αυτά, είναι αερόψυκτοι εναλλάκτες θερμότητας που θέλουν ανεμπόδιστη ροή αέρα κάτι που δεν θα έχεις.

Ελπίζω να είναι γάτος ο τύπος που θα έρθει. Έχω πραγματικά ενδιαφέρον για το τι θα σου πει.

Μάλλον εξετάζει την επιλογή για κάτω από την γυψοσανιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να ρωτήσεις νομίζω κάτι πιο συγκεκριμένο.

Καλημέρα και συγνώμη αλλά δεν είδα ότι δεν έβαλε όλο το μήνυμα!!!  

Παρακάτω είναι το μήνυμα στο οποίο αναφερόμουν που μου είχε γράψει ένας άλλος συμφορουμίτης όπως και εσύ μου το είπες σε προηγούμενη πρόταση σου για ένα κλιματιστικό. Αυτό συγκεκριμένα: Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+ | Skroutz.gr

Η απορία μου είναι γιατί θα καίει παραπάνω ρεύμα ένα κλιματιστικό ίδιας ενεργειακής κλάσης πχ Α++;;; 

Θα σας ακούγετε ηλίθια η ερώτηση μου αλλά το είχα απορία και δεν μπορώ να βρω κάτι που έψαξα λίγο. Ευχαριστώ!

 

Δωσε κατι παραπανω και δες το Ηaier που ναι πολυ κοντα στο οριο που θετεις. https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Το εχω κι ειναι φοβερο μηχανημα με καταναλωσεις θερμανση-ψυξη κοντα σε Toshiba..Ξερω καποιοι αμφιβαλλουν αλλα δε πειραζει, στο λεω στα σιγουρα..Δες εχω γραψει κι αξιολογηση, μαλιστα μου κανει εντυπωση που το εχουν στοκ ακομη γιατι ειναι παλιοτερο μοντελο!

Σκεψου πως καποιες απ τις ακριβες σειρες της inventor ειναι Haier

Arielli και Aux τα ξεχνας, θα τα πληρωσεις σε ρεύμα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jpcupra είπε

Αν παλι μου δωσουνε οκ για 10 ποντους περιθωριο τοτε τα πραγματα γινονται ακομη καλυτερα. Για να δουμε.

Σίγουρα θα σου δώσουν το οκ για 10cm γιατί δεν είναι η απόσταση από το ταβάνι αλλά από μια γυψοσανιδα 40-45cm.

Μετά έχεις μπόλικο αέρα αφού συνολικά το μηχανημα θα μπει 30cm από το πραγματικό ταβάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Μάλλον εξετάζει την επιλογή για κάτω από την γυψοσανιδα

Το edge θέλει 5εκ κάτω από το ταβάνι, οπότε αν το βάλει επαρκώς από κάτω, κομπλέ.

10 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα και συγνώμη αλλά δεν είδα ότι δεν έβαλε όλο το μήνυμα!!!  

Παρακάτω είναι το μήνυμα στο οποίο αναφερόμουν που μου είχε γράψει ένας άλλος συμφορουμίτης όπως και εσύ μου το είπες σε προηγούμενη πρόταση σου για ένα κλιματιστικό. Αυτό συγκεκριμένα: Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-71ZR-W Κλιματιστικό Inverter 24000 BTU A++/A+ | Skroutz.gr

Η απορία μου είναι γιατί θα καίει παραπάνω ρεύμα ένα κλιματιστικό ίδιας ενεργειακής κλάσης πχ Α++;;; 

Θα σας ακούγετε ηλίθια η ερώτηση μου αλλά το είχα απορία και δεν μπορώ να βρω κάτι που έψαξα λίγο. Ευχαριστώ!

 

Δωσε κατι παραπανω και δες το Ηaier που ναι πολυ κοντα στο οριο που θετεις. https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Το εχω κι ειναι φοβερο μηχανημα με καταναλωσεις θερμανση-ψυξη κοντα σε Toshiba..Ξερω καποιοι αμφιβαλλουν αλλα δε πειραζει, στο λεω στα σιγουρα..Δες εχω γραψει κι αξιολογηση, μαλιστα μου κανει εντυπωση που το εχουν στοκ ακομη γιατι ειναι παλιοτερο μοντελο!

Σκεψου πως καποιες απ τις ακριβες σειρες της inventor ειναι Haier

Arielli και Aux τα ξεχνας, θα τα πληρωσεις σε ρεύμα!  

Από μέλη εδώ αλλά και από μελέτη των εγχειριδίων, έχουμε καταλήξει σε κάποιες νόρμες όπως ότι για θέρμανση και ειδικά για μεγάλα μηχανήματα καλό θα ήταν να πηγαίνουμε σε μάρκες daikin, fujitsu, mitsubishi, toshiba και μεταξύ τους με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ανάλογα την περίπτωση ενώ σε κινέζικα, τα haier και τα tcl δίνουν αποδεκτά αποτελέσματα. Θα πρέπει να αποφεύγονται όλα τα άλλα, τύπου midea, gree, aux.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Η απορία μου είναι γιατί θα καίει παραπάνω ρεύμα ένα κλιματιστικό ίδιας ενεργειακής κλάσης πχ Α++;;; 

Χοντρικά μπορείς να καταλάβεις την διαφορά από την ετήσια κατανάλωση σε kWh που γράφουν τα ταμπελάκια.

Ολα τα κλιματιστικά πλέον είναι πολύ οικονομικά και αποδοτικά για ότι αφορά το καλοκαίρι και οι καταναλώσεις είναι σχετικά κοντά.

Η μεγάλες διάφορες φαίνονται το χειμώνα όπου τα περισσότερα κινεζικα και φασόν έχουν έως και διπλάσιες καταναλώσεις από τα daikin Toshiba Mitsubishi Fujitsu.

Επισης τα ταμπελάκια έχουν ουσία και μπορεί να συγκριθούν όταν τα μηχανήματα έχουν περάσει από τεστ και έχουν πιστοποίηση eurovent.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το edge θέλει 5εκ κάτω από το ταβάνι, οπότε αν το βάλει επαρκώς από κάτω, κομπλέ.

Από μέλη εδώ αλλά και από μελέτη των εγχειριδίων, έχουμε καταλήξει σε κάποιες νόρμες όπως ότι για θέρμανση και ειδικά για μεγάλα μηχανήματα καλό θα ήταν να πηγαίνουμε σε μάρκες daikin, fujitsu, mitsubishi, toshiba και μεταξύ τους με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα ανάλογα την περίπτωση ενώ σε κινέζικα, τα haier και τα tcl δίνουν αποδεκτά αποτελέσματα. Θα πρέπει να αποφεύγονται όλα τα άλλα, τύπου midea, gree, aux.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όποτε το ότι εκείνα καίνε παραπάνω είναι αποτέλεσμα μεσω δοκιμών ουσιαστικά στην πράξη και δεν φαίνεται σε κάποια τιμή από τα χαρακτηριστικά του κάθε κλιματιστικού. Όπως πχ ο δείκτης ενεργειακής κλάσης η τα seer-scop???

2 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Χοντρικά μπορείς να καταλάβεις την διαφορά από την ετήσια κατανάλωση σε kWh που γράφουν τα ταμπελάκια.

Ολα τα κλιματιστικά πλέον είναι πολύ οικονομικά και αποδοτικά για ότι αφορά το καλοκαίρι και οι καταναλώσεις είναι σχετικά κοντά.

Η μεγάλες διάφορες φαίνονται το χειμώνα όπου τα περισσότερα κινεζικα και φασόν έχουν έως και διπλάσιες καταναλώσεις από τα daikin Toshiba Mitsubishi Fujitsu.

Επισης τα ταμπελάκια έχουν ουσία και μπορεί να συγκριθούν όταν τα μηχανήματα έχουν περάσει από τεστ και έχουν πιστοποίηση eurovent.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 
 

Τελευταια ερώτηση γιατί κούρασα και το ξέρω. 
 

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-71ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Αναμεσα στα δυο δηλαδή αυτά κλιματιστικά το haier θα κάψει λιγότερο γιατί έχει λιγότερη ετήσια κατανάλωση θέρμανσης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όποτε το ότι εκείνα καίνε παραπάνω είναι αποτέλεσμα μεσω δοκιμών ουσιαστικά στην πράξη και δεν φαίνεται σε κάποια τιμή από τα χαρακτηριστικά του κάθε κλιματιστικού. Όπως πχ ο δείκτης ενεργειακής κλάσης η τα seer-scop???

Οι δείκτες ενεργειακής κλάσης ορίζονται και έχουν κάποια όρια.

για παράδειγμα το cop από 5.1 και πάνω είναι Α+++, άρα ένα air condition με cop 5.1 και ένα με 5.6 ή ακόμα και 6.0 έχουν και τα 3 Α+++.
Αλλα όπως σου είπα και πιο πάνω όπως θα δεις στα ταμπελάκια έχει κάτω κάτω και την ετήσια κατανάλωση σε kWh που είναι πιο σημαντική.

Επισης πάνω από το cop έχει και το φορτίο που αποδίδει αυτές τις μετρήσεις. Όσο πιο χαμηλό τόσο πιο αποδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...