Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/7/2023 στις 4:26 ΜΜ, johnnyman είπε

Δεν το πρόλαβα το συγκεκριμένο φίλε μου.... 😞

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

 

Τα media είναι καλά? 

αυτο λεει κατι?

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

Σε ευχαριστώ. 

Κάποιος παιδιά?

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geodimis είπε

TCL-Eurolamp-Wellio ένα και το αυτό στο συγκεκριμένο μοντέλο του Praktiker. Σε αυτή την τιμή θα πήγαινα με κλειστά μάτια αν και προσοχή δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση. Και η διαφορά μόλις 10€ από το 9άρι είναι περιέργως πολύ καλή..

Για κάποιο λόγο το είχα ψυλλιαστεί κι είχα ρωτήσει αλλά δεν ήξεραν στο Leroy να Μου το επιβεβαιώσουν.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου αλήθεια! Αλλά βγαίνει ψηλά πολύ για την εποχή του πορτοφολιού Μου (σαν την ζέστη ένα πράγμα) και μάλλον θα προτιμήσω την πρόταση του συμφορουμίτη @geodimis και θα πάω προς το Wellio με -μάλλον- δικό Μου τεχνικό (θα ρωτήσω Prakriker για εγγύηση πρώτα βέβαια γιατί το Eurolamp το δίνουν με 10, μέσα έξω). Δεν νομίζω προσφορά να φτάσει τα λεφτά των άλλων δύο από 570€ που είναι τώρα…Αλήθεια πότε είναι οι εκπτώσεις;

Να είσαι καλά! 🤗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 10.5 kwh την ημέρα για ψύξη με 24αρι legend σε σπίτι 82 τμ. Ζητούμενη 26. Να δοκιμάσω να απομονώσω τα δωμάτια? Να δω αν όντως πέφτει η κατανάλωση του? Γενικά σας φαίνεται μεγάλη η κατανάλωση?

Επεξ/σία από Kirmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Θες θέρμανση οπότε όχι το midea.

Ποια η διαφορά με το daikin? 

Tα btu της θέρμανσης? 

 

Screenshot_20230706_223746_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20230705_162318_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα. 10.5 kwh την ημέρα για ψύξη με 24αρι legend σε σπίτι 82 τμ. Ζητούμενη 26. Να δοκιμάσω να απομονώσω τα δωμάτια? Να δω αν όντως πέφτει η κατανάλωση του?

Δηλαδή προσπαθείς να κρυώσεις 82 τ.μ. με ένα 24αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Κάποιος παιδιά?

Ευχαριστώ. 

 

Για κοίτα στις εκπτώσεις πόσο θα σου έρθει αυτό:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

ή αυτό (το ίδιο είναι)

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια εδω και καποιες μερες οταν βαζω το 24αρι Gree Bora στην ψυξη εχω την εντυπωση οτι δεν βγαζει κρυο αερα αλλα χλιαρο κρυο Το βαζω στους 16 βαθμους με εσωτερικη θερμοκρασια 31 και οταν βαζω στην εξαγωγη αερα μπροστα ενα θερμομετρο μου δινει μεχρι 22 βαθμους...Να εχει χασει το φρεον; Το μονο που ειχα κανει πριν το βαλω σε ψυξη για καλοκαιρι ειναι να πλυνω με σκετο νερο την εξωτερικη μοναδα..Να εκανα καμια ζημια;

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάθηκε ένα τηλεχειριστήριο από κλιματιστικό στο σπίτι της γιαγιάς και αγοράστηκε χειριστήριο universal. Το κλιματιστικό απ έξω γράφει EXCEL. Γνωρίζει κανείς ποια εταιρία είναι ή τουλάχιστον γνωρίζουμε ποιας εταιρίας φασόν μπορεί να ήταν;

1F0F0660-ACC5-4C22-AD79-B851D1DDF342.jpeg.697989f82c795fcfccfa4e2c6fb4552d.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα. 10.5 kwh την ημέρα για ψύξη με 24αρι legend σε σπίτι 82 τμ. Ζητούμενη 26. Να δοκιμάσω να απομονώσω τα δωμάτια? Να δω αν όντως πέφτει η κατανάλωση του? Γενικά σας φαίνεται μεγάλη η κατανάλωση?

Έχεις απώλειες, πολλές σου φαίνονται;

Τα πεθερικά δίπλα από μένα, σε βορεινό σπίτι , σε μέρος με δροσερό κλίμα και για 60τμ έκαψαν σήμερα 7KWh με ζητούμενη 26. Μια χαρά είσαι. Αν θέλεις να ρίξεις κατανάλωση, μην το κλείνεις ποτέ ή έστω άναψέ το από τις 8 το πρωί να προλάβει να δροσίσει το σπίτι πριν πιάσει η ζέστη, κλείσε παντζούρια και πάρε και επιπρόσθετα μηχανήματα για τους χώρους που δεν φτάνει επαρκώς η ψύξη.

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Χάθηκε ένα τηλεχειριστήριο από κλιματιστικό στο σπίτι της γιαγιάς και αγοράστηκε χειριστήριο universal. Το κλιματιστικό απ έξω γράφει EXCEL. Γνωρίζει κανείς ποια εταιρία είναι ή τουλάχιστον γνωρίζουμε ποιας εταιρίας φασόν μπορεί να ήταν;

Της Microsoft; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yazidis είπε

Χάθηκε ένα τηλεχειριστήριο από κλιματιστικό στο σπίτι της γιαγιάς και αγοράστηκε χειριστήριο universal. Το κλιματιστικό απ έξω γράφει EXCEL. Γνωρίζει κανείς ποια εταιρία είναι ή τουλάχιστον γνωρίζουμε ποιας εταιρίας φασόν μπορεί να ήταν;

1F0F0660-ACC5-4C22-AD79-B851D1DDF342.jpeg.697989f82c795fcfccfa4e2c6fb4552d.jpeg

Δεν θα το βρεις ποτε.

τα universal εχουν μια λειτουργια οπου δοκιμαζουν ενα ενα ολους τους κωδικους και ετσι βρισκεις ποιος κωδικος ανταποκρινεται στο κλιματιστικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δηλαδή προσπαθείς να κρυώσεις 82 τ.μ. με ένα 24αρι;

Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό. Αλλά σε πρώτη φάση με καλύπτει αργότερα θα το σκεφτώ αν βάλω ακόμη ένα στην κρεβατοκάμαρα. Στο παιδικό δε βάζω γιατί είναι μικρά τα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dutchman08 είπε

Για κάποιο λόγο το είχα ψυλλιαστεί κι είχα ρωτήσει αλλά δεν ήξεραν στο Leroy να Μου το επιβεβαιώσουν.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου αλήθεια! Αλλά βγαίνει ψηλά πολύ για την εποχή του πορτοφολιού Μου (σαν την ζέστη ένα πράγμα) και μάλλον θα προτιμήσω την πρόταση του συμφορουμίτη @geodimis και θα πάω προς το Wellio με -μάλλον- δικό Μου τεχνικό (θα ρωτήσω Prakriker για εγγύηση πρώτα βέβαια γιατί το Eurolamp το δίνουν με 10, μέσα έξω). Δεν νομίζω προσφορά να φτάσει τα λεφτά των άλλων δύο από 570€ που είναι τώρα…Αλήθεια πότε είναι οι εκπτώσεις;

Να είσαι καλά! 🤗

Το είδα και εγώ σε φόρουμ που ανεβάζουν προσφορές και μου κίνησε την περιέργεια. Αν είναι όντως tcl η eurolamp αυτά έχουν 10 χρόνια εγγύηση ενώ το wellio 3 χρόνια λένε στο σαιτ του πρακτικερ. Έχει δείκτες seer 6.10 scop 5.10 και wifi standard. Αρχική τιμή 499€ και 285€ με την έκπτωση χωρίς τοποθέτηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 10:10 ΠΜ, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!Δυστυχώς το γνωρίζω αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα να ανέβω τοσο πάνω. 
Ο μόνος λόγος που θεωρώ πως φτάνει ένα 18αρι είναι γιατί έχω τώρα 18 και μου κάνει πολύ καλή δουλειά. Τον χειμώνα με 22 βαθμούς και το καλοκαίρι με 26. Απλά δεν είναι inverter. Και επίσης θα μπορούσα να απομονώσω την κουζίνα όποτε από τα 44 να πέσω στα 34. Αλλά έτσι το σκέφτομαι εγώ που δεν γνωρίζω για αυτό ήθελα την γνώμη σας που είστε άριστοι σε αυτά. 
 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Θα το κοιτάξω και αυτό αν μπορώ να ανέβω σε χρήματα εννοείται. Ο λόγος που ρώτησα για 18 είναι αυτός που είπα και πιο πάνω αλλά χωρίς να γνωρίζω. Λόγω της ήδη υπάρχουσας συσκευής.

Αλλά ήθελα να ρωτησω κάτι γιατί είμαι άσχετος τελείως. Γιατί ένα Arielli να καιει τόσο πολύ παραπάνω ενώ έχει τον ίδιο δείκτη οικονομίας;;; 

Καποιος παιδιά να μου δώσει μια εξήγηση για την ερώτηση μου στα μαύρα γράμματα;;; Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις απώλειες, πολλές σου φαίνονται;

Τα πεθερικά δίπλα από μένα, σε βορεινό σπίτι , σε μέρος με δροσερό κλίμα και για 60τμ έκαψαν σήμερα 7KWh με ζητούμενη 26. Μια χαρά είσαι. Αν θέλεις να ρίξεις κατανάλωση, μην το κλείνεις ποτέ ή έστω άναψέ το από τις 8 το πρωί να προλάβει να δροσίσει το σπίτι πριν πιάσει η ζέστη, κλείσε παντζούρια και πάρε και επιπρόσθετα μηχανήματα για τους χώρους που δεν φτάνει επαρκώς η ψύξη.

Της Microsoft; 😅

Δεν το είχα κλείσει για 38 ώρες. Δεν ήξερα αν είναι πολλές οι 10.5 kwh. Για αυτό ρώτησα να συγκρίνω ήθελα. Πχ αν είχα ένα στην κρεβατοκάμαρα θα βοηθούσε πολύ αυτό θα γίνει σε δεύτερη φάση. Ίσως του χρόνου βάλω ένα 9αρακι. Γενικά επέλεξα το legend για οικονομία στη ψύξη. Και λέω μήπως έπρεπε να πάω σε κάτι άλλο τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...