Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, arvacon said:

@antonio91tech
Εμένα πάντως όταν είχε πιάσει μούχλα ένα παλιότερα, ότι και να έκανα μετά, όσο και καθάρισμα να έριξα, όσα και χημικά να χρησιμοποίησα, δεν κατάφερα να το κάνω ποτέ να ξεμυρισει δυστυχώς. Αργότερα όμως διαπίστωσα ότι τελικά αυτό που πρέπει να μύριζε ήταν η αποχέτευση, κράταγε νερά στο λεκανακι επειδή η σωλήνα ήταν οριζόντια, μη έχοντας μια ελάχιστη κλίση προς τα κάτω, οπότε λιμναζε το νερό εκεί και μύριζε. Αυτό γινόταν αντιληπτό κυρίως όταν το κλιματιστικό δούλευε σαν σκέτος ανεμιστήρας, μιας και όταν δούλευε στο κρύο, δεν ήταν τόσο εμφανές.

Τσεκαρε τη σωλήνα αυτή στο δικό σου να δεις αν έχει σωστή κλίση.

Και αν δεν εχει την σωστη κληση για να αδειαζει το λεκανακι , τι μπορει να γινει ωστε να λειτουργει χωρις να κρατα νερα.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θα χρειαστώ replacement remote για Toyotomi Zen. 

Από ένα search που έκανα, ότι τηλεκοντρόλ βρίσκω δεν αναφέρει τα toyotomi στους κωδικούς των συσκευών. 

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Και αν δεν εχει την σωστη κληση για να αδειαζει το λεκανακι , τι μπορει να γινει ωστε να λειτουργει χωρις να κρατα νερα.

Αποσυνδέεις τη σωλήνα της αποχέτευσης απ' την εσωτερική μονάδα, ανοίγεις μια τρύπα πιο κάτω με σωστή κλίση και περνάς καινούρια σωλήνα συνδέοντας τη στην εσωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2023 στις 1:15 ΠΜ, liakjim είπε

Για να καταλάβουμε λίγο τί γίνεται , προσπάθησε να αφήσεις το κλιματιστικό ανοιχτό για 24 ώρες συνεχόμενα ( θα ήθελα 48 αλλά οκ). Το τηλεκοντρόλ να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα σε σημείο που σε βολεύει. Ανέβασε μας μετά το διάγραμμα της tapo.

Καλημέρα!  24 ώρες και πάω για 48.

Εκεί που βλέπουμε τα on/off το είχα βάλει σε sleep mode. Λίγο πριν τα οn/off είχα πειράξει την ταχύτητα αέρα 3 φορές διότι κρύωνα. Ζητούμενη θερμοκρασία 26. 

Screenshot_2023-07-06-10-46-07-236_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kozanitis1 said:

Ανέβασε μια φωτογραφία του κλιματιστικού που λες και ποιο μοντέλο είναι.. 

Αν έχεις κάνα Perfera με R410a, inverter, δεν νομίζω πως αξίζει να το αλλάξεις, μικρή η διαφορά στην κατανάλωση, μη σου πω πως η ποιότητα κατασκευής θα είναι και αρκετά χειρότερη.. 

model RXS60F2V1B

R410A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, gusteg είπε

model RXS60F2V1B

R410A

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτό από την εσωτερική μονάδα; (όχι το ταμπελάκι)

Νομίζω είναι η "παλιά" σειρά Perfera, εξαιρετικό μηχάνημα, νομίζω το ίδιο σε 18αρι έχει ένας φίλος..

Πως και μπήκες σε σκέψεις να το αλλάξεις;

Αν δεν χαλούσε εγώ δεν θα το άλλαζα πάντως..

28 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλημέρα!  24 ώρες και πάω για 48.

Εκεί που βλέπουμε τα on/off το είχα βάλει σε sleep mode. Λίγο πριν τα οn/off είχα πειράξει την ταχύτητα αέρα 3 φορές διότι κρύωνα. Ζητούμενη θερμοκρασία 26. 

Screenshot_2023-07-06-10-46-07-236_com.tplink.iot.jpg

Πειραματίσου με τι ζητούμενη θερμοκρασία θες στο χώρο, για να είσαι άνετα, ας πούμε πχ 26

Βάλε το στους 25-26, ανεμιστήρα auto και ξέχασε το, μην σκαλίζεις sleep, quiet, gear και δεν ξέρω πως τα λεν, άσε το inverter του να "κάτσει" σε μια κατανάλωση και λογικά θα πέσει αργότερα στα 300 ή και λιγότερα watt..

Προσωπικά μετά από 2-3 μέρες πειραματισμό με το SRK63ZR-W πρώτη φορά χρήση σε ψύξη, το έχω αφήσει 24/7, ζητούμενη 24, ανεμιστήρας πάντα auto, στο χώρο έχω 25.5-26 και έχει "καθίσει" το inverter του στα 200W (πάει παρακάτω), δηλαδή σχεδόν 5 kWh κατανάλωση την ημέρα..

Όπως το δουλεύουμε και στη θέρμανση που προτείνει και ο @liakjim, όντως εκεί ανεβαίνει η απόδοση του  μηχανήματος και όχι συνεχώς άναψε σβήσε ή πείραζε τις θερμοκρασίες.. ;)

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Kozanitis1 said:

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτό από την εσωτερική μονάδα; (όχι το ταμπελάκι)

Νομίζω είναι η "παλιά" σειρά Perfera, εξαιρετικό μηχάνημα, νομίζω το ίδιο σε 18αρι έχει ένας φίλος..

Πως και μπήκες σε σκέψεις να το αλλάξεις;

Αν δεν χαλούσε εγώ δεν θα το άλλαζα πάντως..

;)

 

Η μέσα ειναι η ftxs71fv1b. Δεν θα το πετάξω, θα το αλλάξω θέση, θα το βάλω σε δωμάτιο με μικρότερη χρήση και ανάγκη σε ισχύ.

Кондиционер настенный инвертор Daikin FTXS71FV1B б/у до 70 м2 монтаж

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Είδα μια νέα σειρά Invertor Leon στα 18,000 - 24,000 με πολύ καλά χαραστιριστικά και 10 ετη εγγύηση.

Σε σχέση πάλι με toshiba edge white (και θερμανση θέλω) να παραμείνω ή να δω το Invertor Leon?

https://www.welcomestores.gr/product/3803378-inventor-leon-leuvi-18wfileuvo-18-klimatistiko-toixou.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/07/2023 at 12:01, liakjim said:

Αγόρασε ένα rm4 mini για κάθε κλιματιστικό. Αφού το φτιάξεις να το ελέγχεις με το κινητό σου, φτιάξε μια ρουτίνα (scene) την οποία θα την ονομάσεις πχ cool off και θα το έχεις με shortcut στην επιφάνεια του κινητού σου η οποία όταν ενεργοποιείται θα γυρνάει το κλιματιστικό σε λειτουργία ανεμιστήρα με ταχύτητα 2 ή 3 για μισή ώρα και μετά να το κλείνει, όπως κάνουν τα Toshiba. Δεν θα ξαναεχεις μυρωδιές. 

Σωστόςςς, τώρα που πήρα Tado Smart AC Control θα κάτσω να κάνω αντίστοιχο automation στο HomeKit για το (σύντομα τα) Inventor μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, doll είπε

Καλημέρα.

Είδα μια νέα σειρά Invertor Leon στα 18,000 - 24,000 με πολύ καλά χαραστιριστικά και 10 ετη εγγύηση.

Σε σχέση πάλι με toshiba edge white (και θερμανση θέλω) να παραμείνω ή να δω το Invertor Leon?

https://www.welcomestores.gr/product/3803378-inventor-leon-leuvi-18wfileuvo-18-klimatistiko-toixou.html

Εννοείται θα πας στο Toshiba από τη στιγμή που θέλεις και θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πες και ένα budget.

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

Στην εφαρμογή για τις απώλειες θα βάλεις μόνο τα στοιχεία του δωματίου όπου θα μπει το κλιματιστικό.

Ύψος = απόσταση πάτωμα με ταβάνι.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου, δεν θα το έβρισκα αλλιώς!

Επισύναψα το ερωτηματολόγιο :)

Ερωτηματολόγιο A:C.docx

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχουμε επαρκές feedback από φθηνά κλιματιστικά.

Βλέπω στο Σκρουτζ κάποια κολακευτικά σχόλια για AUX , αλλά δεν ξέρουμε κάτι εδώ στο φόρουμ. 

Μπορείς να δεις τα tcl με προσοχή στις παραεισαγωγες τα οποία μέλη λένε ότι είναι αθόρυβα, τα equation από το Leroy τα οποία είναι φασόν Haier και θέλουν πολύ καλά αντικραδασμικα γιατί έχουν θορυβώδεις εξωτερικες μονάδες αλλά μέσα είναι αθόρυβα και τα nuvelle από το πλαίσιο για τα οποία έχουμε ακούσει σχετικά καλά σχόλια. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jpcupra είπε

Κ εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα μου αρεσει οπως το βλεπω κ απο αλλες δουλειες

 

Δυστυχως ετσι ειναι ολο το σπιτι γυρω γυρω, δεν υπαρχει καλυτερη θεση.Την περσιδα την ειχα στο μυαλο μου tbh κ ισως την βαλω. Να σημειωσω στην περιπτωση που κατι δεν λεω σωστα, οτι οοοολη η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα που σημαινει πως υπαρχει αερας κ επισης το ανοιγμα που θα αφησω δεξια αριστερα απο το a/c θα ειναι 20 ποντους συνολικα (10+10). Επιπροσθετα τα 6cm απο μπροστα εκτιμω οτι ειναι ικανοποιητικα taking into consideration κ τις υπολοιπες παραμετρους. Προσπαθω να με πεισω οπως κ να ειναι οτι θα δουλεψει, μην μου χαλατε το ονειρο 😂

Περα απο την πλακα τι προβλημα μπορει να αντιμετωπισω? Να μην αποδιδει σωστα το μηχανημα? Σε ενδεχομενη ζημια να με βγαλουν εκτος εγγυησης?

123456.jpg

Από φώτο είναι δύσκολο να πει κάποιος με σιγουριά, αλλά αν μπει εκεί ξεχνάς χαμηλές καταναλώσεις και σωστή απόδοση ειδικά στην θέρμανση, ίσως να κόβει και από ασφαλιστικά.

Το κάτω μέρος του κλιματιστικού αν μπει στα 2.00 / 2.30μ θα είσαι τέλεια και για θέρμανση και για ψύξη, αρκεί να έχεις το περιθώριο από πάνω που θέλει το μηχάνημα (15εκ. +)

Εμείς εδώ στο φόρουμ απλά βοηθάμε, το ιδανικό θα είναι να το δει κάποιος ψυκτικός (καλό θα είναι να είναι πιστοποιημένος) και προχωράτε μαζί σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jpcupra είπε

Δημητρη δεν εχω το περιθωριο να κατεβω τοσο. 2.60 ειναι η αποσταση πατωμα ταβανι. Αφηνω 20 ποντους μεσα στη γυψοσανιδα αρα το μηχανακι με 30 ποντους υψος που εχει, αυτοματα παιζει στο 2.10 (το κατω μερος του) - 2.40 ( το πανω μερος του) τοποθετημενο.

Αν κατεβω αλλους 10 ποντους αυτοματα παω 2.00 - 2.30. Ειμαι 1.80 εγω οποτε καταλαβαινεις οτι θα το εχω σχεδον στα μουτρα μου. Οχι, δεν θελω μηχανημα δαπεδου. Ναι, σας εσπασα τα νευρα. 😂

Μια ιδέα ακόμη. Υπάρχουν ωραία μηχανάκια τύπου δαπέδου πχ Daikin perfera. Κάνουν κάτι τις παραπάνω, αλλά έχουν ίδιους δείκτες απόδοσης με τα επιτοίχια, από άποψη φυσικής θα πρέπει να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα σε θερμική άνεση και λύνεις δια παντός διλήμματα τύπου γυψοσανίδας που έχεις.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/07/2023 at 01:42, Dutchman08 said:

Καλησπέρα παιδιά, λόγω οικονομικής στενότητας έχω ψάξει κάθε πιθανή και απίθανη μάρκα aircondition που έχω πετύχει μπροστά μου…

Η TCL απ όσο έχω καταλάβει είναι μια πολύ τίμια μάρκα στο 12άρι με WiFi που το θέλω. Πρόσφατα έπεσα πάνω στις ακόλουθες μάρκες και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας αν ξέρει κάποιος:

-Wellio

-Eurolamp

-Tesla

Σας ευχαριστώ πολύ!

TCL-Eurolamp-Wellio ένα και το αυτό στο συγκεκριμένο μοντέλο του Praktiker. Σε αυτή την τιμή θα πήγαινα με κλειστά μάτια αν και προσοχή δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση. Και η διαφορά μόλις 10€ από το 9άρι είναι περιέργως πολύ καλή..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gusteg είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :  1800€, δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού κλιματιστικού 21000BTUs Daikin inverter 14ετών, το οποίο είναι επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, μέσω εκξοικονομώ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Δευτερεύουσα πηγή θέρμανσης,  ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου, ενεργειακό τζάκι, ανεμιστηρες οροφής
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 80τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα, επιπλέον απώλειες προς διάδρομο και προς άλλο όροφο μέσω σκάλας
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ανατολική Αττική χαμηλό υψόμετρο, έντονος αέρας, ελεύθερο από όλες τις πλευρές, νότιος προσανατολισμός, κρύο τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι προστατευμένη αλλά με βόρειο προσανατολισμό
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, να είναι αθόρυβο, χαμηλή κατανάλωση και να έχει ή να παίρνει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με τριπλά τζάμια με θερμοδιακοπή,
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .
  12. 5420.63 wattWatt

    4661.74KCal/h

 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-22000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b22g3kvsg-e-ras

 

1 ώρα πριν, Dutchman08 είπε

Σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου, δεν θα το έβρισκα αλλιώς!

Επισύναψα το ερωτηματολόγιο :)

Ερωτηματολόγιο A:C.docx 16.3 kB · 0 downloads

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! 😊

Κάνε λίγο υπομονή μήπως έρθει καμιά προσφορά στις εκπτώσεις για το παρακάτω:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283875-a-c-in9btu-morris-wfin26166-loft-plus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...