Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, antonio91tech είπε

Ευχαριστώ πολύ. Εν τω μεταξυ ήμουν μπροστά και ειδα ότι στην εσωτερική μονάδα τουλάχιστον φάνηκε να το καθάρισε σχολαστικά. Απλά δεν ξέρω μηπως απο την υγρασία των καθαριστικών επειδή φευγοντας κλείσανε το A/C δεν στέγνωσαν οπως θα επρεπε με συνέπεια να πιασει μούχλα. Δεν ξέρω αυτό αν εννοούσες σχολαστικά. Εκεινη την μέρα π το καθάρισαν δεν είχε κάποια άσχημη μυρωδιά πάντως. Ισα ισα ένιωθες ότι ειναι κάτι Fresh. Θα το ψάξω πάντως.

Έγινε τέτοια δουλειά δηλαδή; Μπήκε μουσαμάς και έγινε πλύσιμο του ανεμιστήρα και των στοιχείων, ή απλά ψεκασαν ένα σπρέι αφρού πάνω στα στοιχεία και το βάλαν μετά να δουλέψει για λίγο;

 

Αυτό που μυρίζεις είναι λογικά μούχλα πάντως. Αν θες να το επαληθεύσεις, ανέβα πάνω με μια σκάλα και κοίτα μέσα στην περσίδα με ένα φακό, ώστε να δεις τον ανεμιστήρα και τα πλαστικά από πίσω του. Αν δεις τίποτα μαύρα στίγματα διασκορπισμένα σε διάφορα σημεία, τότε είναι μούχλα και θέλει λύσιμο το κλιματιστικό για να καθαριστεί σωστά.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, arvacon είπε

Έγινε τέτοια δουλειά δηλαδή; Μπήκε μουσαμάς και έγινε πλύσιμο του ανεμιστήρα και των στοιχείων, ή απλά ψεκασαν ένα σπρέι αφρού πάνω στα στοιχεία και το βάλαν μετά να δουλέψει για λίγο;

 

Αυτό που μυρίζεις είναι λογικά μούχλα πάντως. Αν θες να το επαληθεύσεις, ανέβα πάνω με μια σκάλα και κοίτα μέσα στην περσίδα με ένα φακό, ώστε να δεις τον ανεμιστήρα και τα πλαστικά από πίσω του. Αν δεις τίποτα μαύρα στίγματα διασκορπισμένα σε διάφορα σημεία, τότε είναι μούχλα και θέλει λύσιμο το κλιματιστικό για να καθαριστεί σωστά.

Αυτο ακριβώς κάνανε. Με τον μουσαμα ριξανε φαρμακα 2 διαφορετικα και μετά το ξεπλύνανε. 
Εν τ μεταξυ η μυρωδιά δεν ειναι ομως μούχλας κάτι π να βρωμάει. Αλλά όχι κ κάτι φρέσκο. Μπας και ειναι τπτ κάποια μυρωδιά ελαφρια απο τα φάρμακα που ρίξανε. Κάτι μου είπε κ ο ξάδερφος μου στην δουλεια που είναι κάθε φορά π καθαρίζουν τα κλιματιστικά για καμια βδομάδα βγάινει μια λιγο περιεργη μυρωδια. 

Ανοιξα το κλιματιστικό στο ανεμιστήρα για αρκετή ώρα, εβγαλα και το "ΙΟΝΙΣΤΗ" και σαν να μην μ έρχεται κ τόσο εκείνη η ελαφρυά μυρωδιά π έβγαινε. Θα το παρακολουθήσω.

38 λεπτά πριν, arvacon είπε

Αν δεις τίποτα μαύρα στίγματα διασκορπισμένα σε διάφορα σημεία, τότε είναι μούχλα και θέλει λύσιμο το κλιματιστικό για να καθαριστεί σωστά.

Μόλις το ειδα δεν έχει τπτ μέσα σε μαύρο στίγμα. Είναι πεντακάθαρο.

Επεξ/σία από antonio91tech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ενδελεχή μελέτη του νήματος (και των σημειώσεων ψύξη/θέρμανση/κλιματισμός από το πανεπιστήμιο) εγκαταστάθηκαν 2 Toshiba Edge White (24 + 9) στο πατρικό. Η εγκατάσταση κράτησε σχεδόν 8 ώρες! 8-9 μέτρα σωλήνα το καθένα, σε κανάλι με κατάλληλες κλήσεις και αντλία κενού για σχεδόν 10 λεπτα. Πρώτες εντυπώσεις από τους γονείς άριστες. Θα σας μεταφέρω και τις δικές μου μόλις τα δω από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Επίσης δεν θα είναι λίγο άσχημο να μπαίνει έστω και λίγο η μονάδα μέσα στη γυψοσανίδα;

Κ εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα μου αρεσει οπως το βλεπω κ απο αλλες δουλειες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σκέψου ότι είσαι ο αέρας και να πρέπει να χωθείς εκεί μέσα για να γίνει επανακυκλοφορία. Δεν μου αρέσει.

Screenshot_2023-07-05-22-34-51-69_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.436d861a957ca868ee5b4b22bf9eb9b4.jpg

@KlausxΑπόψεις;

 

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Δεν θα δουλέψει σωστά,  μπορεί σαν πατέντα να μπει περσίδα στην γυψοσανίδα και "ότι κάνει".  @jpcupra Δες για εναλλακτική θέση καλύτερα.

Screenshot_1673.png.0b0c8c61b4e36d4f97f4de504e5edb07.png

Δυστυχως ετσι ειναι ολο το σπιτι γυρω γυρω, δεν υπαρχει καλυτερη θεση.Την περσιδα την ειχα στο μυαλο μου tbh κ ισως την βαλω. Να σημειωσω στην περιπτωση που κατι δεν λεω σωστα, οτι οοοολη η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα που σημαινει πως υπαρχει αερας κ επισης το ανοιγμα που θα αφησω δεξια αριστερα απο το a/c θα ειναι 20 ποντους συνολικα (10+10). Επιπροσθετα τα 6cm απο μπροστα εκτιμω οτι ειναι ικανοποιητικα taking into consideration κ τις υπολοιπες παραμετρους. Προσπαθω να με πεισω οπως κ να ειναι οτι θα δουλεψει, μην μου χαλατε το ονειρο 😂

Περα απο την πλακα τι προβλημα μπορει να αντιμετωπισω? Να μην αποδιδει σωστα το μηχανημα? Σε ενδεχομενη ζημια να με βγαλουν εκτος εγγυησης?

123456.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rkb είπε

Μετά από ενδελεχή μελέτη του νήματος (και των σημειώσεων ψύξη/θέρμανση/κλιματισμός από το πανεπιστήμιο) εγκαταστάθηκαν 2 Toshiba Edge White (24 + 9) στο πατρικό. Η εγκατάσταση κράτησε σχεδόν 8 ώρες! 8-9 μέτρα σωλήνα το καθένα, σε κανάλι με κατάλληλες κλήσεις και αντλία κενού για σχεδόν 10 λεπτα. Πρώτες εντυπώσεις από τους γονείς άριστες. Θα σας μεταφέρω και τις δικές μου μόλις τα δω από κοντά.

Ελπίζω να είχαν αποδοτική αντλία κενού γιατί για 8-9 μέτρα σωλήνων δεν ξέρω αν επαρκούν τα 10'. Σημασία έχει να επιασε το σωστό επίπεδο κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ελπίζω να είχαν αποδοτική αντλία κενού γιατί για 8-9 μέτρα σωλήνων δεν ξέρω αν επαρκούν τα 10'. Σημασία έχει να επιασε το σωστό επίπεδο κενού.

Μπορεί να ήταν και παραπάνω, με βάση αυτά που μου μεταφέρθηκαν ήταν αρκετή ώρα στο καθένα. Συμφωνώ ότι αυτό που έχει σημασία είναι να έπιασε τις σωστές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jpcupra είπε

Κ εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα μου αρεσει οπως το βλεπω κ απο αλλες δουλειες

 

Δυστυχως ετσι ειναι ολο το σπιτι γυρω γυρω, δεν υπαρχει καλυτερη θεση.Την περσιδα την ειχα στο μυαλο μου tbh κ ισως την βαλω. Να σημειωσω στην περιπτωση που κατι δεν λεω σωστα, οτι οοοολη η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα που σημαινει πως υπαρχει αερας κ επισης το ανοιγμα που θα αφησω δεξια αριστερα απο το a/c θα ειναι 20 ποντους συνολικα (10+10). Επιπροσθετα τα 6cm απο μπροστα εκτιμω οτι ειναι ικανοποιητικα taking into consideration κ τις υπολοιπες παραμετρους. Προσπαθω να με πεισω οπως κ να ειναι οτι θα δουλεψει, μην μου χαλατε το ονειρο 😂

Περα απο την πλακα τι προβλημα μπορει να αντιμετωπισω? Να μην αποδιδει σωστα το μηχανημα? Σε ενδεχομενη ζημια να με βγαλουν εκτος εγγυησης?

123456.jpg

Το κλιματιστικό σου θα θέλει να κάνει επανακυκλοφορία κάπου 500μ^3/ώρα σε συντήρηση.

Αντί να κάνουμε μελέτη ρευστοδυναμικής και να μυρίζουμε τα νύχια μας για το αν πετύχει το εγχείρημα, νομίζω ότι η πιο ασφαλής προσέγγιση είναι απλά να κατέβει το μηχάνημα 10εκ πιο κάτω ώστε να έχει αέρα.

Από την άλλη, ο πελάτης έχει πάντα "δίκιο", όποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το κλιματιστικό σου θα θέλει να κάνει επανακυκλοφορία κάπου 500μ^3/ώρα σε συντήρηση.

Αντί να κάνουμε μελέτη ρευστοδυναμικής και να μυρίζουμε τα νύχια μας για το αν πετύχει το εγχείρημα, νομίζω ότι η πιο ασφαλής προσέγγιση είναι απλά να κατέβει το μηχάνημα 10εκ πιο κάτω ώστε να έχει αέρα.

Από την άλλη, ο πελάτης έχει πάντα "δίκιο", όποτε....

Δημητρη δεν εχω το περιθωριο να κατεβω τοσο. 2.60 ειναι η αποσταση πατωμα ταβανι. Αφηνω 20 ποντους μεσα στη γυψοσανιδα αρα το μηχανακι με 30 ποντους υψος που εχει, αυτοματα παιζει στο 2.10 (το κατω μερος του) - 2.40 ( το πανω μερος του) τοποθετημενο.

Αν κατεβω αλλους 10 ποντους αυτοματα παω 2.00 - 2.30. Ειμαι 1.80 εγω οποτε καταλαβαινεις οτι θα το εχω σχεδον στα μουτρα μου. Οχι, δεν θελω μηχανημα δαπεδου. Ναι, σας εσπασα τα νευρα. 😂

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Grim Ripper said:

Πες και ένα budget.

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

Στην εφαρμογή για τις απώλειες θα βάλεις μόνο τα στοιχεία του δωματίου όπου θα μπει το κλιματιστικό.

Ύψος = απόσταση πάτωμα με ταβάνι.

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :  1800€, δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού κλιματιστικού 21000BTUs Daikin inverter 14ετών, το οποίο είναι επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, μέσω εκξοικονομώ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Δευτερεύουσα πηγή θέρμανσης,  ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου, ενεργειακό τζάκι, ανεμιστηρες οροφής
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 80τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα, επιπλέον απώλειες προς διάδρομο και προς άλλο όροφο μέσω σκάλας
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ανατολική Αττική χαμηλό υψόμετρο, έντονος αέρας, ελεύθερο από όλες τις πλευρές, νότιος προσανατολισμός, κρύο τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι προστατευμένη αλλά με βόρειο προσανατολισμό
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, να είναι αθόρυβο, χαμηλή κατανάλωση και να έχει ή να παίρνει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με τριπλά τζάμια με θερμοδιακοπή,
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .
  12. 5420.63 wattWatt

    4661.74KCal/h

Επεξ/σία από gusteg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Δημητρη δεν εχω το περιθωριο να κατεβω τοσο. 2.60 ειναι η αποσταση πατωμα ταβανι. Αφηνω 20 ποντους μεσα στη γυψοσανιδα αρα το μηχανακι με 30 ποντους υψος που εχει, αυτοματα παιζει στο 2.10 (το κατω μερος του) - 2.40 ( το πανω μερος του) τοποθετημενο.

Αν κατεβω αλλους 10 ποντους αυτοματα παω 2.00 - 2.30. Ειμαι 1.80 εγω οποτε καταλαβαινεις οτι θα το εχω σχεδον στα μουτρα μου. Οχι, δεν θελω μηχανημα δαπεδου. Ναι, σας εσπασα τα νευρα. 😂

Αν μπορείς να ανοίξεις και από πάνω την Γυψοσανιδα να παιρνει αέρα μια χαρά το βλέπω εγω. Αν πάλι δεν γίνεται δεν θα έχεις καλή απόδοση ενώ παίζει και θέμα έπανακυκλοφορίας όπως αναφέρθηκε από τον liakjim.

Στο σχέδιο σου πρέπει να είναι ανοιχτά αυτά με το κίτρινο που έχω βαλειIMG_0178.jpeg.d9da3fbbcf6f644ec80db37665d33087.jpeg  

Πάντως αν θες την γνώμη μου τόσες πατέντες και μερεμέτια για 10 ποντους πιο ψηλά το μηχάνημα εγω δεν θα έκανα. Ειδικα αν υπήρχε τελικά το ενδεχόμενο να μην δουλεύει καλά και θα έπρεπε να ξανά βγάζω το αιρ-κοντίσιον και να διορθώνω την γυψοσανιδα.

Δηλαδη τι στα 2 μέτρα τι στα 2.10;

Σε κάθε περίπτωση εσυ έχεις τα γενιά εσυ και τα χτένια 

 

 

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Αν μπορείς να ανοίξεις και από πάνω την Γυψοσανιδα να παιρνει αέρα μια χαρά το βλέπω εγω. Αν πάλι δεν γίνεται δεν θα έχεις καλή απόδοση ενώ παίζει και θέμα έπανακυκλοφορίας όπως αναφέρθηκε από τον liakjim.

Στο σχέδιο σου πρέπει να είναι ανοιχτά αυτά με το κίτρινο που έχω βαλειIMG_0178.jpeg.d9da3fbbcf6f644ec80db37665d33087.jpeg  

Πάντως αν θες την γνώμη μου τόσες πατέντες και μερεμέτια για 10 ποντους πιο ψηλά το μηχάνημα εγω δεν θα έκανα. Ειδικα αν υπήρχε τελικά το ενδεχόμενο να μην δουλεύει καλά και θα έπρεπε να ξανά βγάζω το αιρ-κοντίσιον και να διορθώνω την γυψοσανιδα.

Δηλαδη τι στα 2 μέτρα τι στα 2.10;

Σε κάθε περίπτωση εσυ έχεις τα γενιά εσυ και τα χτένια 

 

 

το κιτρινο στο σημειο της γυψοσανιδας, θεωρειτε δεδομενο αφου ειναι κουφια απο μεσα η γυψοσανιδα.

θα βαλω κ την περσιδα, οποτε πιστευω θα ειμαι οκ. Δεν βλεπω τι αλλο μπορει να γινει καλυτερο.

Θα παρω κ την toshiba να δω αν μπορουν να στειλουν καποιον απο το τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@antonio91tech
Εμένα πάντως όταν είχε πιάσει μούχλα ένα παλιότερα, ότι και να έκανα μετά, όσο και καθάρισμα να έριξα, όσα και χημικά να χρησιμοποίησα, δεν κατάφερα να το κάνω ποτέ να ξεμυρισει δυστυχώς. Αργότερα όμως διαπίστωσα ότι τελικά αυτό που πρέπει να μύριζε ήταν η αποχέτευση, κράταγε νερά στο λεκανακι επειδή η σωλήνα ήταν οριζόντια, μη έχοντας μια ελάχιστη κλίση προς τα κάτω, οπότε λιμναζε το νερό εκεί και μύριζε. Αυτό γινόταν αντιληπτό κυρίως όταν το κλιματιστικό δούλευε σαν σκέτος ανεμιστήρας, μιας και όταν δούλευε στο κρύο, δεν ήταν τόσο εμφανές.

Τσεκαρε τη σωλήνα αυτή στο δικό σου να δεις αν έχει σωστή κλίση.

Επεξ/σία από arvacon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gusteg είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :  1800€, δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού κλιματιστικού 21000BTUs Daikin inverter 14ετών, το οποίο είναι επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο, μέσω εκξοικονομώ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Δευτερεύουσα πηγή θέρμανσης,  ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου, ενεργειακό τζάκι, ανεμιστηρες οροφής
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 80τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα, επιπλέον απώλειες προς διάδρομο και προς άλλο όροφο μέσω σκάλας
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Ανατολική Αττική χαμηλό υψόμετρο, έντονος αέρας, ελεύθερο από όλες τις πλευρές, νότιος προσανατολισμός, κρύο τον χειμώνα, δροσερό καλοκαίρι, η εξωτερική μονάδα θα είναι προστατευμένη αλλά με βόρειο προσανατολισμό
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, να είναι αθόρυβο, χαμηλή κατανάλωση και να έχει ή να παίρνει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με τριπλά τζάμια με θερμοδιακοπή,
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .
  12. 5420.63 wattWatt

    4661.74KCal/h

Ανέβασε μια φωτογραφία του κλιματιστικού που λες και ποιο μοντέλο είναι.. 

Αν έχεις κάνα Perfera με R410a, inverter, δεν νομίζω πως αξίζει να το αλλάξεις, μικρή η διαφορά στην κατανάλωση, μη σου πω πως η ποιότητα κατασκευής θα είναι και αρκετά χειρότερη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jpcupra είπε

Κ εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα μου αρεσει οπως το βλεπω κ απο αλλες δουλειες

 

Δυστυχως ετσι ειναι ολο το σπιτι γυρω γυρω, δεν υπαρχει καλυτερη θεση.Την περσιδα την ειχα στο μυαλο μου tbh κ ισως την βαλω. Να σημειωσω στην περιπτωση που κατι δεν λεω σωστα, οτι οοοολη η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα που σημαινει πως υπαρχει αερας κ επισης το ανοιγμα που θα αφησω δεξια αριστερα απο το a/c θα ειναι 20 ποντους συνολικα (10+10). Επιπροσθετα τα 6cm απο μπροστα εκτιμω οτι ειναι ικανοποιητικα taking into consideration κ τις υπολοιπες παραμετρους. Προσπαθω να με πεισω οπως κ να ειναι οτι θα δουλεψει, μην μου χαλατε το ονειρο 😂

Περα απο την πλακα τι προβλημα μπορει να αντιμετωπισω? Να μην αποδιδει σωστα το μηχανημα? Σε ενδεχομενη ζημια να με βγαλουν εκτος εγγυησης?

123456.jpg

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και αποφάσισα να το βάλω κάτω από την γυψοσανίδα .Έκλεισα το daikin prefera 12000btu και περιμένω από βδομάδα να έρθουν να το περάσουν . Εμένα με νοιάζει άμα μπορούν να περάσουν τις σωλήνες μέσα από το γύψινο μέχρι να βγει στην μονάδα έξω ,αποσταση περίπου 2 μέτρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rkb είπε

Μετά από ενδελεχή μελέτη του νήματος (και των σημειώσεων ψύξη/θέρμανση/κλιματισμός από το πανεπιστήμιο) εγκαταστάθηκαν 2 Toshiba Edge White (24 + 9) στο πατρικό. Η εγκατάσταση κράτησε σχεδόν 8 ώρες! 8-9 μέτρα σωλήνα το καθένα, σε κανάλι με κατάλληλες κλήσεις και αντλία κενού για σχεδόν 10 λεπτα. Πρώτες εντυπώσεις από τους γονείς άριστες. Θα σας μεταφέρω και τις δικές μου μόλις τα δω από κοντά.

Καλορίζικα!

Για δώσε καμιά πληροφορία ή φωτογραφία από το κανάλι που χρησιμοποιήσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...