Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Καλησπέρα παιδιά. Μια Ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Εχω εδώ κ 1 χρόνο ενα καινουργιο κλιματιστικό Toyotomi Izuru Eco II 12αρι, πριν 1μιση μήνα καθώς ειχα και free συντήρηση μέσω Κωτσόβολου, οπου και το ειχα αγοράσει, κάλεσα και ήρθαν και μου το κάνανε συντήρηση. Εχω παρατηρήσει βέβαια οτι οταν άρχισα να το χρησιμοποιώ τελευταια, μετά την συντήρηση, βγάζει μια μυρωδιά το A/C, ο αέρας δηλαδή που βγάζει, που δεν ήταν προηγουμένως. Έχετε κάποια ιδεά τι μπορεί να είναι. Μου πήγε το μυαλο μήπως δεν στεγνωσε τότε σωστά με τα φάρμακα π βάλανε, και ανέπτυξε κάπου υγρασία; Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Προφανως δεν εγινε σχολαστικο καθαρισμα, και λογικα δεν μπηκαν στον κοπο να καθαρισουν τον ανεμιστηρα εσωτερικα στο μηχανημα, με αποτελεσμα να εχει πιασει μουχλα. Αν δεν πιανουν τα χερια σου, πρεπει να βρεις εναν καλο μαστορα να σου λυσει το κλιματιστικο και να το καθαρισει παντου με ειδικο καθαριστικο που θα λυσει το προβλημα.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gusteg είπε

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα πρόταση για 24αρι για μεγάλο σαλόνι. Έχω ένα 21άρι daikin >10ετίας το οποίο επαρκει οριακά, θα πήγαινα σε ένα λίγο πιο μεγάλο για να δουλευει πιο άνετα. Ζέστη / κρύο 50/50 και δουλευει υποστηρικτικά τον χειμώνα σε ενεργειακό τζάκι και καλοριφέρ. Η αγορά θα μπει στο εξοικονομώ 2021. 

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tollisth είπε

Παρακολουθώντας το θέμα  εχω παρατηρήσει οτι δεν αναφέρονται καθόλου samsung και  LG γιατί έτσι,άπλα ετυχε η δεν αξίζουν?

Όσες φορές έχουν αναφερθεί είναι με πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! 4η μέρα που προσπαθώ να ρίξω το Legend 24ari κατω από 600W.  Ζητούμενη 26 εξωτερική 32-33-34. Έπαιζε από 650 έως 780. Ίσως δε πάει πιο χαμηλά. Γενικά τα 24αρια μηχανήματα στα ποσά Watt παίζουν? 

Αν έχεις απώλειες για 600w δύσκολα να πέσει πιο κάτω... 270w πέφτει το 18αρι στους 27 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dutchman08 είπε

Καλησπέρα παιδιά, λόγω οικονομικής στενότητας έχω ψάξει κάθε πιθανή και απίθανη μάρκα aircondition που έχω πετύχει μπροστά μου…

Η TCL απ όσο έχω καταλάβει είναι μια πολύ τίμια μάρκα στο 12άρι με WiFi που το θέλω. Πρόσφατα έπεσα πάνω στις ακόλουθες μάρκες και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας αν ξέρει κάποιος:

-Wellio

-Eurolamp

-Tesla

Σας ευχαριστώ πολύ!

Κάνω άλλη μια έκκληση, μήπως δεν την βγάλω 6ο συνεχόμενο καλοκαίρι με ανεμιστήρα και το 9άρι απ το υπνοδωμάτιο…:)

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dutchman08 είπε

Κάνω άλλη μια έκκληση, μήπως δεν την βγάλω 6ο συνεχόμενο καλοκαίρι με ανεμιστήρα και το 9άρι απ το υπνοδωμάτιο…:)

Σας ευχαριστώ πολύ!

Πες και ένα budget.

3 ώρες πριν, gusteg είπε

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα πρόταση για 24αρι για μεγάλο σαλόνι. Έχω ένα 21άρι daikin >10ετίας το οποίο επαρκει οριακά, θα πήγαινα σε ένα λίγο πιο μεγάλο για να δουλευει πιο άνετα. Ζέστη / κρύο 50/50 και δουλευει υποστηρικτικά τον χειμώνα σε ενεργειακό τζάκι και καλοριφέρ. Η αγορά θα μπει στο εξοικονομώ 2021. 

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

Στην εφαρμογή για τις απώλειες θα βάλεις μόνο τα στοιχεία του δωματίου όπου θα μπει το κλιματιστικό.

Ύψος = απόσταση πάτωμα με ταβάνι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dutchman08 είπε

Κάνω άλλη μια έκκληση, μήπως δεν την βγάλω 6ο συνεχόμενο καλοκαίρι με ανεμιστήρα και το 9άρι απ το υπνοδωμάτιο…:)

Σας ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχώς δεν έχουμε επαρκές feedback από φθηνά κλιματιστικά.

Βλέπω στο Σκρουτζ κάποια κολακευτικά σχόλια για AUX , αλλά δεν ξέρουμε κάτι εδώ στο φόρουμ. 

Μπορείς να δεις τα tcl με προσοχή στις παραεισαγωγες τα οποία μέλη λένε ότι είναι αθόρυβα, τα equation από το Leroy τα οποία είναι φασόν Haier και θέλουν πολύ καλά αντικραδασμικα γιατί έχουν θορυβώδεις εξωτερικες μονάδες αλλά μέσα είναι αθόρυβα και τα nuvelle από το πλαίσιο για τα οποία έχουμε ακούσει σχετικά καλά σχόλια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arvacon είπε

Προφανως δεν εγινε σχολαστικο καθαρισμα, και λογικα δεν μπηκαν στον κοπο να καθαρισουν τον ανεμιστηρα εσωτερικα στο μηχανημα, με αποτελεσμα να εχει πιασει μουχλα. Αν δεν πιανουν τα χερια σου, πρεπει να βρεις εναν καλο μαστορα να σου λυσει το κλιματιστικο και να το καθαρισει παντου με ειδικο καθαριστικο που θα λυσει το προβλημα.

Ευχαριστώ πολύ. Εν τω μεταξυ ήμουν μπροστά και ειδα ότι στην εσωτερική μονάδα τουλάχιστον φάνηκε να το καθάρισε σχολαστικά. Απλά δεν ξέρω μηπως απο την υγρασία των καθαριστικών επειδή φευγοντας κλείσανε το A/C δεν στέγνωσαν οπως θα επρεπε με συνέπεια να πιασει μούχλα. Δεν ξέρω αυτό αν εννοούσες σχολαστικά. Εκεινη την μέρα π το καθάρισαν δεν είχε κάποια άσχημη μυρωδιά πάντως. Ισα ισα ένιωθες ότι ειναι κάτι Fresh. Θα το ψάξω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάτι τέτοιο θα κάνεις (πλάγια όψη) ;

Αν ναι, δεν θα γίνεται επανακυκυκλοφορία του αέρα. Αν όχι, πάω πάσο.

image.png.1716fe3754a39326117d31dfc97d8940.png

Δεχομαι συγχαρητηρια για το καλλιτεχνικο ταλεντο μου!!! Νομιζω ειναι clear τωρα

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Δεχομαι συγχαρητηρια για το καλλιτεχνικο ταλεντο μου!!! Νομιζω ειναι clear τωρα

Untitled.png

Σκέψου ότι είσαι ο αέρας και να πρέπει να χωθείς εκεί μέσα για να γίνει επανακυκλοφορία. Δεν μου αρέσει.

Screenshot_2023-07-05-22-34-51-69_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.436d861a957ca868ee5b4b22bf9eb9b4.jpg

@KlausxΑπόψεις;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Ευχαριστώ πολύ. Εν τω μεταξυ ήμουν μπροστά και ειδα ότι στην εσωτερική μονάδα τουλάχιστον φάνηκε να το καθάρισε σχολαστικά. Απλά δεν ξέρω μηπως απο την υγρασία των καθαριστικών επειδή φευγοντας κλείσανε το A/C δεν στέγνωσαν οπως θα επρεπε με συνέπεια να πιασει μούχλα. Δεν ξέρω αυτό αν εννοούσες σχολαστικά. Εκεινη την μέρα π το καθάρισαν δεν είχε κάποια άσχημη μυρωδιά πάντως. Ισα ισα ένιωθες ότι ειναι κάτι Fresh. Θα το ψάξω πάντως.

Μήπως να το έβαζες κάνα 2ωρο σε λειτουργία ανεμιστήρα να στεγνώσει καλά;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μήπως να το έβαζες κάνα 2ωρο σε λειτουργία ανεμιστήρα να στεγνώσει καλά;

Εστω και τώρα 40 μερες μετά την συντήρηση λες να κάνεις δουλειά ο ανεμιστήρας;
Το εχω δουλεψει απο τοτε (καποιες ώρες στο κρύο αλλα οχι σκετο ανεμιστήρα). Θα κοιτάξω και το λάστιχο αποστράγγισης εξω μηπως δν εχει καλή κλιση και κρατάει πράγματα και μυρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σκέψου ότι είσαι ο αέρας και να πρέπει να χωθείς εκεί μέσα για να γίνει επανακυκλοφορία. Δεν μου αρέσει.

Screenshot_2023-07-05-22-34-51-69_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.436d861a957ca868ee5b4b22bf9eb9b4.jpg

@KlausxΑπόψεις;

Δεν θα δουλέψει σωστά,  μπορεί σαν πατέντα να μπει περσίδα στην γυψοσανίδα και "ότι κάνει".  @jpcupra Δες για εναλλακτική θέση καλύτερα.

Screenshot_1673.png.0b0c8c61b4e36d4f97f4de504e5edb07.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...