Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jpcupra είπε

Το εχω δει το μανιουαλ. Αν τοποθετηθει ετσι οπως λεω θα ειναι το οανω παω μερος απο το πατωμα στα 2,4m. Ναι αυτο απαντησαν οταν ρωτουσα για το 24αρι shorai edge. Κ εν μερη ειναι λογικο, δηλαδη αυτη που εχουν χαμηλοταβανο σπιτι να μην βαλουν 24αρι? Στην πυρα?🤣

Κανενα θεμα, μονο 2-3 ποντους θα ειναι χωμενο μεσα στην γυψοσανιδα, οι υπολοιποι 27-28 ποντοι (υψος εσωτερικης μοναδας) 30.5 ) θα υπαρχει οπτικη επαφη . Meanwhile το ac εχει βαθος 24.5 ποντους, εγω θα δωσω 30 περιπου για να ανοιγει κ το καπακι ανετα.

Κάτι τέτοιο θα κάνεις (πλάγια όψη) ;

Αν ναι, δεν θα γίνεται επανακυκυκλοφορία του αέρα. Αν όχι, πάω πάσο.

image.png.1716fe3754a39326117d31dfc97d8940.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια εγω δεν αντεχω αλλο απο τις 8/6 που εχω παραγγειλει στο πρακτικερ 2 τοσιμπα γιουκαι  κλεινω ενα μηνα και δεν μου τα εχουν στειλει δεκαδες τηλεφωνα πηγα απο εκει μιλησα με τον υποδιευθυντη χωρις κανενα αποτελεσμα ειναι στην μεταφορικη και ειναι στην μεταφορικη και εγω κλιματιστικα δεν βλεπω δεν ξερω αν ειμαι τοσο γκαντεμης η εχει συμβει και σε αλλους....Λεω να κανω καταγγελια στην προστασια καταναλωτη μεσω γκοβ....Η υπομονη μου εχει φτασει κοκκινα....Ειλικρινα να μην τυχει σε κανεναν...

Επεξ/σία από dopermann
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα Toyotomi 18αρι του 2015 (TRN-556ZR) και η εσωτερική μονάδα κάνει ενα ενοχλητικό θόρυβο,
ενας φιλος που ασχολείται λέει εχει πρόβλημα το φάν στην εσωτερική.

Ποιόν να καλέσω να μου το φτιάξει αν ξέρετε κάποιον καλό ψυκτικό που να ασχολείτε ?
υπάρχουν ανταλλακτικά Toyotomi?

Αξιζει γενικώς να το επισκευάσω ή θα κόστισει τόσο οπου καλύτερα να πάω να πάρω κάτι καινούργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sokos1

Εξαρτάται και από τον θόρυβο νομίζω... Χρειάζεσαι έναν επαγγελματία να έρθει να δει, να ελέγξει, να διαγνώσει, να σου προσφέρει λύσεις.
Ανεξάρτητα από το πιθανό πρόβλημα, δεν νομίζω ότι μια επισκευή θα κόστιζε τόσο πολύ, τόσο που θα προτιμούσες να αντικαταστήσεις το κλιματιστικό.

Εξ όσων γνωρίζω, στις περισσότερες περιπτώσεις, με το πέρασμα του χρόνου, ο επιπλέον θόρυβος όταν περιστρέφεται ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας έχει να κάνει με τα ρουλεμάν.  Θα πρέπει επίσης να ελεγχθεί εάν έχει σκόνη/χνούδι γύρω από τον άξονα, καθώς και ανισορροπία του ανεμιστήρα (λόγω εναποθέσεων βρωμιάς, για παράδειγμα) ή προβλημάτων με τον κινητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokos1 είπε

εχω ενα Toyotomi 18αρι του 2015 (TRN-556ZR) και η εσωτερική μονάδα κάνει ενα ενοχλητικό θόρυβο,
ενας φιλος που ασχολείται λέει εχει πρόβλημα το φάν στην εσωτερική.

Ποιόν να καλέσω να μου το φτιάξει αν ξέρετε κάποιον καλό ψυκτικό που να ασχολείτε ?
υπάρχουν ανταλλακτικά Toyotomi?

Αξιζει γενικώς να το επισκευάσω ή θα κόστισει τόσο οπου καλύτερα να πάω να πάρω κάτι καινούργιο;

Αν πιάνουν τα χέρια σου, ίσως να είσαι τυχερός και το fix να είναι υπόθεση 30 δευτερολέπτων.

Κλείσε το μηχάνημα, τράβα με το χέρι την περσίδα προς τα κάτω να ανοίξει. Γύρνα με το χέρι τη φτερωτή για να δεις που μαγκώνει. Με τον φακό σου φέξε στη δεξιά μεριά της φτερωτής προς τον άξονα εκεί που πάει να συνδεθεί με τον κινητήρα της. Εκεί θα δεις ένα βιδάκι (άλεν ή σταυρό εξαρτάται). Ξεβίδωσέ το λίγο και μετακίνησε όλη τη φτερωτή κατά το διαμήκες προς τα αριστερά λίγα χιλιοστά σαν να θέλει να απομακρυνθεί από τον κινητήρα. Δοκίμασε πάλι να δεις αν βρίσκει κάπου. Αν όχι, σφίξε τη βίδα. Επανέλαβε μέχρι να μη βρίσκει πουθενά. Όταν τελειώσεις, σπρώξε με το χέρι προς τα πάνω την περσίδα να κλείσει και βάλε το κλιματιστικό σε λειτουργία μόνο ανεμιστήρα και δες αν ακούγεται κάτι. Δοκίμασε σε όλες τις ταχύτητες. Αν όλα καλά, όταν το κλείσεις, η περσίδα θα κάνει ρεσετ μόνη της και θα πάει στη σωστή θέση. Αν πάλι ακούγεται θόρυβος, θα χρειαστείς τεχνικό. Αν δεν μπορείς να τα κάνει, πρέπει να φωνάξεις τεχνικό.

Βάζω εικόνα από το nemesis pro (και αυτό φασόν gree όπως το toyo σου). Καλή επιτυχία.

image.png.633a0db8a859ca9bfff104bc0fcfc820.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2023 στις 6:54 ΜΜ, liakjim είπε

Κλασική περίπτωση yukai/arata 13000 ή daikin.

Αν έχεις και eurobank, τρέξε για αυτό και με εγκατάσταση μέσα. Κλείστο σήμερα, αυτοί αλλάζουν τιμές μέσα σε μια μέρα

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35d-sensira-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-toixou-12000btu-142302

 

asyg24kmta ή asyg071klca;

Δεν το πρόλαβα το συγκεκριμένο φίλε μου.... 😞

Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

 

Τα media είναι καλά? 

αυτο λεει κατι?

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501

Σε ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dopermann είπε

Καλημερα παιδια εγω δεν αντεχω αλλο απο τις 8/6 που εχω παραγγειλει στο πρακτικερ 2 τοσιμπα γιουκαι  κλεινω ενα μηνα και δεν μου τα εχουν στειλει δεκαδες τηλεφωνα πηγα απο εκει μιλησα με τον υποδιευθυντη χωρις κανενα αποτελεσμα ειναι στην μεταφορικη και ειναι στην μεταφορικη και εγω κλιματιστικα δεν βλεπω δεν ξερω αν ειμαι τοσο γκαντεμης η εχει συμβει και σε αλλους....Λεω να κανω καταγγελια στην προστασια καταναλωτη μεσω γκοβ....Η υπομονη μου εχει φτασει κοκκινα....Ειλικρινα να μην τυχει σε κανεναν...

Εγώ πάντως πήρα δύο κλιματιστικά με το πρόγραμμα απο το καλωσήλθατε στορς της περιοχής μου και την άλλη μέρα το πρωί τα είχα σπίτι... Μήπως να ακυρώσεις και να πας αλλού να πάρεις κάτι άλλο; Αν είναι με βαουτσερ παντως, γίνεται αποδέσμευση αν θες.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφφ, η δωροεπιταγη ανακύκλωσης του πρακτικερ των 100€ , είναι δύο 50αρες και μόνο για αγορά πάνω από 160€ για κάθε μία από αυτές 🤬🤬🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πφφφφ, η δωροεπιταγη ανακύκλωσης του πρακτικερ των 100€ , είναι δύο 50αρες και μόνο για αγορά πάνω από 160€ για κάθε μία από αυτές 🤬🤬🤬

Αφού το είχε αναφέρει ο φίλος @notist, δεν το είχες διαβάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα πρόταση για 24αρι για μεγάλο σαλόνι. Έχω ένα 21άρι daikin >10ετίας το οποίο επαρκει οριακά, θα πήγαινα σε ένα λίγο πιο μεγάλο για να δουλευει πιο άνετα. Ζέστη / κρύο 50/50 και δουλευει υποστηρικτικά τον χειμώνα σε ενεργειακό τζάκι και καλοριφέρ. Η αγορά θα μπει στο εξοικονομώ 2021. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μια Ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Εχω εδώ κ 1 χρόνο ενα καινουργιο κλιματιστικό Toyotomi Izuru Eco II 12αρι, πριν 1μιση μήνα καθώς ειχα και free συντήρηση μέσω Κωτσόβολου, οπου και το ειχα αγοράσει, κάλεσα και ήρθαν και μου το κάνανε συντήρηση. Εχω παρατηρήσει βέβαια οτι οταν άρχισα να το χρησιμοποιώ τελευταια, μετά την συντήρηση, βγάζει μια μυρωδιά το A/C, ο αέρας δηλαδή που βγάζει, που δεν ήταν προηγουμένως. Έχετε κάποια ιδεά τι μπορεί να είναι. Μου πήγε το μυαλο μήπως δεν στεγνωσε τότε σωστά με τα φάρμακα π βάλανε, και ανέπτυξε κάπου υγρασία; Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Αφού το είχε αναφέρει ο φίλος @notist, δεν το είχες διαβάσει;

Ξέρουμε αν συνδυάζονται σε μια αγορά ενώ των 320€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...