Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν την είχε πιάσει θα είχε ρίξει κατανάλωση.

Οπως ειπες και εσυ πρεπει να το δουλεψει και σε ωρες που δεν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις για να δει αν κατεβει πιο χαμηλα.

αν θυμαμαι καλα εχει μεγαλο χωρο να καλυψει και χωρις καθολου μονωση οποτε δικαιολογημενα δεν κατεβαινει πιο κατω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, tu-luba είπε

Οπως ειπες και εσυ πρεπει να το δουλεψει και σε ωρες που δεν υπαρχουν μεγαλες απαιτησεις για να δει αν κατεβει πιο χαμηλα.

αν θυμαμαι καλα εχει μεγαλο χωρο να καλυψει και χωρις καθολου μονωση οποτε δικαιολογημενα δεν κατεβαινει πιο κατω

 

Ακριβώς.

Πιο πάνω είπε "προσπαθώ να το ρίξω 4 ημέρες" ενώ το λειτουργεί διακοπτόμενα.

Ε δεν πάει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Βρηκα μια φωτο για το πως το εχω στο μυαλο μου. Τωρα νομιζω καταλαβαινεις το concept

Screenshot_2023-07-04-22-41-52-15_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg

Η εσωτερικη μοναδα πρεπει να εχει αερα απο την πανω πλευρα γιατι σε αντιθεση με τα παλιοτερα, τραβουν ολο τον αερα απο πανω.

τα παλιοτερα τραβαγαν και απο μπροστα.

Αν πιστευεις οτι δεν θα πνιγεται κολλησε το

Εγω παντως θα αφηνα τουλαχιστον 10 ποντους απο την γυψοσανιδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν την είχε πιάσει θα είχε ρίξει κατανάλωση.

Παρατήρησα ότι όταν βάζω follow me και το έχω ρυθμισμένο στο 26 πρέπει να γράψει 24 στο τηλεκοντρόλ για να σταθεροποιηθεί στα 650W. Αυτό είναι λογικό? Αν γράφει 25 το τηλεκοντρόλ και ζητάω 26 το μηχάνημα παίζει στα 1100W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Παρατήρησα ότι όταν βάζω follow me και το έχω ρυθμισμένο στο 26 πρέπει να γράψει 24 στο τηλεκοντρόλ για να σταθεροποιηθεί στα 650W. Αυτό είναι λογικό? Αν γράφει 25 το τηλεκοντρόλ και ζητάω 26 το μηχάνημα παίζει στα 1100W

Για να καταλάβουμε λίγο τί γίνεται , προσπάθησε να αφήσεις το κλιματιστικό ανοιχτό για 24 ώρες συνεχόμενα ( θα ήθελα 48 αλλά οκ). Το τηλεκοντρόλ να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα σε σημείο που σε βολεύει. Ανέβασε μας μετά το διάγραμμα της tapo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει τι ταχύτητα ανεμιστήρα αντιστοιχεί, στην τελευταία επιλογή δεξιά; Αφορά το Inventor Comfort MFVI32-12WFI MFVO32-12, αν βοηθάει κάποιον.

AUTO-LOW-MED-HIGH- ΚΑΙ ;;

 

 

InkedINVENTOR.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, camel555 είπε

Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει τι ταχύτητα ανεμιστήρα αντιστοιχεί, στην τελευταία επιλογή δεξιά; Αφορά το Inventor Comfort MFVI32-12WFI MFVO32-12, αν βοηθάει κάποιον.

AUTO-LOW-MED-HIGH- ΚΑΙ ;;

 

 

InkedINVENTOR.jpg

Auto πάλι για να κλείσει ο κύκλος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! 4η μέρα που προσπαθώ να ρίξω το Legend 24ari κατω από 600W.  Ζητούμενη 26 εξωτερική 32-33-34. Έπαιζε από 650 έως 780. Ίσως δε πάει πιο χαμηλά. Γενικά τα 24αρια μηχανήματα στα ποσά Watt παίζουν? 

Λογικά θα έπρεπε να πέφτει κάτω από τα 300W, προφανώς οι εξωτερικές θερμοκρασίες αλλά και οι απώλειες του χώρου δεν το κατεβάζουν χαμηλότερα..

Δοκίμασε με ζητούμενη 27-28 να δεις αν θα πέσει χαμηλότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Η εσωτερικη μοναδα πρεπει να εχει αερα απο την πανω πλευρα γιατι σε αντιθεση με τα παλιοτερα, τραβουν ολο τον αερα απο πανω.

τα παλιοτερα τραβαγαν και απο μπροστα.

Αν πιστευεις οτι δεν θα πνιγεται κολλησε το

Εγω παντως θα αφηνα τουλαχιστον 10 ποντους απο την γυψοσανιδα

Σωστα. Εκτιμω οτι δεν θα πνιγεται γιατι μεσα απο την γυψοσανιδα οπου θα μπει ενα μερος του (2-3 ποντους μαξ) θα υπαρχει κενο μεχρι το ταβανι 20 ποντους. Οποτε θα πρεπει να ειναι οκ. Επιπροσθετα θα υπαρχει κ "αερας" απο τα πλαγια 5-10 ποντους απο την καθε μερια.

54 λεπτά πριν, history είπε

Σ ευχαριστώ πολύ. Έχεις pm σχετικό.

Πες μας λιγες εντυπωσεις απο το εργαλειο (χωρος τοποθετησης-θορυβος-αποδοση ψυξης κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, λόγω οικονομικής στενότητας έχω ψάξει κάθε πιθανή και απίθανη μάρκα aircondition που έχω πετύχει μπροστά μου…

Η TCL απ όσο έχω καταλάβει είναι μια πολύ τίμια μάρκα στο 12άρι με WiFi που το θέλω. Πρόσφατα έπεσα πάνω στις ακόλουθες μάρκες και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας αν ξέρει κάποιος:

-Wellio

-Eurolamp

-Tesla

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpcupra είπε

Αναφερεσαι στους 20 ποντους απο το ταβανι? Θα τους εχω αφου η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα οποτε ειμαι οκ. Ουσιαστικα εκει που τελειωνει το κατω μερος της γυψοσανιδας, θα ειναι το πανω μερος του  toshi - ενα κλικ χωνευτο (2-3 ποντοι μαξ) Τωρα η αποσταση απο το κατω μερος του toshi μεχρι το πατωμα θα ειναι 2.10m. Βαση του email τους που εχω απο περυσι για το shorai, θεωρω πως δεν αλλαζει κατι κ στο edge white, δηλαδη τοποθετηση απο 1.80m εως 2.50m

Screenshot_2023-07-05-00-26-31-25_e307a3f9df9f380ebaf106e1dc980bb6.jpg

Αυτό το email σου απάντησαν;; Αν διαβάσεις το manual της συσκευής σου, ζητάει υποχρεωτικά 2,5m απόσταση από το πάτωμα μέχρι το πάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, jpcupra said:

Σωστα. Εκτιμω οτι δεν θα πνιγεται γιατι μεσα απο την γυψοσανιδα οπου θα μπει ενα μερος του (2-3 ποντους μαξ) θα υπαρχει κενο μεχρι το ταβανι 20 ποντους. Οποτε θα πρεπει να ειναι οκ. Επιπροσθετα θα υπαρχει κ "αερας" απο τα πλαγια 5-10 ποντους απο την καθε μερια.

Έστω ο αέρας θα περνάει ανεμπόδιστα, με το θέμα της συντήρησής και του καθαρισμού δεν θα έχεις πρόβλημα; Θα μπορεί να βγεί το κάλυμμα του κλιματιστικού; Θα μπορείς να ψεκάσεις απορρυπαντικό και νερό για να πλυθεί το εσωτερικό στοιχείο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Αυτό το email σου απάντησαν;; Αν διαβάσεις το manual της συσκευής σου, ζητάει υποχρεωτικά 2,5m απόσταση από το πάτωμα μέχρι το πάνω μέρος της εσωτερικής μονάδας..

Το εχω δει το μανιουαλ. Αν τοποθετηθει ετσι οπως λεω θα ειναι το οανω παω μερος απο το πατωμα στα 2,4m. Ναι αυτο απαντησαν οταν ρωτουσα για το 24αρι shorai edge. Κ εν μερη ειναι λογικο, δηλαδη αυτη που εχουν χαμηλοταβανο σπιτι να μην βαλουν 24αρι? Στην πυρα?🤣

1 λεπτό πριν, vali είπε

Έστω ο αέρας θα περνάει ανεμπόδιστα, με το θέμα της συντήρησής και του καθαρισμού δεν θα έχεις πρόβλημα; Θα μπορεί να βγεί το κάλυμμα του κλιματιστικού; Θα μπορείς να ψεκάσεις απορρυπαντικό και νερό για να πλυθεί το εσωτερικό στοιχείο;

Κανενα θεμα, μονο 2-3 ποντους θα ειναι χωμενο μεσα στην γυψοσανιδα, οι υπολοιποι 27-28 ποντοι (υψος εσωτερικης μοναδας) 30.5 ) θα υπαρχει οπτικη επαφη . Meanwhile το ac εχει βαθος 24.5 ποντους, εγω θα δωσω 30 περιπου για να ανοιγει κ το καπακι ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, arvacon είπε

Αφήνω αυτό εδώ...

IMG_20230704_072900_edit_34257997917688.jpg.033b1724e1492f6c050ed3a77ab7cecf.jpg

Ενα μικρο update σχετικα με τα παραπανω τηλεχειριστηρια.
Αν εχεις inventor neo n2uvi και αποφασισεις να αγορασεις και midea xtreme save ag2eco, φροντισε να μην ειναι κοντα το ενα στο αλλο, γιατι τα χειριστηρια τους δουλευουν και τα 2 στο ιδιο κλιματιστικο, με αποτελεσμα να πατας να αλλαξεις τη θερμοκρασια στο ενα και να αλλαζει και στο αλλο...

Απ τη μια βεβαια, μπορεις να τα χειριζεσαι και τα 2 με ενα τηλεκοντρολ, οποτε σου μενει το αλλο για εφεδρικο, αλλα οι ρυθμισεις που κανεις στο πρωτο, μενουν στο τηλεκοντρολ του, οποτε αν πας και τις αλλαξεις στο δευτερο και επιστρεψεις στο πρωτο, θα πρεπει να ξαναπατησεις πχ τη θερμοκρασια για να παει στη σωστη επιλογη, γιατι αυτη που θα δειχνει το χειριστηριο δε θα ισχυει... Παντως ολες οι λειτουργιες τους ειναι ολοιδιες και αλλαζουν τα παντα κανονικα, μιας και προκειται για ολοιδια τελικα τηλεκοντρολς.

Μπας και υπαρχει αραγε κανα κολπο να αλλαξει καναλι ο τηλεχειρισμος, να μη μπερδευονται μεταξυ τους?

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...