Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nemesi54 είπε

Εντελώς πρόχειρη 😄

Τα βέλη δείχνουν προς τα που φυσάνε τον αέρα

Υπάρχει έτοιμη θέση για κλιματιστικό στην Κουζίνα πάνω παο την λέξη κουζίνα (για να καταλάβεις)

Katopsi.png

Katopsi.png

το δεύτερο σκίτσο λάβε υπόψη,δεν πρόλαβα το edit

Βγάζεις toyo και βάζεις στη θέση του το 12αρι perfera.

Ιδανικά το βάζεις με προσανατολισμό προς το σαλόνι (να φύγουν οι σωλήνες στο πλάι αριστερά της εσωτερικής). Αλλιώς το βάζεις όπως είναι το παλιό με τις κάθετες περσίδες να κοιτάνε δεξιά.

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Φετινό update από 24 Μόρις σε 75 περίπου τμ όλα ανοιχτά όπως κάθε φορά 

 

Screenshot_2023-07-05-00-18-42-02_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Πολύ καλό. Θύμισε μας μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, liakjim said:

Βγάζεις toyo και βάζεις στη θέση του το 12αρι perfera.

Ιδανικά το βάζεις με προσανατολισμό προς το σαλόνι (να φύγουν οι σωλήνες στο πλάι αριστερά της εσωτερικής). Αλλιώς το βάζεις όπως είναι το παλιό με τις κάθετες περσίδες να κοιτάνε δεξιά.

Την θέση που υπάρχει στην κουζίνα δεν την θεωρεις καλύτερη για το perfera? 

 

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Την θέση που υπάρχει στην κουζίνα δεν την θεωρεις καλύτερη για το perfera? 

 

Δεν θα έβαζα κλιματιστικό στην κουζίνα ( οσμές).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ότι και να κάνεις θα πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις. Για μένα τα 3εκ που θα βγαίνει η γυψοσανίδα έξω από τον τοίχο (αν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις) , δεν θα πρέπει να προσμετρηθούν σαν αέρας.

Αναφερεσαι στους 20 ποντους απο το ταβανι? Θα τους εχω αφου η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα οποτε ειμαι οκ. Ουσιαστικα εκει που τελειωνει το κατω μερος της γυψοσανιδας, θα ειναι το πανω μερος του  toshi - ενα κλικ χωνευτο (2-3 ποντοι μαξ) Τωρα η αποσταση απο το κατω μερος του toshi μεχρι το πατωμα θα ειναι 2.10m. Βαση του email τους που εχω απο περυσι για το shorai, θεωρω πως δεν αλλαζει κατι κ στο edge white, δηλαδη τοποθετηση απο 1.80m εως 2.50m

Screenshot_2023-07-05-00-26-31-25_e307a3f9df9f380ebaf106e1dc980bb6.jpg

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marioboni είπε

morris wfin 70132 κατά 99% γιατί ήπια και κάνα 2 μπύρες 

Θέρμανση δεν ξέρω τι κάνει αλλά ψύξη είναι αξιοπρεπέστατο

Αναρωτιέμαι τι να μπορούν να κάνουν μοντέλα που τα δίνει με 8.5 seer όπως πχ το miracle iii. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω....οι κωδικοί που υπάρχουν στις κούτες των κλιματιστικών....δεν θα πρέπει να είναι ίδιοι τόσο για εσωτερική όσο και εξωτερική μονάδα;toshiba.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jpcupra είπε

Αναφερεσαι στους 20 ποντους απο το ταβανι? Θα τους εχω αφου η γυψοσανιδα ειναι κουφια απο μεσα οποτε ειμαι οκ. Ουσιαστικα εκει που τελειωνει η γυψοσανιδα, θα ειναι το πανω μερος του  toshi. Τωρα η αποσταση απο το κατω μερος του toshi μεχρι το πατωμα θα ειναι 2.10m. Βαση του email τους που εχω απο περυσι για το shorai, θεωρω πως δεν αλλαζει κατι κ στο edge white, δηλαδη τοποθετηση απο 1.80m εως 2.50m

Screenshot_2023-07-05-00-26-31-25_e307a3f9df9f380ebaf106e1dc980bb6.jpg

Μίλα με τον ψυκτικό σου. Στο μυαλό μου δεν θεωρώ ότι είναι κούφια η γυψοσανίδα και θα ήθελα να μετράω από εκεί και κάτω. Επαναλαμβάνω ότι ακόμη δεν μπορώ να αντιληφθώ πόσο θα αιωρείται απ'το ταβάνι σου οπότε μπορεί να είμαι υπερβολικός.

1 λεπτό πριν, history είπε

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω....οι κωδικοί που υπάρχουν στις κούτες των κλιματιστικών....δεν θα πρέπει να είναι ίδιοι τόσο για εσωτερική όσο και εξωτερική μονάδα;toshiba.pdf

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! 4η μέρα που προσπαθώ να ρίξω το Legend 24ari κατω από 600W.  Ζητούμενη 26 εξωτερική 32-33-34. Έπαιζε από 650 έως 780. Ίσως δε πάει πιο χαμηλά. Γενικά τα 24αρια μηχανήματα στα ποσά Watt παίζουν? 

Φανταζομαι πιανει την απαιτουμενη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@history

Πήρες το edge white ε; Μεγεια.

Η εσωτερική αλλάζει. Η εξωτερική είναι ίδια με το παλιό edge

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος θα μπει εξοικονομώ και ψάχνει κλιματιστικό αποκλειστικά για ψύξη 

Ή θα πάει σε ένα 18άρι η σε 12+9 ανάλογα τα οικονομικά του

Τώρα απώλειες κλπ δεν μπορώ να βοηθήσω αλλά το σπίτι θα μονωθεί με 7εκ πρόσοψη και 5 από κάτω γιατί είναι πρώτος όροφος και pvc κουφώματα

Σε vfm σειρές με καλή εγγύηση, απόδοση σε ψύξη κοίτα κατά βάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Φανταζομαι πιανει την απαιτουμενη θερμοκρασια.

Αν την είχε πιάσει θα είχε ρίξει κατανάλωση.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μίλα με τον ψυκτικό σου. Στο μυαλό μου δεν θεωρώ ότι είναι κούφια η γυψοσανίδα και θα ήθελα να μετράω από εκεί και κάτω. Επαναλαμβάνω ότι ακόμη δεν μπορώ να αντιληφθώ πόσο θα αιωρείται απ'το ταβάνι σου οπότε μπορεί να είμαι υπερβολικός.

Λαβε υποψη 20 ποντους απο το ταβανι. Κουφιες ειναι απο μεσα η γυψοσανιδες απ'οσο γνωριζω. Θα μιλησω κ με τον ψυκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...