Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Inventor Legend 12 σε υπνοδωματιο παιδικο .......υπεροχη ατμοσφαιρα ,αθορυβο ......ζητηση 28

Screenshot_20230704-223923.png

Midea Aurora 12 ......υπνοδωματιο ,υπεροχη ατμοσφαιρα ,αθορυβο.....ζητηση 28 ....

Screenshot_20230704-224033.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι αληθεύει.

Θα πρέπει να είναι ολόιδιο. Υπάρχει ένα input από πολλές μεριές ότι έχουν βελτιώσει κατά πολύ τον θόρυβο της εξωτερικής μονάδας σε λειτουργία θέρμανσης. Προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να το επιβεβαιώσω. Ελπίζω να μας θυμηθείς και να μας πεις τι ισχύει όταν με το καλό έρθει ο χειμώνας.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι από το KLCA δεν είχα θέμα με το θόρυβο της εξωτερικής μονάδας, αλλά θα επιλέξω το νεότερο μοντέλο. Εννοείται θα σας ενημερώσω για την θέρμανση τον χειμώνα.

Γνωρίζουμε εάν αξίζει να περιμένω λίγες μέρες που ξεκινούν οι εκπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα αντλια θερμοτητας LG σε ενα σπιτι με Midea fancoil.

Επειδη δεν εχω καταλαβει καλα πως παιζει η φαση... για να ανοιξεις ή κλεισεις... κλεινεις την αντλια θερμοτητας, και μετα γυρνας το σπιτι να κλεισεις τα fancoil ενα ενα ?

Αυτα δεν τα βλεπω να κλεινουν μονα τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, marmaris είπε

Inventor Legend 12 σε υπνοδωματιο παιδικο .......υπεροχη ατμοσφαιρα ,αθορυβο ......ζητηση 28

Screenshot_20230704-223923.png

Midea Aurora 12 ......υπνοδωματιο ,υπεροχη ατμοσφαιρα ,αθορυβο.....ζητηση 28 ....

Screenshot_20230704-224033.png

Πόσα τετραγωνικά το κάθε δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yazidis είπε

Λίγο πριν συμπληρώσει ένα 24ωρο λειτουργίας με την πρίζα tapo, φαίνεται να δουλεύει το Toshiba Arata 16άρι κάπου εκεί στα 225w.
Περιοχή Θεσσαλονίκη, με ζήτηση 25 βαθμούς μέσα στο σπίτι.

 

Καλά είναι. Εμένα το 18αρι yukai με την ίδια ζήτηση στους 25 βαθμούς και ανεμιστήρα στο auto είναι στα 320w. Αθήνα με εξωτερική 32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Πόσα τετραγωνικά το κάθε δωμάτιο;

το midea σε υπνοδωματιο 12 τμ και το legend σε 9 τμ......

Toshiba shorai edge 24 σε σαλονοκουζινα 30 τμ ....ζητηση 28 

Screenshot_20230704-234818.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 4η μέρα που προσπαθώ να ρίξω το Legend 24ari κατω από 600W.  Ζητούμενη 26 εξωτερική 32-33-34. Έπαιζε από 650 έως 780. Ίσως δε πάει πιο χαμηλά. Γενικά τα 24αρια μηχανήματα στα ποσά Watt παίζουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! 4η μέρα που προσπαθώ να ρίξω το Legend 24ari κατω από 600W.  Ζητούμενη 26 εξωτερική 32-33-34. Έπαιζε από 650 έως 780. Ίσως δε πάει πιο χαμηλά. Γενικά τα 24αρια μηχανήματα στα ποσά Watt παίζουν? 

το βαζεις σε λειτουργια eco?

ακριβως απο πανω σου εβαλα το 24αρι toshiba μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmaris είπε

το βαζεις σε λειτουργια eco?

Το δοκίμασα και το eco. Τίποτα. Το eco απ' ότι κατάλαβα είναι ότι αν το έχεις ρυθμισμένο κάτω από 25 αν δεν ανιχνεύσει κίνηση για 30 λεπτά σου πάει την θερμοκρασία στο 25 και ανεμιστήρα στο auto. Αν το έχεις πάνω από 25 όπως το έχω εγώ 26 δε κάνει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 4 ωρες δουλευε βεβαια πανω απο 400 watt οταν αρχισαν να παιρνουν τα ντουβαρια θερμοκρασια σταθεροποιηθηκε στα 270 και μετα .........το εκλεισα!!!

Μόλις τώρα, Kirmike είπε

Το δοκίμασα και το eco. Τίποτα. Το eco απ' ότι κατάλαβα είναι ότι αν το έχεις ρυθμισμένο κάτω από 25 αν δεν ανιχνεύσει κίνηση για 30 λεπτά σου πάει την θερμοκρασία στο 25 και ανεμιστήρα στο auto. Αν το έχεις πάνω από 25 όπως το έχω εγώ 26 δε κάνει τίποτα 

το 12αρι Legend που εχω ....στο eco ριχνει την αποδοση του και λειτουργει στα 120 watt.....δες λιγο παραπανω τις φωτο που ανεβασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Όχι ακόμη δεν το καταλαβαίνω, συγγνώμη.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις του κατασκευαστή.

Βρηκα μια φωτο για το πως το εχω στο μυαλο μου. Τωρα νομιζω καταλαβαινεις το concept

Screenshot_2023-07-04-22-41-52-15_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmaris είπε

για 4 ωρες δουλευε βεβαια πανω απο 400 watt οταν αρχισαν να παιρνουν τα ντουβαρια θερμοκρασια σταθεροποιηθηκε στα 270 και μετα .........το εκλεισα!!!

το 12αρι Legend που εχω ....στο eco ριχνει την αποδοση του και λειτουργει στα 120 watt.....δες λιγο παραπανω τις φωτο που ανεβασα....

Εγώ το δουλεύω μεσημέρι από τις 13:00 έως τις 19:00. Βράδυ δεν το έχω βάλει να δω αν πέφτει. Εσύ βλέπω το toshiba έπιασε απόγευμα προς βράδυ. Επίσης το έχω ως μοναδικό μηχάνημα σε σαλόνι κουζίνα 45-50τμ. Και όσο πάει και στα δωμάτια. Άρα ίσως τα 650 έως 780 που παίζει λες να είναι λογικά? Θα ήθελα να δω να σταθεροποιήσει στα 400 αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

IMG_20230705_000106.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kirmike είπε

Εγώ το δουλεύω μεσημέρι από τις 13:00 έως τις 19:00. Βράδυ δεν το έχω βάλει να δω αν πέφτει. Εσύ βλέπω το toshiba έπιασε απόγευμα προς βράδυ. Επίσης το έχω ως μοναδικό μηχάνημα σε σαλόνι κουζίνα 45-50τμ. Και όσο πάει και στα δωμάτια. Άρα ίσως τα 650 έως 780 που παίζει λες να είναι λογικά? Θα ήθελα να δω να σταθεροποιήσει στα 400 αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

IMG_20230705_000106.jpg

Θα πρέπει να αφήσεις μόνιμα ανοιχτό για πάνω από 24-48 για να δούμε τι κάνει. Με διακοπτόμενη λειτουργία απλά πάει να ξανακρυωσει τα ντουβαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marmaris είπε

Toshiba shorai edge 24 σε σαλονοκουζινα 30 τμ ....ζητηση 28 

Screenshot_20230704-234818.png

Ειναι αρκετη η καταναλωση 'η εγω ειμαι υπερβολικος? Στους 25 αραγε τι θα εκανε? Εντυπωσεις απο το μηχανακι γενικοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Βρηκα μια φωτο για το πως το εχω στο μυαλο μου. Τωρα νομιζω καταλαβαινεις το concept

Screenshot_2023-07-04-22-41-52-15_7ce04c763914e01b61700c480fb34db2.jpg

Ότι και να κάνεις θα πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις. Για μένα τα 3εκ που θα βγαίνει η γυψοσανίδα έξω από τον τοίχο (αν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις) , δεν θα πρέπει να προσμετρηθούν σαν αέρας.

1 λεπτό πριν, jpcupra είπε

Ειναι αρκετη η καταναλωση 'η εγω ειμαι υπερβολικος? Στους 25 αραγε τι θα εκανε? Εντυπωσεις απο το μηχανακι γενικοτερα?

Έχει πολλές απώλειες ο χώρος του. Μια χαρά είναι οι καταναλώσεις του.

14 λεπτά πριν, marmaris είπε

για 4 ωρες δουλευε βεβαια πανω απο 400 watt οταν αρχισαν να παιρνουν τα ντουβαρια θερμοκρασια σταθεροποιηθηκε στα 270 και μετα .........το εκλεισα!!!

το 12αρι Legend που εχω ....στο eco ριχνει την αποδοση του και λειτουργει στα 120 watt.....δες λιγο παραπανω τις φωτο που ανεβασα....

Το legend σου μπορεί να παίξει και στα 70-80W αν βρει την ευκαιρία. Μια χαρά είσαι.

31 λεπτά πριν, notist είπε

Καλά είναι. Εμένα το 18αρι yukai με την ίδια ζήτηση στους 25 βαθμούς και ανεμιστήρα στο auto είναι στα 320w. Αθήνα με εξωτερική 32.

Το 18αρι σου θα πρέπει να μπορεί να παίξει στα ίδια επίπεδα ελάχιστων watts όταν βρει την ευκαιρία.

54 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εβαλα αντλια θερμοτητας LG σε ενα σπιτι με Midea fancoil.

Επειδη δεν εχω καταλαβει καλα πως παιζει η φαση... για να ανοιξεις ή κλεισεις... κλεινεις την αντλια θερμοτητας, και μετα γυρνας το σπιτι να κλεισεις τα fancoil ενα ενα ?

Αυτα δεν τα βλεπω να κλεινουν μονα τους.

 

 

Λάθος θέμα 🙂

1 ώρα πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι από το KLCA δεν είχα θέμα με το θόρυβο της εξωτερικής μονάδας, αλλά θα επιλέξω το νεότερο μοντέλο. Εννοείται θα σας ενημερώσω για την θέρμανση τον χειμώνα.

Γνωρίζουμε εάν αξίζει να περιμένω λίγες μέρες που ξεκινούν οι εκπτώσεις;

Θα περίμενα λίγο αν σας παίρνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...