Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Που σημαίνει ότι είναι ένα αξιόλογο κινεζικο κλιματιστικό, με απλά αποδεκτή προς καλή απόδοση σε ψύξη και θέρμανση και καλή εγγύηση. 

Προσωπικά πάντως θα κοίταζα το edge black για μαύρο μηχάνημα.

Μιλας για αυτο δηλαδη...

https://www.apothema.gr/toshiba-edge-ras-b18g3kvsgb-e-ras-18j2avsg-e1-klimatistiko-inverter-18000-btu-a-a-me-wifi-black-234856p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος του Fujitsu ASYG24KLCA και πολύ ευχαριστημένος γενικά. Θέλω να πάρω το ίδιο για τους ηλικιωμένους γονείς μου και μου είπαν σε κατάστημα ότι έχει αντικατασταθεί από το ASYG071KLCA. Αληθεύει; Ξέρετε τι διαφορές έχει το ένα μοντέλο με το άλλο; Η ενεργειακή ταμπέλα είδα ότι είναι ακριβώς η ίδια πάντως με το παλιό. Έχει κάποιος φίλος το καινούργιο να μου πει εντυπώσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 6:37 ΜΜ, tu-luba είπε

 

*Δεν ξέρω πως μπήκε η παράθεση 

 

 

Αύριο παραλαμβάνω 3 10αρια yukai  και ένα 16αρι haori 

Τοποθέτηση από Σεπτέμβρη

 

Σε κάποια σελίδα διάβασα πως παίζει να μη μπει η επιστροφή απο praktiker  με eurobank  γιατί ήταν σε προσφορά ήδη;ισχύει;

Από εκεί δεν μου είπαν κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Μια χαρά!

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα και κάτι δεν μου αρέσει όπως το περιγράφεις. Μήπως να ανέβαζες καμιά καλύτερη φωτογραφία;

για δες τωρα, βγαζει νοημα?

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, camel555 είπε

Είμαι κάτοχος του Fujitsu ASYG24KLCA και πολύ ευχαριστημένος γενικά. Θέλω να πάρω το ίδιο για τους ηλικιωμένους γονείς μου και μου είπαν σε κατάστημα ότι έχει αντικατασταθεί από το ASYG071KLCA. Αληθεύει; Ξέρετε τι διαφορές έχει το ένα μοντέλο με το άλλο; Η ενεργειακή ταμπέλα είδα ότι είναι ακριβώς η ίδια πάντως με το παλιό. Έχει κάποιος φίλος το καινούργιο να μου πει εντυπώσεις;

 

Αυτό ο ειδικός @liakjimθα στο απαντήσει, νομίζω ο ίδιος έχει το ASYG24KMTA.., περίμενε για σχόλιο του..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100 €
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Υπάρχει 12άρι Toyotomi AKIRA GAN/GAG-A135 GVR αλλά κρίνετε μάλλον οριακό και ιδανικά θα ήθελα κάτι να το αντικαταστήσει και αυτό να μείνει ως εφεδρεία.Ενδεχομένως να δουλεύει μαζί με το νεο σε αυξημένες ανάγκες (καλεσμένους)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατάστημα Aircon Energy, άτοκες δόσεις με πιστωτική.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% Θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Λέβητας Πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος Σαλονο-Κουζίνα 45 τ.μ περίπου
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Μοσχάτο, Υγρασία
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα WiFi, Αθόρυβο, Εσωτερικές Περσίδες Ηλεκτρικά Ρυθμιζόμενες
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Θερμομόνωση, Βορεινό εντελώς ελεύθερο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Screenshot 2023-07-04 at 21-34-55 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, camel555 είπε

Είμαι κάτοχος του Fujitsu ASYG24KLCA και πολύ ευχαριστημένος γενικά. Θέλω να πάρω το ίδιο για τους ηλικιωμένους γονείς μου και μου είπαν σε κατάστημα ότι έχει αντικατασταθεί από το ASYG071KLCA. Αληθεύει; Ξέρετε τι διαφορές έχει το ένα μοντέλο με το άλλο; Η ενεργειακή ταμπέλα είδα ότι είναι ακριβώς η ίδια πάντως με το παλιό. Έχει κάποιος φίλος το καινούργιο να μου πει εντυπώσεις;

 

Ναι αληθεύει.

Θα πρέπει να είναι ολόιδιο. Υπάρχει ένα input από πολλές μεριές ότι έχουν βελτιώσει κατά πολύ τον θόρυβο της εξωτερικής μονάδας σε λειτουργία θέρμανσης. Προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να το επιβεβαιώσω. Ελπίζω να μας θυμηθείς και να μας πεις τι ισχύει όταν με το καλό έρθει ο χειμώνας.

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτό ο ειδικός @liakjimθα στο απαντήσει, νομίζω ο ίδιος έχει το ASYG24KMTA.., περίμενε για σχόλιο του..

Άλλο το klca , άλλο το kmta ( βέβαια είχα το asyg24klca και το ξέρω πολύ καλά ).

31 λεπτά πριν, marioboni είπε

*Δεν ξέρω πως μπήκε η παράθεση 

 

 

Αύριο παραλαμβάνω 3 10αρια yukai  και ένα 16αρι haori 

Τοποθέτηση από Σεπτέμβρη

 

Σε κάποια σελίδα διάβασα πως παίζει να μη μπει η επιστροφή απο praktiker  με eurobank  γιατί ήταν σε προσφορά ήδη;ισχύει;

Από εκεί δεν μου είπαν κάτι τέτοιο 

Σου μπήκε το 1% της αξίας ως επιστροφή; Αν ναι είσαι οκ.

27 λεπτά πριν, jpcupra είπε

για δες τωρα, βγαζει νοημα?

Screenshot_2.png

Όχι ακόμη δεν το καταλαβαίνω, συγγνώμη.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις του κατασκευαστή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nemesi54 είπε
 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1100 €
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Υπάρχει 12άρι Toyotomi AKIRA GAN/GAG-A135 GVR αλλά κρίνετε μάλλον οριακό και ιδανικά θα ήθελα κάτι να το αντικαταστήσει και αυτό να μείνει ως εφεδρεία.Ενδεχομένως να δουλεύει μαζί με το νεο σε αυξημένες ανάγκες (καλεσμένους)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατάστημα Aircon Energy, άτοκες δόσεις με πιστωτική.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη / 10% Θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Λέβητας Πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος Σαλονο-Κουζίνα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Μοσχάτο, Υγρασία
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα WiFi, Αθόρυβο, Εσωτερικές Περσίδες Ηλεκτρικά Ρυθμιζόμενες
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Θερμομόνωση, Βορεινό εντελώς ελεύθερο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Screenshot 2023-07-04 at 21-34-55 ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.png

Περίεργο που λες ότι είναι οριακό το παλιό 12αρι. Αν έχεις βάλει σωστά τα στοιχεία, οι απώλειες σου είναι για 9αρι. Πόσο μάλλον που έχεις βάλει 23C ενώ το εργαλείο αυτό είναι για θέρμανση οπότε οι απαιτήσεις θα είναι αρκετά πιο κάτω.

Αν όντως δεν φτάνει το παλιό και είναι λειτουργικό με σωστή απόδοση, δες αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/perfera-ftxm42r-rxm42r9-se-13-atokes-doseis

Αν και θεωρώ ότι το ftxm35r θα είναι υπεραρκετό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, liakjim said:

Περίεργο που λες ότι είναι οριακό το παλιό 12αρι. Αν έχεις βάλει σωστά τα στοιχεία, οι απώλειες σου είναι για 9αρι. Πόσο μάλλον που έχεις βάλει 23C ενώ το εργαλείο αυτό είναι για θέρμανση οπότε οι απαιτήσεις θα είναι αρκετά πιο κάτω.

Αν όντως δεν φτάνει το παλιό και είναι λειτουργικό με σωστή απόδοση, δες αυτό

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/perfera-ftxm42r-rxm42r9-se-13-atokes-doseis

Αν και θεωρώ ότι το ftxm35r θα είναι υπεραρκετό.

Εγώ το θεωρώ οριακό.

Επιπλέον ο χώρος κάνει ¨γάμα" κι εγώ από χαζομάρα μου, εφόσον κι ο "μάστορας" δεν πρότεινε κα΄τι, το έχω βάλει στην γωνία του "γάμα".

Ίσως γι αυτό μου φαίνεται οριακό αφού το έχω να "φυσάει" στη μια κατεύθυνση και θα πρέπει να καλύψει και την αντίθετη..!

Να πώ επίσης ότι στα 2 επιπλέον δωμάτια του σπιτιού δουλευω Toyotomi Kuro 9άρια μα ανοικτές πόρτες κι ετσι όλο το σπίτι είναι καλυμμένο και με το παραπάνω.

Το Akira το δουλεύω μόνιμα στους 26 και τα Kuro στα δωμάτια 27

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nemesi54 είπε

Εγώ το θεωρώ οριακό.

Επιπλέον ο χώρος κάνει ¨γάμα" κι εγώ από χαζομάρα μου, εφόσον κι ο "μάστορας" δεν πρότεινε κα΄τι, το έχω βάλει στην γωνία του "γάμα".

Ίσως γι αυτό μου φαίνεται οριακό αφού το έχω να "φυσάει" στη μια κατεύθυνση και θα πρέπει να καλύψει και την αντίθετη..!

Να πώ επίσης ότι στα 2 επιπλέον δωμάτια του σπιτιού δουλευω Toyotomi Kuro 9άρια μα ανοικτές πόρτες κι ετσι όλο το σπίτι είναι καλυμμένο και με το παραπάνω.

Μπορείς να μας φτιάξεις μια πρόχειρη κάτοψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

Μπορείς να μας φτιάξεις μια πρόχειρη κάτοψη;

Εντελώς πρόχειρη 😄

Τα βέλη δείχνουν προς τα που φυσάνε τον αέρα

Υπάρχει έτοιμη θέση για κλιματιστικό στην Κουζίνα πάνω παο την λέξη κουζίνα (για να καταλάβεις)

Katopsi.png

Katopsi.png

το δεύτερο σκίτσο λάβε υπόψη,δεν πρόλαβα το edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nemesi54 είπε

Εντελώς πρόχειρη 😄

Τα βέλη δείχνουν προς τα που φυσάνε τον αέρα

Υπάρχει έτοιμη θέση για κλιματιστικό στην Κουζίνα πάνω παο την λέξη κουζίνα (για να καταλάβεις)

Katopsi.png

Katopsi.png

το δεύτερο σκίτσο λάβε υπόψη,δεν πρόλαβα το edit

Κρατάς αυτό που έχεις τουλάχιστον να στέλνει αέρα στην κουζίνα (ή του αλλάζεις θέση και το βάζεις εκεί στη κουζίνα) και βάζεις δεύτερο στον δεξιά τοίχο για να ζεσταίνεις το σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Grim Ripper said:

Κρατάς αυτό που έχεις τουλάχιστον να στέλνει αέρα στην κουζίνα (ή του αλλάζεις θέση και το βάζεις εκεί στη κουζίνα) και βάζεις δεύτερο στον δεξιά τοίχο για να ζεσταίνεις το σαλόνι.

Ο δεξιά τοίχος φιλοξενεί TV και η κάτω δεξιά γωνία ενεργειακό τζάκι.

Οι θέσεις οι προβλεπόμενες με τρύπες έτοιμες/αναμονές, πρίζες, είναι αυτές που βλέπεται και πάνω απο την λέξη kouzina

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...