Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Kirmike είπε

@liakjim ζητούσα 26 με follow me στο δωμάτιο. Δεν το έπιασε ποτέ και είχε μόνιμα 27. Το δούλευα στο eco και είχα καταλωση 650W σταθερά χωρίς on/off.

orca-image--843101942.jpeg

Το τηλεκοντρόλ θα πρέπει να έχει οπτική επαφή με την εσωτερική μονάδα για να παίξει το follow me.

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Ta tplink HS110 μεχρι ποια εκδοση λειτουργουν με το tplink monitor αν γνωριζει κανεις? Ευχαριστω.

Έχω τα παρακάτω και δουλεύουν :

Screenshot_2023-07-04-04-04-25-40_42e13cfe5b055acdd7074c7ba3fb551c.jpg.2994fc6fde0a2c2e488a811e8ae7b579.jpg

 

Screenshot_2023-07-04-04-04-48-00_42e13cfe5b055acdd7074c7ba3fb551c.jpg.fc66d208379f9777181f2a8c42437113.jpg

3 ώρες πριν, jpcupra είπε

  😁😁 160+ σε σουβλακια!!

Ειναι καρμπον το edge white με το edge ετσι? γιατι στο site της εχει ενα + το edge παραπανω στην θερμανση (τους ξεφυγε?) αν κ seer-scop ειναι ολοϊδια. Την εικονα που ανεβασα προλαβες να την δεις πριν για την τοποθετηση?

 

 

Screenshot_1.png

Τους ξέφυγε.

Αν εννοείς κάτω από το σποτακι και 20εκ κάτω από αυτό, θα είσαι κομπλέ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Kirmike είπε

@liakjim ζητούσα 26 με follow me στο δωμάτιο. Δεν το έπιασε ποτέ και είχε μόνιμα 27. Το δούλευα στο eco και είχα καταλωση 650W σταθερά χωρίς on/off.

orca-image--843101942.jpeg

Στην λειτουργία follow me ο αισθητήρας στο χειριστήριο στέλνει κάθε 10 λεπτά, μπορεί και λιγότερο, την μέτρηση στην μονάδα για να δουλέψει ανάλογα.

Στέλνει με τις υπέρυθρες του χειρηστηριου όχι με WiFi άρα πρέπει να έχει οπτική επαφή. Είναι σαν να θες να αλλάξεις κανάλι στην τηλεόραση από άλλο δωμάτιο.

Βεβαια κι αυτό γίνεται πλέον αλλά με άλλους τρόπους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Στην λειτουργία follow me ο αισθητήρας στο χειριστήριο στέλνει κάθε 10 λεπτά, μπορεί και λιγότερο, την μέτρηση στην μονάδα για να δουλέψει ανάλογα.

Στέλνει με τις υπέρυθρες του χειρηστηριου όχι με WiFi άρα πρέπει να έχει οπτική επαφή. Είναι σαν να θες να αλλάξεις κανάλι στην τηλεόραση από άλλο δωμάτιο.

Βεβαια κι αυτό γίνεται πλέον αλλά με άλλους τρόπους

 

Για την ακρίβεια, κάθε 3'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πριν συμπληρώσει ένα 24ωρο λειτουργίας με την πρίζα tapo, φαίνεται να δουλεύει το Toshiba Arata 16άρι κάπου εκεί στα 225w.
Περιοχή Θεσσαλονίκη, με ζήτηση 25 βαθμούς μέσα στο σπίτι.

2023-07-0410_09_21.png.8708120639ca45bac421c093d672c5b3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yazidis είπε

Λίγο πριν συμπληρώσει ένα 24ωρο λειτουργίας με την πρίζα tapo, φαίνεται να δουλεύει το Toshiba Arata 16άρι κάπου εκεί στα 225w.
Περιοχή Θεσσαλονίκη, με ζήτηση 25 βαθμούς μέσα στο σπίτι.

2023-07-0410_09_21.png.8708120639ca45bac421c093d672c5b3.png

Πολλά σκαμπανεβάσματα, μήπως άλλαζες ζητούμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγα λόγια για τα Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR25VF (τούρκικα), από τα οποία πήρα πρόσφατα 2 των 9000btu. Ότι γραφώ αφορά μόνο την ψύξη.

Στα θετικά το ότι είναι πάρα πολύ αθόρυβα, και αυτός είναι ο βασικός λόγος που τζογάρισα σε επώνυμα μηχανήματα. Τα έχω σε κρεβατοκάμαρες. Έχουν 4 σκάλες στον ανεμιστήρα, η πρώτη τελείως αθόρυβη και η δεύτερη είναι οκ. Τις πρώτες μέρες ακούστηκαν κάποια λίγα τσακ τσουκ από τα πλαστικά, τα οποία προφανώς πήραν τη θέση τους και τώρα έχουν σταματήσει στη μια μονάδα, η άλλη κάτι κάνει ακόμα και μάλλον δε θα σταματήσει ποτέ. Γενικά η εσωτερική μονάδα δείχνει στιβαρή σαν κατασκευή (ακόμα γελάω με τα daikin που φεγκίζουν τα νεύρα μέσα από το καπάκι) αλλά οι συστολοδιαστολές που ακούγονται (από τη μια από τις δυο) με χαλάνε. Ίσως πάλι να μην έχει κάτσει καλά στον τοίχο. Ή να είναι σταγόνα που πέφτει στο λούκι και όχι συστολή; Η εξωτερική μονάδα είναι πολυ καλή. Βγάζει και έναν υψίσυχνο θόρυβο, ο οποίος όμως δε θα έλεγα (και λόγω συχνότητας) ότι ενοχλεί. Καθόμουν ακριβώς από κάτω, απόγευμα, με το θόρυβο της γειτονιάς, και κοίταξα τη φτερωτή για να δω αν δουλεύει η όχι.

Στα αρνητικά τώρα, ότι είναι αρκετά μεγάλη η εσωτερική μονάδα. Είναι τελείως μα τελείως απλά στην λειτουργία. Το μόνο που έχουν πέρα από on-off, modes, κλαπέτο πάνω κάτω, fan speed, timer και θερμοκρασία είναι ένα κουμπί "econo cool". Ο tempora ο mores! Παλιά τα ac είχαν κουμπιά turbo, super, mega, fast, extra cool κτλ, τώρα econo.... Να γελάμε ή να κλαίμε, δεν ξέρω. Επίσης έχουν ένα λευκό λεντάκι, αρκετά διακριτικό, το οποίο όμως δεν έχω βρεί τρόπο να τα σβήσω. (Το ότι δεν του έχω βάλει μονωτική ταινία σημαίνει δεν ενοχλεί). Έχουν και ένα δεύτερο λευκό λεντάκι, που νομίζω ανάβει όταν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας >2 βαθμούς από τη ζητούμενη. Και ένα κουμπί χειροκίνητης λειτουργίας και τέλος. Άλλο αρνητικό είναι ότι παρόλο που δουλεύουν πολλά βράδια τώρα, ακόμα βγάζουν μια άσκημη μυρωδιά την ώρα που ξεκινάν. Μειώνεται μεν η μυρωδιά μέρα με τη μέρα, αλλά δε μου κάνει καλή εντύπωση.

Όσον αφορά την κατανάλωση, πέφτουν μέχρι τα 100w και μετά θα κάνουν off. Γενικά στους 27-28 βαθμούς σε ζεστό σπίτι με πλάκα από πάνω, να περιμένετε λίγο πάνω από 100w/ώρα ενώ σε ζεστές μέρες γύρω στα 150+. Τα έχω σε smartlife πριζάκι που δε νομίζω να έχει κάπου αναλυτικό διάγραμμα κατανάλωσης.

Σαν συμπέρασμα, σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για premium μηχανήματα(όσοι έχουν ζήσει με τέτοια ξέρουν τι εννοώ), αλλά σίγουρα δεν τα λες και φτηνιάρικα. Αν τα θέλετε για κρεβατοκάμαρα, κρατήστε ότι είναι τελείως αθόρυβα οπότε θα τα χαρείτε.

 

Επεξ/σία από lordvec
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lordvec είπε

Λίγα λόγια για τα Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR25VF (τούρκικα), από τα οποία πήρα πρόσφατα 2 των 9000btu. Ότι γραφώ αφορά μόνο την ψύξη.

Στα θετικά το ότι είναι πάρα πολύ αθόρυβα, και αυτός είναι ο βασικός λόγος που τζογάρισα σε επώνυμα μηχανήματα. Τα έχω σε κρεβατοκάμαρες. Έχουν 4 σκάλες στον ανεμιστήρα, η πρώτη τελείως αθόρυβη και η δεύτερη είναι οκ. Η εξωτερική μονάδα επίσης είναι καλή. Βγάζει και έναν υψίσυχνο θόρυβο, ο οποίος όμως δε θα έλεγα (και λόγω συχνότητας) ότι ενοχλεί. Τις πρώτες μέρες ακούστηκαν κάποια λίγα τσακ τσουκ από τα πλαστικά, τα οποία προφανώς πήραν τη θέση τους και τώρα έχουν σταματήσει. Γενικά η εσωτερική μονάδα δείχνει στιβαρή σαν κατασκευή. (ακόμα γελάω με τα daikin που φεγκίζουν τα νεύρα μέσα από το καπάκι)

Στα αρνητικά τώρα, ότι είναι αρκετά μεγάλη η εσωτερική μονάδα. Είναι τελείως μα τελείως απλά στην λειτουργία. Το μόνο που έχουν πέρα από on-off, modes, timer και θερμοκρασία είναι ένα κουμπί "econo cool". Ο tempora ο mores! Παλιά τα ac είχαν κουμπιά turbo, super, mega, fast, extra cool κτλ, τώρα econo.... Να γελάμε ή να κλαίμε, δεν ξέρω. Επίσης έχουν ένα λευκό λεντάκι, αρκετά διακριτικό, το οποίο όμως δεν έχω βρεί τρόπο να τα σβήσω. (Το ότι δεν του έχω βάλει μονωτική ταινία σημαίνει δεν ενοχλεί). Έχουν και ένα δεύτερο λευκό λεντάκι, που νομίζω ανάβει όταν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας >2 βαθμούς από τη ζητούμενη. Και ένα κουμπί χειροκίνητης λειτουργίας και τέλος. Άλλο αρνητικό είναι ότι παρόλο που δουλεύουν πολλά βράδια τώρα, ακόμα βγάζουν μια άσκημη μυρωδιά την ώρα που ξεκινάν. Μειώνεται μεν η μυρωδιά μέρα με τη μέρα, αλλά δε μου κάνει καλή εντύπωση.

Όσον αφορά την κατανάλωση, πέφτουν μέχρι τα 100w και μετά θα κάνουν off. Γενικά στους 27-28 βαθμούς σε ζεστό σπίτι με πλάκα από πάνω, να περιμένετε λίγο πάνω από 100w/ώρα σε σχετικά ζεστές μέρες. Τα έχω σε smartlife πριζάκι που δε νομίζω να έχει κάπου αναλυτικό διάγραμμα κατανάλωσης.

Σαν συμπέρασμα, σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται για premium μηχανήματα(όσοι έχουν ζήσει με τέτοια ξέρουν τι εννοώ), αλλά σίγουρα δεν τα λες και φτηνιάρικα. Αν τα θέλετε για κρεβατοκάμαρα, κρατήστε ότι είναι τελείως αθόρυβα οπότε θα τα χαρείτε.

 

Αγόρασε ένα rm4 mini για κάθε κλιματιστικό. Αφού το φτιάξεις να το ελέγχεις με το κινητό σου, φτιάξε μια ρουτίνα (scene) την οποία θα την ονομάσεις πχ cool off και θα το έχεις με shortcut στην επιφάνεια του κινητού σου η οποία όταν ενεργοποιείται θα γυρνάει το κλιματιστικό σε λειτουργία ανεμιστήρα με ταχύτητα 2 ή 3 για μισή ώρα και μετά να το κλείνει, όπως κάνουν τα Toshiba. Δεν θα ξαναεχεις μυρωδιές. 

Κάπως έτσι:

Screenshot_2023-07-04-12-00-59-47_70f61b397727b042e0276a4e718ec466.jpg.124615b6fa52fd6d951ff0b485a85f87.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Όχι μην επιλέξεις την φθηνή σειρά των heavy..

Δες για το SRK35ZS-W στα σχεδόν 800+€, αλλιώς κάτι σε toshiba..(yukai/edge)

συγνωμη με μπερδεψες αυτο που εγραψα λογικα ειναι η φθηνη σειρα (SRK35ZS-W) ; η πιο premium ποια ειναι δεν βλεπω κατι public στο budget μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Το τηλεκοντρόλ θα πρέπει να έχει οπτική επαφή με την εσωτερική μονάδα για να παίξει το follow me.

Έχω τα παρακάτω και δουλεύουν :

Screenshot_2023-07-04-04-04-25-40_42e13cfe5b055acdd7074c7ba3fb551c.jpg.2994fc6fde0a2c2e488a811e8ae7b579.jpg

 

Screenshot_2023-07-04-04-04-48-00_42e13cfe5b055acdd7074c7ba3fb551c.jpg.fc66d208379f9777181f2a8c42437113.jpg

Τους ξέφυγε.

Αν εννοείς κάτω από το σποτακι και 20εκ κάτω από αυτό, θα είσαι κομπλέ.

Εκει εννοω, αλλα το πανω μερος του a/c θα ειναι χωνευτο (φαση 5 ποντους μαξ) εκει στο σποτακι που ειναι γυψοσανιδα κ ειναι κενο προφανως απο μεσα, αρα θα αναπνεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Λίγο πριν συμπληρώσει ένα 24ωρο λειτουργίας με την πρίζα tapo, φαίνεται να δουλεύει το Toshiba Arata 16άρι κάπου εκεί στα 225w.
Περιοχή Θεσσαλονίκη, με ζήτηση 25 βαθμούς μέσα στο σπίτι.

 

Μια χαρά!

5 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Εκει εννοω, αλλα το πανω μερος του a/c θα ειναι χωνευτο (φαση 5 ποντους μαξ) εκει στο σποτακι που ειναι γυψοσανιδα κ ειναι κενο προφανως απο μεσα, αρα θα αναπνεει.

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα και κάτι δεν μου αρέσει όπως το περιγράφεις. Μήπως να ανέβαζες καμιά καλύτερη φωτογραφία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doll είπε

Τα toshiba egde τα 2023 έχουν νέο interface app? Εχουν και firmware update αυτοματο? Δείχνουν και κατανάλωση?

https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2023/03/OM_EDGE-ALL-SIZED_EL-1.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, liakjim said:

Screenshot_2023-07-04-04-04-25-40_42e13cfe5b055acdd7074c7ba3fb551c.jpg.2994fc6fde0a2c2e488a811e8ae7b579.jpg

 

Screenshot_2023-07-04-04-04-48-00_42e13cfe5b055acdd7074c7ba3fb551c.jpg.fc66d208379f9777181f2a8c42437113.jpg

 

Αυτο που το βλεπω, μεσα στο kasa app Που ακριβωs?

Ok το βρηκα στο device info. 1.0 και 1.2.5.

Ερωτηση , το μπριζακι ομως λεει v2.0 επανω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Αυτο που το βλεπω, μεσα στο kasa app Που ακριβωs?

Ok το βρηκα στο device info. 1.0 και 1.2.5.

Ερωτηση , το μπριζακι ομως λεει v2.0 επανω.

Ότι λέει το app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...