Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, για περίπου 40τμ σαλόνι με κοντα 3000 watt απώλειες, αγορα από public, ψυξη και θέρμανση, εναλλακτική καλοριφέρ στην θέρμανση, έχουμε καποια πρόταση λογικά σε 12αρι(?) budget μέχρι 850€;

MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-35ZSP-W Κλιματιστικό Inverter 12.000 BTU A++/A+++ ?

η να πάω σε atxc35

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 8:02 ΜΜ, liakjim είπε

Το παίρνω πίσω για το Morris. Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι το ariston ήταν κλειστό. Εψυχε μόνο του 45τμ. Όταν μπήκε το 18αριβariston έπεσε αμέσως στα 150W. Αθροιστικά τα δύο κλιματιστικά έπαιξαν στο μισό ( 500+150). Αυτά για τους οπαδούς της υποδιαστασιολογησης.

Παρακολούθησέ το λίγο να δεις που παίρνει και που κόβει. Μετά δοκίμασε και το eco.

Καλησπέρα σήμερα το έπαιξα στο eco . Το τηλεκοντρόλ το είχα στο δωμάτιο. Ζητούσα 26 που έπιασε στο σαλόνι έφτασε και 25. Στο δωμάτιο όμως είχε σταθερά 27. Δεν έγινε κάνενα on/off. Στη τιμή κιλοβατώρας τι να βάλω χοντρικά?

Screenshot_2023-07-03-21-35-20-357_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα σήμερα το έπαιξα στο eco . Το τηλεκοντρόλ το είχα στο δωμάτιο. Ζητούσα 26 που έπιασε στο σαλόνι έφτασε και 25. Στο δωμάτιο όμως είχε σταθερά 27. Δεν έγινε κάνενα on/off. Στη τιμή κιλοβατώρας τι να βάλω χοντρικά?

Screenshot_2023-07-03-21-35-20-357_com.tplink.iot.jpg

Διαιρεις το συνολικο ποσό του εκκαθαριστικου λογαριασμού σου, με τις κιλοβατώρες που έχεις κάψει, οπότε προκύπτει η πραγματική χρέωση της κιλοβατώρας με τα κερατιατικα μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα μια βοήθεια γιατί αύριο θα έρθουν για εγκατασταση σε 2 κλιματιστικά που έχω πάρει από τη πρόσφατη προσφορά του praktiker. 

Είναι τα παρακάτω:

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c35d-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-inverter-12000btu-142302?ref=reccodo-search

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458?ref=reccodo-search

Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα ελάχιστα μέτρα για τις σωληνώσεις; Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει εδώ τα 3 m για τα Daikin και το 1.5 m για τα Toshiba, σωστά;

Να ξέρω αύριο που θα έρθει ο τεχνικός τι να επισημάνω (μαζί με την αντλία κενού). 
 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, grayfox23 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα μια βοήθεια γιατί αύριο θα έρθουν για εγκατασταση σε 2 κλιματιστικά που έχω πάρει από τη πρόσφατη προσφορά του praktiker. 

Είναι τα παρακάτω:

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c35d-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-inverter-12000btu-142302?ref=reccodo-search

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458?ref=reccodo-search

Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα ελάχιστα μέτρα για τις σωληνώσεις; Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει εδώ τα 3 m για τα Daikin και το 1.5 m για τα Toshiba, σωστά;

Να ξέρω αύριο που θα έρθει ο τεχνικός τι να επισημάνω (μαζί με την αντλία κενού). 
 

Ευχαριστώ πολύ 

Δεν εχεις να του επισημανεις και πολλα, αλλωστε δε θα δωσει και μεγαλη σημασια σε αυτα που θα του πεις, θα κανει του κεφαλιου του οπως κανουν παντα ολοι αυτοι οι "δωρεαν" εγκαταστατες. Εγω στη θεση σου θα ζητουσα και στα δυο, 3 μετρα σωληνες και θα επεμενα για το κενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, franky10 είπε

Καλησπέρα, για περίπου 40τμ σαλόνι με κοντα 3000 watt απώλειες, αγορα από public, ψυξη και θέρμανση, εναλλακτική καλοριφέρ στην θέρμανση, έχουμε καποια πρόταση λογικά σε 12αρι(?) budget μέχρι 850€;

MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-35ZSP-W Κλιματιστικό Inverter 12.000 BTU A++/A+++ ?

η να πάω σε atxc35

Δες λίγο πιο πίσω, έχει θυμάμαι feedback από το heavy. Μπορείς να πας και στο atxc35d.

44 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα σήμερα το έπαιξα στο eco . Το τηλεκοντρόλ το είχα στο δωμάτιο. Ζητούσα 26 που έπιασε στο σαλόνι έφτασε και 25. Στο δωμάτιο όμως είχε σταθερά 27. Δεν έγινε κάνενα on/off. Στη τιμή κιλοβατώρας τι να βάλω χοντρικά?

 

Σαλόνι; Δωμάτιο; Σε έχασα.

8 λεπτά πριν, grayfox23 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα μια βοήθεια γιατί αύριο θα έρθουν για εγκατασταση σε 2 κλιματιστικά που έχω πάρει από τη πρόσφατη προσφορά του praktiker. 

Είναι τα παρακάτω:

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c35d-atxc35d-arxc35d-klimatistiko-inverter-12000btu-142302?ref=reccodo-search

https://www.praktiker.gr/m/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-inverter-10000btu-134458?ref=reccodo-search

Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι τα ελάχιστα μέτρα για τις σωληνώσεις; Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει εδώ τα 3 m για τα Daikin και το 1.5 m για τα Toshiba, σωστά;

Να ξέρω αύριο που θα έρθει ο τεχνικός τι να επισημάνω (μαζί με την αντλία κενού). 
 

Ευχαριστώ πολύ 

Toshiba -> 2μ

Daikin sensira  -> 3μ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την last year ανταλλαγη αποψεων κ επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα, υπαρχει κατι καλυτερο οριακα (αποδοση-τιμη) απο το 24αρι Toshiba Shorai Edge? Ρωταω γιατι μεσα στο μηνα θα παω να το κλεισω κ αν ειναι για 100-200 μαξ παραπανω να παω σε κατι καλυτερο.

@liakjim νομιζω για σενα χτυπαει η καμπανα 😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, franky10 είπε

Καλησπέρα, για περίπου 40τμ σαλόνι με κοντα 3000 watt απώλειες, αγορα από public, ψυξη και θέρμανση, εναλλακτική καλοριφέρ στην θέρμανση, έχουμε καποια πρόταση λογικά σε 12αρι(?) budget μέχρι 850€;

MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-35ZSP-W Κλιματιστικό Inverter 12.000 BTU A++/A+++ ?

η να πάω σε atxc35

Όχι μην επιλέξεις την φθηνή σειρά των heavy..

Δες για το SRK35ZS-W στα σχεδόν 800+€, αλλιώς κάτι σε toshiba..(yukai/edge)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jpcupra είπε

Μετα την last year ανταλλαγη αποψεων κ επειδη εχω χασει λιγο την μπαλα, υπαρχει κατι καλυτερο οριακα (αποδοση-τιμη) απο το 24αρι Toshiba Shorai Edge? Ρωταω γιατι μεσα στο μηνα θα παω να το κλεισω κ αν ειναι για 100-200 μαξ παραπανω να παω σε κατι καλυτερο.

@liakjim νομιζω για σενα χτυπαει η καμπανα 😁😁

Έχει βγει το edge white / black (ίδιο μηχάνημα, αλλά έχει το wifi standard και έχει ενσωματωθεί σε νέα smart πλατφόρμα της toshiba ).

Κωδικοί:

TOSHIBA EDGE WHITE RAS-B24G3KVSG-E / RAS-24J2AVSG-E

TOSHIBA EDGE BLACK RAS-B24G3KVSGB-E / RAS-24J2AVSG-E

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κοιταω το ξανακοιταω, δεν νομιζω οτι αξιζει. 1315+90 το module παμε 1405 κ το white ξεκιναει απο 1478.

73 ευρω σε σουβλακια, καλα ειναι 😁😁

Ευχαριστω Jim!!

 

Edit: Δεν θα εχω θεμα αν παρω 5 ποντους απο την γυψοσανιδα κ κ το κανω λιγο χωνευτο ετσι? Απο πανω θα εχει αποσταση 20 ποντους σιγουρα, απλα θα ειναι ο αερας της γυψοσανιδας απο μεσα. 

Screenshot_2023-07-03-23-29-20-12_92460851df6f172a4592fca41cc2d2e6.jpg

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jpcupra είπε

το κοιταω το ξανακοιταω, δεν νομιζω οτι αξιζει. 1315+90 το module παμε 1405 κ το white ξεκιναει απο 1478.

73 ευρω σε σουβλακια, καλα ειναι 😁😁

Ευχαριστω Jim!!

Τώρα καλύτερα; https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-24000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b24g3kvsg-e-ras

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, liakjim είπε

  😁😁 160+ σε σουβλακια!!

Ειναι καρμπον το edge white με το edge ετσι? γιατι στο site της εχει ενα + το edge παραπανω στην θερμανση (τους ξεφυγε?) αν κ seer-scop ειναι ολοϊδια. Την εικονα που ανεβασα προλαβες να την δεις πριν για την τοποθετηση?

 

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από jpcupra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Σαλόνι; Δωμάτιο; Σε έχασα.

@liakjim ζητούσα 26 με follow me στο δωμάτιο. Δεν το έπιασε ποτέ και είχε μόνιμα 27. Το δούλευα στο eco και είχα καταλωση 650W σταθερά χωρίς on/off.

orca-image--843101942.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kirmike είπε

ζητούσα 26 με follow me στο δωμάτιο. Δεν το έπιασε ποτέ και είχε μόνιμα 27. Το δούλευα στο eco και είχα καταλωση 650W σταθερά χωρίς on/off.

Αν πας τη ζητηση στο 27 ή και στο 28 μεχρι 650w πεφτει και μετα κανει off; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...