Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Παιδιά ακουμπώντας την εξωτερική μονάδα με χτυπάει ρεύμα, το ίδιο και όταν βγάζω το κλιματιστικό από την πρίζα. Βάζω δοκιμαστικό κατσαβίδι στην εξωτερική μονάδα και ανάβει κανονικά(!). Μετά ανοίγω την εσωτερική μονάδα και βλέπω ότι ο καραγκιόζης εγκαταστάτης έχει βάλει τρίκλωνο καλώδιο από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική και όχι τετράκλωνο όπως ζητάει ο κατασκευαστής και δεν έχει συνδέσει καθόλου γείωση από έξω προς την μέσα (!). Του γ**ας το σπίτι τώρα ή όχι; Σκέφτομαι να καλέσω ηλεκτρολόγο και να κινηθώ νομικά απέναντί του. Δίπλα μου έχω και το κωλόχαρτο της εγκατάστασης με την υπογραφή του... 😠

image.jpeg.d7490474d261a087bf231c6de7a05ad6.jpeg

image.gif.fe3ba123bf949dd978dc3e54a3f7db5c.gif

 

Είναι πολλά έτσι, δεν ετυχες στην περίπτωση, οικονομία στην ασφάλεια... Νομίζουν ότι γειώνει με τις σωλήνες αλλά μερικά εξαρτήματα είναι πάνω σε λάστιχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ζαχαρώνω τα INVENTOR Legend. LDVI 9ρι (γραφείο) και 12ρι (σαλόνι), που από ότι καταλαβαίνω είναι φασόν Midea All Easy Pro, με την διαφορά ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση. Να προσέξω τίποτα, η να ψάξω κάτι άλλο;; Τι λένε σαν μάρκες / αντιπροσωπείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kirmike είπε

@liakjim το ξεκίνησα ταχύτητα 100% μόλις έπιασε θερμοκρασία. Έβαλα follow me και ταχύτητα auto. Το τηλεκοντρόλ απέναντι από κλιματιστικό στα 5 μέτρα το χτυπούσε καρφί. Περσίδες πάνω κάτω δεξιά αριστερά συνεχόμενη κίνηση. Και εκεί έκανε off μετά από 10 λεπτά. Το τηλεκοντρόλ έδειχνε 23 και το είχα ζητούμενη 26.

 

46 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παρακολούθησέ το λίγο να δεις που παίρνει και που κόβει. Μετά δοκίμασε και το eco.

Είναι λάθος να χτυπάει ο κρύος αέρα το τηλεκοντρόλ με follow me, σωστά ;

Οπότε μήπως να βρεθεί άλλη θέση καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

Είναι λάθος να χτυπάει ο κρύος αέρα το τηλεκοντρόλ με follow me, σωστά ;

Οπότε μήπως να βρεθεί άλλη θέση καλύτερα;

Εξαρτάται πόσο γρήγορα θέλει να κόβει.

24 λεπτά πριν, JohnTsolakidis είπε

Παιδιά ζαχαρώνω τα INVENTOR Legend. LDVI 9ρι (γραφείο) και 12ρι (σαλόνι), που από ότι καταλαβαίνω είναι φασόν Midea All Easy Pro, με την διαφορά ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση. Να προσέξω τίποτα, η να ψάξω κάτι άλλο;; Τι λένε σαν μάρκες / αντιπροσωπείες;

Δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα αλλά πρέπει να είναι παρόμοια. Γενικά η inventor έχει καλό after sales support από αυτά που ακούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το παίρνω πίσω για το Morris. Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι το ariston ήταν κλειστό. Εψυχε μόνο του 45τμ. Όταν μπήκε το 18αριβariston έπεσε αμέσως στα 150W. Αθροιστικά τα δύο κλιματιστικά έπαιξαν στο μισό ( 500+150). Αυτά για τους οπαδούς της υποδιαστασιολογησης.

Δεν είπαμε να καλύψεις 45τμ με 12αρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παιδιά, μόλις ενεργοποίησα μια tapo p110. Πως μπορώ να ενεργοποιήσω αυτά τα αναλυτικά σχεδιαγράμματα με τις αναλυτικές καταναλώσεις;

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι μπαίνεις στην πρίζα κάνεις κύλιση από κάτω προς τα πάνω και βλέπεις την ένδειξη και αν πατήσεις εμφάνιση περισσότερων βλέπεις τα σχεδιαγραμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παιδιά, μόλις ενεργοποίησα μια tapo p110. Πως μπορώ να ενεργοποιήσω αυτά τα αναλυτικά σχεδιαγράμματα με τις αναλυτικές καταναλώσεις;

 

IMG_20230702_225924.jpg

IMG_20230702_225938.jpg

IMG_20230702_225958.jpg

22 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν είπαμε να καλύψεις 45τμ με 12αρι 

Ναι καλά που όχι...🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tollisth είπε

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι μπαίνεις στην πρίζα κάνεις κύλιση από κάτω προς τα πάνω και βλέπεις την ένδειξη και αν πατήσεις εμφάνιση περισσότερων βλέπεις τα σχεδιαγραμματα 

 

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

IMG_20230702_225924.jpg

IMG_20230702_225938.jpg

IMG_20230702_225958.jpg

Ναι καλά που όχι...🤔

α οκ! Αυτό το είχα δει!
Απλά έβλεπα αυτού του τύπου που ανεβάζετε και νόμιζα πως έπρεπε να κάνω κάτι τέτοιο με home assistance ή κάτι τέτοιο

2023-07-0223_37_21.png.0441bc754f87dd4fc3d8995ccaba28b4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.67d963b0b36b3618f6f04a1ee89ba4b8.jpeg
 

Σύμφωνα με την εικόνα, τι μου προτείνετε; Το πράσινο σημαίνει πως το έχω ήδη, τα κόκκινα είναι προς αγορά, πιθανές τοποθετήσεις.. 

 

σημείωση: το 9ρακι της κρεβατοκάμαρας φέρνει λίγη δροσιά στο χωλ και την κουζίνα, λίγη μεν αλλά κάτι φέρνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, JohnTsolakidis είπε

image.jpeg.67d963b0b36b3618f6f04a1ee89ba4b8.jpeg
 

Σύμφωνα με την εικόνα, τι μου προτείνετε; Το πράσινο σημαίνει πως το έχω ήδη, τα κόκκινα είναι προς αγορά, πιθανές τοποθετήσεις.. 

 

σημείωση: το 9ρακι της κρεβατοκάμαρας φέρνει λίγη δροσιά στο χωλ και την κουζίνα, λίγη μεν αλλά κάτι φέρνει..

Σε ποια περιοχή είσαι; Θα τα δουλέψεις και θέρμανση  ώστε να μην ανάβεις την σόμπα; (που με τις τιμές του ρεύματος, βγάλε τη από εκεί και πήγαινε την στην αποθήκη)

Τα κόκκινα σημεία μου φαίνονται ΟΚ για τοποθέτηση των άλλων μηχανημάτων.. 

Παντού θα έβαζα 9άρια, εκτός αν μένεις σε κάποια περιοχή με τρελά κρύα και κουφώματα με μονό τζάμι, να πήγαινες για 12αρι στο σαλόνι.., πιστεύω θα είναι υπέρ-αρκετά..

Αν θες να δουλέψεις και θέρμανση ή γενικά αρκετά θέρμανση, καλύτερα να δεις για toshiba,daikin,Mitsubishi,Fujitsu..

Θυμίζω για θέρμανση θέλουμε λειτουργία 24/7, όπως καλά θα ήταν να ενεργοποιήσεις νυκτερινό ρεύμα αν δεν το έχεις κάνει..

Για σύνδεση με home assistant κλπ δεν γνωρίζω ας πούνε τα παιδιά..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Kirmike είπε

το ξεκίνησα ταχύτητα 100% μόλις έπιασε θερμοκρασία. Έβαλα follow me και ταχύτητα auto. Το τηλεκοντρόλ απέναντι από κλιματιστικό στα 5 μέτρα το χτυπούσε καρφί. Περσίδες πάνω κάτω δεξιά αριστερά συνεχόμενη κίνηση. Και εκεί έκανε off μετά από 10 λεπτά. Το τηλεκοντρόλ έδειχνε 23 και το είχα ζητούμενη 26

Με το follow me θέλεις να καθορισεις θερμοκρασία εκεί που κάθεσαι. Πρέπει να αποφεύγεις να χτυπάει το χειριστήριο ζεστός ή κρύος αέρας γιατί έτσι μπερδεύεται και δεν μετράει θερμοκρασία χώρου.

Στην λειτουργία follow me ο αισθητήρας στο χειριστήριο στέλνει κάθε 10 λεπτά, μπορεί και λιγότερο, την μέτρηση στην μονάδα για να δουλέψει ανάλογα. Μόλις ενεργοποίησες αυτή την λειτουργία, το χειρηστηριο μπορεί να έβλεπε 28 βαθμούς όποτε το μηχάνημα μπήκε στο φουλ. Το εβαλες απέναντι να το χτυπάει κρύος αέρας όποτε για 10 λεπτά μέχρι να ξαναστείλει στην μονάδα την μέτρηση ειχε πέσει στο 23, για αυτό και σταμάτησε. Σε ακόμα 10 λεπτά θα ξανά ξεκίναγε και αν το άφηνες στο ίδιο σημείο σε 10 λεπτά θα σταμάταγε πάλι και ουτο κάθε εξής.

4 ώρες πριν, JohnTsolakidis είπε

Παιδιά ζαχαρώνω τα INVENTOR Legend. LDVI 9ρι (γραφείο) και 12ρι (σαλόνι), που από ότι καταλαβαίνω είναι φασόν Midea All Easy Pro, με την διαφορά ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση. Να προσέξω τίποτα, η να ψάξω κάτι άλλο;; Τι λένε σαν μάρκες / αντιπροσωπείες;

Εγω ήμουν σε αυτό το δίλλημα για την εγγύηση αλλά υπερίσχυσε το midea. Προτιμώ το γνήσιο του κατασκευαστή από το φασόν του, επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πολύ εύκολο στον καθαρισμό της εσωτερικής μονάδας, ακόμα και αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, όποτε να τα σκάω κάθε χρόνο για συντήρηση του κωλου δεν θα το έκανα για να έχω εγγύηση 10 χρονων (δηλαδή άμα ξεχάσω ή αμελήσω ένα χρόνο χάνω την εγγύηση;). Επίσης αυτή την εγγύηση την προπληρώνεις στην τελική τιμή με ένα καπέλο 50€ ή παραπάνω και δεν έχει και Eurovent όποτε το ταμπελάκι του μπορεί και είναι πιο αισιόδοξο.

4 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Είναι λάθος να χτυπάει ο κρύος αέρα το τηλεκοντρόλ με follow me, σωστά ;

Οπότε μήπως να βρεθεί άλλη θέση καλύτερα

Θα το βάλεις εκεί που κάθεσαι συνήθως όπου φαντάζομαι δεν σε χτυπάει το air-condition

1 ώρα πριν, JohnTsolakidis είπε

image.jpeg.67d963b0b36b3618f6f04a1ee89ba4b8.jpeg
 

Σύμφωνα με την εικόνα, τι μου προτείνετε; Το πράσινο σημαίνει πως το έχω ήδη, τα κόκκινα είναι προς αγορά, πιθανές τοποθετήσεις.. 

 

σημείωση: το 9ρακι της κρεβατοκάμαρας φέρνει λίγη δροσιά στο χωλ και την κουζίνα, λίγη μεν αλλά κάτι φέρνει..

9 άρια παντού με αυτά τα τ.μ.

Εχε υπόψη σου ότι η ψύξη δεν μεταφέρεται σαν αίσθηση σε άλλους χώρους όσο εύκολα νομίζουμε.

Ο ζεστός αερας όπως ξέρουμε πηγαίνει προς τα πάνω και εγκλωβίζεται σε κάθε δωμάτιο ή στο χωλ του σχεδίου από το ύψος των κουφωμάτων. Αυτός ο αερας δεν μπορεί να περάσει από το αιρ-κοντίσιον για να κρυώσει. Έτσι βάζοντας την ψύξη προς το χωλ για να πάει στο γραφείο δεν θά το δροσίσεις παρά ελάχιστα και προς τα πόδια( ο κρύος αερας πάει κάτω). Το σαλόνι από την άλλη δεν θα πιάνει την απαιτούμενη θερμοκρασία λόγω του ότι ο κρύος αερας θα πηγαίνει άλλου.

12αρι θα έβαζα μόνο αν κάποιο από τα δωμάτια είναι αισθητά πιο κρύο το χειμώνα ή αντίστοιχα ζεστό το καλοκαίρι από το υπόλοιπο σπιτι αν και τα τ.μ είναι λίγα.

9 αρακια λοιπόν και καλό είναι να δουλεύουν και τα τρία μαζί.

Για την Κουζινα θα έβαζα και έναν ανεμιστήρα οροφής.

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tu-luba είπε

Εγω ήμουν σε αυτό το δίλλημα για την εγγύηση αλλά υπερίσχυσε το midea. Προτιμώ το γνήσιο του κατασκευαστή από το φασόν του, επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο είναι πολύ εύκολο στον καθαρισμό της εσωτερικής μονάδας, ακόμα και αν δεν πιάνουν τα χέρια σου, όποτε να τα σκάω κάθε χρόνο για συντήρηση του κωλου δεν θα το έκανα για να έχω εγγύηση 10 χρονων (δηλαδή άμα ξεχάσω ή αμελήσω ένα χρόνο χάνω την εγγύηση;). Επίσης αυτή την εγγύηση την προπληρώνεις στην τελική τιμή με ένα καπέλο 50€ ή παραπάνω και δεν έχει και Eurovent όποτε το ταμπελάκι του μπορεί και είναι πιο αισιόδοξο.

Ισχύει, μετά απο ψάξιμο στο γκρουπ, η Inventor κάτι λέει λάθος. Midea λοιπόν.

 

1 ώρα πριν, tu-luba είπε

9 άρια παντού με αυτά τα τ.μ.

Συμφωνώ, ο μόνος λόγος που θα έβαζα 12αρι στο σαλόνι, είναι επειδή η διαφορά ήταν +30€ από το 9αρι…

 

Βέβαια τώρα βλέπω πως το Midea Xtreme Save 2022 έχει καλύτερα νούμερα από το Midea All Easy Pro, και βγαίνει και φθηνότερα. Έχουμε καμμία γνώμη για αυτό;;

 

Xtreme Save 9 - All Easy Pro 9

SEER 8.8 - 8.6                  SCOP 6 - 5.1

2.6 kW - 2.6 kW               2.7 kW - 2.4 kW     

107kWh/y - 106kWh/y   630kWh/y - 660kWh/y

Xtreme Save 12 - All Easy Pro 12

SEER 8.5 - 8.5                 SCOP 6 - 5.1

3.5 kW - 3.5 kW               3.1 kW - 2.5 kW

157kWh/y - 144kWh/y   723kWh/y - 686kWh/y

 

Ποιο από τα 2 μοντέλα να προτιμήσω; Άμα το Xtreme Save είναι καλύτερο, ας πάρω 2 9ρια εφόσον θα γλιτώσω τόσα χρήματα. Αν το All Easy Pro βγαίνει καλύτερο, ας τσιμπήσω ένα 9αρι και ένα 12αρι εφόσον η διαφορά τους είναι 30€.. 

Επεξ/σία από JohnTsolakidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, JohnTsolakidis είπε

Βέβαια τώρα βλέπω πως το Midea Xtreme Save 2022 έχει καλύτερα νούμερα από το Midea All Easy Pro, και βγαίνει και φθηνότερα. Έχουμε καμμία γνώμη για αυτό;;

Σε απόδοση αν συγκρίνεις τα seer -scop σαν νούμερο είναι καλύτερο το xtreme αλλά αν δεις το φορτίο που επιτυγχάνουν αυτές τις μετρήσεις αλλά για την ετήσια κατανάλωση είναι ελαφρώς καλύτερο το all easy pro.

Πολυ μικρές διάφορες στην πράξη, 

Μη σου πω ότι μπορεί να έχουν το ίδιο εξωτερικό.

τα παραπάνω λεφτά τα δίνεις για την ευκολία συντήρησης που διαφημίζει το all easy pro ( δες βιντεάκια στο YouTube) και για τον αισθητήρα ανίχνευσης ατόμων στο δωμάτιο.

Εγω το επέλεξα για το πρωτο

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...