Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ChrisN.S. αρχικά επικοινώνησε με το κατάστημα που το αγόρασες και πες πως έχει γίνει κακή εγκατάσταση, πως σε χτυπάει το ρεύμα και απαιτείς να στείλουν κάποιον άλλο να το διορθώσει.., φυσικά στέλνεις και e-mail με φωτογραφίες κλπ.. (προφανώς αζημίως αφού είναι δική τους χαζομάρα)

Αντί να μπεις σε διαδικασία για τρύπες για καλώδιο κλπ, απλά ας σπάσουν τον στόκο μέσα έξω που κάλυψαν τις τρύπες, από κάποιο κενό ας περάσουν 2 νέα καλώδια, ένα για εντολές και ένα για τροφοδοσία της εξωτερικής, όπως συνιστάται στο εγχειρίδιο εγκατάστασης..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/07/2023 at 01:37, arvacon said:

Το κουμπι i-eco, εκτελει χρεη διπλης επιλογης, το ενα ειναι η λειτουργια eco και το αλλο ως gear. Στο eco, ριχνει την καταναλωση του μηχανηματος πολυ χαμηλα για ενα 8ωρο, οποτε και κραταει σταθερη θερμοκρασια με τη χαμηλοτερη δυνατη καταναλωση.

Με μπερδεύει λίγο αυτό. Άρα σαν mode είναι σαν να αυτοματοποιείς το να μπαίνει σε gear στο 50% για 8 ώρες;

Με άλλα λόγια, είναι για νύχτα / ύπνο / sleep mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά νέων κλιματιστικών. 12αρι και 24αρι

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 330 και 720€ με ήδη χρήση voucher 45%
2. Νέα αγορά
3. Επιθυμητό κατάστημα: Μεγάλη αλυσίδα
4. Χρήση κλιματιστικών: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
6. Κεντρική θέρμανση - Λέβητας πετρελαίου
7. Χώρος που θα τοποθετηθούν: Υπνοδωμάτιο 12αρι (~27m2)  και 24αρι σαλονοτραπεζαρία κουζίνα ενιαία (~55m2)(θα τοποθετηθεί με φορά από μπαλκονόπορτα για να κρυώνει σαλόν- χώλ-διάδρομο και κουζίνα όσο γίνεται)
8. Αθήνα - Πατήσια
9. Αθόρυβο, Wifi, τουλάχιστον 5ετη εγγύηση - σχετικό καλό after sales support
10. Κουφώματα ξύλινα, προσανατολισμός νότιο-ανατολικός

Aφου σας εξήγησα τι ζητάω στο περίπου να σας παραθέσω και ένα σκηνικό που έγινε με praktiker και το 20% επιστροφή της eurobank.

Πέμπτη έκανα μια προ παραγγελία 2 juro pro ένα 12αρι και ένα 24αρι , επειδή την κάρτα της eurobank την χρησιμοποιώ μόνο για αγορές με επιστροφή είπα να γίνει η κράτηση είχα δώσει και τους κωδικούς των voucher και έπρεπε να πάω να βάλω χρήματα ώστε να υπάρχει υπόλοιπο και να γίνει η αγορά.

Μου είπαν μέχρι Παρασκευή 21:00 θα μπορούσα να κάνω την διαδικασία.
Τους εξήγησα λόγω εργασίας θα μπορούσα μετά τις 20:15 να επικοινωνήσω και μου είπαν όλα καλά.
Κάνω το τηλεφώνημα 20:35  και μου λένε οτι έχει κλείσει το τμήμα πωλήσεων και οτι δε μπορούν να κάνουν τίποτα.
Οπότε όλος ο προϋπολογισμός και το ψάξιμο πήγε περίπατο

Φυσικά και επικοινώνησα την επόμενη ημέρα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο, οσο τον είδατε εσείς άλλο τόσο τον είδα και εγώ.
Οπότε έχω ελάχιστο χρόνο και θα ήθελα την βοήθεια σας.
ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takaros79 είπε

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά νέων κλιματιστικών. 12αρι και 24αρι

1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό: 330 και 720€ με ήδη χρήση voucher 45%
2. Νέα αγορά
3. Επιθυμητό κατάστημα: Μεγάλη αλυσίδα
4. Χρήση κλιματιστικών: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
6. Κεντρική θέρμανση - Λέβητας πετρελαίου
7. Χώρος που θα τοποθετηθούν: Υπνοδωμάτιο 12αρι (~27m2)  και 24αρι σαλονοτραπεζαρία κουζίνα ενιαία (~55m2)(θα τοποθετηθεί με φορά από μπαλκονόπορτα για να κρυώνει σαλόν- χώλ-διάδρομο και κουζίνα όσο γίνεται)
8. Αθήνα - Πατήσια
9. Αθόρυβο, Wifi, τουλάχιστον 5ετη εγγύηση - σχετικό καλό after sales support
10. Κουφώματα ξύλινα, προσανατολισμός νότιο-ανατολικός

Aφου σας εξήγησα τι ζητάω στο περίπου να σας παραθέσω και ένα σκηνικό που έγινε με praktiker και το 20% επιστροφή της eurobank.

Πέμπτη έκανα μια προ παραγγελία 2 juro pro ένα 12αρι και ένα 24αρι , επειδή την κάρτα της eurobank την χρησιμοποιώ μόνο για αγορές με επιστροφή είπα να γίνει η κράτηση είχα δώσει και τους κωδικούς των voucher και έπρεπε να πάω να βάλω χρήματα ώστε να υπάρχει υπόλοιπο και να γίνει η αγορά.

Μου είπαν μέχρι Παρασκευή 21:00 θα μπορούσα να κάνω την διαδικασία.
Τους εξήγησα λόγω εργασίας θα μπορούσα μετά τις 20:15 να επικοινωνήσω και μου είπαν όλα καλά.
Κάνω το τηλεφώνημα 20:35  και μου λένε οτι έχει κλείσει το τμήμα πωλήσεων και οτι δε μπορούν να κάνουν τίποτα.
Οπότε όλος ο προϋπολογισμός και το ψάξιμο πήγε περίπατο

Φυσικά και επικοινώνησα την επόμενη ημέρα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο, οσο τον είδατε εσείς άλλο τόσο τον είδα και εγώ.
Οπότε έχω ελάχιστο χρόνο και θα ήθελα την βοήθεια σας.
ευχαριστώ 

Μεγάλο:

1. Αν δεν θα παίξει καθόλου θέρμανση ή άντε ελάχιστα : INVENTOR Legend LDVI-24WFI/LDVO-24

2. Αν θα ήθελες να μη φοβάσαι να το ανοίξεις και σε θέρμανση: toshiba yukai / arata ή MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-63ZR-W από κάπου με επέκταση εγγύησης

Μικρό: Inventor Legend LDVI-12WFI/LDVO-12

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2023 στις 5:28 ΠΜ, liakjim είπε

Είσαι κλασική περίπτωση inventor legend. Έχω μόνο έναν ενδοιασμό αν η inventor έχει αφήσει το default midea cloud οικοσύστημα το οποίο παίζει άψογα με το homeassistant, ή έχει βάλει κάποιο κλειστό δικό της. Αν παίζει λοιπόν σαν τα midea μια χαρά, αν όχι δυστυχώς θα πρέπει να πας σε midea easy pro και να προσθέσεις επέκταση εγγύησης μιας και έχουν μικρή εγγύηση 3 ετών.

Έχει κανείς το legend και να το έχει στο homeassistant να μας πει;

Το gear βάζει κόφτη στο μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξει.

ΥΓ 130W για 12αρι είναι μια απλα καλουτσικη τιμή. Τα καλά παίζουν κάτω από 90W. 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κατα πάσα πιθανότητα θα πάρω το inventor γιατί ακόμα και στο home assistant να μην μπαινει τα 10 χρόνια εγγύηση είναι τεράστιο πλας.

Αν γνωρίζει βέβαια κάποιος ας επιβεβαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Kirmike είπε

Όχι δε κάνει. On-off. Αύριο θα το ανάψω και θα σας στείλω γραφιμα από tapo 110.

Νομίζω είναι 45τμ. έως 50τμ. Από πάνω έχω πλάκα με σκεπή. Διπλά τζάμια αλλά δεν έχω μόνωση. Οπότε λογικά καλά έκαιγε 600W. Σαλόνι κουζίνα είχα 26 βαθμούς στα δωμάτια 27.

@liakjim τελικά μου έκανε off μόλις τώρα. Ζητούμενη 26 εξωτερική 33.

Screenshot_2023-07-02-17-29-35-126_com.tplink.iot.jpg

Επεξ/σία από Kirmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά καλησπέρα. διάβασα πολύ εδώ και έκανα και το ερωτηματολόγιο.

Εχω καταλήξει σε μηχάνημα 18.000 ή 22.000 και σύμφωνα με αυτά που μου είπαν (μηχάνημα και θερμανση (όχι βασική όμως) και ψύξη) να πάμε σε Toshiba (αν και μερικοί παραπονιούνται για θόρυβο της φτερωτής έξω αλλά και του ρότωρα μέσα...). Ετσι έχουμε κατά σειρά.

1. Toshiba Edge white 2023 (Toshiba Haori RAS-B16N4KVRG να το δω?) (7 πλήρη)

2. Mitsubisi Heavy 63 (3 πλήρη+4 συμπ).

3. Panasonic Etherea CS-Z50XKEW/CU-Z50XKE (υπάρχει τελικά αντιπροσωπία-εγγύηση - 3 πλήρη+4 συμπ).)

Παρακαλώ για τα σχόλια και απόψεις ή και νέες προτάσεις.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kirmike είπε

@liakjim τελικά μου έκανε off μόλις τώρα.

Screenshot_2023-07-02-17-29-35-126_com.tplink.iot.jpg

Έβαλες ταχύτητα ανεμιστήρα σε υψηλή;

3 λεπτά πριν, doll είπε

παιδιά καλησπέρα. διάβασα πολύ εδώ και έκανα και το ερωτηματολόγιο.

Εχω καταλήξει σε μηχάνημα 18.000 ή 22.000 και σύμφωνα με αυτά που μου είπαν (μηχάνημα και θερμανση (όχι βασική όμως) και ψύξη) να πάμε σε Toshiba (αν και μερικοί παραπονιούνται για θόρυβο της φτερωτής έξω αλλά και του ρότωρα μέσα...). Ετσι έχουμε κατά σειρά.

1. Toshiba Edge white 2023 (Toshiba Haori RAS-B16N4KVRG να το δω?) (7 πλήρη)

2. Mitsubisi Heavy 63 (3 πλήρη+4 συμπ).

3. Panasonic Etherea CS-Z50XKEW/CU-Z50XKE (υπάρχει τελικά αντιπροσωπία-εγγύηση - 3 πλήρη+4 συμπ).)

Παρακαλώ για τα σχόλια και απόψεις ή και νέες προτάσεις.

Ευχαριστώ.

Το 1ο.

(που είναι οι απαντήσεις σου;  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Με μπερδεύει λίγο αυτό. Άρα σαν mode είναι σαν να αυτοματοποιείς το να μπαίνει σε gear στο 50% για 8 ώρες;

Με άλλα λόγια, είναι για νύχτα / ύπνο / sleep mode?

Ναι κάτι τέτοιο λογικά συμβαίνει.

Η διαφορά του με το sleep mode όμως, είναι ότι κρατάει τη θερμοκρασία σταθερή και δεν την αυξάνει ένα βαθμό ανά κάποιες ώρες, όπως κάνει το sleep mode.

Επεξ/σία από arvacon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asyg24kmta. Φέρνει βόλτα 60τμ ενιαίου. 25C dry. Εξωτερική έως 34.5C . Έριξε υγρασία από ανυπόφορο 65% , στο 50% παρόλο που ο κρύος αέρας έχει μικρότερη δυνατότητα απορρόφησης των υδρατμών μιας και κατέβασε την απόλυτη, όπως φαίνεται στο παρακάτω διάγραμμα από 17gr/m3 στα κάτω από 12.

image.png.4a54db973bcc11a3d1f135c4aa1e3abd.png

Κατανάλωση 300 βατάκια (με σχεδόν απόλυτη συσχέτιση με την εξωτερική θερμοκρασία) :

Screenshot2023-07-02183026.png.cab1acf3c533d164de18518ad6714bde.png

Από την άλλη, το morris winfin 35150 των πεθερικών φοβάμαι ότι πέφτει μικρό για τον χώρο (20τμ , ψηλοτάβανο, χωρίς μόνωση, κοιτάει νότια). Στο auto και με 900W και δεν μπορούσε να κατεβάσει θερμοκρασία (26C ζήτηση) . Το έβαλα στο high, ανέβασε 1200W και όντως άρχισε να κατεβάζει (κίτρινη γραμμή).

image.png.4ca969b739a3d45e2895df51433ff7ea.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2023 at 18:00, EuphangeL said:

Επίσης από περιέργεια, έχω ένα Inventor Premium 18ρι στο σαλόνι, για χώρο γύρω στα 36m²:

Με 33 βαθμούς έξω σήμερα και εσωτερική 29-30, του ζήτησα 26 και πήγα και μέτρησα το ρολόι του ΔΕΔΔΗΕ (δεν χρησιμοποιώ φις, είναι συνδεδεμένο το κλιματιστικό κατευθείαν μέσα στην πρίζα για την παροχή ρεύματος) με διαφορά 1 ώρας, να δω τι θα έχει κάψει συνολικά το σπίτι (ok ναι, είχα και το ψυγείο αλλά τίποτα άλλο ενεργοβόρο δεν έτρεχε εκείνη την ώρα)

Η διαφορά ήταν 800W, το οποίο δεν ξέρω αν θεωρείται normal ή όχι.

Ξαναμέτρησα σήμερα το μεσημέρι, με εξωτερική 32.5 - 33 του ζήτησα 26. Έκλεισα την πόρτα του χωλ για να απομονώσω τη σαλονοτραπεζαρία και αφού το άφησα να πιάσει θερμοκρασία πήγα και ξεκίνησα την μέτρηση. Έκαψε χοντρικά 410W σε μία ώρα.

Του ανέβασα την ζητούμενη στους 27 και παρατήρησα οτι έκανε off. Δεν είμαι σίγουρος αν έκανε μόνο 1 φορά επειδή είχε ήδη πιάσει θερμοκρασία αλλά μου φαίνεται οτι και αργότερα άκουσα τον ανεμιστήρα να κατεβαίνει πολύ (auto) και υπήρχε και μηδαμινός θόρυβος από το μπαλκόνι, άρα μάλλον είχε ξανακάνει off.

Αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε; Η κατανάλωση στους 27 επειδή κάνει on/off σποραδικά - είναι μεγαλύτερη από τους 26 που δεν κάνει on/off? Το χω καταλάβει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε; Η κατανάλωση στους 27 επειδή κάνει on/off σποραδικά - είναι μεγαλύτερη από τους 26 που δεν κάνει on/off? Το χω καταλάβει σωστά;

Όχι. Πάντα θα καίει λιγότερο σε υψηλότερη ζήτηση.

Τα off πάντως γενικά δεν μας αρέσουν γιατί διαταράσσεται η διαδικασία της αφύγρανσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έβαλες ταχύτητα ανεμιστήρα σε υψηλή;

Το 1ο.

(που είναι οι απαντήσεις σου;  )

@liakjim το ξεκίνησα ταχύτητα 100% μόλις έπιασε θερμοκρασία. Έβαλα follow me και ταχύτητα auto. Το τηλεκοντρόλ απέναντι από κλιματιστικό στα 5 μέτρα το χτυπούσε καρφί. Περσίδες πάνω κάτω δεξιά αριστερά συνεχόμενη κίνηση. Και εκεί έκανε off μετά από 10 λεπτά. Το τηλεκοντρόλ έδειχνε 23 και το είχα ζητούμενη 26.

Επεξ/σία από Kirmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2023 στις 11:45 ΠΜ, tu-luba είπε

Για το σαλονι παρε 12αρι αφου ειναι 20 τ.μ. και με τα λεφτα που θα εξοικονομησεις απο το 18αρι βαλε ενα 9αρι στο γραφειο.

Καλή ιδέα. Έχουμε πρόταση για μάρκες/σειρές; Προτιμάμε φθηνή σειρά καλής εταιρίας(Πχ Toyotomi, Carrier, και δε ξέρω ποιά ακόμη θεωρείται καλή), ή ακριβή σειρά φθηνής εταιρίας(Πχ Tesla, AUX, Sendo, και δε ξέρω ποια θεωρείται καλή);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίρνω πίσω για το Morris. Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι το ariston ήταν κλειστό. Εψυχε μόνο του 45τμ. Όταν μπήκε το 18αριβariston έπεσε αμέσως στα 150W. Αθροιστικά τα δύο κλιματιστικά έπαιξαν στο μισό ( 500+150). Αυτά για τους οπαδούς της υποδιαστασιολογησης.

31 λεπτά πριν, Kirmike είπε

@liakjim το ξεκίνησα ταχύτητα 100% μόλις έπιασε θερμοκρασία. Έβαλα follow me και ταχύτητα auto. Το τηλεκοντρόλ απέναντι από κλιματιστικό στα 5 μέτρα το χτυπούσε καρφί. Περσίδες πάνω κάτω δεξιά αριστερά συνεχόμενη κίνηση. Και εκεί έκανε off μετά από 10 λεπτά. Το τηλεκοντρόλ έδειχνε 23 και το είχα ζητούμενη 26.

Παρακολούθησέ το λίγο να δεις που παίρνει και που κόβει. Μετά δοκίμασε και το eco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...