Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Klausx είπε

Οπότε τα Midea κάνουν καλύτερη αφύγρανση από τα Fujitsu. Γιαυτό το βάζεις Dry πέφτει τόσο χαμηλά που δεν έχεις άνεση στον χώρο.

Μάλλον το Fujitsu δεν κατεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία στο εσωτερικό στοιχείο στη ψύξη όταν δουλεύει σε χαμηλά watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Klausx, κοίτα διάγραμμα του asyg24kmta :

image.png.604eb8d3f2a4d1379727bf6614e08f56.png

με πορτοκαλί είναι η θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει και άρα σχεδόν ίδια με το εσωτερικό στοιχείο(ίσως 1 βαθμό κάτω; )

Σε ψύξη έκαιγε 220W και έβγαζε 16C αέρα, ταχύτητα ανεμιστήρα αυτόματο όπου το πήγε low (900rpm). 

Μετά το γύρισα σε αφύγρανση, έριξε ταχύτητα ανεμιστήρα σε super-low μόνο του (670rpm), ανέβασε watts στα 280W και η θερμοκρασία αέρα πήγε στους 13C.

image.png.3d8c5c028dca76c8d0f457258bbf3898.png

Εκείνη τη στιγμή στην εισαγωγή είχε 27-28C και 40% υγρασία. 

Το dew-point για τους 27 είναι 12.2C

9082f2c51fb749d6921221e0864d69c0.png
 

και για τους 28 είναι 13.1C

0af8e69301fa522c05cf129e53f625c2.png

 

Άρα με λίγα λόγια, το asyg24kmta σε λειτουργία ψύξης δεν θα μου έκανε καθόλου αφύγρανση , ενώ σε λειτουργία αφύγρανσης θα έκανε οριακά (ώσπου να έπεφτε και άλλο η θερμοκρασία του χώρου ή και η σχετική υγρασία οπότε θα σταματούσε να συμπυκνώνει περαιτέρω τους υδρατμούς).

Αυτά

😎

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μάλλον το Fujitsu δεν κατεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία στο εσωτερικό στοιχείο στη ψύξη όταν δουλεύει σε χαμηλά watts.

Έτσι ακριβώς είναι η ρύθμιση του αφού προσπαθεί για ομαλή ψύξη - αθόρυβη λειτουργία εξωτερικής αλλά και εσωτερικής μονάδας (αυτό πληρώνεις εξάλλου). Επίσης γνώμη μου είναι ποτέ την οικονομική σειρά σε Fujitsu.
 

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Klausx, κοίτα διάγραμμα του asyg24kmta :

image.png.604eb8d3f2a4d1379727bf6614e08f56.png

με πορτοκαλί είναι η θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει και άρα σχεδόν ίδια με το εσωτερικό στοιχείο(ίσως 1 βαθμό κάτω; )

Σε ψύξη έκαιγε 220W και έβγαζε 16C αέρα, ταχύτητα ανεμιστήρα αυτόματο όπου το πήγε low (900rpm). 

Μετά το γύρισα σε αφύγρανση, έριξε ταχύτητα ανεμιστήρα σε super-low μόνο του (670rpm), ανέβασε watts στα 280W και η θερμοκρασία αέρα πήγε στους 13C.

image.png.3d8c5c028dca76c8d0f457258bbf3898.png

Εκείνη τη στιγμή στην εισαγωγή είχε 27-28C και 40% υγρασία. 

Το dew-point για τους 27 είναι 12.2C

9082f2c51fb749d6921221e0864d69c0.png
 

και για τους 28 είναι 13.1C

0af8e69301fa522c05cf129e53f625c2.png

 

Άρα με λίγα λόγια, το asyg24kmta σε λειτουργία ψύξης δεν θα μου έκανε καθόλου αφύγρανση , ενώ σε λειτουργία αφύγρανσης θα έκανε οριακά (ώσπου να έπεφτε και άλλο η θερμοκρασία του χώρου ή και η σχετική υγρασία οπότε θα σταματούσε να συμπυκνώνει περαιτέρω τους υδρατμούς).

Αυτά

😎

Περίπου 15C βαθμούς διαφορά θα δεις σε on/off. Αν κατεβάσεις τον θερμοστάτη πιο χαμηλά με auto ανεμιστήρα θα αρχίσει να κάνει αφύγρανση και θα πετύχεις καλύτερη κατανάλωση από dry. Πολύ καλό το KMTE/KMTA γενικά σαν μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δούλεψα σήμερα το Legend 24αρι. Ζητούσα 26 βαθμούς και έξω είχε 33. Δεν έπεσε κάτω από 600W. Είναι λογικό? Ότι ρυθμίσεις και να δοκίμασα. 85τμ. Σπίτι και το έχω σαλόνικουζινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα. Δούλεψα σήμερα το Legend 24αρι. Ζητούσα 26 βαθμούς και έξω είχε 33. Δεν έπεσε κάτω από 600W. Είναι λογικό? Ότι ρυθμίσεις και να δοκίμασα. 85τμ. Σπίτι και το έχω σαλόνικουζινα.

Γιατί να μην είναι; Αν το σπίτι έχει θερμά δομικά στοιχεία θα θέλει ώρες (24-48) για να πιάσει θερμοκρασία. Επίσης εκεί ψηλά μπορείς να έχεις τίποτα πλάκες από πάνω ή έστω θερμό αέρα και να διαβάζει ζέστη.

Συμβουλή: βάλε μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, περσίδες τέρμα πάνω (αν δεν έχει πάει ήδη) και μη βάλεις ακόμη follow me. Κοίτα τα watts . Όταν θα αρχίζει να ρίχνει watts (μπορεί και μετά από 24ώρες), βάλε το τηλεκοντρόλ εκεί που θέλεις να έχεις 26 (πχ τραπεζάκι σαλουνιού) να σημαδεύει τη μονάδα και βάλε auto ανεμιστήρα. Αν το auto σου φαίνεται ασθενικό, βάλε χειροκίνητα πιο πάνω.

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν κατεβάσεις τον θερμοστάτη πιο χαμηλά με auto ανεμιστήρα θα αρχίσει να κάνει αφύγρανση και θα πετύχεις καλύτερη κατανάλωση από dry.

Θα το δοκιμάσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί να μην είναι; Αν το σπίτι έχει θερμά δομικά στοιχεία θα θέλει ώρες (24-48) για να πιάσει θερμοκρασία. Επίσης εκεί ψηλά μπορείς να έχεις τίποτα πλάκες από πάνω ή έστω θερμό αέρα και να διαβάζει ζέστη.

Συμβουλή: βάλε μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, περσίδες τέρμα πάνω (αν δεν έχει πάει ήδη) και μη βάλεις ακόμη follow me. Κοίτα τα watts . Όταν θα αρχίζει να ρίχνει watts (μπορεί και μετά από 24ώρες), βάλε το τηλεκοντρόλ εκεί που θέλεις να έχεις 26 (πχ τραπεζάκι σαλουνιού) να σημαδεύει τη μονάδα και βάλε auto ανεμιστήρα. Αν το auto σου φαίνεται ασθενικό, βάλε χειροκίνητα πιο πάνω.

Θα το δοκιμάσω.

Άρα με το eco και τα gear 75% και gear 50% να μη πειραματιστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα. Δούλεψα σήμερα το Legend 24αρι. Ζητούσα 26 βαθμούς και έξω είχε 33. Δεν έπεσε κάτω από 600W. Είναι λογικό? Ότι ρυθμίσεις και να δοκίμασα. 85τμ. Σπίτι και το έχω σαλόνικουζινα.

Δοκίμασε την επόμενη φορά αφού δουλέψει στο 26 και κατεβάσει τη θερμοκρασία στους 27, ε μετά βάλτο 27 και δες την συμπεριφορά του.

Πάντως με 33 έξω πρέπει να δουλέψει 2-3 ωρες για να πεις οτι θα ρίξει στο ελάχιστο του. Αν πχ χτυπάει ο ήλιος χωρίς τέντες κλπ θα αργήσει ακόμα πιο πολύ. Τα 2 9αρια που έχω όπως έχω ξαναπεί έχουν διαφορά στα ελάχιστα watt ( 100w vs 150w) διότι το ένα δωμάτιο από τα δυο το βαράει ο ήλιος πιο πολύ εκείνη την ώρα.

Βεβαια εξαρτάται αν έχεις άλλες απώλειες στον χώρο, ανοιχτές πόρτες, μαγείρεμα σε κουζίνα.

ποσα τ.μ. Σαλοκουζινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι.

@Kirmike , δεν κάνει on-off έτσι;

Όχι δε κάνει. On-off. Αύριο θα το ανάψω και θα σας στείλω γραφιμα από tapo 110.

12 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δοκίμασε την επόμενη φορά αφού δουλέψει στο 26 και κατεβάσει τη θερμοκρασία στους 27, ε μετά βάλτο 27 και δες την συμπεριφορά του.

Πάντως με 33 έξω πρέπει να δουλέψει 2-3 ωρες για να πεις οτι θα ρίξει στο ελάχιστο του. Αν πχ χτυπάει ο ήλιος χωρίς τέντες κλπ θα αργήσει ακόμα πιο πολύ. Τα 2 9αρια που έχω όπως έχω ξαναπεί έχουν διαφορά στα ελάχιστα watt ( 100w vs 150w) διότι το ένα δωμάτιο από τα δυο το βαράει ο ήλιος πιο πολύ εκείνη την ώρα.

Βεβαια εξαρτάται αν έχεις άλλες απώλειες στον χώρο, ανοιχτές πόρτες, μαγείρεμα σε κουζίνα.

ποσα τ.μ. Σαλοκουζινα;

Νομίζω είναι 45τμ. έως 50τμ. Από πάνω έχω πλάκα με σκεπή. Διπλά τζάμια αλλά δεν έχω μόνωση. Οπότε λογικά καλά έκαιγε 600W. Σαλόνι κουζίνα είχα 26 βαθμούς στα δωμάτια 27.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Άρα με το eco και τα gear 75% και gear 50% να μη πειραματιστω?

Αν βάλεις το gear 50% ή 75% σημαίνει ότι το μηχάνημα θα δουλεύει σαν 12αρι ή σαν 18αρι που σημαίνει ότι θα αργήσει περισσότερο να φέρει την θερμοκρασία.

Δεν θα ανεβάσει πχ 2000watt στο ξεκίνημα αλλά θα φτάσει 1200 -1500watt

Βασικά αν έχεις υπερδιαστασιολογημενο μηχάνημα το βάζεις στο gear 75% ή ακόμα και στο 50% 

8 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Νομίζω είναι 45τμ. έως 50τμ. Από πάνω έχω πλάκα με σκεπή. Διπλά τζάμια αλλά δεν έχω μόνωση. Οπότε λογικά καλά έκαιγε 600W. Σαλόνι κουζίνα είχα 26 βαθμούς στα δωμάτια 27.

Λογικα τότε, το 24αρι αφορά χώρους 45-50τ.μ αλλά έχει και πολλές απώλειες απο την πλάκα χωρίς μόνωση.

Ο ήλιος δεν αντιμετωπίζεται εύκολα χωρίς μόνωση

Θεωρώ ότι αργοτερα στις μεγάλες ζεστές όταν θα πέφτει ο ήλιος αλλά θα εχει έξω 35 θα πέφτει πιο χαμηλά απο τα 600watt.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ακουμπώντας την εξωτερική μονάδα με χτυπάει ρεύμα, το ίδιο και όταν βγάζω το κλιματιστικό από την πρίζα. Βάζω δοκιμαστικό κατσαβίδι στην εξωτερική μονάδα και ανάβει κανονικά(!). Μετά ανοίγω την εσωτερική μονάδα και βλέπω ότι ο καραγκιόζης εγκαταστάτης έχει βάλει τρίκλωνο καλώδιο από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική και όχι τετράκλωνο όπως ζητάει ο κατασκευαστής και δεν έχει συνδέσει καθόλου γείωση από έξω προς την μέσα (!). Του γ**ας το σπίτι τώρα ή όχι; Σκέφτομαι να καλέσω ηλεκτρολόγο και να κινηθώ νομικά απέναντί του. Δίπλα μου έχω και το κωλόχαρτο της εγκατάστασης με την υπογραφή του... 😠

image.jpeg.d7490474d261a087bf231c6de7a05ad6.jpeg

image.gif.fe3ba123bf949dd978dc3e54a3f7db5c.gif

 

Επεξ/σία από ChrisN.S.
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Παιδιά ακουμπώντας την εξωτερική μονάδα με χτυπάει ρεύμα, το ίδιο και όταν βγάζω το κλιματιστικό από την πρίζα. Βάζω δοκιμαστικό κατσαβίδι στην εξωτερική μονάδα και ανάβει κανονικά(!). Μετά ανοίγω την εσωτερική μονάδα και βλέπω ότι ο καραγκιόζης εγκαταστάτης έχει βάλει τρίκλωνο καλώδιο από την εξωτερική μονάδα προς την εσωτερική και όχι τετράκλωνο όπως ζητάει ο κατασκευαστής και δεν έχει συνδέσει καθόλου γείωση από έξω προς την μέσα (!). Του γ**ας το σπίτι τώρα ή όχι; Σκέφτομαι να καλέσω ηλεκτρολόγο και να κινηθώ νομικά απέναντί του. Δίπλα μου έχω και το κωλόχαρτο της εγκατάστασης με την υπογραφή του... 😠

image.jpeg.d7490474d261a087bf231c6de7a05ad6.jpeg

image.gif.fe3ba123bf949dd978dc3e54a3f7db5c.gif

 

Ναι είναι λάθος. Έπρεπε να έχεις 4κλωνο καλώδιο στην εσωτερική, το ένα στη γείωση και το ίδιο στην έξω. Και το ρεύμα στην εξωτερική με τριπλό καλώδιο με το ένα στη γείωση. Ή επειδή είναι Toshiba τα οποία δίνουν τη δυνατότητα να τροφοδοτήσεις από την εσωτερική, να φέρει τρικλωνο στην εσωτερική που θα πάνε στην αριστερή πλευρά της κλεμμας με το ένα στη γείωση και τετρακλωνο για έξω πάλι με γείωση μέσα και έξω.

Εγκληματικό. Σκιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι είναι λάθος. Έπρεπε να έχεις 4κλωνο καλώδιο στην εσωτερική, το ένα στη γείωση και το ίδιο στην έξω. Και το ρεύμα στην εξωτερική με τριπλό καλώδιο με το ένα στη γείωση. Ή επειδή είναι Toshiba τα οποία δίνουν τη δυνατότητα να τροφοδοτήσεις από την εσωτερική, να φέρει τρικλωνο στην εσωτερική που θα πάνε στην αριστερή πλευρά της κλεμμας με το ένα στη γείωση και τετρακλωνο για έξω πάλι με γείωση μέσα και έξω.

Εγκληματικό. Σκιστον.

Το θέμα είναι πως χρειάζεται πέρασμα νέου καλωδίου τώρα μέσα από τοίχους προς την εξωτερική μονάδα, ποιος θα κάνει όλη αυτή τη διαδικασία;; Τα κλιματιστικά να σταματήσω να τα λειτουργώ, υπάρχει περίπτωση να έχουν πάθει βλάβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Το θέμα είναι πως χρειάζεται πέρασμα νέου καλωδίου τώρα μέσα από τοίχους προς την εξωτερική μονάδα, ποιος θα κάνει όλη αυτή τη διαδικασία;; Τα κλιματιστικά να σταματήσω να τα λειτουργώ, υπάρχει περίπτωση να έχουν πάθει βλάβη;

Αν ήταν να είχε γίνει βλάβη θα το είχες δει. Τώρα θα πρέπει να ξεκινήσεις διαδικασία ενημέρωσης της κακοτεχνίας ανάλογα από που τα αγόρασες και μέχρι που θέλεις να το φτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Το θέμα είναι πως χρειάζεται πέρασμα νέου καλωδίου τώρα μέσα από τοίχους προς την εξωτερική μονάδα, ποιος θα κάνει όλη αυτή τη διαδικασία;; Τα κλιματιστικά να σταματήσω να τα λειτουργώ, υπάρχει περίπτωση να έχουν πάθει βλάβη;

Δε θα χρειαστεί να ξηλωσεις σωλήνες κλπ, ώστε να περάσει το νέο καλώδιο μαζί με τις σωληνώσεις απαραίτητα. Θα κάνεις μια μικρη τρύπα σε ένα άλλο σημείο και θα περάσεις σκέτο το καλώδιο αυτό, οπότε μετά μπορείς εξωτερικά να το τυλίξεις πάνω στις σωληνώσεις.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...