Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Πρέπει να έχεις δει επιστροφή το 1% και τα υπόλοιπα 19% σε κάνα μήνα.

Αυτό μου είπε και η κυρία εκεί

Το 1 ναι μπήκε ήδη

Αν και μου είπε κάποτε ένας πως γίνεται εκκαθάριση στο τέλος του μήνα...που είναι σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αγόρασα στις 28/6 το πρωί.

Στο ebanking φαινόταν δέσμευση μέχρι και πριν 2-3 ώρες.

Τώρα λέει ημερομηνία αξίας 30/6 αλλά ακόμη δεν έχω δει το 1%.

Επίσης δεν έχω λάβει mail επιβεβαίωσης, παρά μόνο sms.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

(Άραγε ο Λιάκος να ασκεί χρέη εργοδηγού για την εγκατάσταση του Toshiba? 🤔 )

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά η εγκατάσταση θα γίνει από τον ψυκτικό που μου έβαλε και το Fujitsu. Αυτόν ξέρω αυτόν εμπιστεύομαι. Απέρριψα τη δωρεάν εγκατάσταση.

29 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εγώ αγόρασα στις 28/6 το πρωί.

Στο ebanking φαινόταν δέσμευση μέχρι και πριν 2-3 ώρες.

Τώρα λέει ημερομηνία αξίας 30/6 αλλά ακόμη δεν έχω δει το 1%.

Επίσης δεν έχω λάβει mail επιβεβαίωσης, παρά μόνο sms.

Μπες εκεί που δείχνει την επιστροφή και θα πρέπει να βλέπεις επιστροφή από praktiker 1% της συναλλαγής.

Screenshot_2023-06-30-19-43-30-92_d68eb1eece549bb1f2f379f9e3f25660.jpg.b1f2077c16557cd5ed6f3295bd16e03a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά η εγκατάσταση θα γίνει από τον ψυκτικό που μου έβαλε και το Fujitsu. Αυτόν ξέρω αυτόν εμπιστεύομαι. Απέρριψα τη δωρεάν εγκατάσταση

Και πολύ ΚΑΛΑ έκανες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ναι εκεί μπαίνω.

Τελευταία καταγραφή 6/6/23 (αγορά από πλαίσιο) και την ίδια μέρα φάνηκε και η επιστροφή.

Θα δούμε μέχρι τέλος της ημέρας...

Σε εμένα φάνηκε άμεσα. Δεν ξέρω ακριβώς πόσο, αλλά όταν μπήκα στο αμάξι στο πάρκινγκ είδα ότι ήδη είχε μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marioboni είπε

 

Παρά μόνο στην εφαρμογή της επιστροφής πήρα ως τωρα το 1%

 

Αυτό θέλουμε.

20 λεπτά πριν, nick_81 είπε

Ανάμεσα στο toshiba yukai και στο daikin siesta sensira σαν μηχανήματα ποιο πολύ για ψύξη αλλά και για θέρμανση ποιο είναι καλύτερο-ποιο αξιόπιστο;

Θα πρέπει να είναι πολύ κοντά σε απόδοση. Ίσως ένα Τσικ πιο αποδοτικό το Daikin αλλά το Toshiba είναι λίγο πιο αθόρυβο και έχει υπερδιπλάσια εγγύηση οπότε γίνεται πιο vfm όταν τα βρίσκεις σε παρόμοια τιμή με τη ζυγαριά να γέρνει μια από τη μια, μια από την άλλη ανάλογα με τα θέλω του καθενός αλλά και τις εκάστοτε προσφορές ενώ υπάρχει και η δυνατότητα για έξτρα εγγύηση στα 10 χρόνια στο Daikin μέσω της Daikin Hellas με 99€ εντός του πρώτου χρόνου από την αγορά ( το ποσό αλλάζει ανάλογα με τα btus).

Οπότε είναι λίγο δυναμικό το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν.... @liakjim μετά από περίπου 10 ημέρες με τα Toshiba Arata (Yukai) 16άρι και με το Daikin Sensira FTXC35D έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Είχα και έναν μάστορα να μου περάσει συναγερμό, και όταν έβγαινε έξω στο μπαλκόνι για τσιγάρο δε μπορούσε να πιστέψει πως το Toshiba ήταν σε λειτουργία και δεν έκανε θόρυβο.
Τα έχω ρυθμίσει στους 25 βαθμούς το Toshiba που είναι στον μεγάλο χώρο, και στους 26 αυτό της κρεβατοκάμαρας για να μην κρυώνουμε το βράδυ, και τα έχω βάλει στο Auto το Fan.

Προς το παρόν έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Τις επόμενες ημέρες λέω να κόψω και τα καλώδια της παροχής του ρεύματος και να προσθέσω φις προέκτασης για να μπορώ να βάλω και από μία Tapo στο καθένα για να αρχίσω να βλέπω και τις καταναλώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2023 at 02:16, Witcher1st said:

Θυμάμαι ότι είχατε πει καλύτερα να έχουμε στο max fan speed  και όχι στο auto, για ποιο λόγο όμως; Στο auto κάποιες φορές όταν πιάνει θερμοκρασία ρίχνει τελείως στροφές ενώ στην άλλη περίπτωση τρέχει στο φουλ όλη την ώρα. Τι είναι πιο οικονομικό;

Τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς αλλά η εγκατάσταση θα γίνει από τον ψυκτικό που μου έβαλε και το Fujitsu. Αυτόν ξέρω αυτόν εμπιστεύομαι. Απέρριψα τη δωρεάν εγκατάσταση.

Ότι θα είσαι πάνω από το κεφάλι του έτοιμος για υποδείξεις αν όχι για καβγά 😕

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Τελικα;

Αυτό το λέγαμε για τη λειτουργία στη θέρμανση αλλά και πάλι υπό προϋποθέσεις.

Στην ψύξη το αφήνουμε στο auto εκτός και αν οι προτιμήσεις μας είναι διαφορετικές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2023 στις 2:13 ΜΜ, alexdeskas είπε

Οι λειτουργίες eco και gear 75% και gear 50% είναι διαθέσιμες μόνο στην ψύξη δυστυχώς.

Θέλω να μάθω ακριβώς τι κάνουν αυτές οι λειτουργίες και δε μπορώ να το βρω κάπου. Έχω το Legend και το δουλεύω σε 26 βαθμούς ψύξη με ανεμιστήρα στο Auto. Να το αφήσω έτσι ? Πήρα και tapo 110 να μετρήσω κατανάλωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, το αρχαίο firstline που υπήρχε στο διαμέρισμα αποχαιρέτησε, και ψάχνω άμεσα για κλιματιστικό.

  • Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1200
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση ενός Firstline FCS-12000CH που χάλασε. Ήταν από οριακό έως ανεπαρκές (RIP).
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κατάστημα που να προσφέρει δόσεις με χρεωστική (πρακτικερ, κωτσο κτλπ). Αν προσφέρει εγκατάσταση κ ανακύκλωση ακόμα καλύτερα.
  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Αποκλειστικά ψύξη
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης το καλοκαίρι.
  • Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.  Λέβητας φυσικού αερίου
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Ενιαία σαλοκουζίνα + καθιστικό ~35τμ + ένα εσωτερικό δωματιάκι (δεν μπορεί να μπει μονάδα λογικά εκεί) που χρησιμοποιείται καθημερινά σα γραφείο.
  • Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)  Θεσσαλονίκη
  • Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  Αθόρυβο + εγγύηση + wifi με συνδεσιμότητα σε home assistant είναι plus. Το μεγαλύτερο πλας είναι να ναι άμεσα διαθέσιμο.
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). : Νότια κοιτάει το σπίτι και έχει τέντες που κόβουν αρκετά τον ήλιο.
  • Screenshotfrom2023-07-0101-01-43.png.f969e232cec88ce461108f665e51706f.png

 

Γενικά θα ήθελα σίγουρα ένα 18000 καθώς υπάρχει κι ένα ακόμα δωματιάκι στο οποίο αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κλιματιστικό και ενίοτε θα κλιματίζεται από αυτό (με την πόρτα του γραφείο κλειστή). Στο μέλλον θα μπει κι εκει καποιο 9αρι.

Επεξ/σία από Alouvatar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...