Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, JohnTsolakidis είπε

Καλησπέρα σας. Ψάχνω κλιματιστικό για το σαλόνι, (~20τ.μ.) το οποίο θα το τοποθετήσω σε σημείο που θα φυσάει απευθείας στο χολ (~5τ.μ.) έτσι ωστε να έρχεται η ψύξη μέχρι το γραφείο όπου δουλεύουμε 2 άτομα (~15τ.μ.). Υπάρχει και μια κουζίνα στο χολ (10τ.μ.) η οποία δυστυχώς θα κλέβει ψύξη, η οποία βέβαια μπορεί να ψυχθεί απο του υπνοδωματίου το 9άρι (δίπλα απ το γραφείο, δεν φτάνει όμως γραφείο, μόνο κουζίνα καθώς είναι απέναντι) Σκεφτόμουν για 18άρι. Το θέμα μου είναι πως ψάχνω να ξεχωρίσω τις καλές μάρκες. Είχα ψηθεί με ένα Tesla (TA53FFLL-1832IAW) αλλά δεν το βλέπω πουθενά ετοιμοπαράδοτο, και δε θέλω να τελειώσει το καλοκαίρι για να το πάρω.. Ποιές μάρκες θα βάζατε στις "καλές"; Όταν λέω καλές εννοώ το κλασικό ελληνικό και πατροπαράδοτο "ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΟ". Έχω ακούσει πως τα Daikin είναι κορυφή, αλλά είναι πανάκριβα, έχω ακούσει επίσης πως τα TCL/AUX/Tesla είναι καλά και φθηνά. Βλέπω πως και τα Morris δεν είναι άσχημα, παρόλο την κινεζιά που τα διακατέχει.. Τι ισχύει τελικά; Και τι είναι το φασόν; Και επειδή θα με ρωτήσετε να συμπληρώσω το ερωτηματολόγιο:

 

  1. Ιδανικά ~550€, αλλά άμα λάχει ανεβαίνω και 600€.. Άμα είναι αρκετά οικονομικότερο στα 700€, θα το σκεφτώ.
  2. Νέα αγορά. Υπάρχει υπνοδωμάτιο με 9άρι δίπλα στο γραφείο σε περίπτωση που δεν είναι αρκετό το 18άρι.
  3. Δεν με ενδιαφέρει το κατάστημα, εκτός αν προσφέρει δωρεάν εγκατάσταση.
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση.
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, και συμπληρωματική πηγή θέρμανσης, καθώς η αποκλειστική πηγή θέρμανσης είναι
  6. Το πετρέλαιο, και μια ηλεκτρική σόμπα που ελπίζω να καταργήσω με το 18άρι.
  7. Σαλόνι με κατεύθυνση ψύξης προς το χολ.
  8. Πειραιάς, καύσωνα το καλοκαίρι, υπερυψηλή υγρασία το χειμώνα, ελπίζω το dry στο 18άρι να κάνει δουλειά..
  9. Με ενδιαφέρει η οικονομία σε ψύξη και θέρμανση, και να έχει WiFi (Homebridge ή Home Assistant). Με ενδιαφέρει επίσης και λίγο η εγγύηση, ή αν όχι, η εύκολη επισκευή (προσβάσιμα ανταλλακτικά στην Ελλάδα, αντιπροσωπεία, κλπ)
  10. Ισόγειο με κουφώματα αλουμινίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πατέντες. Βάζεις ένα 9αρι στο γραφείο να κάνεις την δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να ανέβεις σε μπάτζετ αν θέλεις οικονομία χρήσης. Δεν υπάρχει λύση που να κάνει και τα δύο. Θα πρέπει για μένα να πας ως minimum στο heavy 63. 

Αν πρέπει οπωσδήποτε να πας σε πιο φθηνή λύση, ίσως να κοίταζες σε 24αρι Haier ή φασόν βλέπε Haier, equation από Leroy, general electric, inventor comfort ή αν για κάποιον λόγο πιστεύεις ότι φτάνει ένα 18αρι, τα αντίστοιχα σε αυτά που έγραψα. Θα καίνε 20-40% παραπάνω ( μη με ρωτήσεις ακριβώς) , οπότε δεν ξέρω αν σε συμφέρει μακροπρόθεσμα ( και πάλι δεν μπορώ να ξέρω, εξαρτάται απ'τον χώρο σου και τη χρήση).

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!Δυστυχώς το γνωρίζω αλλά δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα να ανέβω τοσο πάνω. 
Ο μόνος λόγος που θεωρώ πως φτάνει ένα 18αρι είναι γιατί έχω τώρα 18 και μου κάνει πολύ καλή δουλειά. Τον χειμώνα με 22 βαθμούς και το καλοκαίρι με 26. Απλά δεν είναι inverter. Και επίσης θα μπορούσα να απομονώσω την κουζίνα όποτε από τα 44 να πέσω στα 34. Αλλά έτσι το σκέφτομαι εγώ που δεν γνωρίζω για αυτό ήθελα την γνώμη σας που είστε άριστοι σε αυτά. 
 

9 ώρες πριν, energy52 είπε

Δωσε κατι παραπανω και δες το Ηaier που ναι πολυ κοντα στο οριο που θετεις. https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Το εχω κι ειναι φοβερο μηχανημα με καταναλωσεις θερμανση-ψυξη κοντα σε Toshiba..Ξερω καποιοι αμφιβαλλουν αλλα δε πειραζει, στο λεω στα σιγουρα..Δες εχω γραψει κι αξιολογηση, μαλιστα μου κανει εντυπωση που το εχουν στοκ ακομη γιατι ειναι παλιοτερο μοντελο!

Σκεψου πως καποιες απ τις ακριβες σειρες της inventor ειναι Haier

Arielli και Aux τα ξεχνας, θα τα πληρωσεις σε ρευμα!

Το ζητημα ομως ειναι, εισαι σιγουρος πως θες 18αρι;

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Θα το κοιτάξω και αυτό αν μπορώ να ανέβω σε χρήματα εννοείται. Ο λόγος που ρώτησα για 18 είναι αυτός που είπα και πιο πάνω αλλά χωρίς να γνωρίζω. Λόγω της ήδη υπάρχουσας συσκευής.

Αλλά ήθελα να ρωτησω κάτι γιατί είμαι άσχετος τελείως. Γιατί ένα Arielli να καιει τόσο πολύ παραπάνω ενώ έχει τον ίδιο δείκτη οικονομίας;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, lordvec είπε

Αναφορικά με τα Mitsubishi που βρωμάνε είναι τα MSZ/MUZ-HR25VF 9άρια. Πάντως νομίζω ότι σα να βελτιώνεται η κατάσταση, ή απλά τα συνηθίζω. Μπα και ήταν κάτι που είχαν ψεκάσει από το εργοστάσιο και σιγά σιγά ξεπλένεται;

(περιμένω να πιάσουν οι ζέστες να δω πώς συμπεριφέρονται για να γράψω εντυπώσεις, μήπως τα σκέφτεται κάποιος)

Βάλε το στην ελάχιστη θερμοκρασία και άστο λίγες ώρες με ανοικτή μπαλκονόπορτα/παράθυρο να δουλέψει ώστε να συμπυκνώσει υγρασία και να "ξεπλύνει " το στοιχείο.. 

Μήπως έχετε ξεχάσει καμία ζελατίνα πουθενά και όταν ζεσταίνει σε κάποιο σημείο μυρίζει;

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, George gia είπε

Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι σπίτι μου που είναι περίπου 30 τμ που μετά έχει κ την κουζίνα που την χωρίζει τοίχος από το σαλόνι αλλά δεν έχει πόρτα.νομιζω πρέπει να ψάχνω στο 18.000 btu.τι μου προτείνετε ώστε να είναι οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος σχετικά και να αντέξει και στο χρόνο μιας και το σπίτι είναι δικό μας και να μην κοστίζει μια περιουσία τύπου πάνω από 1500. Ευχαριστώ!!

Λοιπόν έχω τα εξής αποτελέσματα τα γράφω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω την εικόνα

3656.69 watt

3144.75 kcal/h

93.76 watt/m2

80.63 kcal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JohnTsolakidis είπε

Ψάχνω κλιματιστικό για το σαλόνι, (~20τ.μ.) το οποίο θα το τοποθετήσω σε σημείο που θα φυσάει απευθείας στο χολ (~5τ.μ.) έτσι ωστε να έρχεται η ψύξη μέχρι το γραφείο όπου δουλεύουμε 2 άτομα (~15τ.μ.). Υπάρχει και μια κουζίνα στο χολ (10τ.μ.) η οποία δυστυχώς θα κλέβει ψύξη, η οποία βέβαια μπορεί να ψυχθεί απο του υπνοδωματίου το 9άρι (δίπλα απ το γραφείο, δεν φτάνει όμως γραφείο, μόνο κουζίνα καθώς είναι απέναντι) Σκεφτόμουν για 18άρι

Για το σαλονι παρε 12αρι αφου ειναι 20 τ.μ. και με τα λεφτα που θα εξοικονομησεις απο το 18αρι βαλε ενα 9αρι στο γραφειο.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

μολισ επεσε η παραγγελια για το τοσιμπα 10αρι απο Πρακτικερ 599-20%.. Για να δουμε!

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφορίες ℹ

Κι εγώ τώρα εδώ είμαι να πάρω ακόμη ένα(σύνολο 3) και το σκέφτομαι ακόμη αν πάρω 16 yukai η haori τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2023 στις 11:34 ΠΜ, turbat0s είπε

Πρέπει πρώτα να βεβαιωθείς γι' αυτό και μετά θα σου έρθουν και προτάσεις

Λοιπόν έχω τα εξής αποτελέσματα τα γράφω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω την εικόνα

3656.69 watt

3144.75 kcal/h

93.76 watt/m2

80.63 kcal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, George gia είπε

Λοιπόν έχω τα εξής αποτελέσματα τα γράφω γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω την εικόνα

3656.69 watt

3144.75 kcal/h

93.76 watt/m2

80.63 kcal/h/m2

Δεν φαίνεται να χρειάζεται ο χώρος 18άρι.

Νομίζω ένα καλό 13άρι θα είναι επαρκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον σκέφτεται να πάρει το haori σε 13αρι Toshiba Haori RAS-B13N4KVRG-E/RAS-13J2AVSG-E1 Κλιματιστικό Inverter 13000BTU | Praktiker, με 30€ λιγότερα μπορεί να πάρει το 16αρι Toshiba Haori RAS-B16N4KVRG-E/RAS-16J2AVSG-E1 Κλιματιστικό Inverter 16000BTU | Praktiker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κ σήμερα γιατί δεν μου έβγαινε το ποσό με την κάρτα της eurobank πήρα 3 10αρια yukai και ένα 16αρι Haori

Τοποθέτηση από Σεπτέμβρη κ βάλε τώρα στο νέο σπίτι

Τόσο καιρό περίμενα προσφορά σε Toshiba και έκατσε κουτί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marioboni είπε

Χθες κ σήμερα γιατί δεν μου έβγαινε το ποσό με την κάρτα της eurobank πήρα 3 10αρια yukai και ένα 16αρι Haori

Πρέπει να έχεις δει επιστροφή το 1% και τα υπόλοιπα 19% σε κάνα μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...