Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, marioboni είπε

Ποιο από praktiker θα με καλύψει?Έλεγα για haori για το design επειδή θα μπει σε σαλόνι , αν αξίζει και σε δείκτες βέβαια

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b16e2kvg-e-ras-16e2avg-e-klimatistiko-inverter-16000btu-134460

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-haori-ras-b16n4kvrg-e-ras-16j2avsg-e1-klimatistiko-inverter-16000btu-134457

14 ώρες πριν, Xartaetos75 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι ανάμεσα σε 3 κλιματιστικά και δεν ξέρω πιο να διαλέξω. Πρέπει αναγκαστικά να πάρω ένα από τα 3 γιατί το κουπόνι από το ανακυκλώνω λήγει και αυτά είναι άμεσα διαθέσιμα. 

Θα το χρησιμοποιήσω και για θέρμανση 

Fujitsu KE Series ASYG12KETE-B/AOYG12KETA Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Midea Gaia 12HRFN8-I/O Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Inventor Legend LDVI-12WFI/LDVO-12 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Fujitsu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι βρε τα είδα 

Αξίζει να πάω στο haori?

Έβγαλα τα μάτια μου να διαβάζω δείκτες κλπ αλλά πολύ παρόμοια μου φαίνονται με ένα κλικ επάνω το haori 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marioboni είπε

Ναι βρε τα είδα 

Αξίζει να πάω στο haori?

Έβγαλα τα μάτια μου να διαβάζω δείκτες κλπ αλλά πολύ παρόμοια μου φαίνονται με ένα κλικ επάνω το haori 

Εσύ θα αποφασίσεις αν αξίζουν τα έξτρα χαρακτηριστικά.

Πάρε και τα πινακάκια για μελέτη https://easyupload.io/s7e6sx

και https://easyupload.io/az4hxq

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lordvec είπε

Καλημέρα, έβαλα πρόσφατα 2 Mitsubishi Τούρκικα, καινούργια. Και τα 2 έχουν από την αρχή μια δυσάρεστη (δε θα έλεγα ακριβώς αυτή της μούχλας) οσμή η οποία σταματάει αφού αρχίσουν και παγώνουν. Τι παίζει; Μπίχλα από το εργοστάσιο; Πλαστικίλα που θα φύγει σιγά σιγά; Να τους ρίξω κάνα ψέκασμα; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο καινούργιο μηχάνημα και να ζέχνει;

Μοντέλα; 

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Για 18.000 btu ο κάθε κατασκευαστής θέλει ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα για την ισχύ της εγγύησης η δεν παίζει ρολό?

Ιδανικά θα ήταν να τροφοδοτηθεί η εξωτερική μονάδα απευθείας από τον πίνακα με καλώδιο 3Χ2.5 και να ασφαλιστεί το καλώδιο με μικροαυτοματη C16 τύπου L+N

Οτιδήποτε άλλο 100% σωστό δεν είναι..

Αυτά αναφέρει το εγχειρίδιο εγκατάστασης των κλιματιστικών,  αν κάνει κάποιος τον κόπο και τα διαβάσει.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφέρει καλύτερα (οικονομία) να το έχω στους 27 βαθμούς με 3/5 ανεμιστήρες ή στους 25 βαθμούς χωρίς ανεμιστήρες;
Πως μπορώ να μάθω τι είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Συμφέρει καλύτερα (οικονομία) να το έχω στους 27 βαθμούς με 3/5 ανεμιστήρες ή στους 25 βαθμούς χωρίς ανεμιστήρες;
Πως μπορώ να μάθω τι είναι καλύτερο;

Στο auto τους ανεμιστήρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα μια πρόταση αντικατάστασης κλιματιστικού! Όπως αναφέρω με ενδιαφέρει για τον χειμώνα πιο πολύ και όχι τόσο για καλοκαίρι! Ευχαριστώ πολύ!

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση ενός Hitachi RAS-18GH4 λόγω μεγάλης κατανάλωσης σε ρεύμα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κανένα θέμα με κατάστημα αρκεί να δέχεται δόσεις με πιστωτική
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 5% ψύξη / 95% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη σε ζεστές αρκετά μέρες
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.   Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα φυσικού αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Ενιαίος χώρος 44τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)  Εύοσμος Θεσσαλονίκης
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  Με ενδιαφέρει η οικονομία σε θέρμανση 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

θερμικες απωλειες.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα μια πρόταση αντικατάστασης κλιματιστικού! Όπως αναφέρω με ενδιαφέρει για τον χειμώνα πιο πολύ και όχι τόσο για καλοκαίρι! Ευχαριστώ πολύ!

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση ενός Hitachi RAS-18GH4 λόγω μεγάλης κατανάλωσης σε ρεύμα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Κανένα θέμα με κατάστημα αρκεί να δέχεται δόσεις με πιστωτική
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 5% ψύξη / 95% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη σε ζεστές αρκετά μέρες
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.   Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα φυσικού αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Ενιαίος χώρος 44τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)  Εύοσμος Θεσσαλονίκης
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:  Με ενδιαφέρει η οικονομία σε θέρμανση 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

θερμικες απωλειες.png

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-71ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Αν θα παίξεις και λέβητα στις δύσκολες ημέρες, λογικά θα σε καλύψει και αυτό ->

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Το όριο μου είναι στα 700 ευρώ δυστυχώς. 

Κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά  σε 18 η 24 ;;; Το 18 που έχω τώρα σε απόδοση είναι παρά πολύ καλό και με ζεσταίνει και με ψυχή απόλυτα απλά θέλω να το αλλαξω λόγω καύσης ρεύματος. 

https://www.skroutz.gr/s/22899360/AUX-ASW-H18B4-FZR3DI-EU-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/24413134/Arielli-AAC-18CHXA61-I-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Το όριο μου είναι στα 700 ευρώ δυστυχώς. 

Κάτι τέτοιο θα έκανε δουλειά  σε 18 η 24 ;;; Το 18 που έχω τώρα σε απόδοση είναι παρά πολύ καλό και με ζεσταίνει και με ψυχή απόλυτα απλά θέλω να το αλλαξω λόγω καύσης ρεύματος. 

https://www.skroutz.gr/s/22899360/AUX-ASW-H18B4-FZR3DI-EU-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/24413134/Arielli-AAC-18CHXA61-I-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Θα πρέπει να ανέβεις σε μπάτζετ αν θέλεις οικονομία χρήσης. Δεν υπάρχει λύση που να κάνει και τα δύο. Θα πρέπει για μένα να πας ως minimum στο heavy 63. 

Αν πρέπει οπωσδήποτε να πας σε πιο φθηνή λύση, ίσως να κοίταζες σε 24αρι Haier ή φασόν βλέπε Haier, equation από Leroy, general electric, inventor comfort ή αν για κάποιον λόγο πιστεύεις ότι φτάνει ένα 18αρι, τα αντίστοιχα σε αυτά που έγραψα. Θα καίνε 20-40% παραπάνω ( μη με ρωτήσεις ακριβώς) , οπότε δεν ξέρω αν σε συμφέρει μακροπρόθεσμα ( και πάλι δεν μπορώ να ξέρω, εξαρτάται απ'τον χώρο σου και τη χρήση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω το Sendo Aeolos SND-09/ALS. Ποια η γνώμη σας; Σε κάποια σάιτ λέει εν τω μεταξύ wifi ready και σε κάποια ότι έχει wifi. Τι παίζει;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Gatoskylo8 είπε

Συμφέρει καλύτερα (οικονομία) να το έχω στους 27 βαθμούς με 3/5 ανεμιστήρες ή στους 25 βαθμούς χωρίς ανεμιστήρες;
Πως μπορώ να μάθω τι είναι καλύτερο;

H οικονομια εχει να κανει με τη θερμοκρασια που ζητας..Στους 25 σιγουρα θα καιει παραπανω απ το 27..Βαζεις στο αυτοματο τους ανεμιστηρες κι αν δεις οτι δεν σε καλυπτει τοτε παιζεις αναλογα 2/5 ή 3/5 και προσαρμοζεις και τη ζητουμενη εκει που θα σαι ανετα!

Οταν βαζουμε τον ανεμιστηρα στο mid or max τοτε η καταναλωση πεφτει παροδικα κατα 30-40w οποτε δε λεει κατι.

2 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. Το όριο μου είναι στα 700 ευρώ δυστυχώς. 
 

Δωσε κατι παραπανω και δες το Ηaier που ναι πολυ κοντα στο οριο που θετεις. https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Το εχω κι ειναι φοβερο μηχανημα με καταναλωσεις θερμανση-ψυξη κοντα σε Toshiba..Ξερω καποιοι αμφιβαλλουν αλλα δε πειραζει, στο λεω στα σιγουρα..Δες εχω γραψει κι αξιολογηση, μαλιστα μου κανει εντυπωση που το εχουν στοκ ακομη γιατι ειναι παλιοτερο μοντελο!

Σκεψου πως καποιες απ τις ακριβες σειρες της inventor ειναι Haier

Arielli και Aux τα ξεχνας, θα τα πληρωσεις σε ρευμα!

Το ζητημα ομως ειναι, εισαι σιγουρος πως θες 18αρι;

Επεξ/σία από energy52
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Ψάχνω κλιματιστικό για το σαλόνι, (~20τ.μ.) το οποίο θα το τοποθετήσω σε σημείο που θα φυσάει απευθείας στο χολ (~5τ.μ.) έτσι ωστε να έρχεται η ψύξη μέχρι το γραφείο όπου δουλεύουμε 2 άτομα (~15τ.μ.). Υπάρχει και μια κουζίνα στο χολ (10τ.μ.) η οποία δυστυχώς θα κλέβει ψύξη, η οποία βέβαια μπορεί να ψυχθεί απο του υπνοδωματίου το 9άρι (δίπλα απ το γραφείο, δεν φτάνει όμως γραφείο, μόνο κουζίνα καθώς είναι απέναντι) Σκεφτόμουν για 18άρι. Το θέμα μου είναι πως ψάχνω να ξεχωρίσω τις καλές μάρκες. Είχα ψηθεί με ένα Tesla (TA53FFLL-1832IAW) αλλά δεν το βλέπω πουθενά ετοιμοπαράδοτο, και δε θέλω να τελειώσει το καλοκαίρι για να το πάρω.. Ποιές μάρκες θα βάζατε στις "καλές"; Όταν λέω καλές εννοώ το κλασικό ελληνικό και πατροπαράδοτο "ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΟ". Έχω ακούσει πως τα Daikin είναι κορυφή, αλλά είναι πανάκριβα, έχω ακούσει επίσης πως τα TCL/AUX/Tesla είναι καλά και φθηνά. Βλέπω πως και τα Morris δεν είναι άσχημα, παρόλο την κινεζιά που τα διακατέχει.. Τι ισχύει τελικά; Και τι είναι το φασόν; Και επειδή θα με ρωτήσετε να συμπληρώσω το ερωτηματολόγιο:

 

  1. Ιδανικά ~550€, αλλά άμα λάχει ανεβαίνω και 600€.. Άμα είναι αρκετά οικονομικότερο στα 700€, θα το σκεφτώ.
  2. Νέα αγορά. Υπάρχει υπνοδωμάτιο με 9άρι δίπλα στο γραφείο σε περίπτωση που δεν είναι αρκετό το 18άρι.
  3. Δεν με ενδιαφέρει το κατάστημα, εκτός αν προσφέρει δωρεάν εγκατάσταση.
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση.
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, και συμπληρωματική πηγή θέρμανσης, καθώς η αποκλειστική πηγή θέρμανσης είναι
  6. Το πετρέλαιο, και μια ηλεκτρική σόμπα που ελπίζω να καταργήσω με το 18άρι.
  7. Σαλόνι με κατεύθυνση ψύξης προς το χολ.
  8. Πειραιάς, καύσωνα το καλοκαίρι, υπερυψηλή υγρασία το χειμώνα, ελπίζω το dry στο 18άρι να κάνει δουλειά..
  9. Με ενδιαφέρει η οικονομία σε ψύξη και θέρμανση, και να έχει WiFi (Homebridge ή Home Assistant). Με ενδιαφέρει επίσης και λίγο η εγγύηση, ή αν όχι, η εύκολη επισκευή (προσβάσιμα ανταλλακτικά στην Ελλάδα, αντιπροσωπεία, κλπ)
  10. Ισόγειο με κουφώματα αλουμινίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από JohnTsolakidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Kozanitis1 said:

Μοντέλα;

Αναφορικά με τα Mitsubishi που βρωμάνε είναι τα MSZ/MUZ-HR25VF 9άρια. Πάντως νομίζω ότι σα να βελτιώνεται η κατάσταση, ή απλά τα συνηθίζω. Μπα και ήταν κάτι που είχαν ψεκάσει από το εργοστάσιο και σιγά σιγά ξεπλένεται;

(περιμένω να πιάσουν οι ζέστες να δω πώς συμπεριφέρονται για να γράψω εντυπώσεις, μήπως τα σκέφτεται κάποιος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...