Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, jimmysss! said:

Πως χρησιμοποιησες την δωροεπιταγη με την πρωτη αγορα; Αγου λενε οτι στο δινουν για την επομενη..

 

image.png.8efc703abaa2b44c37c8c90a63c54aba.png

Επισης λενε πως η προσφορα με το 20% δε συνδιαζεται με καμια αλλη προσφορα (δλδ κουπονια κλπ)

  1. Η Ενέργεια (20% €πιστροφή) δεν ισχύει:
  • Σε συνδυασμό με τη χρήση εκπτωτικών καρτών/κουπονιών ή οποιασδήποτε άλλης έκπτωσης, εκτός από τυχόν μείωση τιμής που προσφέρεται από τα Praktiker στο πλαίσιο προσφορών, η οποία αναγράφεται ευκρινώς ως τελική τιμή προσφοράς με διακριτή διαγραφή της αρχικής τιμής. Εξαίρεση αποτελεί η εξαργύρωση voucher των δικαιούχων κουπονιού «Ανακυκλώνω-Αλλάζω Συσκευή» (σύμφωνα και με τα υπό 3. ανωτέρω περιγραφόμενα).

Καλοριζικο το εργαλειο

Με παρόμοιο τρόπο το εκανα και εγώ.  Πηγα επι τοπου 2 παλιά,  μου εδωσαν τις δωροεπιταγες και τις χρησιμοποίησα για την αγορά των νέων.  Η ταμίας μάλιστα το ειχε αμφιβολία αν ισχύει το 20% λογω των όρων κ πηρε τηλ καποιον προϊστάμενο. Της ειπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα με την πληρωμή μου ειπε οκ το πήρε. Το 1% μπαίνει άμεσα και το υπόλοιπο μέχρι 31/8. Μάλιστα επιστρεφοντας πηρα και εγω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και μου ειπαν οτι δεν θα εχω πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Είμαι ακόμη στη σκέψη. Το "breezeless" χαρακτηριστικό του TCL και η χαμηλή τιμή μου τραβάνε το ενδιαφέρον.

Εμενα παλι γιατι αυτο το breezeless δε μου γεμιζει το ματι? Οκ, μπορει να δροσιζει χωρις ρευματα αερα, αλλα τι θα γινει οταν ερθει η ωρα να το καθαρισεις, θα εχει προσβαση απ τη μεσα πλευρα ή ειναι σαν τυμπανο και θα πιασει σκονες και μουχλα μεσα, καθιστωντας το καθαρισμα του γογλοθα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς 

Μπορώ να κάνω την αγορά από κατάστημα όπως πχ το praktiker  και να κάνω την εγκατάσταση αργότερα;

Γιατί ήθελα από καιρό 3 yukai 10αρια για τα δωμάτια και τώρα είναι ευκαιρία 

Θέλω ακόμη ένα 16-18αρι για χώρο με 3500w απώλειες που μου βγάζει κάπου 12.000btu μηχάνημα

Θέλω να το βάλω λίγο επάνω σε μέγεθος γιατί θα πάει και σε θέρμανση αρκετά για να είναι πιο άνετο 

Ποιο από praktiker θα με καλύψει?Έλεγα για haori για το design επειδή θα μπει σε σαλόνι , αν αξίζει και σε δείκτες βέβαια 

 

Για το μεγάλο με ενδιαφέρει το ποσό ήσυχο είναι, να με καλύπτει σε απόδοση και μετά όλα τα καλούδια 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι ανάμεσα σε 3 κλιματιστικά και δεν ξέρω πιο να διαλέξω. Πρέπει αναγκαστικά να πάρω ένα από τα 3 γιατί το κουπόνι από το ανακυκλώνω λήγει και αυτά είναι άμεσα διαθέσιμα. 

Θα το χρησιμοποιήσω και για θέρμανση 

Fujitsu KE Series ASYG12KETE-B/AOYG12KETA Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Midea Gaia 12HRFN8-I/O Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Inventor Legend LDVI-12WFI/LDVO-12 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Επεξ/σία από Xartaetos75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, notist είπε

Ναι καλά παραμύθια τούμπανο. Yukai 10αρι ήθελα να πάρω αλλά έληγε το κουπόνι, το πρακτικερ δεν είχε να παραδώσει. Ήθελα σε αυτούς γιατί είχα δωροεπιταγή 100€ από την αγορά του 18btu. Με πήρε στο λαιμό του και ο ψυκτικός που μου είπε ως εναλλακτική το juro pro γιατί λέει toshiba είναι η εξωτερική μονάδα. Δεν πειράζει θα μετακομίσω στο σαλόνι χαχαχαχαχα 

Μεσω τηλεφωνου πρεπει να κανεις την παραγγελια και εμενα  στο καταστημα το ιδιο μου ειπαν αλλα τηλεφωνικα το παραγγειλα.Ομως αν ειναι καντο σημερα γιατι μερα με την μερα μπορει οντως να σου αρνηθουν και τηλεφωνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Xartaetos75 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας είμαι ανάμεσα σε 3 κλιματιστικά και δεν ξέρω πιο να διαλέξω. Πρέπει αναγκαστικά να πάρω ένα από τα 3 γιατί το κουπόνι από το ανακυκλώνω λήγει και αυτά είναι άμεσα διαθέσιμα. 

Θα το χρησιμοποιήσω και για θέρμανση 

Fujitsu KE Series ASYG12KETE-B/AOYG12KETA Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Midea Gaia 12HRFN8-I/O Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Inventor Legend LDVI-12WFI/LDVO-12 Κλιματιστικό 12.000 BTU/h

Από τα τρία μάλλον θα πήγαινα στο Fujitsu, πόσο θα σου βγει τελική τιμή;

Ρωτάω σε περίπτωση που υπάρχει και κάτι άλλο παραπλήσιο σε χρήματα.

7 ώρες πριν, marioboni είπε

Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς 

Μπορώ να κάνω την αγορά από κατάστημα όπως πχ το praktiker  και να κάνω την εγκατάσταση αργότερα;

Γιατί ήθελα από καιρό 3 yukai 10αρια για τα δωμάτια και τώρα είναι ευκαιρία 

Θέλω ακόμη ένα 16-18αρι για χώρο με 3500w απώλειες που μου βγάζει κάπου 12.000btu μηχάνημα

Θέλω να το βάλω λίγο επάνω σε μέγεθος γιατί θα πάει και σε θέρμανση αρκετά για να είναι πιο άνετο 

Ποιο από praktiker θα με καλύψει?Έλεγα για haori για το design επειδή θα μπει σε σαλόνι , αν αξίζει και σε δείκτες βέβαια 

 

Για το μεγάλο με ενδιαφέρει το ποσό ήσυχο είναι, να με καλύπτει σε απόδοση και μετά όλα τα καλούδια 

Θα φέρεις δικό σου εγκαταστάτη; Λογικά ναι θα μπορείς να το κάνεις αλλά γιατί να τρέχει η εγγύηση χωρίς να τα έχεις βάλει / δοκιμάσει;

Για πόσο καιρό αργότερα λέμε;

Καλό είναι το Haori και έχει καλούς δείκτες, είναι πιο πάνω από το Edge. Κάνε ένα search εδώ πάντως, νομίζω είναι λίγο πιο θορυβώδες απ' ότι μας έχουν πει κάποια παιδιά.

Κοιτάς και το Edge Black αν θες το κάτι διαφορετικό, τουλάχιστον σε χρώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

 

 

Για πόσο καιρό αργότερα λέμε;

Καλό είναι το Haori και έχει καλούς δείκτες, είναι πιο πάνω από το Edge. Κάνε ένα search εδώ πάντως, νομίζω είναι λίγο πιο θορυβώδες απ' ότι μας έχουν πει κάποια παιδιά.

Κοιτάς και το Edge Black αν θες το κάτι διαφορετικό, τουλάχιστον σε χρώμα.

Περίπου Σεπτέμβρη

Θόρυβο το 16αρι ε;το edge βγαίνει ακριβότερο και το praktiker δεν το έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Από τα τρία μάλλον θα πήγαινα στο Fujitsu, πόσο θα σου βγει τελική τιμή;

Ρωτάω σε περίπτωση που υπάρχει και κάτι άλλο παραπλήσιο σε χρήματα.

Θα φέρεις δικό σου εγκαταστάτη; Λογικά ναι θα μπορείς να το κάνεις αλλά γιατί να τρέχει η εγγύηση χωρίς να τα έχεις βάλει / δοκιμάσει;

Για πόσο καιρό αργότερα λέμε;

Καλό είναι το Haori και έχει καλούς δείκτες, είναι πιο πάνω από το Edge. Κάνε ένα search εδώ πάντως, νομίζω είναι λίγο πιο θορυβώδες απ' ότι μας έχουν πει κάποια παιδιά.

Κοιτάς και το Edge Black αν θες το κάτι διαφορετικό, τουλάχιστον σε χρώμα.

Το fujitsu θα βγει τελική τιμή 440. 

Ξέρω ότι η fujitsu είναι καλύτερη εταιρεία αλλά με μπερδεύουν τα ενεργειακά ταμπελακια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι σπίτι μου που είναι περίπου 30 τμ που μετά έχει κ την κουζίνα που την χωρίζει τοίχος από το σαλόνι αλλά δεν έχει πόρτα.νομιζω πρέπει να ψάχνω στο 18.000 btu.τι μου προτείνετε ώστε να είναι οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος σχετικά και να αντέξει και στο χρόνο μιας και το σπίτι είναι δικό μας και να μην κοστίζει μια περιουσία τύπου πάνω από 1500. Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/06/2023 at 02:16, Witcher1st said:

Θυμάμαι ότι είχατε πει καλύτερα να έχουμε στο max fan speed  και όχι στο auto, για ποιο λόγο όμως; Στο auto κάποιες φορές όταν πιάνει θερμοκρασία ρίχνει τελείως στροφές ενώ στην άλλη περίπτωση τρέχει στο φουλ όλη την ώρα. Τι είναι πιο οικονομικό;

Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, George gia είπε

Θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι σπίτι μου που είναι περίπου 30 τμ που μετά έχει κ την κουζίνα που την χωρίζει τοίχος από το σαλόνι αλλά δεν έχει πόρτα.νομιζω πρέπει να ψάχνω στο 18.000 btu.τι μου προτείνετε ώστε να είναι οικονομικό στην κατανάλωση ρεύματος σχετικά και να αντέξει και στο χρόνο μιας και το σπίτι είναι δικό μας και να μην κοστίζει μια περιουσία τύπου πάνω από 1500. Ευχαριστώ!!

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο στο link.

Στις ερωτήσεις για τις απώλειες (το λινκ που σου έδωσε και ένα άλλο παιδί) θα βάλεις μόνο τα στοιχεία του χώρου που θα μπει το κλιματιστικό και όχι όλο το σπίτι.

Ύψος = απόσταση πάτωμα με ταβάνι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αγορά μόλις των 3 yukai από praktiker 

Ενώ στο τηλ μου είπανε πως δεν γίνεται να κάνω εγκατάσταση μετά εφόσον είναι δωρεάν από το φυσικό κατάστημα μίλησα με ένα συνεργείο και μου είπαν την κάνουμε με συνεννόηση οπότε βόλεψει

 

Ο προβληματισμός μου είναι όμως ότι πρέπει να βρω ένα μεγάλο να καλύπτει τις απώλειες μου

Να δω κάτι απο praktiker?τώρα που έχει και δωρεάν και στα Toshiba?να δω κάποιο άλλο άκρος από haori 16 που κάποιο παληκάρι ανέφερε πως κάνει θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έβαλα πρόσφατα 2 Mitsubishi Τούρκικα, καινούργια. Και τα 2 έχουν από την αρχή μια δυσάρεστη (δε θα έλεγα ακριβώς αυτή της μούχλας) οσμή η οποία σταματάει αφού αρχίσουν και παγώνουν. Τι παίζει; Μπίχλα από το εργοστάσιο; Πλαστικίλα που θα φύγει σιγά σιγά; Να τους ρίξω κάνα ψέκασμα; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο καινούργιο μηχάνημα και να ζέχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lordvec είπε

Καλημέρα, έβαλα πρόσφατα 2 Mitsubishi Τούρκικα, καινούργια. Και τα 2 έχουν από την αρχή μια δυσάρεστη (δε θα έλεγα ακριβώς αυτή της μούχλας) οσμή η οποία σταματάει αφού αρχίσουν και παγώνουν. Τι παίζει; Μπίχλα από το εργοστάσιο; Πλαστικίλα που θα φύγει σιγά σιγά; Να τους ρίξω κάνα ψέκασμα; Έχει τύχει σε κανέναν άλλο καινούργιο μηχάνημα και να ζέχνει;

Αν εννοεις οτι η μυρωδια ειναι απο πλαστικο τοτε θα ελεγα οτι ειναι φυσιολογικο στα περισσοτερα νεα μηχανηματα ( και σε εμενα ενα νεο toshiba που πηρα εχει μυρωδια πλαστικου μολις ξεκιναει).Τωρα λογικα οσο περναει ο καιρος τοσο θα ελαττωνεται,αλλα ο καθενας ειναι διαφορετικος και αντιλαμβανεται και διαφορετικα τις μυρωδιες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...