Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Yukai 24000

Τελική τιμή με εγκατάσταση μετά από από επιταγή ανακύκλωσης συσκευών+επιστροφή eurobank στα 593€. Και έξτρα δωροεπιταγη 100€ λόγω ανακύκλωσης ( το δέχονται). 

Θα αντικαταστήσει σάπιο ενεργοβορο ariston prios 50 (18000btus).

Screenshot_2023-06-28-15-24-22-88_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.88fe4d90a3e2a44740ddb30440298f09.jpg

 

Αναμένουμε τα γνωστά. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Λοιπόν, ήρθε η ώρα μου για ερωτηματολόγιο καθώς είμαι (μάλλον) μεταξύ Inventor Legend ή TCL Miracle III, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος και χωρίς να ξέρω την κατάλληλη επιλογή σε BTU

Η τοποθέτηση θα γίνει στο υπνοδωμάτιο, η μονάδα θα κοιτάει προς την πόρτα του δωματίου και δίπλα και κάθετα από αυτή την πόρτα είναι η πόρτα του γραφείου που είναι ένας δεύτερος χώρος ο οποίος θέλω να καλύπτεται και αυτός από την ψύξη κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ο "διάδρομος" που είναι κοινός σε αυτούς τους 2 χώρους θα είναι απομονωμένος από το υπόλοιπο σπίτι με όλες τις πόρτες κλειστές - αλλά δεν παύει να είναι και αυτός ένας χώρος 2m² που θα πρέπει να ψυχθεί.

Κρεβατοκάμαρα 11m²

1,146.36 Watts =
3,911.5421 BTUs per Hour

Γραφείο 9m²

656.43 Watts =
2,239.8318 BTUs per Hour

900
Νέα αγορά
Skroutzομάγαζο / μεγάλη αλυσίδα
Αποκλειστική ψύξη
Αποκλειστική πηγή ψύξης
Υπνοδωμάτιο που δίπλα έχει χώρο γραφείου
https://penteli.meteo.gr/stations/ampelokipoi/
Αθόρυβο

image.png.cd30ffd7524a3674742660a0977e50de.png

Ευχαριστώ προκαταβολικά 🙏

Απουσης ολοκληρωμένης εικόνας για το tcl, θα έλεγα να πας στην γνωστή από άποψη feedback πεπατημένη και να πας σε legend / leon αν και από αυτά που έχω δει στο morris winfin 35150, πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλό.

4 ώρες πριν, anvailas είπε

Καλημέρα σας!

Ψάχνω για κλιματιστικό με τα παρακάτω χαρακτηριστικά. Μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με την αγορά κλιματιστικού και είναι σχετικά άμεση η ανάγκη (μετακόμιση σε νέο σπίτι που αποδείχθηκε ότι το παλιό 30ετίας κλιματιστικό δεν είναι λειτουργικό λόγω προβλήματος στην εγκατάσταση), θα ήθελα τη βοήθειά σας.

  1. Μάξιμουμ 1200€ μαζί με την εγκατάσταση. Δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί το μπατζετ (καλοδεχούμενες πιο οικονομικές εναλλακτικές, π.χ. μια φθηνή, μια μεσαία και μια ακριβή λύση για το μάξιμουμ μπάτζετ μου)
  2. Νέα αγορά και εγκατάσταση σε σημείο χωρίς υποδοχή για κλιματιστικό
  3. Προτίμηση σε αλυσίδες λόγω δόσεων, δεκτά και σκρουτζομάγαζα αν υπάρχει αξιόλογη εξοικονόμηση κόστους
  4. Μόνο ψύξη
  5. Αποκλειστική χρήση ψύξης τους καλοκαιρινούς μήνες
  6. Αδιάφορο αφού το κλιματιστικό προορίζεται μόνο για ψύξη (Χρήση λέβητα φυσικού αερίου για θέρμανση το χειμώνα)
  7. Ενιαίος χώρος 33τμ (σαλονοκουζίνα)
  8. Περιστέρι Αττικής (https://penteli.meteo.gr/stations/peristeri/)
  9. Επιθυμητά features: -
  10. Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια
  11. Θερμικές Απώλειες
    • 3140.22 Watt
    • 2700.59 KCal/h
    • 95.16 Watt/m2
    • 81.84 KCal/h/m2

Ευχαριστώ!

zzCapture726.png

Ακριβή λύση : Daikin perfera

Αλλιώς inventor legend ή leon

Εναλλακτική φθηνή λύση : tcl miracle iii ή Morris winfin 35150

6 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Αναμένουμε τα γνωστά. 😂

Δεν χρειάζεται να το πεις ( να 'μαστε καλά)  !!! 😈😈😈

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, liakjim said:

Yukai 24000

Τελική τιμή με εγκατάσταση μετά από από επιταγή ανακύκλωσης συσκευών+επιστροφή eurobank στα 593€. Και έξτρα δωροεπιταγη 100€ λόγω ανακύκλωσης ( το δέχονται). 

Θα αντικαταστήσει σάπιο ενεργοβορο ariston prios 50 (18000btus).

Screenshot_2023-06-28-15-24-22-88_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.88fe4d90a3e2a44740ddb30440298f09.jpg

 

eco ε; 😅

Πως χρησιμοποιησες την δωροεπιταγη με την πρωτη αγορα; Αγου λενε οτι στο δινουν για την επομενη..

 

image.png.8efc703abaa2b44c37c8c90a63c54aba.png

Επισης λενε πως η προσφορα με το 20% δε συνδιαζεται με καμια αλλη προσφορα (δλδ κουπονια κλπ)

  1. Η Ενέργεια (20% €πιστροφή) δεν ισχύει:
  • Σε συνδυασμό με τη χρήση εκπτωτικών καρτών/κουπονιών ή οποιασδήποτε άλλης έκπτωσης, εκτός από τυχόν μείωση τιμής που προσφέρεται από τα Praktiker στο πλαίσιο προσφορών, η οποία αναγράφεται ευκρινώς ως τελική τιμή προσφοράς με διακριτή διαγραφή της αρχικής τιμής. Εξαίρεση αποτελεί η εξαργύρωση voucher των δικαιούχων κουπονιού «Ανακυκλώνω-Αλλάζω Συσκευή» (σύμφωνα και με τα υπό 3. ανωτέρω περιγραφόμενα).

Καλοριζικο το εργαλειο

Επεξ/σία από jimmysss!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manousos34 είπε

Να κάνω μια χαζή ερώτηση, συγκριτικά ενός καινούργιου κλιματιστικόυ Κίνας καραφθηνο τύπου shakai με ένα general electric 12ετιας στις ίδιες μονάδες δεν θα είναι κοντά σε κατανάλωση?

Για να δουλέψει ψύξη κάνα 3ωρο σε υπνοδωμάτιο. 🤔

Όχι.......

Το παλιό ψυξη μου δούλευε 550w την ώρα.

Το inverter toyotomi δουλεύει 

130w την ώρα 

Μου ήρθε αλλαζω συσκευή,2 συσκευές 45%,αφού Δεκέμβρη και Ιανουάριο είχα αγοράσει ήδη δύο συσκευές ....

🤯🤬🤯🤬🤬🤬🤬🤯

Σκέφτομαι να πάρω δύο και να τοποθετήσω το ένα.Θα δώσω δύο παλιά λειτουργικά.

Σκοπος να πουλήσω το ένα να ρεφαρω λίγο την ζημιά του χειμώνα.....

Ποια συσκευή μέχρι 550€ προ έκπτωσης αλλαζω συσκευή θα φύγει ευκολα και φυσικά σε χαμηλότερη τιμή της αγοράς?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω!

Από ότι καταλαβαίνω τα δύο παρακάτω είναι το ίδιο μηχάνημα. Είναι όντως έτσι ή έχουν κάποια μη προφανή διαφορά; Στην περίπτωση που είναι το ίδιο πράμα και έχουν και τα δύο ίδια τιμή, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το Inventor έναντι του Midea;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-24wfi-ldvo-24-klimatistiko-24-000-btu-h_4041070

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimmysss! είπε

Πως χρησιμοποιησες την δωροεπιταγη με την πρωτη αγορα; Αγου λενε οτι στο δινουν για την επομενη..

 

image.png.8efc703abaa2b44c37c8c90a63c54aba.png

Επισης λενε πως η προσφορα με το 20% δε συνδιαζεται με καμια αλλη προσφορα (δλδ κουπονια κλπ)

  1. Η Ενέργεια (20% €πιστροφή) δεν ισχύει:
  • Σε συνδυασμό με τη χρήση εκπτωτικών καρτών/κουπονιών ή οποιασδήποτε άλλης έκπτωσης, εκτός από τυχόν μείωση τιμής που προσφέρεται από τα Praktiker στο πλαίσιο προσφορών, η οποία αναγράφεται ευκρινώς ως τελική τιμή προσφοράς με διακριτή διαγραφή της αρχικής τιμής. Εξαίρεση αποτελεί η εξαργύρωση voucher των δικαιούχων κουπονιού «Ανακυκλώνω-Αλλάζω Συσκευή» (σύμφωνα και με τα υπό 3. ανωτέρω περιγραφόμενα).

Καλοριζικο το εργαλειο

Ναι δεν ξέρω, μου είπε ότι θα έρθει η δωροεπιταγή σε 3 ημέρες. Ίσως να μπερδεύτηκαν; Θα είναι για επόμενες αγορές εννοείται. Αγχώθηκα τώρα για το θέμα της επιστροφής, αλλά ήδη είδα το κλασικό 1% στην eurobank, οπότε απλά θα δω και θα σας πω. 

5 λεπτά πριν, CapFlint είπε

Καλησπερίζω!

Από ότι καταλαβαίνω τα δύο παρακάτω είναι το ίδιο μηχάνημα. Είναι όντως έτσι ή έχουν κάποια μη προφανή διαφορά; Στην περίπτωση που είναι το ίδιο πράμα και έχουν και τα δύο ίδια τιμή, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το Inventor έναντι του Midea;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-legend-ldvi-24wfi-ldvo-24-klimatistiko-24-000-btu-h_4041070

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

Θα πρέπει να είναι το ίδιο , αν και δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα για να δούμε ακριβώς. Τα inventor έχουν πλεονέκτημα ως προς την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Yukai 24000

Τελική τιμή με εγκατάσταση μετά από από επιταγή ανακύκλωσης συσκευών+επιστροφή eurobank στα 593€. Και έξτρα δωροεπιταγη 100€ λόγω ανακύκλωσης ( το δέχονται). 

Θα αντικαταστήσει σάπιο ενεργοβορο ariston prios 50 (18000btus).

Screenshot_2023-06-28-15-24-22-88_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.88fe4d90a3e2a44740ddb30440298f09.jpg

 

eco ε; 😅

Φώναξα την αστυνομία! Κλοπή! Κλεφτεεες

🤣

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απουσης ολοκληρωμένης εικόνας για το tcl, θα έλεγα να πας στην γνωστή από άποψη feedback πεπατημένη και να πας σε legend / leon αν και από αυτά που έχω δει στο morris winfin 35150, πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλό.

Ακριβή λύση : Daikin perfera

Αλλιώς inventor legend ή leon

Εναλλακτική φθηνή λύση : tcl miracle iii ή Morris winfin 35150

Δεν χρειάζεται να το πεις ( να 'μαστε καλά)  !!! 😈😈😈

Σε ευχαριστώ πολύ!

Με λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά τα 2, που λόγω Επιστροφής Eurobank και δωρεάν εγκατάστασης μου φάνηκαν καλές επιλογές:

  1. https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c50-atxc50d-arxc50d-klimatistiko-18-000btu-142900
  2. https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-toixou-18000btu-134461

(Υπάρχει και το Toshiba Yukai 24000btu με 100€ παραπάνω, αλλά ίσως είναι υπερβολή για την περίπτωσή μου. Σε επικοινωνία με ψυκτικό που γνωρίζει το χώρο που αφορά το νέο κλιματιστικό, μου είπε οτι με 18000btu είμαι άνετος και ότι και με 12000btu καλύπτομαι)

Θεωρείτε ότι ταιριάζουν σε αυτό που ψάχνω;

Επεξ/σία από anvailas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

 

Ακριβή λύση : Daikin perfera

Αλλιώς inventor legend ή leon

Εναλλακτική φθηνή λύση : tcl miracle iii ή Morris winfin 35150

 

Yπαρχει εμπειρια απο Leon, η απλα υποθεση λογω χαρακτηριστικων οτι θα κυμαινεται  πανω κατω η στα ιδια επιπεδα αποδοσης με το Legend?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Yπαρχει εμπειρια απο Leon, η απλα υποθεση λογω χαρακτηριστικων οτι θα κυμαινεται  πανω κατω η στα ιδια επιπεδα αποδοσης με το Legend?

Το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, liakjim said:

Απουσης ολοκληρωμένης εικόνας για το tcl, θα έλεγα να πας στην γνωστή από άποψη feedback πεπατημένη και να πας σε legend / leon αν και από αυτά που έχω δει στο morris winfin 35150, πιστεύω ότι θα είναι πολύ καλό.

Είμαι ακόμη στη σκέψη. Το "breezeless" χαρακτηριστικό του TCL και η χαμηλή τιμή μου τραβάνε το ενδιαφέρον.

Για το Legend vs Leon επίσης έχω την ίδια απορία για το τι διαφορές έχουν. Από το site παρατήρησα μια μικρή διαφορά στις διαστάσεις. To Legend έχει πιο μικρή εσωτερική μονάδα, το Leon έχει πιο μικρή εξωτερική..

Επίσης από περιέργεια, έχω ένα Inventor Premium 18ρι στο σαλόνι, για χώρο γύρω στα 36m²:

Με 33 βαθμούς έξω σήμερα και εσωτερική 29-30, του ζήτησα 26 και πήγα και μέτρησα το ρολόι του ΔΕΔΔΗΕ (δεν χρησιμοποιώ φις, είναι συνδεδεμένο το κλιματιστικό κατευθείαν μέσα στην πρίζα για την παροχή ρεύματος) με διαφορά 1 ώρας, να δω τι θα έχει κάψει συνολικά το σπίτι (ok ναι, είχα και το ψυγείο αλλά τίποτα άλλο ενεργοβόρο δεν έτρεχε εκείνη την ώρα)

Η διαφορά ήταν 800W, το οποίο δεν ξέρω αν θεωρείται normal ή όχι.

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, EuphangeL said:

Είμαι ακόμη στη σκέψη. Το "breezeless" χαρακτηριστικό του TCL και η χαμηλή τιμή μου τραβάνε το ενδιαφέρον.

Για το Legend vs Leon επίσης έχω την ίδια απορία για το τι διαφορές έχουν. Από το site παρατήρησα μια μικρή διαφορά στις διαστάσεις. To Legend έχει πιο μικρή εσωτερική μονάδα, το Leon έχει πιο μικρή εξωτερική..

Επίσης από περιέργεια, έχω ένα Inventor Premium 16ρι στο σαλόνι, για χώρο γύρω στα 30m²:

Με 33 βαθμούς έξω σήμερα και εσωτερική 29-30, του ζήτησα 26 και πήγα και μέτρησα το ρολόι του ΔΕΔΔΗΕ (δεν χρησιμοποιεί φις, είναι συνδεδεμένο κατευθείαν μέσα στην πρίζα για την παροχή ρεύματος) με διαφορά 1 ώρας, να δω τι θα έχει κάψει συνολικά το σπίτι (ok ναι, έχω και ψυγείο αλλά τίποτα άλλο ενεργοβόρο δεν έτρεχε εκείνη την ώρα)

Η διαφορά ήταν 800W, το οποίο δεν ξέρω αν θεωρείται normal ή όχι.

Δες και την επομενη ωρα(η οταν πιασει στοχο) να δεις τη καταναλωση θα εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, insomniagfg said:

Δες και την επομενη ωρα(η οταν πιασει στοχο) να δεις τη καταναλωση θα εχει..

Το άφησα να πιάσει και μετά πήγα και έκανα την πρώτη μέτρηση. Η εσωτερική θερμοκρασία (που έλεγε η εφαρμογή) ήταν 25 - 25.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Yukai 24000

Τελική τιμή με εγκατάσταση μετά από από επιταγή ανακύκλωσης συσκευών+επιστροφή eurobank στα 593€. Και έξτρα δωροεπιταγη 100€ λόγω ανακύκλωσης ( το δέχονται). 

Θα αντικαταστήσει σάπιο ενεργοβορο ariston prios 50 (18000btus).

Screenshot_2023-06-28-15-24-22-88_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.88fe4d90a3e2a44740ddb30440298f09.jpg

 

eco ε; 😅

Ναι καλά παραμύθια τούμπανο. Yukai 10αρι ήθελα να πάρω αλλά έληγε το κουπόνι, το πρακτικερ δεν είχε να παραδώσει. Ήθελα σε αυτούς γιατί είχα δωροεπιταγή 100€ από την αγορά του 18btu. Με πήρε στο λαιμό του και ο ψυκτικός που μου είπε ως εναλλακτική το juro pro γιατί λέει toshiba είναι η εξωτερική μονάδα. Δεν πειράζει θα μετακομίσω στο σαλόνι χαχαχαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, EuphangeL said:

Το άφησα να πιάσει και μετά πήγα και έκανα την πρώτη μέτρηση. Η εσωτερική θερμοκρασία (που έλεγε η εφαρμογή) ήταν 25 - 25.5

Δηλαδη εφοσον επιασε στοχο, για να διατηρησει την θερμοκρασια εκαψε καμια 750w την ωρα? Τα θεωρω πολλα , (χωρις να γνωριζω τις συνθηκες του χωρου)ας εκφρασουν αποψη και ατομα με περισσοτερη εμπειρια.

Το Breezeless ειναι οντως καλο χαρακτηριστικο το ειδα σε Morris/TCL.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...