Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ωραία ράφια!

Από πού είναι?

Λογικά praktiker. Και στο κατάστημα της Μεταμόρφωσης έτσι είναι ο τοίχος με τα κλιματιστικά, χωρίς ίσως τον μπλε φωτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Screenshot-2023-06-28-09-46-17-39-99c048

Yukai 24000 αγοράσθηκε!

Καλοριζικο!!!Δυστυχως απο τις 8 Ιουνιου εχουμε 28 δεν εχω παραλαβει ακομα 2 ykai 13ria περιμενω τωρα τους παιρνω τηλ και ειπαν θα με παρουν αυτοι πνιγοντε....Εντομεταξυ σε λιγες μερες λιγει και το vaouther οποτε το σκεφτομαι να ακυρωσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dopermann είπε

Δυστυχως απο τις 8 Ιουνιου εχουμε 28 δεν εχω παραλαβει ακομα 2 ykai 13ria περιμενω τωρα τους παιρνω τηλ και ειπαν θα με παρουν αυτοι πνιγοντε

Ωχ, πήρα και γώ ένα και λέει παραλαβή 4-7 εργάσιμες.

Λες να με πάνε καλό Σεπτέμβρη?

(Εν τω μεταξύ δεν μου έχει έρθει ακόμη mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας, ήρθε όμως sms)

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Ψάχνω για κλιματιστικό με τα παρακάτω χαρακτηριστικά. Μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με την αγορά κλιματιστικού και είναι σχετικά άμεση η ανάγκη (μετακόμιση σε νέο σπίτι που αποδείχθηκε ότι το παλιό 30ετίας κλιματιστικό δεν είναι λειτουργικό λόγω προβλήματος στην εγκατάσταση), θα ήθελα τη βοήθειά σας.

  1. Μάξιμουμ 1200€ μαζί με την εγκατάσταση. Δεν είναι απαραίτητο να εξαντληθεί το μπατζετ (καλοδεχούμενες πιο οικονομικές εναλλακτικές, π.χ. μια φθηνή, μια μεσαία και μια ακριβή λύση για το μάξιμουμ μπάτζετ μου)
  2. Νέα αγορά και εγκατάσταση σε σημείο χωρίς υποδοχή για κλιματιστικό
  3. Προτίμηση σε αλυσίδες λόγω δόσεων, δεκτά και σκρουτζομάγαζα αν υπάρχει αξιόλογη εξοικονόμηση κόστους
  4. Μόνο ψύξη
  5. Αποκλειστική χρήση ψύξης τους καλοκαιρινούς μήνες
  6. Αδιάφορο αφού το κλιματιστικό προορίζεται μόνο για ψύξη (Χρήση λέβητα φυσικού αερίου για θέρμανση το χειμώνα)
  7. Ενιαίος χώρος 33τμ (σαλονοκουζίνα)
  8. Περιστέρι Αττικής (https://penteli.meteo.gr/stations/peristeri/)
  9. Επιθυμητά features: -
  10. Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με μονά τζάμια
  11. Θερμικές Απώλειες
    • 3140.22 Watt
    • 2700.59 KCal/h
    • 95.16 Watt/m2
    • 81.84 KCal/h/m2

Ευχαριστώ!

zzCapture726.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dopermann είπε

Καλοριζικο!!!Δυστυχως απο τις 8 Ιουνιου εχουμε 28 δεν εχω παραλαβει ακομα 2 ykai 13ria περιμενω τωρα τους παιρνω τηλ και ειπαν θα με παρουν αυτοι πνιγοντε....Εντομεταξυ σε λιγες μερες λιγει και το vaouther οποτε το σκεφτομαι να ακυρωσω...

Ευτυχώς είχε ετοιμοπαραδοτο και το φόρτωσα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευτυχώς είχε ετοιμοπαραδοτο και το φόρτωσα!

Σε ποιο καταστημα; πηγα χθες στη μεταμορφωση να παρω το daikin 9ari sta 669 και τελικα αγορασα το toshiba 599 αλλα μ ειπαν θελει μια βδομαδα για να ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ma3stros είπε

Σε ποιο καταστημα; πηγα χθες στη μεταμορφωση να παρω το daikin 9ari sta 669 και τελικα αγορασα το toshiba 599 αλλα μ ειπαν θελει μια βδομαδα για να ερθει

Μεταμόρφωση. 24αρι πήρα. Δεν ρώτησα για άλλα μοντέλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργος θόρυβος σε Midea all easy pro 18αρι.

Το κάνει μόνο στο ρελαντί (κάτω από 200w)

Ακούγεται από τη μεριά του συμπιεστή, δε νομίζω να είναι από τον ανεμιστήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Περίεργος θόρυβος σε Midea all easy pro 18αρι.

Το κάνει μόνο στο ρελαντί (κάτω από 200w)

Ακούγεται από τη μεριά του συμπιεστή, δε νομίζω να είναι από τον ανεμιστήρα.

 

Δεν μου αρέσει καθόλου. Μήπως συντονίζει κάποια λαμαρίνα ή κάτι άλλο; Αν πας και πατήσεις με τα χέρια, σταματάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μου αρέσει καθόλου. Μήπως συντονίζει κάποια λαμαρίνα ή κάτι άλλο; Αν πας και πατήσεις με τα χέρια, σταματάει;

Όχι δεν είναι από συντονισμό.

Δοκίμασα λαμαρίνες μπρος , πίσω, πλάγια... Από μέσα ακούγεται από τη μεριά του συμπιεστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάρε τηλ για να έρθουν να το δουν όσο γρηγορότερα γίνεται και ίσως θα ήταν καλό να μην το λειτουργείς, μην γίνει χειρότερο το πρόβλημα δηλαδή.

Αυτό ξεκίνησε τις τελευταίες μέρες υποθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arvacon είπε

Ναι αλλά, είναι δυνατόν το tcl miracle iii να έχει Seer 8.5? Τι να πιστέψεις χωρις eurovent?

Δεν έχει eurovent όντως.

Πάντως αν καίει και αυτό κάτι 70αρια watts που είδα στο 12αρι Morris winfin 35150 ( φασόν tcl, παρόμοιο με αυτό), το πιστεύω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...