Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@KOSTASMOUS@notist, οι επιταγές μπαίνουν μόνο ως κωδικός ή πρέπει να είναι παρών ο δικαιούχος; Θα ψωνίσω για τον πεθερό. Αυτός είναι ο δικαιούχος. Θα πρέπει να έχω κάποια εξουσιοδότηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Θελω ενα 12αρι, δε με νοιαζουν τα features. Αυτο που με νοιαζει ειναι να εχει την πιο ησυχη εξωτερικη μοναδα και να ειναι κατω απο 500 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimo69 είπε

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Αυτά τα equation που λένε ότι είναι haier είναι οκ?

Για περιστασιακή ψύξη σε δωμάτιο 12τμ με λίγες απώλειες, μια μπαλκονόπορτα και γύρω γύρω παντού δωμάτια.

Μέλη έχουν αναφέρει για θορυβώδη εξωτερική μονάδα (έντονος θόρυβος ψυγείου). Κατά τα άλλα, η εσωτερική είναι αθόρυβη. Απλά θέλει πολύ προσοχή στην εγκατάσταση , 3μ σωλήνες, καλά αντικραδασμικά αν μπει στον τοίχο.

Η τιμή βέβαια σκοτώνει.

Λίγο πιο ακριβές λύσεις, αθόρυβα μέσα έξω. Το 2ο σκοτώνει σε οικονομία:

https://www.alphaclimagr.gr/product/1412959/tcl-elite-tac-09chsa-xa51-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1419909/tcl-miracle-iii-09chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

@KOSTASMOUS@notist, οι επιταγές μπαίνουν μόνο ως κωδικός ή πρέπει να είναι παρών ο δικαιούχος; Θα ψωνίσω για τον πεθερό. Αυτός είναι ο δικαιούχος. Θα πρέπει να έχω κάποια εξουσιοδότηση;

 

θα του ερθει μηνυμα στο κινητο που δηλωσε οταν κανεις την αιτηση με ενα κωδικο και πρεπει να τον δωσεις στο καταστημα την ιδια ωρα.δεν νομιζω να σου ζητησουν ταυτοτητα αν πεις οτι απλα ειναι ο πεθερος μου(Δεν το ξερω κι ολας εγω ημουν ο ιδιος εκει)

Να αναφερω οτι τωρα πηγα στο καταστημα της μανδρας και ο τυπος που ηταν εκει μου ειπε οτι επειδη ληγει  η δικη μου επιταγη απο το ανακυκλωνω στις 4 ιουλιου ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ  να το φερουν στο καταστημα το yukai το 10 αρι (θελει 1 βδομαδα με 10 μερες) δεν μπορουσε να μου κανει την αιτηση για το συγκεκριμενο γιατι δεν προλαβαινει να τιμολογηθει.

Τον ρωτησα αν υπαρχει σε καποιο αλλο καταστημα στην αθηνα διαθεσιμο και κοιταξε και μου ειπε οχι.Νομιζω οτι λεει μπαρουφες μεγατονων (προσπαθουσε να μου πλασαρει διαθεσιμα daikin )και προσπαθω τωρα να μιλησω τηλεφωνικα να το επιβεβαιωσω .Αν εχει καποιος αλλος καποια αντιστοιχη εμπειρια ασ την γραψει παρακαλω η αν μπορεσατε και κανατε παραγγελια σε καποιο καταστημα αθηνας με επιταγη που να ληγει 4 ιουλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexopth είπε

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Θελω ενα 12αρι, δε με νοιαζουν τα features. Αυτο που με νοιαζει ειναι να εχει την πιο ησυχη εξωτερικη μοναδα και να ειναι κατω απο 500 ευρω

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, conne είπε

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει ένα toshiba haori 16αρι για το σαλόνι, κάπου 40 τμ.Απο την αρχή που το δουλεύω βάζοντας ακόμα και 24 βαθμούς, δεν μπορεί να κατεβάσει την θερμοκρασία κάτω από 26...Ο αέρας που βγάζει σε καμία περίπτωση δεν είναι και τόσο κρύος.. Ακόμα και 17 να το βάλω πάλι το ίδιο κρύο βγάζει. Σε σχέση με 2 daikin 9ρια,το κρύο που βγάζουν, καμια σχέση με το κρύο του toshiba..Υπαρχει περίπτωση να φταίει η εγκατάσταση?Πριν είχα toyotomi 18αρι,και στους 26 παγωνα..

 

 

Καλημερα, εχω και γω το haori αλλα το 13αρι για αντιστοιχο χωρο 40-45τμ (με καλη μονωση και αλουμινια)... δεν αντιμετωπιζω θεμα ουτε σε ψυξη ουτε σε θερμανση.. μηπως θα ηταν καλυτερο να το δει καποιος τεχνικος σε περιπτωση πχ που εχεις απωλεια σε φρεον ή γενικοτερα να συμβαινει κατι αλλο?

Το μονο "προβλήμα" που εχουν τα haori & το αναφερουν αρκετοι χρηστες (και εγω).. οτι πανω απο την 2η σκαλα κανει θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, babisa είπε

Καλημέρα παιδάκια! 

Να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας :rolleyes:

 

Ποσό που διαθέτουμε :  500-600€

Aντικατάσταση παλιού : κλιματιστικο 9αρι 20ετιας αγορα απο Carefour

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Αλυσιδα,δοσεις,καρτα Eurobank

Χρήση κλιματιστικού : Ψυξη 

Συχνότητα χρήσης : τους ζεστους καλοκαιρινους μηνες μονο

Χώρος που θα τοποθετηθεί : Κρεβατοκαμαρα

Τοποθεσία : Θεσσαλονικη 

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features : WiFi - Αθορυβο
 
Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : Αλουμινιου 5ετιας με ενεργιακα τζαμια


Θερμικές Απώλειες
1970.95 Watt
1695.02 KCal/h
109.50 Watt/m2
94.17 KCal/h/m2

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Screenshot_6.jpg

https://www.praktiker.gr/p/inventor-leon-leuvi-09wfi-leuvo-09-klimatistiko-toixou-inverter-9000btu-me-wifi-142582

2 λεπτά πριν, alexopth είπε

1. 500
2. Νεα
3. -
4. ψυξη
5. αποκλειστικο
6. πετρελαιο
7. δωματιο
8. -
9 -
10 =
11. -

12αρι

Αγαπώ 😅

https://www.alphaclimagr.gr/product/1419909/tcl-miracle-iii-09chsd-tpg21i-klimatistiko-inverter.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Καινούριο φρούτο; Φασόν ποιανού; Καλύτερο από το Legend?

Midea είναι. Η inventor το δίνει με μεγαλύτερο seer από το legend. Τώρα, τι εντόσθια έχει ακριβώς...θα θέλαμε info από μέσα. Δείχνει πάντως πιο αεροδυναμικό....😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, liakjim είπε

@KOSTASMOUS@notist, οι επιταγές μπαίνουν μόνο ως κωδικός ή πρέπει να είναι παρών ο δικαιούχος; Θα ψωνίσω για τον πεθερό. Αυτός είναι ο δικαιούχος. Θα πρέπει να έχω κάποια εξουσιοδότηση;

 

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα 2 yukai με ανακυκλώνω για την μητέρα μου από πρακτικερ. Δεν μου ζήτησαν καμία εξουσιοδότηση, μόνο τα στοιχεία της για την παραγγελία (όλα τα στοιχεία όνομα, τηλ, διεύθυνση κλπ πρέπει να είναι τα αντίστοιχα του ανακυκλωνω) και όταν ήρθε η ώρα να περάσει τα κουπόνια την πήρα τηλ για να μου πει τους κωδικούς που της ήρθαν με sms. 

Χθες έφεραν τα κλιματιστικά, τώρα περιμένουμε τηλ για να ερθουν για την απεγκατάσταση των παλιών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Αν θελησω και για θερμανση, το edge ειναι μια καλη λυση σωστα?

Μια και εχω θετικη εμπειρια απο 9αρι μορρις φασον tcl ,  βλεπω και το 9ari tcl miracle ΙΙΙ οπου την λειτουργια gentle breeze δινει καλη αισθηση δροσιας, δεν νιωθεις τοσο ρευμα αερα.

Ειδα και το Midea Gaia, δεν εχω δει καμια πληροφορια παραπανω εδω.Αποψη?

Αν θέλεις και θέρμανση - > toshiba, daikin

Το midea gaia φέρνει μέσα και νωπό, όπως κάνουν και κάποια tcl/morris (c-fresh) στα πρότυπα του ururu. Για το midea δεν έχουμε feedback, για το tcl έχουμε στο part 2 (νομίζω για το φασόν του, το morris fresh-air)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOSTASMOUS είπε

Τον ρωτησα αν υπαρχει σε καποιο αλλο καταστημα στην αθηνα διαθεσιμο και κοιταξε και μου ειπε οχι.Νομιζω οτι λεει μπαρουφες μεγατονων (προσπαθουσε να μου πλασαρει διαθεσιμα daikin )και προσπαθω τωρα να μιλησω τηλεφωνικα να το επιβεβαιωσω.

Την προηγούμενη εβδομάδα πάντως όντως είχαν πολύ λίγα yukai (10αρια και 13αρια) και από ότι μου είπαν πρόλαβα από τα τελευταία (χρειάστηκε να πάρουν τηλ στην αποθήκη πρώτα για να επιβεβαιώσουν ότι όντως είναι διαθέσιμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να δωσω ενα παλιο κλιματιστικο και να παρω δωροεπιταγη και να παω μετα να την εκμεταλευτω στο πρακτικερ; Το εχω πεταμενο στην αυλη αλλα με ολο το σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο ποσό:  1200€
  2. Aντικατάσταση παλιού : Midea Prime 2018, 12.000 btu. Θέλω να το αλλάξω για αισθητικούς λόγους, ψάχνω μαύρο ή γκρι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Θα γίνει μέσω εξοικονομώ
  4. Χρήση κλιματιστικού : Ψυξη 
  5. Συχνότητα χρήσης : Περίπου 3 μήνες το καλοκαίρι
  6. Μέσο θέρμανσης: Αντλία θερμότητας
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Κρεβατοκαμαρα 15τμ
  8. Τοποθεσία : Βέροια 
  9. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features : WiFi – Αθορυβο Προτιμώ μεταξύ Mitsubishi, Toshiba
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Νέα κουφώματα αλουμινίου με ενεργειακά τζάμια

Θερμικές Απώλειες

3277.42 Watt
2818.58 KCal/h
218.49 Watt/m2
187.91 KCal/h/m2



Το διόρθωσα.. 

Επεξ/σία από chriskourou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...