Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2023 στις 2:41 ΜΜ, liakjim είπε

Μέλη εδώ έχουν να μας πουν μόνο καλά λόγια για το yukai για τον θόρυβο του ή μάλλον για την έλλειψη αυτού. Δεν θα έδινα σημασία σε κάποια αρνητικά reviews που στην τελική μπορεί όντως να είναι κάποια αστοχία η οποία θα επιδιορθωθεί στην εγγύηση.

Για κρεβατοκάμαρα θα σου έλεγα Toshiba Yukai/arata/edge/Haori.

Σε άλλη εταιρεία το ακριβό Daikin perfera ή κάποιο Mitsubishi. 

ΥΓ Δεν πρέπει να σε απασχολεί το θέμα των gmcc συμπιεστών.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Έχω πέσει στο ψάξιμο για τους ιονιστές, διαβάζω ότι ειδικά αυτοί που έχουν να κάνουν με όζον (i.e. Haori) είναι επιβλαβείς για την υγεία, μιας και όταν δεν έρχεται σε επαφή με μικροσωματίδια διαχέεται στον χώρο. Στην Αμερική έχουν το CARB certification system, και όσοι δεν εκπέμπουν μεγάλες ποσότητες Ο3 θεωρούνται ασφαλείς και περνάνε στη λίστα, δυστυχώς Ευρώπη είμαστε πίσω σε αυτό. Δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με αυτό σε κανένα ευρωπαϊκό προϊόν. 

Όπως και νά' χει, με ενδιαφέρει και το Edge, σε σύγκριση με το Haori θεωρείται 'χειρότερο'? Γλυτώνω και 120€. Στο youtube είναι κάτι Ρώσοι που κάνουν review μονάδες, δεν λένε και τα καλύτερα για κάποιον λόγο, συγκεκριμένα λένε συμπιεστές Toshiba έχουν θόρυβο και δονήσεις, βέβαια εκεί δουλεύουν και σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες... οπότε...

Επεξ/σία από Vorpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά αυτή τη βδομάδα σκοπεύω να πάρω το Yukai 9άρι. Ξέρουμε αν παίζει κάτι με παραεισαγωγές? Ή τα αναγνωρίζει όλα η Toshiba σε θέμα εγγύησης (τηρουμένων των όρων της εγγύησης φυσικά)?

https://www.skroutz.gr/shop/887/Euragora/products.html

Γι αυτό το κατάστημα σκοπεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πες μας γενικά και για τα τρία.

Βάλε και κανένα διάγραμμα όταν έχεις μια καλύτερη εικόνα της συμπεριφοράς (μαζί με θερμοκρασίες μετά - έξω και ζητούμενη).

Θα επανέλθω όταν τα δουλέψω μερικές μερες.

Πάντως τα midea θεωρώ ότι είναι πολύ καλή επιλογή για όποιον το σκέφτεται, ειδικά αν θέλει περισσότερο ψύξη και υπνοδωμάτιο. Στη θέρμανση τον χειμώνα κατεβαίνει μέχρι τα 250watt αλλά χωρίς σκαμπανεβάσματα και on/off.

Το toyotomi θα το ήθελα πολύ πιο αθόρυβο ενώ νιώθω και λίγο σαν μπιπ επειδή βλέπω πλέον ότι το νέο erai εχει 8.5 seer αντι για 7.0 του δικού μου.

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Ανώτατο διαθέσιμο ποσό:

  400 ευρώ χωρίς την εγκατάσταση. 
Νέα αγορά:
• Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): 
Δε μ απασχολλεί το κατάστημα, μόνο αν συμφέρει οικονομικά σε συνδυασμό με δωρεάν εγκατάσταση.
 • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 
100 % ψύξη μόνο.
• Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
Αποκλειστική πηγή ψύξης.
 • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 
 Μικρό Υπνοδωμάτιο   12 cm,  όχι ψηλοτάβανο.  
• Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ):
Θεσσαλονίκη, 27 με 36  βαθμοί  η εξωτερική θερμοκρασία, κοντά στην παραλία οπότε κι αρκετή υγρασία.
• Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: 
Χαμηλό το budget οπότε δεν έχω απαιτήσεις, ακόμη και στο θόρυβο, αν και σε υπνοδωμάτιο την παλεύω.
• Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): γωνιακό,
Μονωμένο, καινούργια κουφώματα, εξωτερική θεμρομόνωση. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Κοιτάω αυτό: https://www.praktiker.gr/p/inventor-leon-leuvi-12wfi-leuvo-12-klimatistiko-toixou-inverter-12000btu-me-wifi-142583

Με την επιστροφή της Eurobank κοστίζει 560€.

Με ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία και σε ψύξη και σε θέρμανση.

Έχετε να μου προτείνετε σε αυτά τα χρήματα (μέχρι 600€) κάτι αντίστοιχο ή ενδεχομένως καλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fair_play είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Κοιτάω αυτό: https://www.praktiker.gr/p/inventor-leon-leuvi-12wfi-leuvo-12-klimatistiko-toixou-inverter-12000btu-me-wifi-142583

Με την επιστροφή της Eurobank κοστίζει 560€.

Με ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία και σε ψύξη και σε θέρμανση.

Έχετε να μου προτείνετε σε αυτά τα χρήματα (μέχρι 600€) κάτι αντίστοιχο ή ενδεχομένως καλύτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

1 ώρα πριν, gyiannis είπε

Καλημέρα, έχετε να μου προτείνετε ένα κλιματιστικό 9000 Btu, κύριως η μόνο για ψύξη? 

Συμπληρώστε πρώτα το ερωτηματολόγιο για καλυτέρα αποτελεσματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό (ναι πρωτότυπο φίλε 😅)

1. Λοιπόοονν, καταρχάς συμπλήρωσα με όση λεπτομέρεια μπορούσα τον υπολογισμό απωλειών και έχουμε:

                            Θερμικές Απώλειες

5950.54Watt

5117.47KCal/h

119.01Watt/m2

102.35KCal/h/m2

(Αν πρέπει ποστάρω και τα υπόλοιπα στοιχεία)

 

2. Προσωπική άποψη για άνεση και ταχύτητα χρειάζομαι ένα 24άρι. (50m2 είναι ο χώρος). Επίσης για το ίδιο σπίτι (ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά) θέλω και ένα για υπνοδωμάτιο 10m2 Υποθέτω ένα 9άρι αρκεί.

3. Τα θέλω αποκλειστικά για ψύξη. Για θέρμανση δεν θα ανάψουν ούτε ένα δευτερόλεπτο.

 

Δεν με απασχολεί το κατάστημα. Τι προτάσεις να κοιτάξω; Έχω διαβάσει όσο πιο πολύ μπορώ από το νήμα αλλά ταυτόχρονα έχω μπερδευτεί λίγο. Διαβάζω ότι είναι καλά τα Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Fujitsu αλλά και άλλα. Επίσης πχ για το 9αρι για να μη δώσω αθροιστικά μια περιουσία διαβάζω ότι είναι τίμια και τα TCL. Π.χ Miracle III. Και γεννιούνται απορίες, πχ για 24άρι θα άξιζε;

Θα μπορούσατε λοιπόν να μου κάνετε 2-3 προτάσεις μηχανημάτων που αξίζουν, ας πούμε μέχρι 1.200€-1300€ για το μεγάλο και μαξ 400€-500€ για το μικρό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CapFlint είπε

Καλημέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό (ναι πρωτότυπο φίλε 😅)

1. Λοιπόοονν, καταρχάς συμπλήρωσα με όση λεπτομέρεια μπορούσα τον υπολογισμό απωλειών και έχουμε:

                            Θερμικές Απώλειες

5950.54Watt

5117.47KCal/h

119.01Watt/m2

102.35KCal/h/m2

(Αν πρέπει ποστάρω και τα υπόλοιπα στοιχεία)

 

2. Προσωπική άποψη για άνεση και ταχύτητα χρειάζομαι ένα 24άρι. (50m2 είναι ο χώρος). Επίσης για το ίδιο σπίτι (ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά) θέλω και ένα για υπνοδωμάτιο 10m2 Υποθέτω ένα 9άρι αρκεί.

3. Τα θέλω αποκλειστικά για ψύξη. Για θέρμανση δεν θα ανάψουν ούτε ένα δευτερόλεπτο.

 

Δεν με απασχολεί το κατάστημα. Τι προτάσεις να κοιτάξω; Έχω διαβάσει όσο πιο πολύ μπορώ από το νήμα αλλά ταυτόχρονα έχω μπερδευτεί λίγο. Διαβάζω ότι είναι καλά τα Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Fujitsu αλλά και άλλα. Επίσης πχ για το 9αρι για να μη δώσω αθροιστικά μια περιουσία διαβάζω ότι είναι τίμια και τα TCL. Π.χ Miracle III. Και γεννιούνται απορίες, πχ για 24άρι θα άξιζε;

Θα μπορούσατε λοιπόν να μου κάνετε 2-3 προτάσεις μηχανημάτων που αξίζουν, ας πούμε μέχρι 1.200€-1300€ για το μεγάλο και μαξ 400€-500€ για το μικρό;

 

 

Τα 5.950W απώλειες, με τι ζητούμενη θερμοκρασία τα έχεις υπολογίσει (σε ψύξη καλά αποτελέσματα βγάζουν οι 18 βαθμοί..

Σε ποια περιοχή είσαι; Προσανατολισμός χώρου;

Υπάρχει κουζίνα/εστίες στο χώρο;

Είσαι σίγουρος πως στο μέλλον δεν θα τα ανάψεις για θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έβαλα λοιπόν τους 18 βαθμούς στο εργαλείο και επικολλώ ολόκληρο το αποτέλεσμα:

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών

Θερμικές Απώλειες

6744.17Watt

5799.99KCal/h

64.23Watt/m2

55.24KCal/h/m2 

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18 ℃
Έτος
Kατασκευής: 1995
Εμβαδό Κατοικίας: 105
m2
Ύψος Ορόφου: 2.85 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων: Καλή Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 6
Παράθυρα: 3
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

 

 

Περιοχή Παλλήνη με προσανατολισμό βορειοανατολικό.

Ναι υπάρχουν κουζίνα/εστίες και σίγουρα τα κλιματιστικά δεν θα χρησιμοποιηθούν για θέρμανση λόγω φυσικού αερίου

Επεξ/σία από CapFlint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις βάλει 105τμ,  δεν θέλουμε απώλειες όλου του σπιτιού, αλλά του χώρου που θέλεις να βάλεις το κλιματιστικό..

Τρέξε ξανά το εργαλείο υπολογισμού για τα τμ και τη διαμόρφωση του χώρου που έλεγες (τα 50τμ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστός! Εκ παραδρομής 😅

 

Θερμικές Απώλειες

5088.61Watt

4376.20KCal/h

101.77Watt/m2

87.52KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18

Έτος Kατασκευής: 1995
Εμβαδό Κατοικίας: 50
m2
Ύψος Ορόφου: 2.85 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων: Καλή Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 6
Παράθυρα: 3
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...