Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, mindreader said:

Θελω κατι που να καταναλωνει μεχρι μια 1kwh για ενα 7ωρο χρησης-ψυξη. Εχω δωσει στοιχεια πιο πανω. Αλλα δεν ξερω αν υπαρχει προταση.

Ευκολάκι!!!! Toshiba edge 9000Btu. Σε κρεβατοκάμαρα 12 περίπου τ.μ. δες το παρακάτω στιγμιότυπο που τραβήχτηκε στις 3.37π.μ. Επειδή ο μετρητής της TP LINK HS 110 μηδενίζει τις κιλοβατώρες από τα μεσάνυχτα και μετά, έχω κάψει 0,51Kwh για 3.37 λεπτά.

Θεωρητικά σε καλύπτει.

Απολύτως σοβαρά όμως με ζητούμενη 27 βαθμούς Κελσίου έκαψε το παρακάτω. Περισσότερα όταν μπορέσω και ασχοληθώ σοβαρότερα με μετρήσεις.

1687707301515.jpg

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Στο yukai όταν το σβήνω ανάβει το λαμπάκι χρονοδιακόπτη (ρολόι). Είναι φυσιολογικό αυτό ξέρει κανείς;

Λογικά είναι η λειτουργία που γυρνάει σε ανεμιστήρα για να στεγνώσει το στοιχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά είναι η λειτουργία που γυρνάει σε ανεμιστήρα για να στεγνώσει το στοιχείο.

Το άφησα κανα 20' και παρέμεινε έτσι. Στο χειριστήριο δεν είναι κάτι αναμενο σαν χρονοδιακόπτης. Κανονικά δεν έπρεπε να κλείσει μετά από κάποια ώρα;

Επεξ/σία από bvb7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτελους βρηκα ευκαιρια κι εβαλα tapo 110 στο 9αρι  carrier crystal ii που πουλα ο κοτσοβολος..Λοιπον θα ελεγα πως πεφτει εντυπωσιακα χαμηλα σε ψυξη, βεβαια η μετρηση εγινε με καλες συνθηκες, εξωτερικη 28, ζητουμενη στον χωρο 26. Το μηχανημα θυμιζω ειναι τοποθετημενο στο πατρικο και με προβλεπομενη εγκατασταση αφου ημουνα απο πανω.Κατεβασε ανετα τη θερμοκρασια στους 25..Εννοειται χωρις follow me.

Screenshot-20230622-222218-Tapo.jpg

To δοκιμασα και σε θερμανση την προηγουμενη εβδομαδα που η εξωτερικη ηταν πιο χαμηλα , μετρησε 210w αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ηταν η μετρηση τετοια  εποχη..

Αθορυβο εντελως μεσα-εξω αλλα δυστυχως κανει κρακ κρουκ στα πλαστικα κυριως στη θερμανση, ειδαλλως θα μιλαγαμε για διαμαντακι @liakjim τι λες;;😄

Θα επανελθω με τις καλες ζεστες..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κλιματιστικό του σαλονιού (Sharp inverter 24άρι 15ετίας) φέτος δε λέει να βγάλει κρύο αέρα. Δουλεύουν για περίπου 15 λεπτά οι ανεμιστήρες εσωτ. και εξωτ. μονάδας και μετά σβήνει αναβοσβήνοντας όλες τις ενδεικτικές λυχνίες της εσωτερικής μονάδας που σύμφωνα με το manual παραπέμπει "καλέστε το service".
Πιθανόν καμένος συμπιεστής ή πλακέτα.
Μέχρι να εξαντλήσω το ενδεχόμενο επισκευής, θα ήθελα μια πρόταση για καινούργιο. Βλέπω ότι κυμαίνονται περί τα 1000Euro τα 24άρια.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bvb7 είπε

Το άφησα κανα 20' και παρέμεινε έτσι. Στο χειριστήριο δεν είναι κάτι αναμενο σαν χρονοδιακόπτης. Κανονικά δεν έπρεπε να κλείσει μετά από κάποια ώρα;

Είναι αυτό όπως το είπε ο @liakjim.

Και σε μένα το κάνει στο edge

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, velissarios1 said:

Ευκολάκι!!!! Toshiba edge 9000Btu. Σε κρεβατοκάμαρα 12 περίπου τ.μ. δες το παρακάτω στιγμιότυπο που τραβήχτηκε στις 3.37π.μ. Επειδή ο μετρητής της TP LINK HS 110 μηδενίζει τις κιλοβατώρες από τα μεσάνυχτα και μετά, έχω κάψει 0,51Kwh για 3.37 λεπτά.

Θεωρητικά σε καλύπτει.

Απολύτως σοβαρά όμως με ζητούμενη 27 βαθμούς Κελσίου έκαψε το παρακάτω. Περισσότερα όταν μπορέσω και ασχοληθώ σοβαρότερα με μετρήσεις.

1687707301515.jpg

Αυτο εδω λες;

https://www.skroutz.gr/s/23493148/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B10J2KVSG-E-RAS-10J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ...βέβαια έχει βγει καινούργιο μοντέλο αλλά δεν έχω περισσότερες πληροφορίες. Το μοντέλο που έχω εγώ παρουσίαζε κάποια θέματα με την φτερωτή αλλά λόγω καλού service όλα πήγαν καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2023 στις 12:36 ΜΜ, CptBill είπε

Toshiba Yukai  η midea breezeless e ως 9αρι για ψύξη και μόνο ψύξη?

Σε μικρό δωμάτιο (ότι συνεπάγεται αυτό, να μπορεί το κλιματιστικό  να κατέβει αρκετά σε ισχύ κ να μην έχει διαφορικό στο θεό)

Έχοντας και τα δύο, το yukai μάλλον λίγο πιο αθόρυβο (ένα τακ), αλλά δεν έχει τις breezeless επιλογές που σε υπνοδωμάτιο και ψύξη νομίζω είναι πολύ χρήσιμο να μην πάθεις καμιά ψύξη. Το midea πέφτει άνετα και κάτω από 100w (σίγουρα 80) , και μπορείς να ρίξεις φουλ την ταχύτητα ανεμιστήρα ακόμα και κάτω από 20% έως 1% * (που δεν ακούγεται νομίζω για 1% πάντως). Και έχει και πολύ καλύτερο δείκτη στην ψύξη. Απλά είναι 60Ε πιο ακριβό, νομίζω τα αξίζει. 

Αν κάποιος θέλει και θέρμανση, έχω και perfera για να συγκρίνω, το οποίο είναι οικονομικό παντού, και στη λειτουργία αθόρυβης εσωτερικής μονάδας πέφτει στα ίδια επίπεδα με τα άλλα. Οπότε βέλτιστη επιλογή και για χειμώνα. 

Εν ολίγοις για όσους θέλουν φουλ ησυχία και θέρμανση, μάλλον yukai-perfera, αλλά για ψύξη και μικρό υπνοδωμάτιο που δεν έχεις να κατευθύνεις εύκολα τον αέρα και θα στριφογυρνάει, καλύτερα το breezeless. Είναι όλα πολύ αθόρυβα στις αθόρυβες λειτουργίες του με κατάταξη ησυχίας yukai>perfera>breezeless με πολύ μικρές διαφορές όμως.

αν και το manual λέει ξεκάθαρα να μη το βάζουμε κάτω από 20 λόγω πιθανής πρόκλησης ζημιάς στο συμπιεστή.

Επεξ/σία από dimitris_st13
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimitris_st13 said:

Έχοντας και τα δύο, το yukai μάλλον λίγο πιο αθόρυβο (ένα τακ), αλλά δεν έχει τις breezeless επιλογές που σε υπνοδωμάτιο και ψύξη νομίζω είναι πολύ χρήσιμο να μην πάθεις καμιά ψύξη. Το midea πέφτει άνετα και κάτω από 100w (σίγουρα 80) , και μπορείς να ρίξεις φουλ την ταχύτητα ανεμιστήρα ακόμα και κάτω από 20% έως 1% (που δεν ακούγεται νομίζω για 1% πάντως). Και έχει και πολύ καλύτερο δείκτη στην ψύξη. Απλά είναι 60Ε πιο ακριβό, νομίζω τα αξίζει. 

Αν κάποιος θέλει και θέρμανση, έχω και perfera για να συγκρίνω, το οποίο είναι οικονομικό παντού, και στη λειτουργία αθόρυβης εσωτερικής μονάδας πέφτει στα ίδια επίπεδα με τα άλλα. Οπότε βέλτιστη επιλογή και για χειμώνα. 

Εν ολίγοις για όσους θέλουν φουλ ησυχία και θέρμανση, μάλλον yukai-perfera, αλλά για ψύξη και μικρό υπνοδωμάτιο που δεν έχεις να κατευθύνεις εύκολα τον αέρα και θα στριφογυρνάει, καλύτερα το breezeless. Είναι όλα πολύ αθόρυβα στις αθόρυβες λειτουργίες του με κατάταξη ησυχίας yukai>perfera>breezeless με πολύ μικρές διαφορές όμως.

αψογος! Σε ευχαριστω.
Καλα εχω και εγω το perfera και το θεωρω σημειο αναφορας.
Αλλα εχει που θα μπει το breezeless-e θα παιζιε μονο με ψυξη

Θα πεσει παραγγελια επομενη εβδομαδα του midea οποτε συντομα θα γραψω εντυπωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Eπιτελους βρηκα ευκαιρια κι εβαλα tapo 110 στο 9αρι  carrier crystal ii που πουλα ο κοτσοβολος..Λοιπον θα ελεγα πως πεφτει εντυπωσιακα χαμηλα σε ψυξη, βεβαια η μετρηση εγινε με καλες συνθηκες, εξωτερικη 28, ζητουμενη στον χωρο 26. Το μηχανημα θυμιζω ειναι τοποθετημενο στο πατρικο και με προβλεπομενη εγκατασταση αφου ημουνα απο πανω.Κατεβασε ανετα τη θερμοκρασια στους 25..Εννοειται χωρις follow me.

Screenshot-20230622-222218-Tapo.jpg

To δοκιμασα και σε θερμανση την προηγουμενη εβδομαδα που η εξωτερικη ηταν πιο χαμηλα , μετρησε 210w αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστη ηταν η μετρηση τετοια  εποχη..

Αθορυβο εντελως μεσα-εξω αλλα δυστυχως κανει κρακ κρουκ στα πλαστικα κυριως στη θερμανση, ειδαλλως θα μιλαγαμε για διαμαντακι @liakjim τι λες;;😄

Θα επανελθω με τις καλες ζεστες..

 

Επιβεβαιώνεις ότι έχουμε πει για το συγκεκριμένο. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, dimitris_st13 said:

αν και το manual λέει ξεκάθαρα να μη το βάζουμε κάτω από 20 λόγω πιθανής πρόκλησης ζημιάς στο συμπιεστή.

Sorry, λέει στο manual τι να μην κάνει ο χρήστης για να μην προκληθεί ζημιά στον συμπιεστή; Αντί να είναι προγραμματισμένο να μην μπορεί να σετάρει τον ανεμιστήρα κάτω από 20%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Sorry, λέει στο manual τι να μην κάνει ο χρήστης για να μην προκληθεί ζημιά στον συμπιεστή; Αντί να είναι προγραμματισμένο να μην μπορεί να σετάρει τον ανεμιστήρα κάτω από 20%?

Έλα ντε!! Κάνε το με ευθύνη σου αν δε θες να το ακούς και όσο αντέξει! Νομίζω το πρόβλημα θα υπάρχει σε ζόρικες συνθήκες που ο συμπιεστής θα ανεβάζει στροφές, και αν δεν έχει απαιτούμενη ροή το ψυκτικό θα ανέβουν πολύ οι πιέσεις και... περαστικά!
Ξέχασα να προσθέσω ότι το midea έχει φουλ κρακ στη θέρμανση αν και AN του φέξει κατεβαίνει σχετικά χαμηλά μόνο με follow me (χωρίς παίζει κλασσικά κάτι 600άρια), όταν θα κάνει on-off θα ακούσεις κρακ κρουκ έντονα. Ενώ perfera yukai όχι. Τέλος πάντων εγώ για ψύξη 90% το πήρα, το χειμώνα βάζω το παπλωματάκι μου και είμαι κύριος - αρκεί το περφέρα του σαλονού χαχα

Επεξ/σία από dimitris_st13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...