Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/6/2023 στις 5:51 ΜΜ, liakjim είπε

Ναι , όλα τα Toshiba έχουν midea συμπιεστή. Τα ηλεκτρονικά παίζουν τον ρόλο.

Αναφορά σε κείμενο

• Δυστυχώς το κλιματιστικό έχει ιδιαίτερα θορυβώδη εσωτερική μονάδα που ακούγεται έντονα στις σκάλες 2 εως 5 της ροής του αέρα. Στην σκάλα 1 ο θόρυβος είναι μειωμένος, με τίμημα όμως στην απόδοση.
Σε άλλα κλιματιστικά που έχω, ακούγεται μόνο η ροή του αέρα, ενώ στο Toshiba Haori ακούγονται επιπλέον και μηχανικοί ήχοι του ανεμιστήρα καθώς και ο ήχος από το μοτέρ κίνησης των πτερυγίων.

• Η εξωτερική μονάδα είναι αθόρυβη.

• Το τηλεχειριστήριο αν και διαθέτει φωτιζόμενη οθόνη, δεν διαθέτει φωτιζόμενα πλήκτρα, γεγονός που δεν το καθιστά ιδιαίτερα εύχρηστο σε σκοτεινό χώρο ή κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Το μενού είναι περίπλοκο, καθώς απαιτείται η διαχείριση των περισσότερων επιλογών μέσα από σκρολάρισμα και όχι με απευθείας πίεση πλήκτρων.

• Η συσκευή αγοράστηκε και εγκαταστήθηκε από εξουσιοδοτημένο εγκαταστάτη, με βλάβη στις ενδείξεις LED και στο μπουτόν OPERATION/RESET, και η επιδιόρθωση από το εξουσιοδοτημένο service έγινε 12 μέρες μετά.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα κλιματιστικό θορυβώδες, με δύσχρηστο τηλεχειριστήριο, που αποδίδει μεν, αλλά οι προσδοκίες που είχα και το after sales δεν ανταποκρίνονται στην τιμή του.

Δεν μου αρέσει αυτό που διαβάζω, μιας και την Midea δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Eπίσης, σύμφωνα με κάνα δυο κριτικές στο skroutz, το μηχάνημα είναι αρκετά θορυβώδες. Πάει σε κρεβατοκάμαρα, οποτε. Mε a+++ σε θέρμανση και ψύξη, δεν ξέρω τι επιλογές έχω όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Vorpal είπε

Δεν μου αρέσει αυτό που διαβάζω, μιας και την Midea δεν την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Eπίσης, σύμφωνα με κάνα δυο κριτικές στο skroutz, το μηχάνημα είναι αρκετά θορυβώδες. Πάει σε κρεβατοκάμαρα, οποτε. Mε a+++ σε θέρμανση και ψύξη, δεν ξέρω τι επιλογές έχω όμως..

Μέλη εδώ έχουν να μας πουν μόνο καλά λόγια για το yukai για τον θόρυβο του ή μάλλον για την έλλειψη αυτού. Δεν θα έδινα σημασία σε κάποια αρνητικά reviews που στην τελική μπορεί όντως να είναι κάποια αστοχία η οποία θα επιδιορθωθεί στην εγγύηση.

Για κρεβατοκάμαρα θα σου έλεγα Toshiba Yukai/arata/edge/Haori.

Σε άλλη εταιρεία το ακριβό Daikin perfera ή κάποιο Mitsubishi. 

ΥΓ Δεν πρέπει να σε απασχολεί το θέμα των gmcc συμπιεστών.

12 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλησπέρα σας


Για τα Shakai κλιματιστικά με 3 χρόνια εγγύηση, τι γνώμη έχετε;

Η εγκατάσταση πόσο κοστίζει;

Ευχαριστώ.

Από τα πολυυυυυυυυ βάθη της Κίνας.

Σε κινέζικο κοίτα για tcl.

Εγκαταστάσεις παίζουν γύρω στα 100€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, liakjim said:

Από τα πολυυυυυυυυ βάθη της Κίνας.

Σε κινέζικο κοίτα για tcl.

Εγκαταστάσεις παίζουν γύρω στα 100€.

δηλαδη; τι σημαίνει το πολυυυυυ ; χαχα

tcl το φθηνοτερο έχει 300€ 9αρι στο σκρουτζ

το Shakai μου βγαίνει στα 230€ το 12αρι

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

δηλαδη; τι σημαίνει το πολυυυυυ ; χαχα

tcl το φθηνοτερο έχει 300€ 9αρι στο σκρουτζ

το Shakai μου βγαίνει στα 230€ το 12αρι

https://www.alphaclimagr.gr/product/1420136/tcl-elite-premium-ii-9chsd-xac1i-r32-klimatistiko-inverter.html

Αν μπορείς , δωστα να πάρεις κάτι δοκιμασμένο.

Αλλιώς πάρε αυτό που λες και πες μας τι έγινε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, liakjim said:

https://www.alphaclimagr.gr/product/1420136/tcl-elite-premium-ii-9chsd-xac1i-r32-klimatistiko-inverter.html

Αν μπορείς , δωστα να πάρεις κάτι δοκιμασμένο.

Αλλιώς πάρε αυτό που λες και πες μας τι έγινε.

image.png.a55b3b5918217b4db69351f1f86cdd21.png

για το shakai αυτο

τα inventor τι λενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Γύρισε ο στυλοβάτης του thread. 😛

 

Μακάρι να ήταν έτσι...η ζωή μου είναι πλέον στην κυριολεξία στα χέρια της σύγχρονης ιατρικής επιστήμης.

Απασχολω πάντως τον εαυτό με τις μαλακ....εεεεεεε.......κινεζιές που διαβάζω....😅

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατάστημα που επισκέφθηκα σήμερα για κλιματιστικό 18.000btu  μου πρότειναν και το juro- pro Maxclima λέγοντας μου σε σύγκριση που το είχα με το Toshiba Yukai ότι έχει συμπιεστή και αυτό Toshiba με όμως Α+++....τωρα τι να πιστέψει κανείς ...έχετε άποψη για τη συγκεκριμένη εταιρεία και μοντέλο ;Τι άλλο  αξιόπιστο μπορώ να δω σε 18.000 αρι στα χρήματα του Yukai;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

image.png.a55b3b5918217b4db69351f1f86cdd21.png

για το shakai αυτο

τα inventor τι λενε;

Ρώτα την inventor τι έχουν ψωνίσει από τα ράφια της Κίνας.

Αν είσαι τολμηρός, πάρτο. Και να βγει μουφα το πετάς. Τόσο κάνει ένα πιάτο με τρία πλοκάμια χταπόδι στη Μύκονο. Αν θα ήθελες να πας σε πιο δοκιμασμένη λύση κοίτα κάτι σε tcl ή Morris. Όσο καλύτερη σειρά γίνεται σε seer/scop. Ψάξε καμιά προσφορά με την εγκατάσταση στην τιμή. Κοντά θα βγει στα λεφτά. Διάβασε και το sticky για να δεις με ποιον τρόπο θα σε κοροϊδέψουν οι ψυκτικοί και ο θεός φρεον μαζί σου.

3 λεπτά πριν, vasiliskarafotias είπε

Σε κατάστημα που επισκέφθηκα σήμερα για κλιματιστικό 18.000btu  μου πρότειναν και το juro- pro Maxclima λέγοντας μου σε σύγκριση που το είχα με το Toshiba Yukai ότι έχει συμπιεστή και αυτό Toshiba με όμως Α+++....τωρα τι να πιστέψει κανείς ...έχετε άποψη για τη συγκεκριμένη εταιρεία και μοντέλο ;Τι άλλο  αξιόπιστο μπορώ να δω σε 18.000 αρι στα χρήματα του Yukai;

Πες του να δεις πως έρχομαι....

Να πάρεις Toshiba ή Daikin αν θέλεις και θέρμανση. Τίποτα άλλο. Απλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι να ήταν έτσι...η ζωή μου είναι στην κυριολεξία πλέον στα χέρια της σύγχρονης ιατρικής επιστήμης.

Απασχολω πάντως τον εαυτό με τις μαλακ....εεεεεεε.......κινεζιές που διαβάζω....😅

Τουλάχιστον είναι μια ασχολία και αυτό.

Πάντα γερός να είσαι και γρήγορη ανάρρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Διάβασε και το sticky για να δεις με ποιον τρόπο θα σε κοροϊδέψουν οι ψυκτικοί και ο θεός φρεον μαζί σου.

τιιι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, korakios said:

τα λέει στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

_____________

και @mindreader εδώ το ερωτηματολόγιο με συγχωρείς για το μπέρδεμα :
https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/?do=findComment&comment=59695274

γενικά , όλα είναι στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

 

Θερμικές Απώλειες

2032.70Watt

1748.12KCal/h

169.39Watt/m2

145.68KCal/h/m2

----

Οταν εχεις απο πανω 'ταρατσα', βαζεις 'αερα' στο ερωτηματολογιο; Αυτο εβαλα. Δεν ειχε επιλογη ταρατσας, ουτε σκετο 'πλακα'.

----

Budget; Ξερω οτι με αυτο που ζηταω, μαλλον δεν πρεπει να περιμενω τιποτε 'φτηνο'. Θα ηθελα για 7ωρη λειτουργεία ψυξης, καταναλωση 1 kwh.

14 hours ago, korakios said:

τα λέει στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

_____________

και @mindreader εδώ το ερωτηματολόγιο με συγχωρείς για το μπέρδεμα :
https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/?do=findComment&comment=59695274

γενικά , όλα είναι στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

 

Θερμικές Απώλειες

2032.70Watt

1748.12KCal/h

169.39Watt/m2

145.68KCal/h/m2

----

Οταν εχεις απο πανω 'ταρατσα', βαζεις 'αερα' στο ερωτηματολογιο; Αυτο εβαλα. Δεν ειχε επιλογη ταρατσας, ουτε σκετο 'πλακα'.

----

Budget; Ξερω οτι με αυτο που ζηταω, μαλλον δεν πρεπει να περιμενω τιποτε 'φτηνο'. Θα ηθελα για 7ωρη λειτουργεία ψυξης, καταναλωση 1 kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...