Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, energy52 είπε

To ζητημα δεν ειναι αν θα βγαζει ζεστο αερα, αλλα αν θα παραβγαζει ζεστο αερα😄..Θελω να πω πως αν βασιζεται σε midea/tcl που ναι το πιο πιθανο τοτε δεν θα μπορει να πεσει χαμηλα σε watt  (λογω προγραμματισμου) και θα κανει πολλα on/off απο ψηλα 600-800 και θα κλεινει κι αντε παλι το ιδιο..Δεν θα ινβερταρει σωστα με αλλα λογια!Και αναφερεσαι σε μεγαλο μηχανημα 24αρι οποτε παιζει πολυ να καταπινει κιλοβατωρες για πλακα..Δεν μπορω να το πω και με σιγουρια αλλα ειναι ρισκο  ετσι και το κανεις χρηση και για θερμανση..Στην ψυξη ειναι πιο απλα τα πραγματα. Χιλιες φορες να πας σε Haier οπως λεει κι φιλος πιο πανω. !H επιλογη δικη σου βεβαια!

Εντάξει αν δουλεύει έτσι είναι κακό .. Έχε haier σ αυτά τ χρήματα είναι η αλήθεια 

1) https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-Tide-Green-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

2)https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

3)https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Προφανώς δεν μπορώ ν καταλάβω τις διάφορες τους 😅 

 

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Πότε θα βάλεις αέριο;



Αν όλα πάνε καλά απο το χειμωνα του 2024 θα έχω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba Yukai  η midea breezeless e ως 9αρι για ψύξη και μόνο ψύξη?

Σε μικρό δωμάτιο (ότι συνεπάγεται αυτό, να μπορεί το κλιματιστικό  να κατέβει αρκετά σε ισχύ κ να μην έχει διαφορικό στο θεό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Relar είπε

Εντάξει αν δουλεύει έτσι είναι κακό .. Έχε haier σ αυτά τ χρήματα είναι η αλήθεια 

1) https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-Tide-Green-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

2)https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

3)https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Προφανώς δεν μπορώ ν καταλάβω τις διάφορες τους 😅 

 



Αν όλα πάνε καλά απο το χειμωνα του 2024 θα έχω 

 

@Specs

Είσαι εδώ να βοηθήσεις; Έχεις και haier εσύ.

2 ώρες πριν, CptBill είπε

Toshiba Yukai  η midea breezeless e ως 9αρι για ψύξη και μόνο ψύξη?

Σε μικρό δωμάτιο (ότι συνεπάγεται αυτό, να μπορεί το κλιματιστικό  να κατέβει αρκετά σε ισχύ κ να μην έχει διαφορικό στο θεό)

Ίσως το breezless εφόσον είναι μόνο για ψύξη, σαν εναλλακτική υπάρχει και το Inventor Legend.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Grim Ripper said:

Είσαι εδώ να βοηθήσεις; Έχεις και haier εσύ.

Oxi,τωρα ειμαι ΗΠΑ. Θα διαβασω σε τι αναφερεσαι κ θα γραψω αν ειναι κατι που ξερω κ θυμαμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Δοκιμάζω ένα toyotomi zen (πιο παλιό μοντέλο) το οποίο βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο της μικρής. 

Βλέπω ότι έχω πιο καλή αίσθηση όταν το βάζω σε αφυγρανση παρά σε ψύξη. 

Είναι ιδέα μου ή είναι οι συνθήκες τέτοιες που βοηθάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Daikin ATXC35D χωρίς την επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια αξίζει;

Επίσης, κάπου διάβασα ότι είναι χωρίς Wi-Fi Module.
Μπορεί το module να αγοραστεί και να μπει αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, arvacon είπε

Γνωρίζει κανείς αν το παρακάτω κλιματιστικό είναι κατασκευή midea ή κάτι άλλο; Θεωρείται αξιόπιστη αυτή η εταιρία; Το συγκεκριμένο κλιματιστικό το έχει δουλέψει κάνεις από εδώ κ αν ναι, πως το βλέπετε από θέμα απόδοσης και θορύβου; Γενικά έχει καθόλου ποιότητα κατασκευής ή είναι του κιλού;

https://www.welcomestores.gr/product/3066793-hisense-easy-smart-ca35yr4fgca35yr4fw-klimatistiko-toixou.html?filters=7250-10001-14000-btu#texnika-xaraktiristika

Κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, arvacon είπε

Κανεις?

Συμπλήρωσε καλύτερα το ερωτηματολόγιο αγοράς για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

 

51 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το Daikin ATXC35D χωρίς την επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια αξίζει;

Επίσης, κάπου διάβασα ότι είναι χωρίς Wi-Fi Module.
Μπορεί το module να αγοραστεί και να μπει αργότερα;

Προσωπικά εξαρτάται για το πού θα τοποθετηθεί, σε υπνοδωμάτιο ή σαλόνι, αλλά σε παρόμοια χρήματα είναι και τα toshiba yukai/arata όπου έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

Ναι είναι χωρίς το wifi και ναι μπορεί να μπει αργότερα (αν και πρέπει να βγει η πρόσοψη).

99€ είχα πάρει το δικό μου wifi module από το πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Συμπλήρωσε καλύτερα το ερωτηματολόγιο αγοράς για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Μα δε ρωταω ποσα btu χρειαζεται ο χωρος μου, ουτε αν θα τον καλυψει. Πληροφοριες ψαχνω για το συγκεκριμενο κλιματιστικο και γενικα γι αυτη τη μαρκα, αν ειναι αξιοπιστα, αν ειναι φασον, αν κανουν φασαρια, αν εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης ή προκειται για κατι φθηνο σαν κατι αλλα noname...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arvacon είπε

Μα δε ρωταω ποσα btu χρειαζεται ο χωρος μου, ουτε αν θα τον καλυψει. Πληροφοριες ψαχνω για το συγκεκριμενο κλιματιστικο και γενικα γι αυτη τη μαρκα, αν ειναι αξιοπιστα, αν ειναι φασον, αν κανουν φασαρια, αν εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης ή προκειται για κατι φθηνο σαν κατι αλλα noname...

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω και δεν γνωρίζω εαν αυτή την στιγμή μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

Εγώ το έβαλα για να μας πεις κυρίως χρήση και budget ώστε να βρεθεί ίσως και κάτι άλλο πού να το έχουν δοκιμάσει και μέλη από εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλουμε να βάλουμε κλιματιστικό σε τρία υπνοδωμάτια που είναι 10τ.μ. περίπου το κάθε ένα.

Είδα υπάρχουν τα κλιματιστικά multi. Αυτά είναι κατάλληλα για οικιακή χρήση; Πως λειτουργούν ακριβώς υπάρχει κανένας οδηγός;

Αξίζει να πάμε σε τέτοια ή να πάρουμε τρία ξεχωριστά μικρά;

Επεξ/σία από aris.04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομενα:

Δωματιο 10τμ. Μονωση κανονικη-μετρια θα ελεγα-οπως ειδα οτι συμπεριφερεται με τη ζεστη το χειμωνα. Προσδοκιες: να εριχνε τη θερμοκρασια περι τους 25 βαθμους, οταν ειναι 30+.

Η χαζη ερωτηση:

Υπαρχει καποιο κλιματιστικο, που να μπορω να το καιω επι ωρες -δεν λεω ολη μερα γιατι δεν ειμαι ολη μερα σπιτι, αλλα πχ 7 ωρες, και να μου καιει οντως μονο 1 kwh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, arvacon said:

Γνωρίζει κανείς αν το παρακάτω κλιματιστικό είναι κατασκευή midea ή κάτι άλλο; Θεωρείται αξιόπιστη αυτή η εταιρία; Το συγκεκριμένο κλιματιστικό το έχει δουλέψει κάνεις από εδώ κ αν ναι, πως το βλέπετε από θέμα απόδοσης και θορύβου; Γενικά έχει καθόλου ποιότητα κατασκευής ή είναι του κιλού;

https://www.welcomestores.gr/product/3066793-hisense-easy-smart-ca35yr4fgca35yr4fw-klimatistiko-toixou.html?filters=7250-10001-14000-btu#texnika-xaraktiristika

Hisense είναι κατασκευαστής, από τους μεγάλους παίκτες στον τομέα. Αν δεν κάνω λάθος ήταν ο πρώτος Κινέζος που άρχισε να κάνει inverter. Παράγει κυρίως με τα λογότυπα Hisense και Kelon, έχει επίσης jointventure με τη Hitachi (φυσικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι hisense = hitachi). Όπως οι περισσότεροι Κινέζοι, η Hisense εστιάζει σε φθηνά προϊόντα, χωρίς Eurovent για AC split, οπότε ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα όπως μπορεί. Από ότι έχω διαβάσει δεν φημίζονται για τη σιωπή τους, αν και θυμάμαι ότι η Hisense προσπάθησε, με κάποια μοντέλα της, να παραπλανήσει προσθέτοντας, πομπωδώς, ονόματα όπως «silentium».

Σε αυτό το φόρουμ, δεν ξέρω αν θα βρείς πολλούς που έχουν ένα μοντέλο Hisense...

Ποιότητα; Δεν ξέρω, οπότε δεν λέω τίποτα... ποιος ξέρει...
Αν εσύ το θες μόνο για ψύξη, μπορεί να είναι εξίσου εντάξει με όλα τα κινέζικα σε αυτό το εύρος τιμών και προδιαγραφών..

1 hour ago, aris.04 said:

Είδα υπάρχουν τα κλιματιστικά multi.

Αξίζει να πάμε σε τέτοια ή να πάρουμε τρία ξεχωριστά μικρά;

Εάν δεν αντιμετωπίζετε απαραίτητα προβλήματα όπως η έλλειψη επαρκούς χώρου για την εγκατάσταση εξωτερικών μονάδων, η σύσταση είναι τρία ξεχωριστά

35 minutes ago, mindreader said:

Τα δεδομενα:

Δωματιο 10τμ. Μονωση κανονικη-μετρια θα ελεγα-οπως ειδα οτι συμπεριφερεται με τη ζεστη το χειμωνα. Προσδοκιες: να εριχνε τη θερμοκρασια περι τους 25 βαθμους, οταν ειναι 30+.

Η χαζη ερωτηση:

Υπαρχει καποιο κλιματιστικο, που να μπορω να το καιω επι ωρες -δεν λεω ολη μερα γιατι δεν ειμαι ολη μερα σπιτι, αλλα πχ 7 ωρες, και να μου καιει οντως μονο 1 kwh;

Πολύ λιγότερο φίλε μου... εκτός αν το εν λόγω δωμάτιο είναι κόσκινο από πλευράς θερμικών απωλειών... Αν και είμαι σίγουρος ότι κάποιοι μπορούν να κάνουν δοκιμές με ανοιχτό το παράθυρο και η συσκευή τους δεν καταναλώνει τόσο πολύ 😁

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τα δεδομενα:

Δωματιο 10τμ. Μονωση κανονικη-μετρια θα ελεγα-οπως ειδα οτι συμπεριφερεται με τη ζεστη το χειμωνα. Προσδοκιες: να εριχνε τη θερμοκρασια περι τους 25 βαθμους, οταν ειναι 30+.

Η χαζη ερωτηση:

Υπαρχει καποιο κλιματιστικο, που να μπορω να το καιω επι ωρες -δεν λεω ολη μερα γιατι δεν ειμαι ολη μερα σπιτι, αλλα πχ 7 ωρες, και να μου καιει οντως μονο 1 kwh;

νόμιζα είχες δει την προτεινόμενη ανάρτηση ,συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο , δώσε τα btus και όρισε budget 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...