Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

 

Οι απώλειες σου είναι κάπου στα 29-30.000btu, οπότε και με το 24αρι δεν θα κάνεις σωστή δουλειά ή που στην καλύτερη θα είσαι πολύ οριακά.

Καλύτερα 2 μονάδες εαν γίνετε για να είσαι σίγουρος, π.χ 18+12 ή 22+9.

Γενικά σφιχτό budget για να πεις ότι θα πας σε 24αρι και αργότερα συμπληρώνεις με ένα μικρότερο σε περίπτωση που όντως δεις ότι χρειάζεται.

Ειδικά εφόσον το θες σε θέρμανση τότε πας στις μεγάλες μάρκες άρα ακριβότερο μηχάνημα ώστε να γλυτώσεις μακροπρόθεσμα από τον λογαριασμό ρεύματος.

Ευχαριστώ για την απάντηση ! Καταλαβαίνω ότι δν είναι αρκετό ούτε το budget αλλά είναι και μεγάλος ο χώρος με τόσες απώλειες.. 

καποια στιγμή στο μέλλον θα βάλω αέριο απλά περιμένω να τακτοποιηθεί το σπίτι. Δυστυχώς είναι αυτό 😔 

πρεπει να αλλάξω αυτό π έχω γιατί είναι αρχαίο και καίει άπειρα και υπολειτουργεί…

οποτε πρέπει να πάρω κάτι είτε δν είναι αρκετό η τέλειο για το χώρο θα πρέπει ν γίνει αυτή η αλλαγή απλά επειδή δν ξέρω καθόλου και δεν θέλω να πάρω απλά κάτι π μ προτείνει το κάθε μαγαζί  τουλάχιστον να πάρω την “καλύτερη“ επιλογή σ αυτά τ χρήματα κατανοώντας ότι δεν θα είναι ιδανικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας , θα ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή νέας εγκατάσταση ς- αγοράς κλιματιστικου 18.000 btu είμαι ανάμεσα σε δύο 1) Daikin sensira siesta ATXC50D 2) Toshiba Yukai Ras-18E2KVG-E ποιο να επιλέξω ως καλύτερο από τα δύο για χώρο 40 τμ εννιαίο, ψύξη και θέρμανση σε εξοχικό με ξύλινα κουφώματα  ; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από vasiliskarafotias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω κλιματιστικό 12000 BTU, κυρίως για ψύξη και λιγότερο για θέρμανση μιας και μένω σε νησί. Χώρος περίπου 30τμ ενιαίος. Εχουμε εδώ Κωτσόβολο, οπότε ίσως να ήταν καλή επιλογή λόγω εγγύησης. Αν παραγγείλω μέσω ίντερνετ, γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vasiliskarafotias είπε

Καλησπέρα σας , θα ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή αγοράς κλιματιστικου 18.000 btu είμαι ανάμεσα σε δύο 1) Daikin sensira siesta ATXC50D 2) Toshiba Yukai Ras-18E2KVG-E ποιο να επιλέξω ως καλύτερο από τα δύο ; Ευχαριστώ.

 

27 λεπτά πριν, cgioris είπε

Παιδιά ψάχνω κλιματιστικό 12000 BTU, κυρίως για ψύξη και λιγότερο για θέρμανση μιας και μένω σε νησί. Χώρος περίπου 30τμ ενιαίος. Εχουμε εδώ Κωτσόβολο, οπότε ίσως να ήταν καλή επιλογή λόγω εγγύησης. Αν παραγγείλω μέσω ίντερνετ, γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση βλάβης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, UlveRz είπε

image.png.ce02da96332e8529d6f54f359482219e.png

Κάπως ετσι ειναι ο χωρος.. Δε με απασχολουν τα υπνοδωματια δεν ειναι ο στοχος να καλυφθουν.. Στοχος ειναι να αλλαχτει το ερειπιο που ήδη υπάρχει υπάρχει επιδοτηση ανακύκλωσης 45%+ κωτσοβολος στην περιοχή (εξ ου και ειπα για κωτσοβολο) ψαχνω για κατι vfm οι ανθρωποι ειναι μεγάλοι γεροντακια δεν ειναι για πολλά πολλά δροσια νορμαλ το καλοκαιρι και σιγουρα λιγο σπρωξιμο στο καλοριφερ για θερμανση το χειμωνα..

 

Επίσης για υπνοδωμάτιο αντιστοιχα,  χωρις επιδοτηση καλα μονωμενο σπιτι - διπλα τζαμια χρηση πολυ νορμαλ ειναι δωματιο 3χρονου- δε βιαζομαι και ιδιαιτερα οποτε αν κρινετε οτι ιςως καλυτερα θα ηταν να περιμενω για αργοτερα τοτε οκ κάποια προταση;;;

 

 

Παιδιά καμία άποψη; Στο σχήμα τα ~40μ2 πες λίγο λιγότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, UlveRz είπε

image.png.ce02da96332e8529d6f54f359482219e.png

Κάπως ετσι ειναι ο χωρος.. Δε με απασχολουν τα υπνοδωματια δεν ειναι ο στοχος να καλυφθουν.. Στοχος ειναι να αλλαχτει το ερειπιο που ήδη υπάρχει υπάρχει επιδοτηση ανακύκλωσης 45%+ κωτσοβολος στην περιοχή (εξ ου και ειπα για κωτσοβολο) ψαχνω για κατι vfm οι ανθρωποι ειναι μεγάλοι γεροντακια δεν ειναι για πολλά πολλά δροσια νορμαλ το καλοκαιρι και σιγουρα λιγο σπρωξιμο στο καλοριφερ για θερμανση το χειμωνα..

 

Επίσης για υπνοδωμάτιο αντιστοιχα,  χωρις επιδοτηση καλα μονωμενο σπιτι - διπλα τζαμια χρηση πολυ νορμαλ ειναι δωματιο 3χρονου- δε βιαζομαι και ιδιαιτερα οποτε αν κρινετε οτι ιςως καλυτερα θα ηταν να περιμενω για αργοτερα τοτε οκ κάποια προταση;;;

 

 

Παιδιά καμία άποψη; Στο σχήμα τα ~40μ2 πες λίγο λιγότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Παιδιά καμία άποψη; Στο σχήμα τα ~40μ2 πες λίγο λιγότερο..

Βάλε τις απώλειες του χώρου. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις απώλειες που είχες βάλει μαζί με τα υπνοδωμάτια επειδή σίγουρα θα έχουν άλλα στοιχεία (πόρτες, κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, δώστε αν έχετε καμια πρόταση καλή για  9άρι, για υπνοδωμάτιο,  τ ποιό οικονομικό  που να ναι και τίμιο; 

Αν έχει και κανένα μαγαζί με δωρεάν εγκατάσταση ξέρω γω στο πακέτο ακόμη καλύτερα, κύριο κριτήριο το οικονομικό.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Relar είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση ! Καταλαβαίνω ότι δν είναι αρκετό ούτε το budget αλλά είναι και μεγάλος ο χώρος με τόσες απώλειες.. 

καποια στιγμή στο μέλλον θα βάλω αέριο απλά περιμένω να τακτοποιηθεί το σπίτι. Δυστυχώς είναι αυτό 😔 

πρεπει να αλλάξω αυτό π έχω γιατί είναι αρχαίο και καίει άπειρα και υπολειτουργεί…

οποτε πρέπει να πάρω κάτι είτε δν είναι αρκετό η τέλειο για το χώρο θα πρέπει ν γίνει αυτή η αλλαγή απλά επειδή δν ξέρω καθόλου και δεν θέλω να πάρω απλά κάτι π μ προτείνει το κάθε μαγαζί  τουλάχιστον να πάρω την “καλύτερη“ επιλογή σ αυτά τ χρήματα κατανοώντας ότι δεν θα είναι ιδανικό 

Σε αυτά τα χρήματα προσωπικά δεν γνωρίζω τι να πάρεις που να είναι κάπως οικονομικό δε ψύξη και θέρμανση και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου οπότε καλύτερα να περιμένεις από κάποιο άλλο μέλος.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως κάποιο Haier (ή το αντίστοιχο Equation από τα Leroy).

Πρέπει να φτιάξουμε κάποιο excel ή έστω με λίστα με κάποια μοντέλα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Σε αυτά τα χρήματα προσωπικά δεν γνωρίζω τι να πάρεις που να είναι κάπως οικονομικό δε ψύξη και θέρμανση και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου οπότε καλύτερα να περιμένεις από κάποιο άλλο μέλος.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ίσως κάποιο Haier (ή το αντίστοιχο Equation από τα Leroy).

Πρέπει να φτιάξουμε κάποιο excel ή έστω με λίστα με κάποια μοντέλα. 😛

Εντάξει το ότι θα προτείνετε κάτι δν σημαίνει ότι θα τ πάρω κιόλας σίγουρα όμως μπορεί ν μ βοηθήσει στην τελική απόφαση. 
 

Η αλήθεια είναι ότι έχω δει από το public ας πούμε μια προσφορά στα 910ε με απεγκατάσταση του προηγούμενου μου και εγκατάσταση του καινούριου δωρεάν ένα Τesla 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-select-ta71fful-2432iaw-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1824453
είδα ότι είναι από Σερβία (προφανώς είναι Κινέζικο ) αλλά δίνει 10 χρόνια παρόλα αυτά δν ξέρω αν θα βγάζει ζεστό αέρα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Βάλε τις απώλειες του χώρου. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τις απώλειες που είχες βάλει μαζί με τα υπνοδωμάτια επειδή σίγουρα θα έχουν άλλα στοιχεία (πόρτες, κτλ).

Θερμικές Απώλειες5688.95Watt4892.50KCal/h142.22Watt/m2122.31KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αργολίδα - Κλιματική ζώνη Α
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:1975
Εμβαδό Κατοικίας:40 m2
Ύψος Ορόφου:2.8 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Relar είπε

Εντάξει το ότι θα προτείνετε κάτι δν σημαίνει ότι θα τ πάρω κιόλας σίγουρα όμως μπορεί ν μ βοηθήσει στην τελική απόφαση. 
 

Η αλήθεια είναι ότι έχω δει από το public ας πούμε μια προσφορά στα 910ε με απεγκατάσταση του προηγούμενου μου και εγκατάσταση του καινούριου δωρεάν ένα Τesla 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-select-ta71fful-2432iaw-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1824453
είδα ότι είναι από Σερβία (προφανώς είναι Κινέζικο ) αλλά δίνει 10 χρόνια παρόλα αυτά δν ξέρω αν θα βγάζει ζεστό αέρα 😅

To ζητημα δεν ειναι αν θα βγαζει ζεστο αερα, αλλα αν θα παραβγαζει ζεστο αερα😄..Θελω να πω πως αν βασιζεται σε midea/tcl που ναι το πιο πιθανο τοτε δεν θα μπορει να πεσει χαμηλα σε watt  (λογω προγραμματισμου) και θα κανει πολλα on/off απο ψηλα 600-800 και θα κλεινει κι αντε παλι το ιδιο..Δεν θα ινβερταρει σωστα με αλλα λογια!Και αναφερεσαι σε μεγαλο μηχανημα 24αρι οποτε παιζει πολυ να καταπινει κιλοβατωρες για πλακα..Δεν μπορω να το πω και με σιγουρια αλλα ειναι ρισκο  ετσι και το κανεις χρηση και για θερμανση..Στην ψυξη ειναι πιο απλα τα πραγματα. Χιλιες φορες να πας σε Haier οπως λεει κι φιλος πιο πανω. !H επιλογη δικη σου βεβαια! 

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

To ζητημα δεν ειναι αν θα βγαζει ζεστο αερα, αλλα αν θα παραβγαζει ζεστο αερα😄..Θελω να πω πως αν βασιζεται σε midea/tcl που ναι το πιο πιθανο τοτε δεν θα μπορει να πεσει χαμηλα σε watt  (λογω προγραμματισμου) και θα κανει πολλα on/off απο ψηλα 600-800 και θα κλεινει κι αντε παλι το ιδιο..Δεν θα ινβερταρει σωστα με αλλα λογια!Και αναφερεσαι σε μεγαλο μηχανημα 24αρι οποτε παιζει πολυ να καταπινει κιλοβατωρες για πλακα..Δεν μπορω να το πω και με σιγουρια αλλα ειναι ρισκο  ετσι και το κανεις χρηση και για θερμανση..Στην ψυξη ειναι πιο απλα τα πραγματα. Χιλιες φορες να πας σε Haier οπως λεει κι φιλος πιο πανω. !H επιλογη δικη σου βεβαια! 

Αυτό είναι το θέμα, ότι το θέλει και για θέρμανση.

3 ώρες πριν, Relar είπε

Εντάξει το ότι θα προτείνετε κάτι δν σημαίνει ότι θα τ πάρω κιόλας σίγουρα όμως μπορεί ν μ βοηθήσει στην τελική απόφαση. 
 

Η αλήθεια είναι ότι έχω δει από το public ας πούμε μια προσφορά στα 910ε με απεγκατάσταση του προηγούμενου μου και εγκατάσταση του καινούριου δωρεάν ένα Τesla 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tesla-select-ta71fful-2432iaw-klimatistiko-inverter-24000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1824453
είδα ότι είναι από Σερβία (προφανώς είναι Κινέζικο ) αλλά δίνει 10 χρόνια παρόλα αυτά δν ξέρω αν θα βγάζει ζεστό αέρα 😅

Πότε θα βάλεις αέριο;

2 ώρες πριν, UlveRz είπε

Θερμικές Απώλειες5688.95Watt4892.50KCal/h142.22Watt/m2122.31KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αργολίδα - Κλιματική ζώνη Α
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21 ℃
Έτος Kατασκευής:1975
Εμβαδό Κατοικίας:40 m2
Ύψος Ορόφου:2.8 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Από Κωτσόβολο μάλλον κάποιο από αυτά τα δύο θα έλεγα μιας και θα γίνει χρήση και σε θέρμανση.

Βέβαια και τα δύο είναι εκτός budget ακόμη και μετά την επιδότηση.

Πώς και μόνο Κωτσόβολο;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278369-a-c-in18btu-daikin-atxc50d-sensira

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν το παρακάτω κλιματιστικό είναι κατασκευή midea ή κάτι άλλο; Θεωρείται αξιόπιστη αυτή η εταιρία; Το συγκεκριμένο κλιματιστικό το έχει δουλέψει κάνεις από εδώ κ αν ναι, πως το βλέπετε από θέμα απόδοσης και θορύβου; Γενικά έχει καθόλου ποιότητα κατασκευής ή είναι του κιλού;

https://www.welcomestores.gr/product/3066793-hisense-easy-smart-ca35yr4fgca35yr4fw-klimatistiko-toixou.html?filters=7250-10001-14000-btu#texnika-xaraktiristika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Από Κωτσόβολο μάλλον κάποιο από αυτά τα δύο θα έλεγα μιας και θα γίνει χρήση και σε θέρμανση.

Βέβαια και τα δύο είναι εκτός budget ακόμη και μετά την επιδότηση.

Πώς και μόνο Κωτσόβολο;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278369-a-c-in18btu-daikin-atxc50d-sensira

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/253032-a-c-in18btu-mitsubishi-msz-dw50-smart

Είναι στην περιοχή και βγάζει σε κάποια μοντέλα και δωρεάν εγκατάσταση γι'αυτό το είπα περί Κωτσόβολου.. δεν είναι απαραίτητο ενδεικτικά το σκέφτηκα ως καλή λύση.. Δε μας περιορίζει, οπότε αν μπορείτε γενικά προτείνετε μου κάτι και ήδη ευχαριστώ για τον υπερπολύτιμο χρόνο σας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...