Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, notist είπε

10 χρόνια με την υποχρέωση ετήσιας συντήρησης για να ισχύει. Έχω το 9αρι σε δωμάτιο. Θέρμανση δεν πρόλαβα να δοκιμάσω. Ψύξη τούμπανο αθόρυβο χωρίς τρίξιμο στα πλαστικά. Από λίγες μετρήσεις που έκανα με την tapo p110 χωρίς ζόρια ζέστης ακόμα,φαίνεται και οικονομικό. Ηταν εναλλακτική πρόταση του ψυκτικού ως ποιο οικονομικό στην αγορά έναντι του toshiba yukai 10btu. Μου ανέφερε ότι εχει συμπιεστή toshiba. 

Δεν υπάρχουν συμπιεστές Toshiba. Τα Toshiba φοράνε gmcc δλδ συμπιεστές midea.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Στις 8/6/2023 στις 6:29 ΜΜ, dopermann είπε

Τελιωσα φφφφφφφφφφφφ επιτλους και 88 ευρω πισω στην καρτα και 2 13ρια!!!!!Ευχαριστω απο καρδιας ολους!!!!!Μου ειπαμε 4 μερες απο τις κεντρικες αποθηκες αλλα δεν βιαζομαι οκ οποτε ερθουν ευχαριστω ολους!!!!!!Και δωρεαν απεγκατασταση και εγκατασταση επειδη εχει βαλει κ το μιντια μαρκτ παμπλικ.....Τωρα τους εχω και εκπληξη γιατι θελω αυτο που εχω στο σαλονι να το πανε δωματιο θα τα βρουμε μαλλον μεταξυ μας...Το κουφο της υποθεσης ειναι οτι εχει δωρεαν εγκατ απεγκ στο 13 και οχι στο 10ρι για γελια...

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

3 λεπτά πριν, dopermann είπε

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Τελικα δεν εχει απεγκατασταση εγκατασταση δωρο οποτε θα ειναι καπου μια η αλλη δεν ξερω.....Εχει μονο την επιστροφη το 20%...

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, harkonto είπε

Είναι το Edge. Έπεσε μέχρι 250w και κάποια στιγμή σταμάτησε και δούλευε μόνο ανεμιστήρας. 

Λογικό, δε θα πέφτει πολύ χαμηλά αυτό. Όλα καλά. 

11 ώρες πριν, harkonto είπε

 

 

Επεξ/σία από dimitris_st13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχουν συμπιεστές Toshiba. Τα Toshiba φοράνε gmcc δλδ συμπιεστές midea.

Καταρχήν Περαστικά. Κλασσικά άλλη μια παπαρδέλα  ψυκτικού δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλη την Παρέα! Ψάχνω κλιματιστικό για το σπίτι θα παραθέσω το Ερωτηματολόγιο παρακάτω

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας ! 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€
  2. Aντικατάσταση παλιού μάρκας: F&U Mirror 18.000 BTUs ανεπαρκές πολύ παλιό χωρίς inverter ιδανικά θα ήθελα 24.000 ΒΤUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Ιδανικά αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση (στην χειρότερη θα κοιτούσα και από αλλού λόγο διαφοράς χρημάτων)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Κανένας άλλος τρόπος θέρμανσης
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη Περαία με 37,2C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/kalamaria/ ,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, βόρειος  κρύο και υγρασία τον χειμώνα, ζεστό καλοκαίρι
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση και να έχει wifi (το wifi δεν είναι κριτήριο να μην το αγοράσω απλά θα το ήθελα)
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): κακή μόνωση , κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

8677.65Watt

7462.78KCal/h

144.63Watt/m2

124.38KCal/h/m2

για 21C

 

Επεξ/σία από Relar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, notist είπε

Καταρχήν Περαστικά. Κλασσικά άλλη μια παπαρδέλα  ψυκτικού δηλαδή. 

Σου λέει, είναι φασόν μιντέα, τα τοσίμπα έχουν συμπιεστή μιντέα, άρα και αυτό έχει συμπιεστή τοσίμπα . Λογικό μου ακούγεται 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dopermann είπε

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Τελικα δεν εχει απεγκατασταση εγκατασταση δωρο οποτε θα ειναι καπου μια η αλλη δεν ξερω.....Εχει μονο την επιστροφη το 20%...

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο που λέει "Όταν έχεις τελειώσει μηχανικός από ον-λάιν μαθήματα MPENALTI"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dopermann είπε

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Λοιπον εβαλα παρεγγελια στις 8 Ιουνιου και μου ειπαν σε 4 μερες θα γινει η παραδοση των κλιματιστικων εχουμε παει 22 του μηνος τους εχω παρει 2 φορες τηλεφωνο και μου εχουν πει ειναι στην μεταφορικη και ακομα τπτ κανεις δεν με εχει παρει....Εντομεταξυ τα κλιματιστικα που πηρα τα εχει βαλει τωρα και φθηνοτερα και με 20% επιστροφη eurobank μου ερχετε να ακυρωσω την παραγγελια και να ξαναβαλω την ιδια....

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-13000btu-134459

Δεν βλεπω βεβαια να εχει απεγκατασταση και εγκατασταση δωρο δεν ξερω θα τους παρω να δω...

Τελικα δεν εχει απεγκατασταση εγκατασταση δωρο οποτε θα ειναι καπου μια η αλλη δεν ξερω.....Εχει μονο την επιστροφη το 20%...

 Φίλε κατά πάσα πιθανότητα επειδή είναι ανοργάνωτοι εντελώς εκεί στα Praktiker τους τελείωσε η διαθεσιμότητα και περιμένουν να παραλάβουν νέα κομμάτια και σου λένε παραμύθια με την μεταφορική. Έμπλεξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα!!

Την άποψη σας για το παρακάτω

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-atxc25a-9000btu-inverter-111760

προορίζεται για 15 τετραγωνικά δωμάτιο, όχι κυρίως δωμάτιο, δεν το χρησιμοποιούμε πολύ.

Με ψηνει λογω 20% επιστροφη eurobank και δωρεαν εγκατασταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ερώτηση σχετικά με θερμοκρασίες. Μερικές μάρκες υποστηρίξουν βήμα +- 0,50 π.χ. 23,0 , 23,50 , 24,00 ... έχει μεγάλη διαφορά και πόσο νομίζεται για την αίσθηση αλλά και την οικονομία? σε ποιές μάρκες γίνεται αυτό? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, costasdee είπε

Καλησπέρα στην παρέα!!

Την άποψη σας για το παρακάτω

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-atxc25a-9000btu-inverter-111760

προορίζεται για 15 τετραγωνικά δωμάτιο, όχι κυρίως δωμάτιο, δεν το χρησιμοποιούμε πολύ.

Με ψηνει λογω 20% επιστροφη eurobank και δωρεαν εγκατασταση.

 

Παμπάλαιο μοντέλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται:

Στο κατάστημα του Πράκτικερ στην Παλλήνη είχε μέχρι χθες τουλάχιστον ένα perfera 12αρι (αυτό το μοντέλο αν θυμάμαι σωστά) εκθεσιακό κομμάτι στα 700 ευρώ. Είχε όμως ένα πρόβλημα, αυτό που έχω κυκλώσει στη παρακάτω φωτογραφία (άσχετη φωτό η συγκεκριμενή, στο ιντερνετ τη βρήκα) ήταν σπασμένο.

image.png.c7875ca31cb88b81ff56ae635c8b4201.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/06/2023 at 13:50, jimmysss! said:
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Δεν εχω αποψη αλλα οχι κατι πολυ ακριβο
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού : 90+% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης οταν εχει καυσωνες κλπ, περιστασιακή σε θέρμανση (και αν..)
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει και λεβητας πετρελαιου που το αναβουμε να σπασει το κρυο το χειμωνα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο
  8. Αγια Παρασκευη/Χολαργος - 203μ Υψόμετρο - (-1) ως 37 Βαθμους θερμοκρασια για το 2022 , η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στο νοτια.
  9. Επειδη θα το χρησιμοποιω για να κοιμηθω θα ηταν καλο να ηταν αθορυβο. Επισης επειδη εχω αλλεργιες δεν ξερω αν κανει διαφορα ο ιονιστης κλπ αλλα δε νομιζω να ειναι και deal breaker.
  10. εξωτερικη θερμοπροσωψη, γωνιακο δωματιο, τελευταιο οροφος (μονωση στη ταρατσα ), Νοτιοσ προσδιορισμος με μια μπαλκονοπορτα, η μια πλευρα του δωματιου εχει ντουλαπες και απο πισω ειναι το μπανιο (αν εχει αυτο σημασια)
  11. επιθυμητή θερμοκρασία= 18 καθως εχει γινει focused στην ψυξη.   
  12. Θερμικές Απώλειες
  13.  

    2037.36Watt

     

    1752.13KCal/h

     

    145.53Watt/m2

     

    125.15KCal/h/m2

 

Γενικα επειδη ειναι τελευταιο οροφος παρολου που εχει τη μονωση με τις πλακες επανω ψιλοβραζω..

Η μπαλκονοπορτα παρολο που ειναι διπλα αλουμινιου ειναι αρκετα παλια και εχουν απωλειες.

Το δωματιο ειναι γθρω στα 13-14τμ και υπαρχει και ανεμιστηρας οροφης (της πλακας απο σκλαβενιτη)

Υπαρχει κατα Eurobank οποτε μπαινει  αυτο στο παιχνιδι

Μεταξυ αυτων των 2 ποιο προτεινετε; εκτος αν υπαρχει και αλλη εναλλακτικη να προτεινετε

 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-10000btu-134458

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-toixou-9000btu-143202

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2023 στις 4:26 ΜΜ, liakjim είπε

Toshiba yukai / arata 24άρι (υπομονή για καμιά προσφορά για τη δωρεάν εγκατάσταση).

και inventor legend 9άρι.

Φιλε μου συγνωμη για τη ζαλαδα. 

Βρηκα το toshiba yukai 18αρι. 

Αλλα δε χωραει ουτε στο δωματιο μου (σε διαστασεις)  το 9αρι inventor legend. Τί θα προτεινεις για ψυξη μεχρι 800€ αν αδιαφορησουμε για τη διαρκεια της εγγυησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmysss! είπε

Μεταξυ αυτων των 2 ποιο προτεινετε; εκτος αν υπαρχει και αλλη εναλλακτικη να προτεινετε

 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b10e2kvg-e-ras-10e2avg-e-klimatistiko-toixou-10000btu-134458

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-toixou-9000btu-143202

Για υπνοδωμάτιο εγώ θα πήγαινα στο toshiba, επειδή έχω το προηγούμενο μοντέλο daikin που έβαλες και το έχω σε υπνοδωμάτιο κάνει λίγο θόρυβο.

Εφόσον είναι μόνο για ψύξη βλέπεις και το Inventor Legend.

3 ώρες πριν, Relar είπε

Καλημέρα σε όλη την Παρέα! Ψάχνω κλιματιστικό για το σπίτι θα παραθέσω το Ερωτηματολόγιο παρακάτω

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας ! 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 900€
  2. Aντικατάσταση παλιού μάρκας: F&U Mirror 18.000 BTUs ανεπαρκές πολύ παλιό χωρίς inverter ιδανικά θα ήθελα 24.000 ΒΤUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Ιδανικά αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση (στην χειρότερη θα κοιτούσα και από αλλού λόγο διαφοράς χρημάτων)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Κανένας άλλος τρόπος θέρμανσης
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος : Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  8. Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη Περαία με 37,2C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/kalamaria/ ,  πλησίον θαλάσσης, χαμηλό υψόμετρο, βόρειος  κρύο και υγρασία τον χειμώνα, ζεστό καλοκαίρι
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση και να έχει wifi (το wifi δεν είναι κριτήριο να μην το αγοράσω απλά θα το ήθελα)
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): κακή μόνωση , κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

8677.65Watt

7462.78KCal/h

144.63Watt/m2

124.38KCal/h/m2

για 21C

 

Οι απώλειες σου είναι κάπου στα 29-30.000btu, οπότε και με το 24αρι δεν θα κάνεις σωστή δουλειά ή που στην καλύτερη θα είσαι πολύ οριακά.

Καλύτερα 2 μονάδες εαν γίνετε για να είσαι σίγουρος, π.χ 18+12 ή 22+9.

Γενικά σφιχτό budget για να πεις ότι θα πας σε 24αρι και αργότερα συμπληρώνεις με ένα μικρότερο σε περίπτωση που όντως δεις ότι χρειάζεται.

Ειδικά εφόσον το θες σε θέρμανση τότε πας στις μεγάλες μάρκες άρα ακριβότερο μηχάνημα ώστε να γλυτώσεις μακροπρόθεσμα από τον λογαριασμό ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...