Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα τελικά το edge white το 22αρι. Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια και τα φώτα σας.  

Στο manual αναγράφει ελάχιστη απόσταση απο τα αριστερα της εσωτερικής μονάδας 60εκ, γιατί τόσο πολυ εφόσον δεν μπλοκάρει τη ροή του αέρα? Εχω το πολύ 30.. 

Η ξεχωριστή μόνωση στους χαλκοσωλήνες είναι αυτονόητη?

 

Screenshot_20230621-170822-162.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Θα έλεγα το Arata από Κωτσόβολο (ίδιο μηχάνημα με το yukai, απλά άλλη ονομασία) αλλά βλέπω ότι δεν έχουν βάλει δωρεάν εγκατάσταση.

Το praktiker δυστυχώς δεν έχει τα Toshiba στην δωρεάν εγκατάσταση

Το arata και το white edge ειναι στα 32 cm υψος οπως και τα inventor :( και με παιρνει 31 το πολυ. Ολο κι ολο το κενο ειναι 32,5 cm. Δε ξερω αν πρεπει να το ρισκαρω για 32. Υποτιθεται πρεπει να χει 4-5 cm κενο απ οτι εχω διαβασει. 

Αμα πεσουμε στην εγγυηση τί προτεινουμε? 

8 ώρες πριν, doll είπε

White Edge να δεις.

Ειναι 32cm υψος και το κενο ειναι 32,5 cm :(

Το yukai ειναι 29 - 30cm. 

Τι θα προτεινες αμα πεφταμε στην εγγυηση? (αφου βλεπω οτι και η Inventor  και η Toshiba με εξαιρεση το yukai εχουν υψος 32cm.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NiaUuu είπε

Το arata και το white edge ειναι στα 32 cm υψος οπως και τα inventor :( και με παιρνει 31 το πολυ. Ολο κι ολο το κενο ειναι 32,5 cm. Δε ξερω αν πρεπει να το ρισκαρω για 32. Υποτιθεται πρεπει να χει 4-5 cm κενο απ οτι εχω διαβασει. 

Αμα πεσουμε στην εγγυηση τί προτεινουμε? 

Ειναι 32cm υψος και το κενο ειναι 32,5 cm :(

Το yukai ειναι 29 - 30cm. 

Τι θα προτεινες αμα πεφταμε στην εγγυηση? (αφου βλεπω οτι και η Inventor  και η Toshiba με εξαιρεση το yukai εχουν υψος 32cm.)

Το yukai είναι το ίδιο μηχάνημα με το arata απ' όσο ξέρω από εδώ μέσα, απλά η ονομασία αλλάζει.

Πώς γίνεται να έχει διαφορετικό μέγεθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το yukai είναι το ίδιο μηχάνημα με το arata απ' όσο ξέρω από εδώ μέσα, απλά η ονομασία αλλάζει.

Πώς γίνεται να έχει διαφορετικό μέγεθος;

Εχεις δικαιο, ξανατσεκαρα και το edge white ειναι 32cm  ενω το arata ειναι στα 29cm, εχει λιωσει ο εγκεφαλος μου απο το πολυ ψαξιμο και το αγχος που μ εχει φαει. 

Το Arata φαινεται ειδος προς εξαφανιση οπως και το Yukai, νομιζω οτι μου το ειπαν και σε προσφατο σχολιο, αλλά το βρισκω κωτσοβολο χωρις εγκατασταση. 

Βρηκα το Yukai εδω: 

 https://vimax.gr/index.php?route=product/product&product_id=13460 

Λεει οτι συμμετεχει στο προγραμμα αλλαζω συσκευη αλλά δε βλεπω πουθενα τετοια επιλογη. Εχουν και επιλογη εγκαταστασης και η τιμη παει οσο του  Κωτσοβολου αλλά χωρις την εγκατασταση. Θα επικοινωνησω αυριο  τηλεφωνικα μιας και τωρα ειναι κλειστο. 

Δε ξερω αν ψαχνω με λαθος τροπο, αλλα δε βρισκω ουτε το yukai ουτε το arata με εγκατασταση μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, triantaepta είπε

Πού μπορώ να δω τι εγγύηση έχει αυτό το κλιματιστικό; Και τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο;

Από το ποστ-εξαιρετικη δουλειά  που έχουν κανει τα παιδιά στην αρχική σελίδα

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

https://www.juropro.gr/form/warranty?type=ac

Υ.Γ.

Γενικά το αρχικο ποστ λύνει αρκετές απορίες  για οποίον ενδιαφέρεται 

 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, harkonto είπε

Καλησπέρα. Είναι φυσιολογικό όταν πιάνει τους βαθμούς που του έχω δώσει(26) να δουλεύει μονο ο ανεμιστήρας; 

Ναι. Αναλόγως και του ποιο μοντέλο έχεις και πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει σε ψύξη, ενδεχομένως αν δεν έκοβε η ψύξη του να έπεφτες πιο χαμηλά από την ορισθείσα θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Αυτό που θες μάλλον δεν γίνεται, δηλαδή να πιάνεις και τα υπνοδωμάτια, στην καλύτερη άντε να υπάρχει μια δροσιά στα υπνοδωμάτια το καλοκαίρι. Βάλε μια κάτοψη για να έχουμε μια ιδέα του χώρου και κάνε πάλι την εφαρμογή για τις απώλειες σε κάθε χώρο ξεχωριστά.

Έτσι όπως το βλέπω θες λογικά 2-3 μονάδες. 1 για το σαλόνι και από 1 στα υπνοδωμάτια.

image.png.ce02da96332e8529d6f54f359482219e.png

Κάπως ετσι ειναι ο χωρος.. Δε με απασχολουν τα υπνοδωματια δεν ειναι ο στοχος να καλυφθουν.. Στοχος ειναι να αλλαχτει το ερειπιο που ήδη υπάρχει υπάρχει επ[ιδοτηση ανακύκλωσης 45%+ κωτσοβολος στην περιοχή (εξ ου και ειπα για κωτσοβολο) ψαχνω για κατι vfm οι ανθρωποι ειναι μεγάλοι γεροντακια δεν ειναι για πολλά πολλά δροσια νορμαλ το καλοκαιρι και σιγουρα λιγο σπρωξιμο στο καλοριφερ για θερμανση το χειμωνα..

 

Επίσης για υπνοδωμάτιο αντιστοιχα,  χωρις επιδοτηση καλα μονωμενο σπιτι - διπλα τζαμια χρηση πολυ νορμαλ ειναι δωματιο 3χρονου- δε βιαζομαι και ιδιαιτερα οποτε αν κρινετε οτι ιςως καλυτερα θα ηταν να περιμενω για αργοτερα τοτε οκ κάποια προταση;;;

 

 

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Ναι. Αναλόγως και του ποιο μοντέλο έχεις και πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει σε ψύξη, ενδεχομένως αν δεν έκοβε η ψύξη του να έπεφτες πιο χαμηλά από την ορισθείσα θερμοκρασία.

Είναι το Edge. Έπεσε μέχρι 250w και κάποια στιγμή σταμάτησε και δούλευε μόνο ανεμιστήρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, UlveRz είπε

image.png.ce02da96332e8529d6f54f359482219e.png

Κάπως ετσι ειναι ο χωρος.. Δε με απασχολουν τα υπνοδωματια δεν ειναι ο στοχος να καλυφθουν.. Στοχος ειναι να αλλαχτει το ερειπιο που ήδη υπάρχει υπάρχει επ[ιδοτηση ανακύκλωσης 45%+ κωτσοβολος στην περιοχή (εξ ου και ειπα για κωτσοβολο) ψαχνω για κατι vfm οι ανθρωποι ειναι μεγάλοι γεροντακια δεν ειναι για πολλά πολλά δροσια νορμαλ το καλοκαιρι και σιγουρα λιγο σπρωξιμο στο καλοριφερ για θερμανση το χειμωνα..

 

 

 

Επίσης για υπνοδωμάτιο αντιστοιχα,  χωρις επιδοτηση καλα μονωμενο σπιτι - διπλα τζαμια χρηση πολυ νορμαλ ειναι δωματιο 3χρονου- δε βιαζομαι και ιδιαιτερα οποτε αν κρινετε οτι ιςως καλυτερα θα ηταν να περιμενω για αργοτερα τοτε οκ κάποια προταση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό για την μάνα μου κυρίως για ψύξη. Με ένα 12αρι θα είναι μια χαρά. Βρηκα αυτό στο πρακτικερ https://www.praktiker.gr/m/p/juro-pro-maxclima-klimatistiko-12-000btu-black-142502

το οποίο σε χαρακτηριστικά είναι πολύ δυνατο και μου είπαν ότι έχει συμπιεστή της Toshiba και εγγύηση 10 χρόνια. Να προχωρήσω η να ψάξω για κάποιο επώνυμο 

19 λεπτά πριν, criminal85 είπε

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό για την μάνα μου κυρίως για ψύξη. Με ένα 12αρι θα είναι μια χαρά. Βρηκα αυτό στο πρακτικερ https://www.praktiker.gr/m/p/juro-pro-maxclima-klimatistiko-12-000btu-black-142502

το οποίο σε χαρακτηριστικά είναι πολύ δυνατο και μου είπαν ότι έχει συμπιεστή της Toshiba και εγγύηση 10 χρόνια. Να προχωρήσω η να ψάξω για κάποιο επώνυμο 

Να προσθέσω ότι με voucher και 20% Eurobank βγαίνει 370€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, UlveRz είπε

image.png.ce02da96332e8529d6f54f359482219e.png

Κάπως ετσι ειναι ο χωρος.. Δε με απασχολουν τα υπνοδωματια δεν ειναι ο στοχος να καλυφθουν.. Στοχος ειναι να αλλαχτει το ερειπιο που ήδη υπάρχει υπάρχει επ[ιδοτηση ανακύκλωσης 45%+ κωτσοβολος στην περιοχή (εξ ου και ειπα για κωτσοβολο) ψαχνω για κατι vfm οι ανθρωποι ειναι μεγάλοι γεροντακια δεν ειναι για πολλά πολλά δροσια νορμαλ το καλοκαιρι και σιγουρα λιγο σπρωξιμο στο καλοριφερ για θερμανση το χειμωνα..

 

Επίσης για υπνοδωμάτιο αντιστοιχα,  χωρις επιδοτηση καλα μονωμενο σπιτι - διπλα τζαμια χρηση πολυ νορμαλ ειναι δωματιο 3χρονου- δε βιαζομαι και ιδιαιτερα οποτε αν κρινετε οτι ιςως καλυτερα θα ηταν να περιμενω για αργοτερα τοτε οκ κάποια προταση;;;

 
  •  

 

Βάλε απώλειες αν είναι για κάθε χώρο ξεχωριστά.

Στο σαλόνι θα μπει πάλι στην ίδια θέση η μονάδα; Δεξιά και αριστερά εκεί στους τοίχους υπάρχει δυνατότητα τόπου ή όχι; Σε ποιο σημείο θα περνάνε την περισσότερη ώρα;

13 ώρες πριν, criminal85 είπε

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό για την μάνα μου κυρίως για ψύξη. Με ένα 12αρι θα είναι μια χαρά. Βρηκα αυτό στο πρακτικερ https://www.praktiker.gr/m/p/juro-pro-maxclima-klimatistiko-12-000btu-black-142502

το οποίο σε χαρακτηριστικά είναι πολύ δυνατο και μου είπαν ότι έχει συμπιεστή της Toshiba και εγγύηση 10 χρόνια. Να προχωρήσω η να ψάξω για κάποιο επώνυμο 

Να προσθέσω ότι με voucher και 20% Eurobank βγαίνει 370€

Νομίζω αυτό είναι καλύτερο.

https://www.praktiker.gr/m/p/inventor-legend-ldvi-12wfi-ldvo-12-klimatistiko-toixou-12000btu-me-ionisti-kai-wifi-141873

Για ψύξη μπορεί να πας σε κάποιο inventor/midea, εαν θες και θέρμανση πας στις μεγάλες μάρκες (toshiba, daikin, mitsubishi, fujitsu).

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

 

Στο σαλόνι θα μπει πάλι στην ίδια θέση η μονάδα; Δεξιά και αριστερά εκεί στους τοίχους υπάρχει δυνατότητα τόπου ή όχι;

 

Σε ποιο σημείο θα περνάνε την περισσότερη ώρα;

 

Ιδανικά η τοποθέτηση πρέπει να γίνει εκεί που είναι το ήδη υπάρχον, αριστερά δεξιά αδύνατον.. το δεξιά μέρος της κάτοψης έχει καναπέδες τιβι κλπ οπότε εκεί κάθονται συνεχώς.. επίσης το ~40 μ2 γράψτε λάθος είναι λιγότερο πολύ βλακεία έγραψα εγώ, γύρω στα 25 30 βάλτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, triantaepta είπε

Πού μπορώ να δω τι εγγύηση έχει αυτό το κλιματιστικό; Και τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο;

10 χρόνια με την υποχρέωση ετήσιας συντήρησης για να ισχύει. Έχω το 9αρι σε δωμάτιο. Θέρμανση δεν πρόλαβα να δοκιμάσω. Ψύξη τούμπανο αθόρυβο χωρίς τρίξιμο στα πλαστικά. Από λίγες μετρήσεις που έκανα με την tapo p110 χωρίς ζόρια ζέστης ακόμα,φαίνεται και οικονομικό. Ηταν εναλλακτική πρόταση του ψυκτικού ως ποιο οικονομικό στην αγορά έναντι του toshiba yukai 10btu. Μου ανέφερε ότι εχει συμπιεστή toshiba. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...