Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, FLOOFLIS said:

Επειδή ψάχνω κάτι οικονομικό για το γραφείο μου (12τμ) έχουμε άποψη για αυτό ? 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Εκτός άν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο χωρίς να ξεφεύγουμε σε τιμή

Δες και το 12άρι arielli που έχει στο crazysundays το e-shop. Θα έχεις ψηλότερη κατά τι κατανάλωση, λίγη παραπάνω φασαρία, αλλά αμεσότερο αποτέλεσμα στο χώρο και -20 ευρώ κόστος σε σχέση με αυτό που παραθέτεις. Βέβαια βλέπω ότι το equation έχει πενταετία εγγύηση εξωτερικής μονάδας, οπότε πιθανόν να πήγαινα εκεί.

Το παν σε αυτά τα φτηνά, είναι η σωστή εγκατάσταση. Τουλ. 3 μέτρα χαλκοσωλήνα και αντλία κενού για τη μικρότερη δυνατή καταπόνηση συμπιεστή. Ειδικά αφού το θες για γραφείο (λειτουργία 8-9-10 ώρες μαξ τη μέρα), δε σε πολυαπασχολούν οι οικονομικοί δείκτες του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, NiaUuu said:

Δε βρισκω Toshiba Yukai 18αρι με επιταγη και εγκατασταση :( Υπαρχει καποιο αλλο μοντελο σε Toshiba 18000btu να αξιζει μεχρι 1200€?

White Edge να δεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, amotida είπε

Εξήγησέ μας,σε παρακαλώ, πώς το δοχείο συλλογής θα μπορούσε να έχει κλίση, δεδομένου ότι παρέχεται στάνταρ δύο οπές εκκένωσης συμπυκνώματος, μία σε κάθε πλευρά (για τις διάφορες περιπτώσεις πιθανής τοποθέτησης του σωλήνα αποστράγγισης) ... εάν είχε μια κλίση προς μια συγκεκριμένη τρύπα, δεν θα ήταν δυνατό να γίνει σωστά η αποχέτευση στην περίπτωση της επιθυμίας εγκατάστασης με την αποχέτευση από την αντίθετη πλευρά... απλά λέω...

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο, αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι πρέπει να είναι αλφαδιασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θ αλλαξει κλιματιστικο η μανα μου με την επιδοτηση...

Ειμαι αναμεσα σ αυτα τα 2..

Inventor Neo NUVI-12WF/NUVO-12

Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-12AP

.. Έχει κανεις καποιο μηχανημα απ τα 2?Το inventor κανει 629 κ το αλλο 579...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NiaUuu είπε

Δε βρισκω Toshiba Yukai 18αρι με επιταγη και εγκατασταση :( Υπαρχει καποιο αλλο μοντελο σε Toshiba 18000btu να αξιζει μεχρι 1200€?

Θα έλεγα το Arata από Κωτσόβολο (ίδιο μηχάνημα με το yukai, απλά άλλη ονομασία) αλλά βλέπω ότι δεν έχουν βάλει δωρεάν εγκατάσταση.

Το praktiker δυστυχώς δεν έχει τα Toshiba στην δωρεάν εγκατάσταση (daikin, inventor, juro-pro).

49 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Θ αλλαξει κλιματιστικο η μανα μου με την επιδοτηση...

Ειμαι αναμεσα σ αυτα τα 2..

Inventor Neo NUVI-12WF/NUVO-12

Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-12AP

.. Έχει κανεις καποιο μηχανημα απ τα 2?Το inventor κανει 629 κ το αλλο 579...

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση TOSHIBA vs DAIKIN στα 18000btu..

Για το σαλόνι 45τμ..καλά μονωμένο σε πολυκατοικία,
περισσότερο χρήση θέρμανση το χειμώνα και λιγότερο ψύξη για κανα μήνα στους καύσωνες μόνο...

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c50-atxc50d-arxc50d-klimatistiko-18-000btu-142900
(λέει νέο μοντελο, μου κάνει εντύπωση η εξωτερική μονάδα που ειναι 39 κιλά!!!)

ή

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-toixou-18000btu-134461

 

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2023 στις 8:19 ΠΜ, Grim Ripper είπε

Θες παραπάνω από μία μονάδα.

Τα στοιχεία που έβαλες βγαίνουν κάπου στα 32.000btu.

60τμ είναι το σαλόνι;

Όχι ας πουμε οτι 60 χοντρικα ειναι σαλονοτραπεζαρεια +υπνοδωματια που δεν μπορουν να απομονωθουν εννοω οτι το σαλονι-τραπεζαρια επικοιννει με ενα μεγαλο ευρυ διαδρομο και θα μπορουσε να καλυψει αναγκαστικα και τα 2 υπνοδωματια.. Εχω την εντυπωση οτι το παλιο υπαρχον ειναι 18αρι αλλα δεν κοβω και το κεφαλι μου.. λετε δλδ για 24αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2023 at 08:24, Grim Ripper said:

Με τόσο λίγες απώλειες μάλλον ένα Toshiba Yukai/Arata 7000btu θα είναι υπεραρκετό,

Καλημέρα, το Yukai φαίνεται πολύ καλό, το 7000 με το 9000 θα έχουν μεγάλη διαφορα στην κατανάλωση? Σκέφτομαι για το 9άρι σε περίπτωση που χρειαστεί λίγο παραπάνω ιπποδύναμη (παρ'όλο το ήπιο κλίμα της περιοχής κάποιες μέρες του χρόνου παίζουν extreme θερμοκρασίες). Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι το Α++ στην ψύξη, θα έχει ουσιαστικές διαφορές από ένα Α+++? Ή δίνουν τις καταναλώσεις τελείως ονομαστικά?

Στα 600€ υπάρχει κάτι άλλο να δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλοντας να εκμεταλλευτώ την προσφορά του Πράκτικερ έχω καταλήξει σε αυτό:
https://www.praktiker.gr/p/pitsos-ioli-premium-klimatistiko-toixou-p1zai1282w-p1zao1282w-12000btu-me-wifi-137091

Ξέρει κανείς για πιο φασόν πρόκειται? Φαντάζομαι ότι είναι Midea φασόν. Η χρήση του θα είναι μόνο για ψύξη σε εξοχικό στην Χαλκιδική 1,2 μήνες τον χρόνο στις πολλές ζέστες, σε περίπου 23 τμ, υπνοδωμάτιο.

Ο λόγος που λέω να πάρω το συγκεκριμένο είναι και η υποτιθέμενη 7 ετή εγγύηση χωρίς υποχρέωση συντήρησης(εκτός και αν κατάλαβα λάθος από ότι έχω διαβάσει στο thread).

Εναλλακτικά σκέφτομαι το εξής:
https://www.skroutz.gr/s/41149438/TCL-Miracle-III-12CHSD-TPG21L-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

που από ότι κατάλαβα οι κλώνοι του είναι:

https://www.skroutz.gr/s/42531276/Finlux-HYP-12A3SUW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

Πως τα βλέπετε σαν επιλογή? Δυστυχώς το Praktiker δεν έχει πάρα πολλές οικονομικές επιλογές για 12.000 BTU

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sokos1 said:

Ερώτηση TOSHIBA vs DAIKIN στα 18000btu..

Για το σαλόνι 45τμ..καλά μονωμένο σε πολυκατοικία,
περισσότερο χρήση θέρμανση το χειμώνα και λιγότερο ψύξη για κανα μήνα στους καύσωνες μόνο...

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c50-atxc50d-arxc50d-klimatistiko-18-000btu-142900
(λέει νέο μοντελο, μου κάνει εντύπωση η εξωτερική μονάδα που ειναι 39 κιλά!!!)

ή

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-toixou-18000btu-134461

 

Από άποψη οικονομίας, ειδικά γα τη χρήση σου, daikin δαγκωτό. Άμα μου έλεγες 80-90% ψύξη θα είχα ενδοιασμό. Αφού πρόκειται και για σαλόνι, δε θα σε ενοχλήσει τόσο η ελάχιστη παραπάνω φασαρία του σε σχέση με το γιούκαη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, MikhailBakurin said:

Από άποψη οικονομίας, ειδικά γα τη χρήση σου, daikin δαγκωτό. Άμα μου έλεγες 80-90% ψύξη θα είχα ενδοιασμό. Αφού πρόκειται και για σαλόνι, δε θα σε ενοχλήσει τόσο η ελάχιστη παραπάνω φασαρία του σε σχέση με το γιούκαη.

Ευχαριστώ Μιχάλη,

γιατί το Daikin? Το μόνο που με προβληματιζει ειναι τα μονο 3 έτη εγγύηση που έχει το Daikin.

Ξέρουμε αν ειναι Thailand/Malaysia ή Κίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Ευχαριστώ Μιχάλη,

γιατί το Daikin? Το μόνο που με προβληματιζει ειναι τα μονο 3 έτη εγγύηση που έχει το Daikin.

Ξέρουμε αν ειναι Thailand/Malaysia ή Κίνα?

Λογικά Μαλαισία είναι, με 99€ κάνεις επέκταση εγγύησης από την ίδια την Daikin (όχι το κατάστημα δηλαδή) στα 10 χρόνια.

Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να κάνεις την επέκταση εντός 1 έτους από την αγορά, αν θες μίλα με Daikin απευθείας για περισσότερες πληροφορίες.

1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Όχι ας πουμε οτι 60 χοντρικα ειναι σαλονοτραπεζαρεια +υπνοδωματια που δεν μπορουν να απομονωθουν εννοω οτι το σαλονι-τραπεζαρια επικοιννει με ενα μεγαλο ευρυ διαδρομο και θα μπορουσε να καλυψει αναγκαστικα και τα 2 υπνοδωματια.. Εχω την εντυπωση οτι το παλιο υπαρχον ειναι 18αρι αλλα δεν κοβω και το κεφαλι μου.. λετε δλδ για 24αρι;

Αυτό που θες μάλλον δεν γίνεται, δηλαδή να πιάνεις και τα υπνοδωμάτια, στην καλύτερη άντε να υπάρχει μια δροσιά στα υπνοδωμάτια το καλοκαίρι. Βάλε μια κάτοψη για να έχουμε μια ιδέα του χώρου και κάνε πάλι την εφαρμογή για τις απώλειες σε κάθε χώρο ξεχωριστά.

Έτσι όπως το βλέπω θες λογικά 2-3 μονάδες. 1 για το σαλόνι και από 1 στα υπνοδωμάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, sokos1 said:

Ευχαριστώ Μιχάλη,

γιατί το Daikin? Το μόνο που με προβληματιζει ειναι τα μονο 3 έτη εγγύηση που έχει το Daikin.

Ξέρουμε αν ειναι Thailand/Malaysia ή Κίνα?

Logikά είναι Μαλαισία, όπως και το μικρότερο αδερφάκι του που έχω εγώ.

Προτείνω τον δαηκίνο, γιατί οι συντελεστές απόδοσής του στη θέρμανση είναι παρασάγγας καλύτεροι από τους συντελεστές του γιούκαη. Στην ψύξη είναι λίγο καλύτεροι του γιουκαη, αλλά είναι α) γενικά οικονομική ως πρινσιπλ η ψύξη β) η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο στη θέρμανση, γ) δεν πολυθες ψύξη, οπότε κοιτάς κυρίως τη σχεδόν χαώδη διαφορά απόδοσης θέρμανσης (5,3 δαηκίνου βιες 4.4 γιούκαη).

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Δεν εχω αποψη αλλα οχι κατι πολυ ακριβο
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού : 90+% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης οταν εχει καυσωνες κλπ, περιστασιακή σε θέρμανση (και αν..)
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπαρχει και λεβητας πετρελαιου που το αναβουμε να σπασει το κρυο το χειμωνα
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Υπνοδωμάτιο
  8. Αγια Παρασκευη/Χολαργος - 203μ Υψόμετρο - (-1) ως 37 Βαθμους θερμοκρασια για το 2022 , η εξωτερική μονάδα θα είναι εκτεθειμένη στο νοτια.
  9. Επειδη θα το χρησιμοποιω για να κοιμηθω θα ηταν καλο να ηταν αθορυβο. Επισης επειδη εχω αλλεργιες δεν ξερω αν κανει διαφορα ο ιονιστης κλπ αλλα δε νομιζω να ειναι και deal breaker.
  10. εξωτερικη θερμοπροσωψη, γωνιακο δωματιο, τελευταιο οροφος (μονωση στη ταρατσα ), Νοτιοσ προσδιορισμος με μια μπαλκονοπορτα, η μια πλευρα του δωματιου εχει ντουλαπες και απο πισω ειναι το μπανιο (αν εχει αυτο σημασια)
  11. επιθυμητή θερμοκρασία= 18 καθως εχει γινει focused στην ψυξη.   
  12. Θερμικές Απώλειες
  13.  

    2037.36Watt

     

    1752.13KCal/h

     

    145.53Watt/m2

     

    125.15KCal/h/m2

 

Γενικα επειδη ειναι τελευταιο οροφος παρολου που εχει τη μονωση με τις πλακες επανω ψιλοβραζω..

Η μπαλκονοπορτα παρολο που ειναι διπλα αλουμινιου ειναι αρκετα παλια και εχουν απωλειες.

Το δωματιο ειναι γθρω στα 13-14τμ και υπαρχει και ανεμιστηρας οροφης (της πλακας απο σκλαβενιτη)

Υπαρχει κατα Eurobank οποτε μπαινει  αυτο στο παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...