Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Σόρρυ για την αργοπορημένη απάντηση, ελπίζω να μην πρόλαβες να κάνεις τη χαζομάρα του Πράκτικερ. 😛

Τα δύο κλιματιστικά που έστειλες είναι τα ίδια (μπορεί και χειρότερα) από το arielli και κάνουν 2πλάσια χρήματα. Προφανώς πας για 2 του ισοπ με δικό σου εγκαταστάτη της προκοπής.

Για να έχεις μία εικόνα, αφού δεν έχεις βάουτσερ, πας ελεύθερα στο skroutz και βάζεις δικό σου εγκαταστάτη. Η ιδανική λύση για το σπίτι σου θα ήταν -θεωρώ- 2 τέτοια. Από εκεί και πέρα πέφτεις, ανάλογα με τις δυνατότητές σου, είτε στο finlux που σου παρέθεσα προηγουμένως (415 + 415), είτε στα arielli, που μπορεί να είναι τελευταίος τροχός της οικονομικής αμάξης, αλλά με σωστή εγκατάσταση και λελογισμένη λειτουργία, θα σε πάνε χρόνια (τσιμπώντας βέβαια λίγο παραπάνω λογαριασμούς ρεύματος σε σχέση με τις άλλες 2 επιλογές).

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Με πρόλαβες μόνο και μόνο επειδή η επιλογή που έκανα δεν αφορά δωρεάν εγκατάσταση. Μόνο στα Daikin κάνουν δωρεάν. Έλεγα να τα δω κι αυτά αλλά τώρα με αυτό που μου είπες θα το σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους, η εξωτερική μονάδα που ειναι πιο σωστά να μπεί στο πάτωμα του μπαλκονιού ή κρεμαστό; ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η εγκατάσταση και μου είπαν ότι είναι προβληματική η εσωτερική μονάδα. Επικοινώνησα με την εταιρεία Inventor και μου είπαν θα στείλουν δικούς τους να το δουν κ αν είναι δικό τους λάθος θα γίνει αντικατάσταση εσωτερικής μονάδας. Επίσης την προβληματική που έχω την έχουν βάλει και στραβά. Αυτό παίζει ρόλο πχ όταν και αν μου φέρουν καινούργια αν μπει πάλι στραβά.? (Λίγο είναι αλλά εγώ το κατάλαβα ότι δεν είναι αλφαδιασμενη)

Screenshot_2023-06-20-19-21-55-407_com.android.camera.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Έγινε η εγκατάσταση και μου είπαν ότι είναι προβληματική η εσωτερική μονάδα. Επικοινώνησα με την εταιρεία Inventor και μου είπαν θα στείλουν δικούς τους να το δουν κ αν είναι δικό τους λάθος θα γίνει αντικατάσταση εσωτερικής μονάδας. Επίσης την προβληματική που έχω την έχουν βάλει και στραβά. Αυτό παίζει ρόλο πχ όταν και αν μου φέρουν καινούργια αν μπει πάλι στραβά.? (Λίγο είναι αλλά εγώ το κατάλαβα ότι δεν είναι αλφαδιασμενη)

Screenshot_2023-06-20-19-21-55-407_com.android.camera.jpg

Μια μικρή κλίση θα πρέπει να έχει προς τη μεριά του σωλήνα αποχέτευσης για να φεύγουν τα νερά που μαζεύονται στο λεκανακι της εσωτερικής μονάδας (σε ψύξη - αφυγρανση).

Αυτό εμένα που δε μου αρέσει είναι ότι η εγκατάσταση έγινε ακριβώς επάνω από ψυγείο απ' ότι βλέπω με αποτέλεσμα όλη η θερμότητα που βγαίνει από πίσω από το ψυγείο να ανεβαίνει και να μπερδεύει τον αισθητήρα του κλιματιστικού.

Και σε δεύτερη σκέψη ίσως εμποδίζει (το ψυγείο) τη σωστή λειτουργία του σε κατάσταση θέρμανσης με την περσίδα να ρίχνει τον αέρα προς τα κάτω όπως προβλέπεται.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afelis είπε

Καλησπέρα σε ολους, η εξωτερική μονάδα που ειναι πιο σωστά να μπεί στο πάτωμα του μπαλκονιού ή κρεμαστό; ευχαριστώ.

Αν έχεις χώρο στο μπαλκόνι και δεν εμποδίζει ή είναι στριμωχτα, βάλε την και στο δάπεδο, θα γλιτώσεις τυχόν θόρυβο από κραδασμούς κλπ..

Αν δεν σου χωράει στο μπαλκόνι κλπ βάλε το σε μεγάλη βάση με αντικραδασμικά και ουπα Fischer εκεί που βιδωνουν τα στριφώνια..

Προσωπικά όλες τις εξωτερικές τις έχω στην ταράτσα, αν έχεις δυνατότητα (ταράτσα από πάνω), εγώ θα τις έβαζα εκεί πάνω σε βάση στο στηθαιο της ταράτσας..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Μια μικρή κλίση θα πρέπει να έχει προς τη μεριά του σωλήνα αποχέτευσης για να φεύγουν τα νερά που μαζεύονται στο λεκανακι της εσωτερικής μονάδας (σε ψύξη - αφυγρανση).

Αυτό εμένα που δε μου αρέσει είναι ότι η εγκατάσταση έγινε ακριβώς επάνω από ψυγείο απ' ότι βλέπω με αποτέλεσμα όλη η θερμότητα που βγαίνει από πίσω από το ψυγείο να ανεβαίνει και να μπερδεύει τον αισθητήρα του κλιματιστικού.

Και σε δεύτερη σκέψη ίσως εμποδίζει (το ψυγείο) τη σωστή λειτουργία του σε κατάσταση θέρμανσης με την περσίδα να ρίχνει τον αέρα προς τα κάτω όπως προβλέπεται.

Φίλε μην γράφεις σαχλαμάρες και σε διαβάζουν άτομα εδώ μέσα. Η επιτοίχια μεταλλική πλακέτα πρέπει να είναι τελείως αλφαδιασμένη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Φίλε μην γράφεις σαχλαμάρες και σε διαβάζουν άτομα εδώ μέσα. Η επιτοίχια μεταλλική πλακέτα πρέπει να είναι τελείως αλφαδιασμένη.

Επίσης το ‘’λεκανακι’’ έχει από μόνο του κάποια κλίση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Φίλε μην γράφεις σαχλαμάρες και σε διαβάζουν άτομα εδώ μέσα. Η επιτοίχια μεταλλική πλακέτα πρέπει να είναι τελείως αλφαδιασμένη.

Άρα τους λέω να το αλφαδιασουν μόλις έρθουν να φέρουν το καινούριο? Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν είναι λίγο στραβό? Θέμα θορύβου?

Επεξ/σία από Kirmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για κλιματιστικό 9000btu για υπνοδωμάτιο και πολύ περιστασιακή χρήση, 2-3 βδομάδες το ετος, θα ήθελα μια πρόταση με γνώμονα την αξιοπιστία και την όσο το δυνατόν πιο μεγάλη εγγύηση. Λόγω της μικρής χρήσης θα με ενδιέφεραι κυρίως να μην υπάρχει η προυπόθεση της ετήσιας συντήρησης για την ισχύ της εγγύησης. WiFi, ιονιστές κτλ μου είναι αδιάφορα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, tu-luba said:

Επίσης το ‘’λεκανακι’’ έχει από μόνο του κάποια κλίση 

Εξήγησέ μας,σε παρακαλώ, πώς το δοχείο συλλογής θα μπορούσε να έχει κλίση, δεδομένου ότι παρέχεται στάνταρ δύο οπές εκκένωσης συμπυκνώματος, μία σε κάθε πλευρά (για τις διάφορες περιπτώσεις πιθανής τοποθέτησης του σωλήνα αποστράγγισης) ... εάν είχε μια κλίση προς μια συγκεκριμένη τρύπα, δεν θα ήταν δυνατό να γίνει σωστά η αποχέτευση στην περίπτωση της επιθυμίας εγκατάστασης με την αποχέτευση από την αντίθετη πλευρά... απλά λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Άρα τους λέω να το αλφαδιασουν μόλις έρθουν να φέρουν το καινούριο? Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν είναι λίγο στραβό? Θέμα θορύβου?

Ναι, η φτερωτή πρέπει να είναι οριζόντια για να λειτουργεί σωστά 

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν έχεις χώρο στο μπαλκόνι και δεν εμποδίζει ή είναι στριμωχτα, βάλε την και στο δάπεδο, θα γλιτώσεις τυχόν θόρυβο από κραδασμούς κλπ..

Αν δεν σου χωράει στο μπαλκόνι κλπ βάλε το σε μεγάλη βάση με αντικραδασμικά και ουπα Fischer εκεί που βιδωνουν τα στριφώνια..

Προσωπικά όλες τις εξωτερικές τις έχω στην ταράτσα, αν έχεις δυνατότητα (ταράτσα από πάνω), εγώ θα τις έβαζα εκεί πάνω σε βάση στο στηθαιο της ταράτσας..

Φίλε @Kozanitis1 αν μπορείς δώσε ένα link με τα σωστά ούπα  Fischer που χρειάζονται και το μέγεθος (10άρια;) να τα έχω και εγώ έτοιμα για τους εγκαταστάτες. Ο τοίχος είναι τούβλο με καθόλου ή υποτυπώδη μόνωση (κτίσμα του '73)

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Ναι, η φτερωτή πρέπει να είναι οριζόντια για να λειτουργεί σωστά 

Φίλε @Kozanitis1 αν μπορείς δώσε ένα link με τα σωστά ούπα  Fischer που χρειάζονται και το μέγεθος (10άρια;) να τα έχω και εγώ έτοιμα για τους εγκαταστάτες. Ο τοίχος είναι τούβλο με καθόλου ή υποτυπώδη μόνωση (κτίσμα του '73)

https://www.fischer.gr/el-gr/products/genika-stirigmata/nailon-vysmata/duopower

Αν θυμάμαι καλά εγώ είχα βάλει τα 10Χ80, στριφώνια M8 (8 χιλιοστά διάμετρο και 70 χιλιοστά μήκος νομίζω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kirmike είπε

Έγινε η εγκατάσταση και μου είπαν ότι είναι προβληματική η εσωτερική μονάδα. Επικοινώνησα με την εταιρεία Inventor και μου είπαν θα στείλουν δικούς τους να το δουν κ αν είναι δικό τους λάθος θα γίνει αντικατάσταση εσωτερικής μονάδας. Επίσης την προβληματική που έχω την έχουν βάλει και στραβά. Αυτό παίζει ρόλο πχ όταν και αν μου φέρουν καινούργια αν μπει πάλι στραβά.? (Λίγο είναι αλλά εγώ το κατάλαβα ότι δεν είναι αλφαδιασμενη)

Screenshot_2023-06-20-19-21-55-407_com.android.camera.jpg

Το θέμα είναι της εγκατάστασης.... πολύ δύσκολα να έχει διαρροή το εσωτερικό στοιχείο, βλέπουμε τι θα πει και η αντιπροσωπεία. Βάλε μία φώτο και το εξωτερικό.

3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Μια μικρή κλίση θα πρέπει να έχει προς τη μεριά του σωλήνα αποχέτευσης για να φεύγουν τα νερά που μαζεύονται στο λεκανακι της εσωτερικής μονάδας (σε ψύξη - αφυγρανση).

Αυτό εμένα που δε μου αρέσει είναι ότι η εγκατάσταση έγινε ακριβώς επάνω από ψυγείο απ' ότι βλέπω με αποτέλεσμα όλη η θερμότητα που βγαίνει από πίσω από το ψυγείο να ανεβαίνει και να μπερδεύει τον αισθητήρα του κλιματιστικού.

Και σε δεύτερη σκέψη ίσως εμποδίζει (το ψυγείο) τη σωστή λειτουργία του σε κατάσταση θέρμανσης με την περσίδα να ρίχνει τον αέρα προς τα κάτω όπως προβλέπεται.

Πάντα αλφάδι. Το ψυγείο αυτό αποβάλει θερμότητα από τα πλαϊνά τοιχώματα δεν θα έχει θέμα ο αισθητήρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω κάτι οικονομικό για το γραφείο μου (12τμ) έχουμε άποψη για αυτό ? 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-s-ac-7-in-s-ac-7-out-9000-btuh-82367424

Εκτός άν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο χωρίς να ξεφεύγουμε σε τιμή

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...